Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου 60 λίτρων με Κιχλίδες


Nikolakias

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 187
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαλλον δεν ειναι αυτο το ενυδρειο μου γιατι ειναι 60χ30χ30 και ειναι 54 λιτρα.

Παντως αν μπορω να προσθεσω κατι και σε αυτο ακομα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Εχει γινει μια παρατηρηση πως με πιο σκουροχρωμους βυθους τα ψαρια βγαζουν πιο ωραια χρωματα.. :D

Επισης στην λιμνη Tanganyika απο οπου προερχονται τα ψαρακια σου εχει μπεζ και σε πολλα σημεια σκουρο μπεζ βυθο..

Τελος ο πολυ ανοικτοχρωμος βυθος ανακλαει το φως με αποτελεσμα να στρεσσαρονται τα ψαρια σου...

Ο βυθος σου ειναι μια χαρα...Στο Aquascape μην αλλαξεις τπτ περα απο την προσθηκη της Vallisnerias :unsure:

Φιλε κοινγκ απλα με την θαλασσης θα ηταν γκρι και γι`αυτο δεν μου αρεσε.Τωρα δεν ειναι λευκη αλλα ουτε και πολυ σκουρο χρωμα.Μολις μπουνε τα φυτα θα αλλαξει τελειως!!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν ειναι αυτο το ενυδρειο μου γιατι ειναι 60χ30χ30 και ειναι 54 λιτρα.

Παντως αν μπορω να προσθεσω κατι και σε αυτο ακομα καλυτερα!

Τι εννοείς?Μπερδευτηκα.... :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη δεν το είδα το έγραψες πιο πάνω.Εφόσον λοιπόν έιναι το εσωτερικό φίλτρο που συνοδεύει το juwel 60 , http://www.juwel-aquarium.de/en/rekord.htm μπορούμε να προσθέσουμε βιολογικό υλικό όπως siporax ή substrat pro αφαιρώντας σφουγγάρια.

:D

Αυτο που μας εδειξε ο Σωκρατης δεν ειναι σαν το δικο μου.Το δικο μου εχει σιαστασεις 60x30x30

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μας εδειξε ο Σωκρατης δεν ειναι σαν το δικο μου.Το δικο μου εχει σιαστασεις 60x30x30

Ο φίλος μας έχει δίκιο γιατί μάλλον άλλξε μοντέλο η εταιρεία και το λέει record 600 ενώ το προηγούμενο λεγόταν record 60 αλλά απο οτι βλέπω στο παλιό κατάλογο οι δαστάσεις του ήταν

61 μήκος χ 36υψος χ 31 πλάτος λίτρα 54 .Εσύ μήπως μετράς τα " καθαρά ";

Τελοσπάντων δεν έχει σημασία ,η ούσία είναι να εμπλουτίσεις το φίλτρο σου .

:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι.... εχει αλλαξει....

Το 600 βγαινει πλεον.

Υ.Γ. Κι εγω τις ιδεες πετρες με σενα εχω.... αλλα αμμο θαλασσης.... δες λιγο τις φωτογραφιες...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=36438&hl=

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Ναι.... εχει αλλαξει....

Το 600 βγαινει πλεον.

Υ.Γ. Κι εγω τις ιδεες πετρες με σενα εχω.... αλλα αμμο θαλασσης.... δες λιγο τις φωτογραφιες...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=36438&hl=

Αρχισες να διαβάζεις τα μαθήματα σου of topic :D:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σωκρατη τα καθαρα μετραω..χεχε

μπορεις να μου πεις τι ακριβως να ζητησω απο το καταστημα για το φιλτρο ? εκανα και μια μετρηση ph 8-8.5 kh 5

πρεπει να ανεβει!Να παρω αλατι η κατι αλλο?

Νικολα πολυ ωραιο το ενυδρειο σου και ωραια η αμμο τελικα!!

Βλεπω τοσα πολλα που μου αρεσουν και πελαγωνω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σωκρατη τα καθαρα μετραω..χεχε

μπορεις να μου πεις τι ακριβως να ζητησω απο το καταστημα για το φιλτρο ? εκανα και μια μετρηση ph 8-8.5 kh 5

πρεπει να ανεβει!Να παρω αλατι η κατι αλλο?

Νικολα πολυ ωραιο το ενυδρειο σου και ωραια η αμμο τελικα!!

