Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου 60 λίτρων με Κιχλίδες


Nikolakias

Recommended Posts

Καινουριο φιλτρο ----->post-18134-1267620561_thumb.jpg

Οσο για τα φυτα vellisnaria nana εψαξα σε 4 καταστητατα τα 2 απο αυτα ηταν μεγαλα και δεν ειχε κανενας :unsure:

Αν γνωριζει κανεις καποιον που να εχει να μου δωσει 2-3 ριζουλες θα ηταν τελεια.

Μάλλον είνα αυτής της σειράς http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_35205_ehen εδώ φαίνεται το 200 ,εσύ έχεις το 160.Εγώ δεν είμαι πολύ φανατικός με τα εσωτερικά φίλτρα ωστόσο εσύ θα βάλεις ενα ζευγάρι ψαράκια αν πας σε punks οπότε δεν έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτωση

Θα σου πρότεινα όμως να έχεις υπόψιν σου ενα εξωτερικό φίλτρο που σίγουρα θα σε καλύψει άνετα

και είναι το 2213 της σειράς classic http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_27510_ehen .Αν μπορείς να το αλλάξεις και τώρα κάντο χωρίς καμμιά αμφιβολία και θα είσαι σίγουρος για το σύστημα σου.Και σίγουρα το 2213 θα πάρει μεγαλύτερο όγκο βιολογικού υλικού που για την χωρητικότητα του ενυδρείου σου θα σε καλύψει άνετα.

:D

Υ.Γ.Αν έλθεις στη συνάντηση στις 13/03/2010 ζήτα ξανά ρίζες ελπίζω οτι κάποιος θα βρεθει να σε εξυπηρετήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 187
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωκρατη συμφωνω με το εξωτερικο αλλα το ενυδρειο το εχω στο δωματιο μου και με περιοριζει και το μεγεθος του ενυδρειου οπως και ολα τα υπολοιπα.Οταν παρω δικο μου σπιτι ολα θα αλλαξουν!! :D

Θα προσπαθησω να ερθω στη συναντηση!!

Ενυδρειακο αλατι μου εδωσαν αυτο---->post-18134-1267623071_thumb.jpg

Και buffer αυτο (οταν ειπα buffer δεν ηξερε καν τι εννοουσα)--->post-18134-1267623164_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και για μετρηση GH αυτο---->post-18134-1267623257_thumb.jpg

Το θεμα ειναι πως δεν γραφει αγγλικα και δεν ξερω πως πρεπει να το χρησιμοποιησω.

Link to comment
Share on other sites

Να μαστε παλι!!

Να ρωτησω καθε ποτε μπορω να κανω μετρησεις ωστε να βλεπω διαφορες και τα επιθυμητα νουμερα?

Ποτε ειναι το ιδανικο να βαλω ψαρακια? :D

Link to comment
Share on other sites

Να μαστε παλι!!

Να ρωτησω καθε ποτε μπορω να κανω μετρησεις ωστε να βλεπω διαφορες και τα επιθυμητα νουμερα?

Ποτε ειναι το ιδανικο να βαλω ψαρακια? :D

Οταν μηδενισουν και μεινουν σταθερα μηδενικα τα ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2

Link to comment
Share on other sites

νομιζω υπαρχει ενα σοβαρο προβλημα.το φιλτρο στο μικρο ενυδρειο που ειχα την αφρικανα χαλασε και αναγκαστηκα να τη βαλω στο μεγαλο που ετοιμασα πριν 3 μερες.σε λιγο θα κανω παρω νουμερα.υπαρχει κυνδινος να ψοφησει? :D

Link to comment
Share on other sites

νομιζω υπαρχει ενα σοβαρο προβλημα.το φιλτρο στο μικρο ενυδρειο που ειχα την αφρικανα χαλασε και αναγκαστηκα να τη βαλω στο μεγαλο που ετοιμασα πριν 3 μερες.σε λιγο θα κανω παρω νουμερα.υπαρχει κυνδινος να ψοφησει? :hysterical:

Το σίγουρο είναι πως δηλιτηριάζεις το ψάρι :D ..........βγαλε αν (εχει το παλιο φιλτρο)σφουγγαρι κ βιολογικο υλικο κ στυφτα μεσα στο καινουργιο.....

