Jump to content

Θα γεμίσει η Ελλάδα γαρίδες!


Recommended Posts

Είναι γνωστό ότι στην Θεσσαλονίκη και γενικότερα στην Ελλάδα όποιος θέλει γαρίδες πέρα από τις συνηθισμένες red cherry, amano άντε και καμιά red crystal χαμηλού grade δεν πρόκειται να βρει εκτός από σπάνιες περιπτώσεις και περιστασιακά.

Γι αυτό και στο παρελθόν παρήγγειλα μόνος μου από Γερμανία κάποιες εξωτικές γαριδούλες που ήθελα. Δυστυχώς όμως ο συγκεκριμένος Γερμανός εκτροφέας σταμάτησε να στέλνει Ελλάδα μετά από μερικές "αστοχίες" των Ελληνικών ταχυδρομείων.

Τον τελευταίο καιρό λοιπόν "βομβάρδισα" με email πολλούς Γερμανούς εκτροφείς για παραγγελία γαρίδων και αποστολή στην Ελλάδα παρουσιαζόμενος ως εκπρόσωπος ομάδας με δυνατότητα μαζικής παραγγελίας.

Η απάντηση από έναν εκτροφέα(από τους σοβαρότερους στη Γερμανία με μεγάλη ποικιλία) ήταν θετική!

Αυτή τη στιγμή διαπραγματεύεται την τιμή με τον συνεργάτη του στις μεταφορές για αποστολές στην Ελλάδα και θα μου στείλει τιμές για το κόστος. Σε καμία περίπτωση δεν στέλνει με ταχυδρομείο(μου το ξεκαθάρισε αυτό) αλλά με animal shiping. Όταν του ανέφερα ότι το κόστος μπορεί να είναι όμως ακριβό μου ξεκαθάρισε ότι έτσι κι αλλιώς θα υπάρχει επιπλέον έκπτωση στις γαρίδες για να ισοσταθμιστεί το κόστος μεταφορών!

Όπως και να χει γαρίδες θα μπορέσει να στείλει όταν ζεστάνει λίγο ο καιρός δηλαδή σε περίπου 2 μήνες, σας επισυνάπτω όμως ένα site με φώτο για να διαλέξετε ποιες θέλετε όταν έρθει η στιγμή. Έχετε 2 μήνες στη διάθεση σας να αποφασίσετε και να βάλετε την παραγγελία σας!

http://crusta10.de/templates/index.php?pag...d=2&katid=1

Θα γεμίσω τον τόπο γαρίδες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γαρίδες να φάνε και οι κότες !!!!

Link to comment
Share on other sites

2 μήνες είναι αρκετός καιρός να στρώσουμε όλοι από 1 ακόμη γαριδοενυδρείο!! χαχαχα!! Είμαι μέσα για παραγγελία!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε Αλεξανδρε, και εγω ειμαι μεσα αλλα δν βλεπω πουθενα stcok list με τιμες.... :bowdown:

περιμένει να μάθει το κόστος των μεταφορικών και θα μου στείλει μαζί και τις τιμές με διαθεσιμότητες

Link to comment
Share on other sites

εγω απο την αλλη θα ελεγα να αφησετε τις εισαγωγες τετοιων ευαισθητων ζωντανων στους επαγγελματιες...πχ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36465

Link to comment
Share on other sites

εγω απο την αλλη θα ελεγα να αφησετε τις εισαγωγες τετοιων ευαισθητων ζωντανων στους επαγγελματιες...πχ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36465

Δεν είδα ποτέ να φέρατε cardinal ή blue tiger που ψάχνω από πέρσι και επιτέλους δεν θέλω να παίρνω ότι έχετε όταν το έχετε στα είδη που έχετε, θέλω ποικιλία να μπορώ να διαλέξω, γίνεται αυτό; αν ναι ευχαρίστως να αγοράσω από εσάς αλλά και σε λογικές τιμές,

Βρίσκω υπερβολικό να πληρώνω την red cherry 2,80 € όταν ο Γερμανός μου την δίνει 0,84 €

Link to comment
Share on other sites

περιμένει να μάθει το κόστος των μεταφορικών και θα μου στείλει μαζί και τις τιμές με διαθεσιμότητες

φιλε θελω και εγω καμποσες γαριδες αλλα γινεται να τις στειλουν λαρισα?ποσο θα κοστισει καθε μια περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα ποτέ να φέρατε cardinal ή blue tiger που ψάχνω από πέρσι και επιτέλους δεν θέλω να παίρνω ότι έχετε όταν το έχετε στα είδη που έχετε, θέλω ποικιλία να μπορώ να διαλέξω, γίνεται αυτό; αν ναι ευχαρίστως να αγοράσω από εσάς αλλά και σε λογικές τιμές,

Βρίσκω υπερβολικό να πληρώνω την red cherry 2,80 € όταν ο Γερμανός μου την δίνει 0,84 €

