Jump to content

20 ημερών Rio 125


sailim

Recommended Posts

Διαστάσεις:81x50x36

Όγκος:125lt (περίπου 100 καθαρά)

Φυτά:-java moss -anumbia -vallisneria -sagittaria

Ψάρια / Άλλα είδη: 5 platy - 2 red cherry

Φωτισμός: 2x28 w

Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες

Φιλτράρισμα:Juwel filter bio flow 3.0 (με προσθήκη siporax)

Θερμοστάτης:100w

Λίπανση: seachem flourish

Παροχή CO2:-

pH:8

Γενική σκληρότητα (GH):-

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Αλλαγές νερού:15% εβδομαδιαία

Θερμοκρασία:24

Άλλες πληροφορίες:το ενυδρείο λειτουργεί σχεδόν 20 μέρες(κατα το στήσιμό του μετεφερα όλα τα υλικά και μέρος του νερου απο παλαιότερο ενυδρείο,4 ετών ζωής). Δουλεύω και το παλιό φιλτρο για λίγες ακόμα μέρες

*Περιμένω σχόλιά σας. Ευχαριστώ

post-17707-1265794063_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα πρότεινα να γύριζες ανάποδα τα ξύλα ώστε να μην φαίνονται οι κοπές που έγιναν με το πριόνι και να δεσπόζουν τα ωραία κλαδάκια που κρύβονται τώρα από κάτω. Μάλιστα θα τα έστηνα έτσι ώστε τα κλαριά να πηγαίνουν προς τα αριστερά. ¨Ή θα έβαζα κανένα ξύλο ακόμη. Δεξιά είναι βραχάκι ατυό που φαίνεται με τη moss? Μοιάζει λιγάκι εκτός τόπου. Γενικά τη moss την έχεις σκορπίσει λίγο απρογραμμάτιστα καλό θα ήταν να τη δέσεις με πετονιά σε ένα μέρος ώστε να αναπτυχθεί λίγο πιο οργανωμένα. Οι άσπρες πέτρες ίσως κάποιους φίλους να τους χαλάσουν εμένα μου άρεσαν έτσι όπως τις έχεις τοποθετήσει. Θέλει το χρόνο του ! Γενικά είσαι νομίζω σε καλό δρόμο, έχεις πολλές δυνατότητες βελτίωσης.

(Τώρα, για τη συγκατοίκηση των γαρίδων με τα platies υπάρχουν και κάποιες διαφωνίες.....).

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Με τις πολύτιμες συμβουλές σας πιστευω να γινει ομορφο.. Θα ανεβαζω photos κατα διαστήματα

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρείο σου, οι άσπρες πέτρες κατα την γνώμη μου είναι πολύ ωραίες. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και με προοπτική. Σε λεπτομέρειες δεν θα μπώ, τα είπε καλύτερα ο φίλος Αντρέας. Καλή συνέχεια και να μας ενημερώνεις με φωτογραφίες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει οτι είναι φυτό επιφανείας. Όσο και να το φυτευεις, σαπιζει το τμημα μεσα στο υπόστρωμα κ ερχεται στην επιφάνεια. Πιστευετε οτι αισθητικα θα είναι ωραίο σαν εικονα να επιπλέει;

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει οτι είναι φυτό επιφανείας. Όσο και να το φυτευεις, σαπιζει το τμημα μεσα στο υπόστρωμα κ ερχεται στην επιφάνεια. Πιστευετε οτι αισθητικα θα είναι ωραίο σαν εικονα να επιπλέει;

Ναι! Είναι ωραίο! Εμενα πάντως μου αρέσει. Αλλα κοίτα να το στερεώσεις με βεντούζα και πετονια γιατι αλλιώς κόβει βόλτες και είναι σπαστικό....

Επίσης με τόσο φως, οι ανούμπιες μάλλον θα σου βγάλουν αλγες σιγά σιγά...

Link to comment
Share on other sites

Οι ακριβείς διαστάσεις εσωτερικων πλευρών (χωρίς το 1cm τζαμιού) και στάθμης νερου είναι: 78x40x35

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μας λές διαστάσεις; Επειδή σου είπα οτι έχεις πολύ φως; Μπορεί ο γενικός κανόνας να είναι 0.3-0.5 watt/l αλλα οι ανούμπιες θέλουν λιγότερο! Αμα πάρεις κερατόφυλλο βάλ'το πανω απο τις ανούμπιες. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα. :)

Microsorum pteropus (αλλιως Java fern), Echinodorus tenellus, Echinodorus 'Ozelot'.

