Jump to content

Ειδικά για αφρικάνες, γκάφες και λάθη που έχουμε κάνει.


viciouscircle

Recommended Posts

Νομίζω τους αξίζει και θα βοηθήσει πολύ εμάς και τους επόμενους αφρικανούς. thumbup.gif

Τεχνικός εξοπλισμός, πατέντα, νερό, λίτρα, συγκάτοικοι, φάρμακα, τι πήγε στραβα?

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Ας το ξεκινήσω.

Έβαλα σε 1 μέτρο ενυδρείο ένα ζευγάρι Julidochromis transriptus και ένα ζευγάρι Neolamprologus buescheri με σκοπό τη γέννα και για τα 2 είδη, η γέννα δεν ερχότανε και υπήρκαν εισβολές των buescheri στη περιοχή των julidos με αποτέλεσμα τα μεν julidos να τρομοκρατούνται, τα δε buescheri να ασχολούνται συνεχώς με την διατήρηση και επέκταση των ορίων τους.

Με το που βγήκαν τα buescheri ξεκίνησαν οι γέννες και σε διάστημα μερικών εβδομάδων φτάσαμε τα 30 μωρά διαφορετικών μεγεθών (έως 5cm) που μεγαλώνουν τώρα μόνα τους στο κυρίως ενυδρείο. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πριν 9 χρόνια όταν απέκτησα το πρώτο μου ενυδρείο, κατέληξα με μια ψαρόσουπα άνευ προηγουμένου. Τα μόνα σωστά εκεί μέσα ήταν οι παράμετροι του νερού, η άμμος και οι πέτρες. Τα ψάρια... ότι να'ναι. Ακατάλληλα για τα 100 λίτρα με ανακάτεμα των λιμνών και φυσικά τα αποτελέσματα ήταν τα αναμενόμενα.. Έμεινα μόνο εγώ κι η γυάλα.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα βαλει labidochromis caeruleus μαζι με pseudotropheus zebra (cobart blue)..

ΧΑΜΟΣ!

Ευτυχως εβγαλα τα δευτερα νωρις και δεν ειχαμε θυματα.

Link to comment
Share on other sites

η γκαφα που ιιχα κανει εγω (αλλα αρχαριος )που ειχα σε 15 λιτρα 15 guppies πολυ κριμα για τα ψαρια ειχα 5 βαθμους αμμωνια :D

Link to comment
Share on other sites

η γκαφα που ιιχα κανει εγω (αλλα αρχαριος )που ειχα σε 15 λιτρα 15 guppies πολυ κριμα για τα ψαρια ειχα 5 βαθμους αμμωνια :D

Στο θεμα μιλαμε για λαθη σε αφρικανικα ενυδρεια.

Για γκαφες με Guppy μπορεις να μιλησεις εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40576

Link to comment
Share on other sites

Να τελειωσω το τωρινο προτζεκτ αργαααααα αργααααααα .... και βλεπουμε

:D

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα μια vallisneria σε 350lt με cyrtocara moorii και labidochromis caeruleus , έχουν περάσει 15 μέρες και η vallisneria έχει γίνει 3cm από 25cm που ήταν όταν την πήρα

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο setup έκανα κι εγώ το κλασικό λάθος να φαίνεται μεν ωραίο αλλά δεν είχε αρκετές κρυψώνες με αποτέλεσμα τα θηλυκά mbuna να δεινοπαθούν στο κυνήγι από το αρσενικό και να στρεσάρονται μέχρι εξαντλήσεως. Τα είχα βάλει με το αρσενικό και όχι με μένα...

Μια πατάτα μου έκανε κι ένα γνωστό pet shop στη Βουλιαγμένης που μου έδωσε πιτσιρίκια Ηαps για Pseudotroheus Acei white tail. Εφαγαν τα καημένα χορταρικό μέχρι να τα πάρω χαμπάρι, θα μπορούσαν να με μηνύσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ευτυχως πριν μπω στην αφρικη βρηκα εσας... Οποτε δεν πιστευω να γινει καμια τραγικη γκαφα!!! :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπον εχω ενα καλο, μολις πριν απο λιγο το ανακαλυψα

Ειχα μια δωροεπιταγη και εσπευσα να αγορασω διαφορα πραγματα πριν ληξει η επιταγη. Αγορασα μια τροφη της New Era Spirulina, ειναι αυτη εδω. Το βαζακι των 250γρ. κοστισε 24€. Μεχρι σημερα δεν το ειχα ανοιξει, ειμου σιγουρος οτι ειχα μια καταπληκτικη και πανακριβη τροφη για τα ψαρια μου.

Σημερα που την ανοιξα για να ταισω ανακαλυψα οτι ειναι τελικα σπιρουλινα σε σκονη, πουδρα. :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω ενα καλο, μολις πριν απο λιγο το ανακαλυψα

Ειχα μια δωροεπιταγη και εσπευσα να αγορασω διαφορα πραγματα πριν ληξει η επιταγη. Αγορασα μια τροφη της New Era Spirulina, ειναι αυτη εδω. Το βαζακι των 250γρ. κοστισε 24€. Μεχρι σημερα δεν το ειχα ανοιξει, ειμου σιγουρος οτι ειχα μια καταπληκτικη και πανακριβη τροφη για τα ψαρια μου.

Σημερα που την ανοιξα για να ταισω ανακαλυψα οτι ειναι τελικα σπιρουλινα σε σκονη, πουδρα. :bowdown: :bowdown: :buttrock:

:bowdown:

Τώρα όμως μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για να φτιάξεις μια σπιτική κατεψυγμένη τροφή για τα ψάρια σου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=181992

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κλασικά...

1. Μας αρέσουν όλα τα mbuna και μόλις δούμε κατι σκευτόμαστε πως θα γίνει να το αποκτήσουμε.

2. Ενώ στο ενυδρείο δεν χωράει άλλα ψάρια, τοποθετούμε "προσωρινά" κάποια... άντε μετά να τα πιάσεις.

3. Κρατάμε πολλά ψαράκια από τις γέννες μας.

Δηλαδή η μεγαλύτερη γκάφα και πιο κλασική είναι ο υπερπληθυσμός στο ενυδρείο που είναι και η αιτία για τα χίλια μύρια προβλήμματα που θα έρθουν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...