Link to comment
Share on other sites

Οχι Κωνσταντινε δυστηχως το πεταξα χωρις να γνωριζω τι μπορω να κανω.Ας ελπισω πως θα αντεξει η να βρεθει καποιος συντομα να του το δωσω :D

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις:

ph: 8.5-9.0

kh: 9.0

gh: 9.0

NH3: 0.1 (δεν υπαρχει 0,1 απλα ειχε μια μικρη διαφορα με το κιτρινο χρωμα και υποθετω 0,1 αλλα

ΝΗ4: 0.1 δεν ειχε καμια σχεση με το χρωμα του 0,5)

NO3: 0.0

Το ενυδρειο ειναι 3 ημερων ειναι λογικες οι τιμες?

Το kh/gh εχτες ηταν στο 7 και σημερα στο 9 αφου εχτες εριξα buffer.

Θα ανεβει ακομα το kh/gh ?Εριξα και μια κουταλια του γλυκου ενυδρειακο αλατι.

Το ψαρακι που υπαρχει μεσα εχει προβλημα? :D

και μια φωτο με το φυτο που μπηκε σημερα(Vallsineria nana)---->post-18134-1267741690_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι ειναι φανερα στρεσαρισμενο,και φαινεται απο τα μαζεμενα πτερυγια...............

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω Δια αλλα τι να εκανα?

Οι μετρησεις? :D

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω Δια αλλα τι να εκανα?

Οι μετρησεις? :D

Οι μετρησεις ειναι μετρησεις αστρωτου ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Σωκρατη συμφωνω με το εξωτερικο αλλα το ενυδρειο το εχω στο δωματιο μου και με περιοριζει και το μεγεθος του ενυδρειου οπως και ολα τα υπολοιπα.Οταν παρω δικο μου σπιτι ολα θα αλλαξουν!! :D

Θα προσπαθησω να ερθω στη συναντηση!!

Ενυδρειακο αλατι μου εδωσαν αυτο---->post-18134-1267623071_thumb.jpg

Και buffer αυτο (οταν ειπα buffer δεν ηξερε καν τι εννοουσα)--->post-18134-1267623164_thumb.jpg

Θέλω να προσθέσω το εξής οτι το αλάτι που σου έδωσαν δεν είναι το κατάλληλο για αφρικάνικα.

ΤΟ ενυδρεικό αλάτι για μας είναι το ανυδρεικαό αλάτι για κιχλίδες ,για παράδειγμα http://www.seachem.com/Products/product_pa...idLakeSalt.html.

Βιάζεσαι ,η διαδικασία θέλει υπομονή . Ο Δίας έχει δίκιο το ψάρι είναι στρεσσαρισμένο.

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να προσθέσω το εξής οτι το αλάτι που σου έδωσαν δεν είναι το κατάλληλο για αφρικάνικα.

ΤΟ ενυδρεικό αλάτι για μας είναι το ανυδρεικαό αλάτι για κιχλίδες ,για παράδειγμα http://www.seachem.com/Products/product_pa...idLakeSalt.html.

Βιάζεσαι ,η διαδικασία θέλει υπομονή . Ο Δίας έχει δίκιο το ψάρι είναι στρεσσαρισμένο.

:D

Θα συμφωνήσω με τον Σωκράτη.Θέλει υπομονή το ενυδρείο και οι κινήσεις μας.το ψάρι είναι όντως στρεσαρισμένο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπα παραπανω ειναι οτι μου χαλασε το φιλτρο στο ενυδρειο που ειχα την αφρικανα και η μονη επιλογη ηταν να βαλω το ψαρακι στο καινουριο ενυδρειο.αν ειναι καλυτερα να το δωσω πισω στο μαγαζι να το κανω δεν εχω προβλημα απλα δεν ηθελα να το δωσω σε εκεινο το μαγαζι.Οσο για το αλατι τι να πω..οταν δεν ξερεις.. :D

