Jump to content

20 ημερών Rio 125


sailim

Recommended Posts

Θα μπορούσες να το κάνεις αυτό σε μικρές ποσότητες και όταν λέμε μικρές στο 25% - 50% της προτεινόμενης από τη συσκευασία. Και μάλιστα όχι μια κι έξω αλλά μοιρασμένη μέσα στην εβδομάδα. (αν και εγώ δεν την ακολουθώ αυτή την οδηγία και ρίχνω πότε πότε στις αλλαγές νερού, αλλά έχω πια το ακαταλόγιστο ! :) ) Το νερό της βρύσης ήδη περιέχει πολλά από τα ιχνοστοιχεία που χρειάζονται τα φυτά μας.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα μπορούσες να το κάνεις αυτό σε μικρές ποσότητες και όταν λέμε μικρές στο 25% - 50% της προτεινόμενης από τη συσκευασία. Και μάλιστα όχι μια κι έξω αλλά μοιρασμένη μέσα στην εβδομάδα. (αν και εγώ δεν την ακολουθώ αυτή την οδηγία και ρίχνω πότε πότε στις αλλαγές νερού, αλλά έχω πια το ακαταλόγιστο ! :) ) Το νερό της βρύσης ήδη περιέχει πολλά από τα ιχνοστοιχεία που χρειάζονται τα φυτά μας.

Και έγω δεν είμαι πολύ υπέρ των προσθέτων..Μονο αντιχλώριο και καμια υγρή βιταμινη για τα ψαράκια. Μηπως να μη ξεκινήσω καθόλου λιπασμα;

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι μπορείς απλά να διατηρήσεις μια χαμηλή δοσολογία προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

.. Βάλτες λοιπόν σε σημείο που δεν είναι ακριβώς κάτω από τις λάμπες. Συμφωνώ επίσης με την προσθήκη Microsorum pteropus (Java fern) θα κάνει καλό στην κατανάλωση νιτρικών και θα φέρει πρασινάδα στο ενυδρείο (προσοχή δεμένο και αυτό σε ξύλο ή πέτρα).

Εγω μαλιστα εχω τις ανουμπιες κατω απο την φτερη (Microsorum pteropus) και της κανει σκια :):P
Link to comment
Share on other sites

Το είδος του φωτισμου, που είχε το Rio καθώς το αγόρασα είναι το ιδανικό; Δεν αναφέρομαι στην ένταση, αλλά στην ποιότητα του φωτός αν ειναι η κατάλληλη για φυτά κ ψάρια..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ποιοτητα και για φυτα και ψαρια.

Παντα υπαρχει φυσικα κατι καλυτερο, αλλα ο φωτισμος του ικανοποιει μεγαλη γκαμα.

Μη ξεχνας εχεις 56W σε 120 λιτρα.

0,5 watt ανα λιτρο.

Μεχρι μετρια και λιγο δυσκολα φυτα θα στα παει καλα, αν μαλιστα βαλεις και διοξειδιο και σωστη λιπανση θα κανεις ενα ωραιο κηπο.

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνας εχεις 56W σε 120 λιτρα.

0,5 watt ανα λιτρο.

Μεχρι μετρια και λιγο δυσκολα φυτα θα στα παει καλα, αν μαλιστα βαλεις και διοξειδιο και σωστη λιπανση θα κανεις ενα ωραιο κηπο.

Τα καθαρά λίτρα υπολογίζω να ειναι κοντά στα 95-105...

CΟ2 δε θέλω να μπω στη διαδικασια να βάλω, τουλάχιστον προς το παρόν.

Λίπανση έχω ξεκινήσει με το flourish στο 1/4 της ενδεδειγμένης δοσολογίας μια φορά τη βδομάδα (..είμαι οκ:)

Έγινε επεξεργασία - sailim
Link to comment
Share on other sites

Τα καθαρά λίτρα υπολογίζω να ειναι κοντά στα 95-105...

CΟ2 δε θέλω να μπω στη διαδικασια να βάλω, τουλάχιστον προς το παρόν.

