Jump to content

20 ημερών Rio 125


sailim

Recommended Posts

Πολυ ομορφο. Μπραβο.

Να προσεξεις μονο οι ανουμπιες ειναι κατω απο δυνατο φως και θα βγαλουν αλγη.

Το ιδιο και η ασπρη πετρα που πιθανως θα σταματησει να ειναι "ασπρη" .

Στο ασπρο φαινεται πιο ευκολα η αλγη. :bowdown:

Και για όσους από εμάς έχουμε αφρικάνικες ρίζες ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ αν συμβεί κάτι τέτοιο (με μέτρο όμως) :thumbup::thumbup::D:blink:

Πολύ καλό δείχνει Μπράβο !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και για όσους από εμάς έχουμε αφρικάνικες ρίζες ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ αν συμβεί κάτι τέτοιο (με μέτρο όμως) :thumbup::thumbup::D:blink:

Πολύ καλό δείχνει Μπράβο !

Τον προετοιμαζω ψυχολογικα :bowdown::bowdown:
Link to comment
Share on other sites

Όλα κυλάνε μια χαρα στο ενυδρειο μου.. :thaman: Εχω το εξης δίλλημα όμως τελευταία: να βαλω παροχή CO2 ή όχι. Έχω διαβάσει πως τα φυτά μου αναπτύσσονται μια χάρα και χωρις εξτρα διοξείδιο του ανθρακα, απλα σκεφτομαι μηπως βάζοντας έχω ενα ακομα καλύτερο αποτέλεσμα. Αν βάλω θα βάλω μιξη μαγιας και ζάχαρης (νομιζω υπάρχουν ετοιμες συσκευες στο εμπόριο και όχι DIY) ή τα έτοιμα προιόντα CO2 γνωστών εταιριών..Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σε βρισκω.

Εχει και αλλο υλικο κατω εκτος απο αμμο?

Ασπρες πετρες ειναι αυτες μπροστα? Μπορει να γεμισουν ευκολα αλγη αλλα δεν πειραζει θα γινουν πιο φυσικες.

Κανενα σαλιγγαρο καμια αμανο γαριδα δεν θα βαλεις στη πορεια (οταν στρωσει καλα ο βυθος και δεν εχει μυκητες κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

Εχει και αλλο υλικο κατω εκτος απο αμμο?

έχω λίγο χαλίκι

Ασπρες πετρες ειναι αυτες μπροστα? Μπορει να γεμισουν ευκολα αλγη αλλα δεν πειραζει θα γινουν πιο φυσικες.

συμφωνω

Κανενα σαλιγγαρο καμια αμανο γαριδα δεν θα βαλεις στη πορεια (οταν στρωσει καλα ο βυθος και δεν εχει μυκητες κλπ)?

Εχω καμια δεκαριά red cherry(άπο 2 που πήρα πολλαπλασιαστηκαν) κ τα κλασικα μικρα στρογγυλά σαλιγκαράκια-λαθρεπιβάτες

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην αναακατευουμε χαλικι με αμμο ή αμμο με διαφορετικου διαμετρηματος για λογους σωστης λειτουργιας απο θεμα αναεροβιων, αλλα και απο εικαστικης πλευρας αφου η αμμος ως πιο ψιλο υλικο στην πορεια θα περασει κατω απο το χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην αναακατευουμε χαλικι με αμμο ή αμμο με διαφορετικου διαμετρηματος για λογους σωστης λειτουργιας απο θεμα αναεροβιων..

Δωσε μου αν μπορεις καποιο link ή αν ξερεις πληροφορίες περι αναεροβιων συνθηκων στο υποστρωμα.. Καπου είχα διαβάσει οτι η άμμος κανει καλο, γτ καθως αναπτυσει αναερόβιες συνθήκες, ειδικά βακτηρίδια βοηθούν στην απονιτρώποιηση, αν θυμαμαι καλα..

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι προς το καλοκαίρι να αγοράσω ένα εξωτερικό φίλτρο.. Μετα από ψάξιμο κατέληξα στη μάρκα eheim και δη στα μοντελα 2213, 2215 κ 2217.

Θα ήθελα να ακουσω τη γνώμη σας, πρώτον αν θα με βοηθούσε σε κατι επιπλέον ένα εξωτερικό φίλτρο και δευτερον ποιο μου προτείνεται εσείς μεταξυ των προαναφερθέντων

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό :hysterical: Μπορείς να του δώσεις και ένα όνομα :D

Για παράδειγμα το ξύλο σου θυμίζει κάτι από δέντρο της ζωής ( Avatar = Ποκαχόντας)

Θα το ονόμαζα λοιπόν "το δέντρο της ζωής" :hysterical:

:hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...