Τι προτεινετε να κανω ?Δεν ειχα σε καμια περιπτωση σκοπο να βαλω ψαρι μεσα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπα παραπανω ειναι οτι μου χαλασε το φιλτρο στο ενυδρειο που ειχα την αφρικανα και η μονη επιλογη ηταν να βαλω το ψαρακι στο καινουριο ενυδρειο.αν ειναι καλυτερα να το δωσω πισω στο μαγαζι να το κανω δεν εχω προβλημα απλα δεν ηθελα να το δωσω σε εκεινο το μαγαζι.Οσο για το αλατι τι να πω..οταν δεν ξερεις.. :hysterical:

Τι προτεινετε να κανω ?Δεν ειχα σε καμια περιπτωση σκοπο να βαλω ψαρι μεσα

Δεν βρέθηκε κάποιος να το πάρει;.Τώρα όπως είναι τα πράγματα ρίξε βακτηρίδια να βοηθήουμε την διαδικασία.Προσοχή μην ταίζεις το ψάρι.Θα έλεγα πολύ αραιά ,ασ πούμε κάθε 3 μέρες λίγο.

:D

Link to comment
Share on other sites

Για να μπω κι εγώ στη συζήτηση, αν δεν άνοιξες κάποια από τα παραπάνω προϊόντα επέστρεψε τα αν μπορείς. Δεν θα κάνουν δουλειά κανένα από αυτά. Είναι κρίμα.... :D

Link to comment
Share on other sites

Μην ανοιγεις φωτα, μην το πειραζεις το ενυδρειο.

Ασε το ψαρι να νιωσει ασφαλεια!

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε καποιος πως το θελει αλλα εχει δουλειες και δεν μπορει ακομα.Βακτηρια ειχα ριξει οταν εβαλα νερο στο ενυδρειο.Να ριξω και αλλα ?Τα εχω ανοιξει ολα!Καλα την ειπα πως την ειπα την τυπισα αλλα τελος παντων.Εμαθα τουλαχιστον.Πηρα αυτο πριν λιγο--->post-18134-1267810489_thumb.jpg

Πρεπει να ριξω?Αν ναι ποσο?

Ευχαριστω παιδια!!

Link to comment
Share on other sites

Θα μας πείς πιο προιόν έχεις ,αν είναο του τύπου bionitrivec ή stresszyme για παράδειγμα ,θα έλεγα να ρίξεις για για κανένα 5θήμερο να το βοηθήσεις.Μπορεί να ακούγεται υπερβιλικό αλλά δεν πειράζει επιεδή έβαλες και το ψαράκι.Με προβληματίζει ακόμα το εσ.φίλτρο που έχεις .

Η δόση αναγράφεται στις συσκευασίες.

:D

Link to comment
Share on other sites

ειναι της sera bionitrivec.ναι ενταξει θα ριξω αλλα απο το αλατι να ριξω?αν ναι ποσο?το κh ειναι ακομα χαληλο..λογικο.

ομολογω πως κατι δεν παει καλα γιατι οι μετρησεις που εκανα τωρα ηταν ενα τονο πανω.ΝΗ3,ΝΗ4,ΝΟ2,PH(σταθερο στο 8.5-9) ΚΗ:8 και ΝΟ3:0

Link to comment
Share on other sites

Σωκρατη το φιλτρο ειναι καινουριο και μιας καλης εταιριας απο οσο ξερω και εγω το βλεπω πολυ καλο...

Link to comment
Share on other sites

Αλάτι στη φάση που βρίσκεσαι τώρα θα έλεγα ακόμη να μην ρίξεις. Μην στρεσάρουμε κι άλλο τα πράματα.

Αλάτι και buffer ρίχνουμε γενικά στις αλλαγές νερού, κάτι το οποίο δεν είναι της ώρας.

Ίσως θα μπορούσες να ρίξεις (αφού το ανακατέψεις καλά να διαλυθεί σε ένα δοχείο με κανένα λίτρο νερό) τη μισή ή το ένα τρίτο της δόσης που είναι για τα λίτρα σου. Προς το παρόν θα έλεγα να περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει παιδια..αντε να δουμε..παντως αν μεχρι τη συναντηση δεν εχω δωσει το ψαρακι θα το φερω μαζι και ολο και καποιος θα το παρει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...