Jump to content

γλειφτης


nickst

Recommended Posts

σημερα πηρα εναν γλυφτη γιατι δεν ειχα στο ενυδρειο μου...πιστευω να κανει δουλεια με την αλγη..δεν ξερω τι ειδος ειναι..πειραζει τα αλλα ψαρακια ξερει κανεις?οριστε και δυο φωτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σημερα πηρα εναν γλυφτη γιατι δεν ειχα στο ενυδρειο μου...πιστευω να κανει δουλεια με την αλγη..δεν ξερω τι ειδος ειναι..πειραζει τα αλλα ψαρακια ξερει κανεις?οριστε και δυο φωτο.

όχι φίλε μου είναι ήσυχο κατοικίδιο και δεν πειράζει τα

άλλα ψάρια και είναι pleko (Pterygoplichthys pardalis.)

και είναι σαν αυτόν

P1280132.jpg

βεβαία αυτός είναι τερατώδη αλλά θα γίνει και εσένα

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου? Γιατί αγόρασες ψάρι χωρίς πρώτα να ενημερωθείς για τις συνθήκες διαβίωσής του?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nickst εδώ αναφέρεις τον θάνατο του Pleco που είχες παλιότερα αλλά δεν έχεις αναζητήσει ακόμα τα αίτια. Μήπως θα έπρεπε να το ψάξεις καλύτερα;

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

για την αλγη,την καλητερη δουλεια την κανουν....τα χερακια μας! :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

ειναι ησυχο ψαρι οπως σου ειπαν και τα παιδια αλλα να ξερεις οτι μεγαλωνει πολυ....

Link to comment
Share on other sites

ειναι ησυχο ψαρι οπως σου ειπαν και τα παιδια αλλα να ξερεις οτι μεγαλωνει πολυ....

Αν με ρωτουσαν ποιο ειναι το πιο αδικημενο ειδος μετα τα χρυσοψαρα και τους betta θα ελεγα οι πλεκο :bowdown: Sorry για το off topic.

Ελπιζω να μη τον εχεις στα 60λιτρα παλι.

Link to comment
Share on other sites

όχι φίλε μου είναι ήσυχο κατοικίδιο και δεν πειράζει τα

άλλα ψάρια και είναι pleko (Pterygoplichthys pardalis.)

και είναι σαν αυτόν

P1280132.jpg

βεβαία αυτός είναι τερατώδη αλλά θα γίνει και εσένα

[Οφφτοπικ] Ο κουκλος μου δεν ειναι αυτος :bowdown: [/οφφτοπικ]

Link to comment
Share on other sites

στα 60 λιτρα μου τον εβαλα και μου ειπε το παιδι πως αν μεγαλωσει πολυ μπορω να τον δωσω πισω...ο αλλος κατα πασα πιθανοτητα πεθανε επειδη ποτε δεν τον ταιζα και τραφοταν μονο με οση αλγη ειχε το ενυδρειο μου τωρα εχω παρει της τετρα τροφη που ειναι για γαριδες,γατοψαρα,γλειφτες,και αστακους...μια χαρα τον βλεπω παντως στο ενυδρειο μου συνεχεια στο τζαμι ειναι....τελικο μεγεθος ποσο φτανει 30 εκατοστα περιπου?

Link to comment
Share on other sites

στα 60 λιτρα μου τον εβαλα και μου ειπε το παιδι πως αν μεγαλωσει πολυ μπορω να τον δωσω πισω...ο αλλος κατα πασα πιθανοτητα πεθανε επειδη ποτε δεν τον ταιζα και τραφοταν μονο με οση αλγη ειχε το ενυδρειο μου τωρα εχω παρει της τετρα τροφη που ειναι για γαριδες,γατοψαρα,γλειφτες,και αστακους...μια χαρα τον βλεπω παντως στο ενυδρειο μου συνεχεια στο τζαμι ειναι....τελικο μεγεθος ποσο φτανει 30 εκατοστα περιπου?

Πατα Εδω να παρεις μια ιδεα για το ψαρι που φιλοξενεις... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω διαβασα αν και δεν τα καταλαβα ολα γιατι δεν ξερω και τελεια αγγλικα...τελικο μεγεθος ξερει κανεις ποσο φτανει?

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω..πιστευω να μεγαλωσει καλα να υπαρξει κανενα προβλημα..

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

να μεγαλωσει καλα να μην υπαρξει κανενα προβλημα εννοω....και αν γινει τερας θα τον δωσω μετα...οταν φτασει στο τελικο μεγεθος σε τι ενυδρειο πρεπει να μπει?

Link to comment
Share on other sites

να μεγαλωσει καλα να μην υπαρξει κανενα προβλημα εννοω....και αν γινει τερας θα τον δωσω μετα...οταν φτασει στο τελικο μεγεθος σε τι ενυδρειο πρεπει να μπει?

Για να μεγαλωσει σωστα... θα πρεπει να αλλαχτει απο τωρα!!!

Αν φτασει τελικό.... ΔΕΝ θα μπορει να στριψει στο ενυδρειο σου!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την διορθωση :bowdown:

Φιλε μου καλυτερα να το δωσεις το συγκεκριμενο πλεκο...ΔΕΝ κανει για το ενυδριο σου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πες μας πόσα λίτρα ειναι το ενυδρείο σου :bowdown: !!!

Αν είναι μικρο να τον δώσεις από τώρα τον πλεκο και να βάλεις ενα ψάρι αντίστοιχο αλλα να μπορεί να ζήσει άνετα στις συνθήκες νερού που έχεις και να γίνεται και πιο μικρό βέβαια!!!

Πες μας και όλοι εδω θα σε βοηθήσουν για το καλύτερο :bowdown::rasp: !!!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

60 λιτρα ειναι.υπαρχει κανενας γλυφτης που να μπορω να βαλω που να γινεται μεχρι 15 εκατοστα περιπου?για να νιωθει και ανετα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

60 λιτρα ειναι.υπαρχει κανενας γλυφτης που να μπορω να βαλω που να γινεται μεχρι 15 εκατοστα περιπου?για να νιωθει και ανετα στο ενυδρειο?

Υπάρχει αλλα θα πρέπει να φτιαχτούν και οι συνθήκες του νερού που έχεις λογικά!!!

Έχεις μετρήσει ποτε τι νερό έχει το ενυδρείο σου???(PH,NH3/NH4,NO2,No3,kh,gh)

Link to comment
Share on other sites

οχι η σημερα η αυριο θα κανω μετρησεις....παλια ειχα εναν μικρο Otocinclus ηταν η ονομασια του να παρω τον ιδιο παλι?

Link to comment
Share on other sites

οχι η σημερα η αυριο θα κανω μετρησεις....παλια ειχα εναν μικρο Otocinclus ηταν η ονομασια του να παρω τον ιδιο παλι?

Πόσο παλιά και γιατί δεν τον έχεις πλέον?

Link to comment
Share on other sites

πριν μια εδομαδα περιπου τον ειδα οτι δεν ειχε πολλες δυναμεις και την αλλη μερα τον ειδα πεθαμενο στο φιλτρο....αλλα απο οτι συμπερανα εγω πρεπει να πεθανε λογο ελλειψη τροφης γιατι ποτε δεν τον ταιζα ζουσε μονο με οτι εβρισκε στο ενυδρειο και με την αλγη του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...