Jump to content

γλειφτης


nickst

Recommended Posts

πηρα και ενα τεστ απο εναν φιλο μου και εκανα μετρησεις.ελπιζω να τις εκανα σωστα

λοιπον

PH 7.2

KW 6

GH 10

NO2 5

NO3 50

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πηρα και ενα τεστ απο εναν φιλο μου και εκανα μετρησεις.ελπιζω να τις εκανα σωστα

λοιπον

PH 7.2

KW 6

GH 10

NO2 5

NO3 50

με στικ μέτρησες?

αν ισχύουν τα παραπάνω, αρχικά το φίλτρο σου δεν είναι στρωμένο...

κατά δεύτερον τα ΝΟ3 παραείναι αυξημένα...

κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ για σωστές τιμές στρωμένου ενυδρείου και για την αντιμετώπιση της κατάστασής σου...

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

πηρα και ενα τεστ απο εναν φιλο μου και εκανα μετρησεις.ελπιζω να τις εκανα σωστα

λοιπον

PH 7.2

KW 6

GH 10

NO2 5

NO3 50

Θα ήταν καλό να κάνεις και μετρήσεις αμμωνίας αν και φαίνεται ότι το ενυδρείο σου δεν έχει στρώσει. Αυτή είναι και η πιθανότερη αιτία για τον θάνατο του ψαριού σου. Ρίξε μια ματιά εδω κι εδώ.

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο το ειχα στρωσει στην αρχη σε 10 μερες εριχνα καθε μερα δυο καπακια απο της sera nitrivec μεχρι να τελειωσει το μπουκαλι και εριξα την πρωτη μερα ενα ολοκληρο μουκαλακι sera aquatan.και τωρα ριχνω 5ml sera aquatan καθε εβδομαδα που αλλαζω το νερο και ενα καπακι sera nitrivec.

Link to comment
Share on other sites

αλλα παλια ειχα αμμο μεσα και τωρα εχω βαλει χαλικι και εβαλα αλλο νερο απο την αρχη και εριξα οτι ριχνω καθε εβδομαδα απο τα μπουκαλακια...αυτο φταιει μαλλον ε?

Link to comment
Share on other sites

με ενα λεπτο χαρτακι μακρυ μετρησα το εβαλα στο νερο για 2 δευτερολεπτα και μετα συγκρινα τα χρωματα με αυτα που εχει στο πλαστικο το μπουκαλι.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καταλαβα τι ........ εκανα....τωρα την τελετταια φορα που αλλαξα νερο επειδη βιαζομουνα πολυ επλυνα τα σφουγγαρακια με νερο βρυσης....για αυτο μαλλον ειναι τετοιες οι τιμες...τωρα τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να προμηθευτείς άμεσα υγρά τεστ τα οποία είναι πιο ακριβή και πιό αξιόπιστα από τα χαρτάκια και να κάνεις μετρήσεις. Ακολούθησε τις οδηγίες που υπάρχουν εδώ και μην βάζεις άλλα ψάρια, ειδικά εάν δεν μελετήσεις πρώτα τι συνθήκες χρειάζονται για να ζήσουν. Δώσε τον pleco πίσω στο κατάστημα ή σε κάποιον με μεγαλύτερο ενυδρείο. Επίσης γράψε μας ακριβώς τι ψάρια έχεις αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο σου.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

αν τον δωσω να μην παρω δυο μικρους που ειχα?ξερει κανεις ποσο εχουν τα υγρα τεστ?τωρα εχω μεσα

2 cori

10 γαριδες

1 σαλιγκαρι

17νεον

και τον γλυφτη

παντως το ξαναλεω ολα τα ψαρακια τα βλεπω πολυ υγειη και ο πλεκο ψαχνει κανονικα για τροφη δεν μου δειχνει κανενα ψαρακι αδυναμια.

Link to comment
Share on other sites

αν τον δωσω να μην παρω δυο μικρους που ειχα?ξερει κανεις ποσο εχουν τα υγρα τεστ?τωρα εχω μεσα

2 cori

10 γαριδες

1 σαλιγκαρι

17νεον

και τον γλυφτη

παντως το ξαναλεω ολα τα ψαρακια τα βλεπω πολυ υγειη και ο πλεκο ψαχνει κανονικα για τροφη δεν μου δειχνει κανενα ψαρακι αδυναμια.