+1

Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη γεύση από τους Γερμανούς με διαθεσιμότητες και τιμές αυτή τη στιγμή, δεν ξέρουμε τι θα υπάρχει μετά από 2 μήνες. Όταν έρθει η στιγμή θα ρωτήσουμε και θα μας πουν. Απλά να μας ανοίξει λίγο η όρεξη ;)

Γαρίδες

1. Crystal Red Snow White Bee high 16,99

2. Crystal Red Snow White Bee low-mid 8,49

3. Red Fire, Red Cherry Neocaridia denticulata s 0,84

4. Red Fire Sakura 3,39

5. Caridinia sp. "blue Tiger" 11,19

6. Crystal Red, Caridina sp. Crystal Red 2,39

7. Crystal Red K2, Caridina cf. Canto 2,99

8. Crystal Red K4, Caridina cf. Canto 5,09

9. Crystal Red 3-Band, Caridina s 5,09

10. White Pearl Neocaridina cf. 1,39

11. Caridina breviata 1,60

12. Caridina cf. babaulti "Green" 1,69

13. CPO, Cambarellus patzcuarensis sp. Or 6,79

14. Neocaridina heteropoda var. Yellow 2,49

15. Caridina cf. cantonensis "Biene" 2,59

16. K2 Caridina cf. Cantonensis "Biene K2" 3,29

17. K4 Caridina cf. Cantonensis "Biene K4" 4,29

18. Caridinia japonika 2,55

19. mini Fächergarnele, Atyoida pilipes 3,39

20. Atya gabonensis 8,49

21. Orange Celebensis Garnele, 2,59

22. Nashorngarnele Pinoccio 2,11

23. Kardinalsgarnele 12,75

24. Caridina sp. "Tüpfel" var. blue 3,39

25. Caridina sp. Tiger 2,11

26. Caridina babaulti 1,69

27. Macrobrachium dayanum 5,95

Σαλιγκάρια

1. Tylomalania spec. GOLD 12,75

2. Anentome Helena 2,11

3. Tylomalania spec. mini Yellow 1,69

4. Geweihschnecken 1,26

5. Tylomelania sp. white spotted 2,55

6. Tylomelania sp. Yellow 2,55

7. Tylomelania sp. Yellow Antenna 2,55

8. "Orange Track" 1,69

9. Rennschnecke "Zebra" 1,69

10. schwarze Turmdeckelschnecke 1,00

11. genoppte Turmdeckelschnecke 0,84

12. Posthornschnecke 0,84

Link to comment
Share on other sites

Να επισημάνω κάποιες γνωστές αγαπημένες για όσους θυμάστε:

(αν μπορείς ρώτα αν πρόκειται για αυτά τα είδη ;) )

Kardinalsgarnele

Caridina sp. "blue Tiger"

010.jpg

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να πάρω και άλλο ενυδρείο σύντομα!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε θελω και εγω καμποσες γαριδες αλλα γινεται να τις στειλουν λαρισα?ποσο θα κοστισει καθε μια περιπου?

Όλες οι γαρίδες θα σταλούν Θεσσαλονίκη(για οικονομία στα μεταφορικά) εκτός κι αν μαζευτεί και σοβαρή ποσότητα και από Αθήνα οπότε μπορούμε να κανονίσουμε 2 σημεία παράδοσης, Για Λάρισα ή άλλες ενδιάμεσες πόλεις (ή νησιά) μάλλον θα επιβαρυνθείτε και με το κόστος του ΚΤΕΛ

Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να κανω τον δικηγορο του διαβολου,τσεκαρε με 100% σιγουρια οτι το αεροδρομιο μακεδονια δεχεται ζωντανα σε αμεση ανταποκριση απο γερμανια.(γιατι μεχρι τωρα κατι τετοιο δεν γινεται...). :hysterical:

βρες επισης τροπο μεταφορας καλυτερο απο οτι τα κτελ,καθως τα συγκεκριμενα ζωα ειναι τοσο ευαισθητα στη μεταφορα που θα υπαρχουν λογικα αρκετες απωλειες με τετοια μεταφορα(κτελ) ανα την ελλαδα.επισης απο οσο ξερω οι κουριερ δεν δεχονται μεταφορα ζωντανων..εδω βλεπω να χανουν ζωα απο τη μεταφορα καταστημα-σπιτι τους οι χομπιστες.

ολα αυτα σου τα αναφερω παντα φιλικα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι γαρίδες θα σταλούν Θεσσαλονίκη(για οικονομία στα μεταφορικά) εκτός κι αν μαζευτεί και σοβαρή ποσότητα και από Αθήνα οπότε μπορούμε να κανονίσουμε 2 σημεία παράδοσης, Για Λάρισα ή άλλες ενδιάμεσες πόλεις (ή νησιά) μάλλον θα επιβαρυνθείτε και με το κόστος του ΚΤΕΛ

ναι ψαξε το λιγο ποιο καλα γιατι οπως λεει και ο φιλος πιο κατω αν μου τα στειλετε με κτελ οι μισες θα μου πεθανουν...επειδη μου ειπε ακομα ενα παιδι οτι θελει θα σου πω την αλλη εβδομαδα σιγουρα ποσες θελω...οι τιμες ειναι αυτες που γραφεις ε?για καθε μια..μαζι με τα μεταφορικα ειναι αυτα?

