Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου 60 λίτρων με Κιχλίδες


Nikolakias

Recommended Posts

Όταν θα βγάλεις το ψάρι με το καλό, να ρίχνεις λίγα φυλλαράκια τροφής μερα παρά μέρα για να ταϊζεις τα βακτηρίδια (τροφή-->αμμωνία). ΛΙΓΑ όμως !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 187
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπον σημερα εφυγε το ψαρακι και εκανα μια αλλαγη στο ενυδρειο μου.Πηγα στη παραλια και μαζεψα αμμο.Θα εβαζα απο οικοδομικα υλικα αλλα ειναι καπως πιο γκριζο το χρωμα της.Την επλυνα παρα μα παρα πολυ καλα και αφου καθαρισε εκανα αρκετες πλυσεις με καυτο νερο.Ελπιζω πως θα βοηθησει στη σκληρωτητα

του νερου. :ninja:

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα και παλι!!

εχω ερωτησεις: η αμωνια ειναι σταθερη στι 1mg και δεν λεει να πεσει (δεν ξερω μηπως μου εχει χαλασει το φυτο και ανεβαζει αμμωνια)

Κατι τρελο!!! το GH ειναι στο 25 και το KH στο 7 πως γινετε ?

Τα NO3 εχουν φτασει στο 10mg αλλα μαζι με ολα αυτα εχω μια αυξηση στα NO2 στο 0.5mg.

Μηπως θα ηταν καλο να κανω μια μικρη αλλαγη νερου ?Η θα στρωσει απο μονο του ?

Η βαλισνεριες χαλανε ευκολα ?Εχει κιτρινισει λιγο στις ακρες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια για το φιλτρο μου.Εχει ενα σωληνακι που περνει αερα και λειτουργει λογικα σαν αεραντλια απ`οσο μπορω να καταλαβω.Το θεμα ειναι πως κανει ιδια δουλεια οπως με την αναταραξη του νερου ?Δεν εχω ψηλα την εξοδο και δεν εχω αναταραξη.Πρεπει να το κανω ? :ninja:

post-18134-1268591831_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια για το φιλτρο μου.Εχει ενα σωληνακι που περνει αερα και λειτουργει λογικα σαν αεραντλια απ`οσο μπορω να καταλαβω.Το θεμα ειναι πως κανει ιδια δουλεια οπως με την αναταραξη του νερου ?Δεν εχω ψηλα την εξοδο και δεν εχω αναταραξη.Πρεπει να το κανω ? :D

post-18134-1268591831_thumb.jpg

Δεν ξερω αισθητικα πως θα σου χτυπαει στο ματι οταν θα κανει φυσαλιδες....................

Εγω θα ανεβαζα την εξοδο ωστε να εχω καλη αναταραξη

Link to comment
Share on other sites

Αισθητικα μου αρεσει πολυ αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα :D

Αντε να στρωσει το ενυδρειο να υπαρχει λιγο ενδιαφερον....

Link to comment
Share on other sites

Το setup αλλαξε λογο αλλαγη στην επιλογη των ψαριων σε Neolamprologus Brevis η occelatus(οτι βρω πιο ευκολα αλλα μαλλον brevis).Το στροσιμο ξανα απο την αρχη γιατι ειχα καποιες αμφιβολιες μετα τη τοποθετηση του ψαριου και κατι δεν μου πηγαινε καλα.

post-18134-1269192909_thumb.jpg

Πως το βλεπετε?Πρεπει να αλλαξω κατι?

ΥΓ.Μη δινετε σημασια στη βαλισνερια.Προσπαθω να κανω κατι για να πιασει γιατι δεν πιανει με τιποτα!!

Και επισης θα παρω μπολι απο τον george1981 που μου χαρισε και τα σαλιγκαρακια http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37823

Link to comment
Share on other sites

Oμορφο το ενυδρειο...

Αν πας για Ocellatus βγαλε αρκετα κοψυλια και υπολογιζε 3 περιπου για το καθε ψαρι..Επισης αν πας για Ocellatus μην βαλεις κοντα τα κοχυλια βαζε τα σε ομαδες των 3 και πανω :D

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης occelatus δεν εχω βρει και 90% το βλεπω για brevis..ισως να ισχυει το ιδιο και για τα brevis γιατι απ`οτι εχω δει ειναι αγρια σαν τα occelatus.

