Jump to content

Diy Ενδοντουλαπιο 215λτ...


extacy

Recommended Posts

Εδω και καιρο σκεφτομουν την κατασκευη ενος ενυδρειου αλλα το προβλημα ηταν οτι δεν υπηρχε καταλληλος χωρος για την τοποθετηση του.

Τελικα η λυση ηταν μπροστα μου και δεν την εβλεπα...

Στο δωματιο μου υπηρχε μια ντουλαπα που στο κεντρο ειχε ραφια με στοιβες βιβλια ,κολωνιες, σι ντι, gel, :wacko: 1 super nintendo :bowdown: κκαι οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε...

Μετα απο σκεψη 47 δευτερολεπτων αδειασα ραφια πηρα τρυπανι αφαιρεσα 1 ραφι και μεσα σε λιγα λεπτα τσοουυυυππππ....να ο χωρος που εψαχνα...

26090076.th.jpg

Μετρημα.... ξαναμετρημα για να δω πως θα το βολεψω και τελικα κατελειξα...μηκος 85cm...πλατος 58...υψος 44....τοσο ωστε να "βουζωσει" στο χωρο που εγινε και να μεινει και κενο αποπανω για φωτα κλπ...215λτ περιπου...

to be continued....

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ενδιαφέρον απλά δεν ξέρω αν θα σε βολέψει από θέμα εξοπλισμού, πχ αν θελήσεις να βάλεις ένα εξωτερικό φίλτρο και θα χρειαστείς και κάποιον χώρο πάνω από τον ενυδρείο για να βάζεις χέρια κατά τις εργασίες συντήρησης. Θα περιμένω με ενδιαφέρον την συνέχεια.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ο χωρος σαν διαστσεις ειναι μια χαρα.

Τα νερα που πιθανον να πεφτουν και η υγρασια- εξατμιση δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλα για την ντουλαπα σου.

Μετα απο καιρο η ζημια που θα εχει γινει θα ειναι χωρις επιστροφη....

Κοιταξε το

Link to comment
Share on other sites

το ότι "άνοιξε" ο χώρος δεν σημαίνει ότι και το ράφι που έμεινε θα αντέξει 140 κιλά (125 κιλά νερό + τουλάχιστον 15 χαλίκι, άμμο, πέτρες). Τσέκαρε μήπως χρειαστεί ενίσχυση!

Και βέβαια η εξάτμιση είναι 1 θέμα..

Link to comment
Share on other sites

το ότι "άνοιξε" ο χώρος δεν σημαίνει ότι και το ράφι που έμεινε θα αντέξει 140 κιλά (125 κιλά νερό + τουλάχιστον 15 χαλίκι, άμμο, πέτρες). Τσέκαρε μήπως χρειαστεί ενίσχυση!

Και βέβαια η εξάτμιση είναι 1 θέμα..

Δεν ειμαι μηχανικος για να κανω λεπτομερη αναλυση αντοχης αλλα ειχα για πανω απο ενα χρονο ενυδρειο 120λιτρων (μαζι με βαρος των τζαμιων, χαλικι ηταν σιγουρα πανω απο 150κιλα) πανω σε ενα φτηνο επιπλο Ικεα το οποιο ειχε κουφια ξυλα... Εαν δεν εχεις καταλαβει τι λεω, οριστε η φωτογραφια για να δεις τι πραγμα κρατουσε επι 1 1/2 χρονο 150 κιλα.

Για 215 λιτρα θα ελεγα με μια ενισχυση στην μεση του ραφιου, ενα αλλο κατακορυφο ξυλο. Αλλιως ετσι οπως ειναι για ενα 60λιτρο σιγουρα εισαι οκ.

FXQ07KGF2H0OXJ1.MEDIUM.jpgFE3YZYGF2H0OXIW.MEDIUM.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειναι ολα μελετημενα και προσεκτικα ελεγμενα σας διαβεβαιω :wacko:

Οπότε θα περιμένουμε να δούμε την εξέλιξη.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ο φιλος thanasisrou ολα ειναι υπολογισμενα και το προτζεκτ προχωραει μια χαρα απλα δεν ειχα χρονο να ποσταρω οσα εχουν γινει μεχρι στιγμης...