Γυρνα καλυτερα την εξοδο του φιλτρου ακριβως αντιθετα, να χτυπαει το πισω τζαμι και ψηλά, φροντισε να συνεχισει να κανει το κυματακι.

Link to comment
Share on other sites

Oι δύο λαμπες που έχω ειναι μια nature και μια day. Επειδη φοβάμαι μη γεμίσουν άλγη οι ανουμπιες, που είναι στο πίσω σχετικά μέρος του ενυδρείου, ποια λάμπα δεν ευνοεί τόσο την άλγη να τη βάλω πάνω απο αυτές; Δηλαδη, ποια λάμπα μπροστά και ποια πισω?

Link to comment
Share on other sites

Η Nature ειναι νομιζω πιο καταλληλη για τα φυτα.

Οποια και να βαλεις ομως .... οι ανουμπιες θελουν σκια.

Φυτα επιφανειας θα ηταν μια λυση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οπότε τη nature να τη βάλω μπροστα (οτι ευνοει τα φυτά, ευνοει και την άλγη..).

Ποιο φυτό επιφανειας προτείνετε? Το κερατοφυλλο νομιζω πως παρα τη δουλεια που κανει, αισθητικα δεν ειναι ωραιο οταν επιπλεει..

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τη nature να τη βάλω μπροστα (οτι ευνοει τα φυτά, ευνοει και την άλγη..).

Ποιο φυτό επιφανειας προτείνετε? Το κερατοφυλλο νομιζω πως παρα τη δουλεια που κανει, αισθητικα δεν ειναι ωραιο οταν επιπλεει..

pistia stratiotes, Hydrocotyle leucocephala, Limnobium laevigatum κλπ
Link to comment
Share on other sites

Πιστια όχι γιατί απ'οτι κατάλαβα ο φίλος έχει κλειστό ενυδρείο (με καπάκι) και δεν "ζει" με κλειστό η πίστια. Θελει φρέσκο αέρα και... όχι-υγρασία αλλιώς σαπίζει! (σε εμένα τουλάχιστον έτσι γινόταν).

Επίσης lemna minor, γνωστή και ως φακή. Θα σου δώσει κάποιος συνχομπίστας με χαρά, όση θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

Πιστια όχι γιατί απ'οτι κατάλαβα ο φίλος έχει κλειστό ενυδρείο (με καπάκι) και δεν "ζει" με κλειστό η πίστια. Θελει φρέσκο αέρα και... όχι-υγρασία αλλιώς σαπίζει! (σε εμένα τουλάχιστον έτσι γινόταν).
Εμενα δεν χαλαει σε κλειστο
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε με τρελαινουν και τόσο τα φυτά επιφανείας (αισθητικά), μηπως να ελαττώσω τα watt ή να περιμένω να κυλησεις ο χρόνος και να δω πως πάνε οι ανούμπιες παρέα με την ερχόμενη άλγη?

Link to comment
Share on other sites

Μη βιάζεσαι. Δεν είναι απαραίτητο να σου προκύψει και πλημμύρα άλγης. Τάιζε με μέτρο, λίπανση με μέτρο, φωτοπερίοδος στο οκτάωρο και υπομονή. Ενδεχομένως να έχεις λίγη καφέ άλγη τώρα αρχικά αλλά είναι άνευ σημασίας. Ενυδρείο χωρίς καθόλου άλγη είναι νεκρό ενυδρείο. Όπως δε είπε και ο Σπύρος οι anubia θέλουν σκιά έτσι κι αλλιώς. Βάλτες λοιπόν σε σημείο που δεν είναι ακριβώς κάτω από τις λάμπες. Συμφωνώ επίσης με την προσθήκη Microsorum pteropus (Java fern) θα κάνει καλό στην κατανάλωση νιτρικών και θα φέρει πρασινάδα στο ενυδρείο (προσοχή δεμένο και αυτό σε ξύλο ή πέτρα).

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

..ναι θα κοιταξω για Microsorum pteropus και ίσως κερατόφυλλο στηριγμένο.. Λίπανση δεν έχω ξεκιήσει ακόμα με τα φυτά που έχω. Θα αγοράσω το flourish της seachem. Nα ξεκινησω μήπως σε ελαχιστες ποσοτητες εβδομαδιαια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...