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει πολυ το ενυδρειο σου φιλε μου!βαλε αν μπορεις κι αλλα κοχυλια :D

υγ αν οι πετρες ηταν γκρι νομιζω θα του πηγαιναν καλυτερα ;)

Έγινε επεξεργασία - sotos 21
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ :D

Ισως να χρειαστει να αφαιρεσω κοχυλια..θα δειξει..

Να συμφωνω πρεπει να παω να μαζεψω 2-3 αλλες πετρουλες αλλα και αυτες δεν ειναι ασχημες ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο το έχεις φτιάξει .Οσον αφορά τις πέτρες όταν πιάσουν άλγη θα φανούν πιο φυσικές.

:D

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε..Τη κυριακη το πρωι αλλαξα το νερο,επλυνα την αμμο και τη παλια αλλα και αυτη που προσθεσα και εβαλα φιλτρο,θερμοστατη να δουλευουν μιας και περιμενα απο τον Γιωργο απο εδω στο φορουμ να μου πει για να μου δωσει μπολι.Εχτες λοιπον το βραδακι πηγα και πηρα το μπολι(οχι υλικο μονο τη λασπη απο το φιλτρο) και πριν το ριξω μεσα στο φιλτρο μου(εσωτερικο) εκανα μετρηση αμμωνιας και νιτρωδη και ηταν ανεβασμενα λιγο,αμμωνια στο 0,25 και νιτρωδη στο 0,5.Να πω πως δεν εριξα βακτηρια μονο αντιχλωριο.Ειναι λογικο σε καινουριο νερο σχεδον 2 ημερων να εχουν ανεβει νιτρωδη και αμμωνια?Και επισης αφου εριξα τη λασπη μεσα στο φιλτρο μου ειναι αρκετο για να λειτουργησει σαν μπολιασμα?Ποτε ειναι καλα να βαλω ψαρια ?Μολις μηδενισει η αμμωνια ?Εχω μεσα μια ριζουλα μικρη βαλισνερια και τα κοχυλια απο τα σαλιγκαρια τιποτα αλλο.

ΥΓ.Μεχρι τη παρασκευη περιμενω απο το http://www.petcumulus.gr/ εξωτερικο φιλτρο το 2213 ;)

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε..Τη κυριακη το πρωι αλλαξα το νερο,επλυνα την αμμο και τη παλια αλλα και αυτη που προσθεσα και εβαλα φιλτρο,θερμοστατη να δουλευουν μιας και περιμενα απο τον Γιωργο απο εδω στο φορουμ να μου πει για να μου δωσει μπολι.Εχτες λοιπον το βραδακι πηγα και πηρα το μπολι(οχι υλικο μονο τη λασπη απο το φιλτρο) και πριν το ριξω μεσα στο φιλτρο μου(εσωτερικο) εκανα μετρηση αμμωνιας και νιτρωδη και ηταν ανεβασμενα λιγο,αμμωνια στο 0,25 και νιτρωδη στο 0,5.Να πω πως δεν εριξα βακτηρια μονο αντιχλωριο.Ειναι λογικο σε καινουριο νερο σχεδον 2 ημερων να εχουν ανεβει νιτρωδη και αμμωνια?Και επισης αφου εριξα τη λασπη μεσα στο φιλτρο μου ειναι αρκετο για να λειτουργησει σαν μπολιασμα?Ποτε ειναι καλα να βαλω ψαρια ?Μολις μηδενισει η αμμωνια ?Εχω μεσα μια ριζουλα μικρη βαλισνερια και τα κοχυλια απο τα σαλιγκαρια τιποτα αλλο.