αυτη την στιγμη εχουν μπει ενισχυσεις στο ντουλαπι και περιμενω την σιλικονη να ''κρυωσεί''

Link to comment
Share on other sites

Την επομενη ειχα τα τζαμια...ειπα να δοκιμασω με 8μμ τζαμι χωρις κοντρες...το πολυ πολυ να ειχα και ενα στρωμα θαλασης στο δωματιο για ωρα αναγκης...

97438607.th.jpg

Στο βαθος ειναι ο πατος πανω σε ενα χαλι για λογους ασφαλειας

Με ενα γυαλοχαρτο αγριεψα λιγο τις ακρες για να ποιασει καλυτερα η σιλικονη. Χρησημοποιησα την BISON.

80478432.th.jpg

Αφου εβαλα σιλικονη στη μια πλευρα και την εβαλα να πατησει πανω στον πατο με μια γλαστρα :bowdown: την στερεωσα ωστε να σχηματισει περιπου 90 μοιρες γωνια με τον πατο...Συνεχισα με μια διπλανη πλευρα οποτε οταν κουμπωσαν η μια με την αλλη σχηματισαν ακριβως 90 μοιρες γωνια και αφου μπηκαν και οι 4 πλευρες το κοκορετσοποιησα και απλα με λιγο σαπουνι εβαλα δαχτυλο :hysterical: και σουλουπωσα την σιλικονη που ειχε περισσεψει...

71794527.th.jpg

51585657.th.jpg

Ετοιμη λοιπον η γυαλα...

42460109.th.jpg

40404505.th.jpg

Την αφησα λοιπον στο μπαλκονι να παγωσει...

Καπου εδω θελω να ευχαριστησω τον φιλο thanasisrou ,για την βοηθεια του με τα τζαμια(εβαλε και αυτος δαχτυλο :bowdown::bowdown: ), την κοπελα του(που θα με πριξει να βαλω παπαγαλοψαρα)...γεια σου Αννια :bowdown: ... και την κοπελα μου :wacko: που θα ζηλευει γιατι θα εχω καλυτερο ενυδρειο... Επισης θελω να ευχαριστησω την μανα μου που με κραζει συνεχεια απο το διπλα δωματιο γιατι λεει κανω φασαρια και θα γκρεμισω το σπιτι :bowdown::wub: . Επισης θελω να ευχαριστησω...πλακα κανω... :wub::ninja:

παμε παρακατω...

Μετα απο μελετη για την στατικοτητα της ντουλαπας που εκανα...(ανεβηκα πανω και χοροπηδουσα και κρεμομουν σαν μαιμου)...ανακαληψα οτι επασχε στο κεντρο και με το βαρος διμιουργουσε μια μικρη καμπυλη...Βουυυρρρρρ στο υπογειο λοιπον για κατι κομματια κοιλοδοκο που ειχα...Ο τροχος χτυπησε υπερωριες αλλα ο 4*4 κοιλοδοκος ελιωνε στο περασμα του οπως το βουτυρο καβεται με καυτο μαχαιρι...αφου δεν εκοψα κανα χερι η κανα ποδι ειμαι τυχερος... 4 κομματια στις σωστες διαστασεις ηταν αρκετα...(αυτο θα το δω σε λιγες μερες δηλαδη)... με ενα μισοτελειωμενο σπρει που ειχα τα περασα και ενα χερι για να μην ειναι σαν γυφτια...

Ιδου λοιπον το κατω ντουλαπι...

78014241.th.jpg

Το μεσαιο ραφι εφυγε και με μια σεγα εκοψα τις γωνιες για να περασουν τα σιδερα... Το μεγαλο προβλημα ηταν στο πισω μερος αφου το ραφι ηταν σχεδον στον αερα...Μπροστα υπηρχε ηδη ξυλινο δοκαρι οποτε δεν χρειαζοταν μεγαλη ενισχυση...

75827943.th.jpg

Τα στηριγματα πατησαν μπαμ και ευτηχως δεν φαινονταν τιποτα ασχημες σιδεριες...

21169835.th.jpg

Σειρα ειχε το τεστ του χοροπηδηχτου και τησ μαιμους το οποιο περασε με επιτυχια οποτε ελπιζω να αντεξει...

αυριο θα γεμισω την γυαλα να δω τι καταφερα...

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλός!

ότι θα κάνει κοιλιά στο κέντρο φοβόμουν, αλλά τώρα μια χαρά!