Βλεπω τοσα πολλα που μου αρεσουν και πελαγωνω!!!!

sera siporax ή supstrat pro eheim θα έλεγα καλύτερα. :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σωκρατη τα καθαρα μετραω..χεχε

μπορεις να μου πεις τι ακριβως να ζητησω απο το καταστημα για το φιλτρο ? εκανα και μια μετρηση ph 8-8.5 kh 5

πρεπει να ανεβει!Να παρω αλατι η κατι αλλο?

Νικολα πολυ ωραιο το ενυδρειο σου και ωραια η αμμο τελικα!!

Βλεπω τοσα πολλα που μου αρεσουν και πελαγωνω!!!!

Σκεψου οτι με αμμο θαλασσης και πετρες βασαλτη εχω ph 8,8....

Ουτε σοδα ουτε μπαφερ... ουτε τπτ!!!

Δες τι σου αρεσει πςρισσοτερο.... δες τι σηκωνει η τσεπη σου.... σκεψου και τα μελοντικα εξοδα....

Και παρε οτι γουσταρεις!!! :unsure:

Υ.Γ. Πατριωτη... καιρος ηταν. :D

Link to comment
Share on other sites

το ph 8-8.5 καλο δεν ειναι ?

το kh με προβληματιζει και δεν ξερω πως να το ανεβασω

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

Ναι Σωκρατη τα καθαρα μετραω..χεχε

μπορεις να μου πεις τι ακριβως να ζητησω απο το καταστημα για το φιλτρο ? εκανα και μια μετρηση ph 8-8.5 kh 5

πρεπει να ανεβει!Να παρω αλατι η κατι αλλο?

Νικολα πολυ ωραιο το ενυδρειο σου και ωραια η αμμο τελικα!!

Βλεπω τοσα πολλα που μου αρεσουν και πελαγωνω!!!!

Το Ph είναι καλό θα μπορούσες να προσθέσεις μαγειρκή σόδα για να ανέβει το kh και πιθανόν να παρασύρει και άλλο προ τα πάνω το ph. Η ολική σκληρότητα GH πόσο είναι ;Αν είναι χαμηλά θα χρειαστείς ενυδρειακό αλάτι παράδειγμα http://www.seachem.com/Products/product_pa...idLakeSalt.html

:D

Link to comment
Share on other sites

το ph 8-8.5 καλο δεν ειναι ?

το kh με προβληματιζει και δεν ξερω πως να το ανεβασω

Σοδα :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μετρηση GH δυστηχως.Θα παρω αυριο ομως να το τσεκαρω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σωκρατη τα καθαρα μετραω..χεχε

μπορεις να μου πεις τι ακριβως να ζητησω απο το καταστημα για το φιλτρο ? εκανα και μια μετρηση ph 8-8.5 kh 5

πρεπει να ανεβει!Να παρω αλατι η κατι αλλο?

Ζητάς Σίποραξ(siporax) για το φίλτρο σου.....

Έχε υπ'οψη οτι το kh ειναι καλό να το ανεβάσεις σιγα σιγά για να έχεις σταθερό ph στο μέλλον....αυτο ανεβαίνει με την χρήση ενυδρειακού αλατιού για κιχλίδες(έτσι το ζητας) ή σόδα(την μαγειρική που είναι σε σκόνη)....όπως σωστά ανφερει κ ο φίλος Δημήτριος!

Για να ανεβάσεις κ την τιμή του ph σου στο πιο κοντα στο 9 χρησιμοποιείς Μπάφερ(buffer) για την Λίμνη Τανγκανίκα!(έτσι το ζητάς)

Εξαιρετικό το σετ απ....μαρέσει!!! :D

Στην πλάτυ του ενυδρείου σου προτείνω να κολήσεις ενα γκρί χαρτονι!!

Καλή συνεχεια εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Να κανω απλα μια παρατηρηση απο προσωπικη εμπειρια για τη σοδα...

Το καλο ειναι οτι ανεβαζει τι σκληροτητα και το ph....

To κακο ειναι οτι το κανει απότομα... και δεν κραταει και πολυ.... οπότε οι συνεχόμενες μετρησεις και τα συνεχομενα πανω-κατω στο ph καλό ειναι τα αποφυγουμε...

Ετσι με την αμμο θαλασσης.... τα εχει >12 και το kh και το gh συνεχεια.... :D

Υ.Γ. Δε θελω να το παιξω εξυπνος στους αφρικανους δασκαλους που γραφουν απο πανω μου... απλα κανω μια καταγραφη τις παρατηρησης που εκανα.... :unsure:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Να κανω απλα μια παρατηρηση απο προσωπικη εμπειρια για τη σοδα...