Link to comment
Share on other sites

ναι ψαξε το λιγο ποιο καλα γιατι οπως λεει και ο φιλος πιο κατω αν μου τα στειλετε με κτελ οι μισες θα μου πεθανουν...επειδη μου ειπε ακομα ενα παιδι οτι θελει θα σου πω την αλλη εβδομαδα σιγουρα ποσες θελω...οι τιμες ειναι αυτες που γραφεις ε?για καθε μια..μαζι με τα μεταφορικα ειναι αυτα?

Αν διαβάσεις το θέμα πιο πάνω θα δεις πως οι τιμές αλλά και τα ζωντανά δεν είναι στάνταρ. Είναι απλά μία ένδειξη. Η στάνταρ παραγγελία με τα ζωντανά και τις τιμές τους θα γίνει σε 2 μήνες περίπου ;)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πανέμορφες οι γαρίδες του Γερμανού ( http://crusta10.de/templates/index.php?pag...d=2&katid=1 ) ...

Να ρωτήσω κάτι : Υπάρχουν όλα αυτά τα είδη στην φύση ή παίζει και τίποτα μεταλλαγμένο ??

Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να κανω τον δικηγορο του διαβολου,τσεκαρε με 100% σιγουρια οτι το αεροδρομιο μακεδονια δεχεται ζωντανα σε αμεση ανταποκριση απο γερμανια.(γιατι μεχρι τωρα κατι τετοιο δεν γινεται...). :hysterical:

βρες επισης τροπο μεταφορας καλυτερο απο οτι τα κτελ,καθως τα συγκεκριμενα ζωα ειναι τοσο ευαισθητα στη μεταφορα που θα υπαρχουν λογικα αρκετες απωλειες με τετοια μεταφορα(κτελ) ανα την ελλαδα.επισης απο οσο ξερω οι κουριερ δεν δεχονται μεταφορα ζωντανων..εδω βλεπω να χανουν ζωα απο τη μεταφορα καταστημα-σπιτι τους οι χομπιστες.

ολα αυτα σου τα αναφερω παντα φιλικα. ;)

Για το θέμα μεταφοράς από Γερμανία περιμένω απάντηση τους, δεν γνωρίζω ακόμα πως και που.

Με ΚΤΕΛ έχει τύχει να στείλω γαρίδες στην Κρήτη από Θεσσαλονίκη χωρίς καμία απώλεια.

Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πανέμορφες οι γαρίδες του Γερμανού ( http://crusta10.de/templates/index.php?pag...d=2&katid=1 ) ...

Το συγκεκριμένο site το έβαλα ενδεικτικά, δεν είναι αυτός ο προμηθευτής αλλά έχει πολλές από αυτές που είδες.

Να ρωτήσω κάτι : Υπάρχουν όλα αυτά τα είδη στην φύση ή παίζει και τίποτα μεταλλαγμένο ??

Μεταλλαγμένες όχι αλλά επιλεκτικές αναπαραγωγές σίγουρα υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα πρέπει να αντλήσουμε γνώση και εμπειρία από τα παιδιά που έχουν κατάστημα και ξέρουν κάτι περισσότερο στο θέμα μεταφορές. Άρα μπορούμε να ρωτήσουμε αυτοί πως δέχονται τα πράγματα από εξωτερικό (σε ποιο αεροδρόμιο, και πως από αεροδρόμιο-κατάστημα). ;)

Υπάρχει διάθεση από κάποιο κατάστημα να κάνει την παραγγελία μας χωρίς προμήθεια; Να προπληρώσουμε φυσικά την παραγγελία και να παραλάβουμε από εκεί;

Υπάρχουν άνθρωποι εδώ στο ΑΖ που έχουν κατάστημα και έχουν κάνει μεγάλες καταθέσεις χρόνου, υπομονής και καλής διάθεσης προκειμένου να μάθουμε οι νεότεροι πως να φροντίζουμε καλύτερα τα ψάρια μας. Ανθρώπους με τέτοια ευαισθησία θεωρώ ότι μπορούμε να τους εμπιστευτούμε εφόσον έχουν χρόνο και διάθεση. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αν η παραγγελια φτασει σε μεγαλο αριθμο θα μπορουσαμε να απευθυνθούμε σε καποιο μαγαζι να κανει την παραγγελια.

Με αυτο τον τροπο και εμεις δεν χανουμε, απο τυχον απωλειες και το μαγαζι κερδιζει, αν βεβαια οι τιμες ειναι ιδιες η εστω εχουν μικρη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...