δηλαδή όταν γράψατε πιο πάνω ότι είναι όλα μελετημένα και προσεγμένα εννοούσατε το τεστ της χοροπηδηχτής μαϊμούς; ΧΑΧΑΧΑΧΑ :wacko::bowdown::wub:

Σας παραδέχομαι!

Υ.Γ. αυτό που φαίνεται στο μπαλκόνι βάθος είναι κάτι σαν συντριβανάκι;

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλός!

ότι θα κάνει κοιλιά στο κέντρο φοβόμουν, αλλά τώρα μια χαρά!

δηλαδή όταν γράψατε πιο πάνω ότι είναι όλα μελετημένα και προσεγμένα εννοούσατε το τεστ της χοροπηδηχτής μαϊμούς; ΧΑΧΑΧΑΧΑ :wacko::bowdown::wub:

Σας παραδέχομαι!

Υ.Γ. αυτό που φαίνεται στο μπαλκόνι βάθος είναι κάτι σαν συντριβανάκι;

χαχαχα κοβει το ματι σου βλεπω!!!οτι πρεπει για κοι ειναι...η για τσιπουρες αυτος π extacy ειναι ικανος για ολα πραγματικα. Τωρα τα τεστ που εγιναν θα καταχωρηθουν κατα ISO συντομα οποτε θα σας τα προτεινουμε

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. αυτό που φαίνεται στο μπαλκόνι βάθος είναι κάτι σαν συντριβανάκι;

ναι συντριβανακι 1500λτ περιπου :wacko::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ναι συντριβανακι 1500λτ περιπου :thumbup::thumbup:

ανεκμετάλλευτο;

μα δεν θα ήθελε η μητέρα σου να ζήσει το θαύμα της γέννησης; Να έχει να ταϊζει μικρά κοι; Ή φοβάται μην μεγαλώσουν, πάρουν τρυπάνια και βαριοπούλες και επεκταθούν και στις υπόλοιπες ντουλάπες! :thumbup::thumbup:

έχω όρεξη.. :hysterical: όσο σκέφτομαι το τεστ της χοροπηδηχτής μαϊμούς δεν μπορώ να σταματήσω..

έγραψες! :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το συντριβανι μενει ανεκμεταλευτο γιατι στην περιοχη που μενω αν σηκωσει αερα θα ψαχνω τα κακομοιρα ψαρακια με αποχη στα κεραμιδια τον διπλα σπιτιων... η στην καλυτερη θα γινουν μεζες για γλαρους...

το ενυδρειο γεμισε το απογευμα για τυχων διαρροες και μεχρι στιγμης ειμαστε σε καλο δρομο... αλλα οταν ειδα τι ειναι 200+ κιλα αποφασισα να βαλω μια δοκο ορθια στο κεντρο του ραφιου για να αυξησω τον συντελεστη ασφαλειας... αυριο με νεες φωτο...

Link to comment
Share on other sites

ηρθε η ωρα να σκεφτω και λιγο τον φωτισμο...

εχουμε και λεμε...

215 λιτρα μικτα...

θα ειναι λογικα κοινωνικο φυτεμενο...

φυτα χαμηλων απαιτησεων και μερικα πιο δυσκολο αφου θα υπαρχει και παροχη CO2...

μεγιστο μηκος λαμπων 83cm

υπολογιαω συνολικα γυρω στα 100-120 watt... καλα δεν ειναι?

για προτεινεται κανενα συνδιασμο λαμπων...

ελεγα για 3-4 grolux αλλα με μια γρηγορη αναζητηση σε μαγαζια με ηλεκτρολογικο υλικο δεν βρηκα πουθενα...

καντε καμια προταση...

Link to comment
Share on other sites

1. Προτεινω για πιο δυσκολα φυτα καλυτερα πηγαινε κοντα στα 140-180 watt (για 215 λιτρα ενυδρειο)

2. Θα ειναι Τ5 ή Τ8? (για το μηκος σε σχεση με τα βατ ρωταω)

3. Δες καποιους συνδυασμους http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36913

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

υπολογιζα 100-120βαττ αφου θα ειναι καμια 180-190 καθαρα λιτρα...

ελεγα για Τ5 αφου ετσι και αλλιως θα γινει DIY και αφου εχω περιορισμο στο μηκος με Τ5 θα βγαλω περισσοτερα βαττ...