Το καλο ειναι οτι ανεβαζει τι σκληροτητα και το ph....

To κακο ειναι οτι το κανει απότομα... και δεν κραταει και πολυ.... οπότε οι συνεχόμενες μετρησεις και τα συνεχομενα πανω-κατω στο ph καλό ειναι τα αποφυγουμε...

Ετσι με την αμμο θαλασσης.... τα εχει >12 και το kh και το gh συνεχεια.... :D

Υ.Γ. Δε θελω να το παιξω εξυπνος στους αφρικανους δασκαλους που γραφουν απο πανω μου... απλα κανω μια καταγραφη τις παρατηρησης που εκανα.... :unsure:

Ολοι μας δίνουμε μεγάλη βάση στην εμπειρία των μελών μας.

:blink:

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Ολοι μας δίνουμε μεγάλη βάση στην εμπειρία των μελών μας.

:D

Οσα και αν διαβάσουμε θα είναι πολύ λίγα και στυφά,αν δεν τα δούμε και στην πράξη :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι ασχετο το θεμα αλλα δεν πειραζει :D

Πριν 20 μερες ειχα αγορασει μια κιτρινη αφρικανα με σκοπο πως θα τη βαλω στο 60 λιτρων ενυδρειο χωρις να γνωριζω πως δεν μπορει να ζησει.Φυσικα το καταστημα ηθελε να πουλησει παρολο που ειπα οτι εχω 25 λιτρων ενυδρειο.Το ψαρακι ειναι μικρο 3-4 cm αλλα επειδει δεν θελω να το παω πισω στο καταστημα αν το θελει καποιος να το χαρισω.

δειχνει υγειεστατο( μια καραντινα δεν θα ηταν κακο)

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι ασχετο το θεμα αλλα δεν πειραζει :unsure:

Πριν 20 μερες ειχα αγορασει μια κιτρινη αφρικανα με σκοπο πως θα τη βαλω στο 60 λιτρων ενυδρειο χωρις να γνωριζω πως δεν μπορει να ζησει.Φυσικα το καταστημα ηθελε να πουλησει παρολο που ειπα οτι εχω 25 λιτρων ενυδρειο.Το ψαρακι ειναι μικρο 3-4 cm αλλα επειδει δεν θελω να το παω πισω στο καταστημα αν το θελει καποιος να το χαρισω.

δειχνει υγειεστατο( μια καραντινα δεν θα ηταν κακο)

Βαλτο στις αγγελειες.....απλα πρεπει να διευκρινηστει πιο απο ολα τα κιτρινα αφρικανικα ψαρακια ειναι... :D

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι ασχετο το θεμα αλλα δεν πειραζει :unsure:

Πριν 20 μερες ειχα αγορασει μια κιτρινη αφρικανα με σκοπο πως θα τη βαλω στο 60 λιτρων ενυδρειο χωρις να γνωριζω πως δεν μπορει να ζησει.Φυσικα το καταστημα ηθελε να πουλησει παρολο που ειπα οτι εχω 25 λιτρων ενυδρειο.Το ψαρακι ειναι μικρο 3-4 cm αλλα επειδει δεν θελω να το παω πισω στο καταστημα αν το θελει καποιος να το χαρισω.

δειχνει υγειεστατο( μια καραντινα δεν θα ηταν κακο)

Πολύ ευγενική χειρονομία εκ μέρους σου!

Ανοιξε μια αγγελία να του βρούμε κατάλληλο σπίτι :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=248

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για τα labidochromis caeruleus της λίμνης Malawi?Τα λίτρα σου τα θεωρώ απαγορευτικά,αν πρόκειται για αυτά τα ψάρια

Βαλτο στις αγγελειες.....απλα πρεπει να διευκρινηστει πιο απο ολα τα κιτρινα αφρικανικα ψαρακια ειναι... :D

Εχει διευκρινιστεί :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Καινουριο φιλτρο ----->post-18134-1267620561_thumb.jpg

Οσο για τα φυτα vellisnaria nana εψαξα σε 4 καταστητατα τα 2 απο αυτα ηταν μεγαλα και δεν ειχε κανενας :D

Αν γνωριζει κανεις καποιον που να εχει να μου δωσει 2-3 ριζουλες θα ηταν τελεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...