Λίπανση έχω ξεκινήσει με το flourish στο 1/4 της ενδεδειγμένης δοσολογίας μια φορά τη βδομάδα (..είμαι οκ :)

OK
Link to comment
Share on other sites

Τα καθαρά λίτρα υπολογίζω να ειναι κοντά στα 95-105...

CΟ2 δε θέλω να μπω στη διαδικασια να βάλω, τουλάχιστον προς το παρόν.

Λίπανση έχω ξεκινήσει με το flourish στο 1/4 της ενδεδειγμένης δοσολογίας μια φορά τη βδομάδα (..είμαι οκ:P

αν θες μπορεις να παρεις και excel της seachem και να βαζεις μερα παρα μερα...υγρο διοξειδιο...νομιζω ο τι τα φυτα θα το εκτιμησουνε και θα σε ανταμιψουνε :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστια όχι γιατί απ'οτι κατάλαβα ο φίλος έχει κλειστό ενυδρείο (με καπάκι) και δεν "ζει" με κλειστό η πίστια. Θελει φρέσκο αέρα και... όχι-υγρασία αλλιώς σαπίζει! (σε εμένα τουλάχιστον έτσι γινόταν).

παντως και εγω σε κλειστο καπακι την εχω και εχει αφηνιασει...μου εχει γεμισει την επιφανεια...σχετικο ειναι αυτο... :)

Link to comment
Share on other sites

...υγρο διοξειδιο...νομιζω ο τι τα φυτα θα το εκτιμησουνε και θα σε ανταμιψουνε :)

Τί ακριβώς ειναι αυτο; Υπάρχει ανάλογο έτοιμο προιόν;

Link to comment
Share on other sites

excel της seachem

θα βρεις τη δοσολογια που χρειαζεσαι εβδομαδιαια,και θα προσθετεις λιγο καθε μερα.
Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει οταν αγόρασα το flourish το λίπασμα, αλλά δεν προσεξα τι ακριβώς είναι. Θεώρησα πως είναι καποιο πιο ισχυρο λιπαντικο στοιχειων.. Ισως το δοκιμασώ..

Έχει δοκιμαστει μακροχρονία από καποιον?

Έγινε επεξεργασία - sailim
Link to comment
Share on other sites

παρα πολλοι με πολυ θετικα αποτελεσματα.συμφερει μεχρι και 100 λιτρα ενυδρειο.μετα πας σε μπουκαλα...

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, εχω διαβάσει στο φορουμ για λιώσιμο φυτών ή προβλήματα σε γαριδες κατά τη χρήση του, αλλα μαλλον θα προκειται για υπερδοσολογιες ή συνεπεσε το κακό-με τη χρήση του excel-και αποδοθηκε σε αυτο το κακο..

Έγινε επεξεργασία - sailim
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι το κερατοφυλλο και η vallisneria δεν το πολυ συμπαθουν.. Ισχύει; Έχετε σχετικη εμπειρια; Ενδιαφέρομαι γιατι έχω κ τέτοια φυτάκια, μην τα ταλαιπωρώ

Link to comment
Share on other sites

παντως και εγω σε κλειστο καπακι την εχω και εχει αφηνιασει...μου εχει γεμισει την επιφανεια...σχετικο ειναι αυτο... :)

:angry2:

Σχετικο με τα νιτρικα συγκεκριμενα :P

Link to comment
Share on other sites

Σε συμβουλεύω να φτιάξεις DIY CO2.Είναι σχεδον τσάμπα,πολύ εύκολο στην κατασκευή του και κάνει πάρα πού καλή δουλειά.Εγω το έχω βάλει εδω και 3 εβδομάδες και εχω δεί τεράστια διαφορα.Εχουν φουντώσει όλα τα φυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο. Μπραβο.

Να προσεξεις μονο οι ανουμπιες ειναι κατω απο δυνατο φως και θα βγαλουν αλγη.

Το ιδιο και η ασπρη πετρα που πιθανως θα σταματησει να ειναι "ασπρη" .

Στο ασπρο φαινεται πιο ευκολα η αλγη. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...