Ε????

όλα αυτά σε 60 λίτρα ? έλεος

σαν πολλά δεν έχεις ?

και ιδικά για άστρωτο?

βάλε μερικά ακόμα :bowdown: ε δεν κρατήθηκα

Link to comment
Share on other sites

Σεμνα!!!Εξ'άλλου γι'αυτο ειμαστε εδω να συζητάμε τα λάθη και να μαθαίνουμε :bowdown: !!!

Link to comment
Share on other sites

βάλε μερικά ακόμα :bowdown: ε δεν κρατήθηκα

Σεμνα!!!Εξ'άλλου γι'αυτο ειμαστε εδω να συζητάμε τα λάθη και να μαθαίνουμε :bowdown: !!!

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

γιατι πολλα ειναι?τα νεον ειναι πολυ μικρα.το σαλιγκαρι και οι γαριδες δεν θελουν πολυ χωρο μονο ο γλυφτης και τα κορι θελουν χωρο.και με αυτα που εχω το ενυδρειο σαν αδειο φαινεται αλλα 3 νεον θελω να βαλω.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να δωσω τον γλυφτη και τα δυο κορι και να παρω εναν η δυο γτυφτες μικρουσ οπως ειχα...τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nickst όταν επιλέγουμε ψάρια δεν κοιτάμε το μέγεθος τους όταν είναι μικρά, αλλά το τελικό τους μέγεθος όταν φτάνουν σε πλήρη ανάπτυξη. Επίσης κοιτάμε πάντα τι συνθήκες χρειάζονται για να ζήσουν πρίν τα βάλουμε στο ενυδρείο μας. Στην παρούσα φάση θα έλεγα να ασχοληθείς με τις παραμέτρους του νερού σου γιατί το ενυδρείο σου δεν έχει στρώσει.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνω και το ξερω αυτο τα νεον γινονται 3-4 εκατοστα τελικο μεγεθος ποσο χωρο χρειαζονται?αν δωσω τα κορι και τον γλυφτη δεν θα ειναι καλυτερα?μηπως τωρα εχω πολλα μεσα και μου βγαζει τετοιες ενδειξεις στις μετρησεις?

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει φιλε δεν ειπες και τιποτα κακο...τι λες τωρα αυτα που θελω να δωσω να τα δωσω τελικα θα ειναι καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει φιλε δεν ειπες και τιποτα κακο...τι λες τωρα αυτα που θελω να δωσω να τα δωσω τελικα θα ειναι καλυτερα?

ναι φίλε μου να τα δώσεις να μοιράσει τον πληθυσμό σου

ου το σώστε να μπορέσει να στρώσει καλύτερα το ενυδρείο σου

και να σου πουν μετά τα παιδιά πόσα και τι είδος ψάρια θα έχεις μέσα

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω...θα τα δωσω και μπορει να παρω εναν μικρο γλυφτη που φτανει 5-6 εκατοστα και να κρατησω και το κοπαδακι με τα νεον τις γαριδες και το σαλιγκαρι.πιστευω να ειναι ενταξει μετα.

Link to comment
Share on other sites

τα εδωσα τα ψαρακια αλλα επειδη δεν γινοταν να μην παρω κατι και να τα δωσω ετσι πηρα 3 ψαρακια...βαζω καποιες φωτο να μου πειτε αν τα ξερετε...μου ειπαν οτι και τα τρεια ειναι καθαριστες αλγων.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1004

http://www.loaches.com/species-index/sewellia-lineolata

Αυτό το "δεν γινόταν να μη πάρω κάτι" και να τα πάρεις την ίδια στιγμή δεν το καταλαβαίνω για να είμαι ειλικρινής!

Πρώτα βλέπεις αν το ψάρι σου κάνει για τις συνθήκες νερού του ενυδρείου σου και τα λίτρα σου και μετά τα παίρνεις!

Link to comment
Share on other sites

εννοω δεν γινοταν να τα δωσω και οποτε ηθελα εγω να παω να παρω οτι θελω...πιστευω αυτα που πηρα να μην εχουν καποιο προβλημα μεχρι στιγμης μια χαρα δειχνουν..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...