το saurama το εχω δει αλλα το θεμα ειναι ποιες απο αυτες τισ λαμπες ειναι καλες για τα φυτα+ψαρια(αφου δεν παιζει ρολο μονο το οπτικο εφε) και ποιες απο αυτεσ κυκλοφορουν στα περισσοτερα μαγαζια...

πχ... διαβασα οτι οι γκλολουξ ειναι πληρους φασματος οποτε μονο με τετοιες θα ημουν καλυμενος

Link to comment
Share on other sites

update λοιπον...

οπως ελεγα για περισσοτερη σιγουρια θα μπει κοιλοδοκος 4*4 ορθιος στο κεντρο του πατου του ενυδρειου...

εκοψα 2 κομματια και τα ηλεκτροκολλησα ωστε να σχηματισουν ενα Τ. Με γωνιες στερεωθηκε και βιδωθηκε και πλεον δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα με τα βαρος...το ραφι επρεπε να τρυπιθει στη μεση αλλα η σεγα εκανε και παλι το θαυμα της αφου πρωτα ανοιχτηκε μια τρυπαμε το τρυπανι για να περασει το κοπιδι της

dsc01066800x600.th.jpg

Αφου δεν ειχα τι να κανω ειπα να δοκιμασω και κατι αλλο...Στην αριστερη πλευρα της ντουλαπας ανοιξα μια μεγαλη τρυπα ετσι ωστε να υπαρχει κατι σας παραθυρακι και το ενυδρειο να ειναι ορατο απο 2 πλευρες και οχι μονο απο την μπροστινη... απλα για δοκιμη το εκανα αφου ετσι και αλλιως θα μπει μαυρο χαρτονι οποτε αν δεν μου αρεσει απλα δεν τρυπαω το χαρτονι...

dsc01061800x600.th.jpg

αφου το ενυδρειο ηταν γεματο για πανω απο μια εβδομαδα και δεν εχασε καιρος να μπει στη θεση του...

στον πατο μπηκε φελιζολ 2cm και οι 3 πλευρες ντυθηκαν με μαυρο χαρτονι...

αφου μου επεσαν τα @@ για να το σηκωσω μπηκε με λιγο πιεση στη θεση του ακριβως οπως ηθελα δηλαδη για να γινει και λιγο πιο ασφαλες...ολα τελικα ηταν υπολογισμενα στο χιλιοστο :D:D ...

βγηκε και το αποπανω ραφι για να ξεκινησει η κατασκευη του φωτιστικου...

dsc01067800x600.th.jpg

το φωτιστικο θα γινει απο σωληνα Φ200 κομμενο στη μεση και τα 2 κομματια ντυμενα με αλουμινοχαρτο εσωτερικα και μεσα θα μπουν οι λαμπες...

και το ερωτημα τωρα...το αφηνω ετσι η κοβω τρυπα στο χαρτονι αριστερα για να δημιουργησω παραθυρο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το αφηνα χωρις πλαινη τρυπα αφου δεν υπαρχει λογος (δεν βλεπω να καθεσαι απο αριστερα να το βλεπεις)

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και εγω το χερακι μου και σε αυτη τη τρυπα αν και δεν επρεπε να την κανεισ στο ειπα!!!!αστην ετσι πιο καλα να μη φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

οντως απο το πλαι δεν προκειτε να καθησω ποτε αλλα δεν ξερω μηπως φαινετε καλυτερο κοιταζοντας το απο μπροστα η απο διαγωνια δεξια...

τελος παντων αυτο το βλεπω και μολις το γεμισω αφου φτιαχνετε και μετα

Link to comment
Share on other sites

βαλε ενα φινιστρινι χαχαχαχχα η μια κορνιζα να ειναι σαν πινακασ :D

Link to comment
Share on other sites

ε να μια ιδεα παρε ενα τετοιο ρολοι και διαλυσε το και κρατα μονο το περιγραμμα!!!! :D:thumbup::bowdown:

αυτα απο μενα ειμαι μακρια αλλιως θα σε επρηζα απο κοντα και θα ειχες βρει τη λυση :D

post-17666-1272572185_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ξερετε πουθενα να πουλανε μαυρη χαλαζιακη αμμο?

ρωτησα σε 20 πετ σοπ και ειχαν μονο σε 3 με τιμες που μου σηκωθηκε η τριχα... 15 ευρω το πεντακιλο και βαλε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...