ΥΓ.Μεχρι τη παρασκευη περιμενω απο το http://www.petcumulus.gr/ εξωτερικο φιλτρο το 2213 ;)

Γιατι έπλυνες την παλιά αμμο??? :D

Αν άλλαζες μια μικρή ποσότητα νερού, πρόσθετες την καινούργια πλυμμένη άμμο,αντιχλώριο,το μπόλι και βακτηρια ίσως ήταν καλύτερα τα πράγματα.....Ρίχνε λιγο τροφή βάλε και το 2213 με βιολογικο υλικό και οταν μετρησεις αμμωνία και νιτρώδη 0.....είσαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που την επλυνα ηταν επειδη ειχα κανει πολλα λαθη.Τα νιτρικα και νιτρωδη βαραγανε κοκκινα!!!! ;) Ηθελα να ειμαι σιγουρος για το καινουριο στροσιμο και τα εκανα ολα απο την αρχη.

Η απορια μου ειναι πως παντα ενα καινουριο ενυδρειο εχει αμμωνια ειτε ριξεις φαγητο ειτε οχι ? :D

Και αν οχι τοτε το δικο μου γιατι εχει ?

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτσω το εξης.Η αμμωνια ειναι στο 0.25 ισως και λιγοτερο.Πρεπει να ριχνω φαγητο η ειναι αρκετη για να τραφουν τα βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτσω το εξης.Η αμμωνια ειναι στο 0.25 ισως και λιγοτερο.Πρεπει να ριχνω φαγητο η ειναι αρκετη για να τραφουν τα βακτηρια?

Έχω το ίδιο ενυδρείο και είμαι στη φάση του στρωσίματος. Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα και αφού ρώτησα εδώ μου απάντησαν ότι: το νερό της βρύσης περιέχει χλώριο και χλωραμίνη. Όλα τα αντιχλώρια λειτουργούν μέσω μιας χημικής διαδικασίας γνωστής ως αναγωγή (μείωση, δεσμευση). Σε αυτήν την διαδικασία, το τοξικό διαλυμένο αέριο χλωρίου (CL2) μετατρέπεται σε μη τοξικά ιόντα χλωριδίου (CL). Η διαδικασία αναγωγής διασπά επίσης τους δεσμούς μεταξύ των ατόμων χλωρίου και αζώτου μέσα στο μόριο της χλωραμίνης (NH2Cl), ελευθερώνοντας τα άτομα του χλωρίου και αντικαθιστώντας τα με υδρογόνο (Η), δημιουργώντας αμμωνία (NH3). Έκανα και πείραμα και όντως συμβαίνει και δεν είναι αμελητέα ποσότητα. Αυτό φαίνεται μόνο σε αστρωτα ενυδρεία. Ελπίζω να βοήθησα.
Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτσω το εξης.Η αμμωνια ειναι στο 0.25 ισως και λιγοτερο.Πρεπει να ριχνω φαγητο η ειναι αρκετη για να τραφουν τα βακτηρια?

Αγαπητέ Nikolakias μετά από 7 μέρες από μετρήσεις πως έιμαστε;

:)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Nikolakias μετά από 7 μέρες από μετρήσεις πως έιμαστε;

:)

Καλημερα!Κυριε Σωκρατη παει πολυ καλα το ενυδρειο!Τη παρασκευη μαλλον θα βαλω τα ψαρακια.Τα NH4:0 NO2:0 NO3:10 πρεπει να κανω αλλαγη νερου η πρεπει να περιμενω να ανεβουν τα νιτρικα στο 20+?Εχω και τα δυο φιλτρα σε λειτουργια.15 μερες ειναι καλα για να βγαλω το παλιο φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Κυριε Σωκρατη παει πολυ καλα το ενυδρειο!Τη παρασκευη μαλλον θα βαλω τα ψαρακια.Τα NH4:0 NO2:0 NO3:10 πρεπει να κανω αλλαγη νερου η πρεπει να περιμενω να ανεβουν τα νιτρικα στο 20+?Εχω και τα δυο φιλτρα σε λειτουργια.15 μερες ειναι καλα για να βγαλω το παλιο φιλτρο?

Κανε αυριο μια αλλαγη 20% και Παρασκευη βαλ' τα.

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυριο μια αλλαγη 20% και Παρασκευη βαλ' τα.

Κανε αυριο μια αλλαγη 20% και ξανακανε μετρησεις.

Αν ειναι οπως πρεπει,τοτε βαλτα.................

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...