Jump to content

προβλήματα με μαγαζιά , πρόταση στο aquazone


takisokinawa

Recommended Posts

Αναφερομαι προς τους συντονιστες του ΑquaΖone..

παιδια βρηκα το τηλ. κ τη διευθυνση του ελληνα εισαγωγεα της RED SEA.. πηγα τον βρηκα κ του ζητησα να μου δωσει καποια πραγματα απο αυτα που πουλανε πανακριβα τα μαγαζια κ οπως ηταν φυσικο ο ανθρωπος δεν μου εδωσε γιατι δεν εχω καποιο pet μαγαζι με επαγγελματικο ΑΦΜ...

ειμαι σιγουρος πως αρκετοι απο εδω μεσα θα θελουν πραγματα απο εκει σε τιμες χονδρικης κ φυσικα φθηνοτερα απο τις τιμες των μαγαζιων..

Ρωτω λοιπον μπορουμε ολοι εμεις μεσω του site σας να κανουμε καποια κινηση ετσι ωστε να να γλιτωσουμε χρημα που μας το περνει αδικα το καθε μαγαζι κ κερδιζει απο αρκετους απο εδω μεσα για χρονια???

μηπως πρεπει να σταματησουμε αυτη την αισχοκερδια που εκμεταλευονται αλλοι για το χομπυ μας???

Νομιζω πως υπαρχει λυση να μαζευτουμε καποιο χ αριθμος μελων να διμιουργισουμε καποιο ΑΦΜ επαγγελματικο κ να αγοραζουμε νομιμα απο την καθε εταιρεια πραγματα που αφορουν ολα τα μελοι μας κ να τους τα πουλαμε με μηδενικο κερδος προς οφελο δικο τους....

Ειναι ασυλιπτο να θελει καποιος φτωχος-μικρομεσαιος να ασχοληθει με αυτο το θαυμασιο χομπυ κ να μην μπορει λογω κοστους...

Ας βγει μπροστα καποιος υπευθυνος του site κ μαζι μας να κανει την κινηση ΜΑΤ κ ας βοηθησει ολους εμας ετσι οπως υποστηριζει κ συντονιζει τοσο καλα αυτο το site...

Φιλικα Takisokinawa...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φιλε takisokinawa αυτην την κινηση εαν μπορουσαμε να την κανουμε, θα ηταν ωφελιμο να γινει πρωτα για τα ειδη πρωτης αναγκης. Γιατι στην τελικη εσυ μιλας για το χομπι σου, ενω καπιοι αλλοι δεν εχουν να φανε. Εξαλου αν μπορουσε να γινει αυτο μην νομιζεις οτι οι τιμες θα ειχαν μεγαλη διαφορα απο τα μαγαζια (οχι τους αισχροκερδεις) υπολογισε υποχρεωτικο εμπορικο κερδος (εφορια) λειτουργικα εξοδα, θα ηταν μια η αλλη, συν οτι καποια παιδια (ακομα και συνχομπιστες μας) θα εμεναν ανεργοι. Απλα καλη ερευνα αγορας.Δεν ειναι ολοι ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Το Aquazone ΔΕΝ δημιουργήθηκε με σκοπο να εμπορευεται καταστασεις αλλα για να βοηθησει με πληροφοριες το τους Ελληνες χομπιστες και να κανει προσπάθειες ετσι ώστε το χομπι του ενυδρείου να ανέβει οσο το δυνατόν περισσότερο στην χωρα μας.

Στο διάστημα των 5 χρόνων λειτουργίας του Aquazone το επίπεδο του μέσου χομπιστα εχει ανέβει και παράλληλα οι τιμές στην αγορά έχουν πτωτική πορεία..........

Link to comment
Share on other sites

Πως θα βγαλουν οι απλοι χομπυστες επαγγελματικο ΑΦΜ για να ψωνιζουμε?

Οι ιδιοκτητες των μαγαζιων θα γινουν κλεφτες..

Ο μεσως Ελληνας αν εχει μυαλο και ειναι ψαγμενος κανει ενυδρειο και το θαυμαζει με μηδενικα εξοδα της ταξεως των 10 ευρω το μηνα..

Δεν ειμαστε εμποροι, περα απο καλες ερευνες αγορας, δεν μπορουμε να το παμε τοσο μακρια το θεμα..

Δεν μου φενεται να πολυ στεκει η προταση!

Link to comment
Share on other sites

δεν σας φαινεται να στεκει η προταση γιατι??? επειδη δεν θα πληρωνουν τα μελοι μεγαλα ποσα για αγορα ενυδρειου, συντηρηση?? εχω ακουσει κ διαβασει απειρες φορες πως οσοι ασχολουνται με θαλασσινο ποναει η τσεπη τους μεχρι κ εσεις οι ιδιοι το λετε.. κ μην ξεχνατε πως βρισκομαστε σε κριση οπως ειπατε κ ποιο πανω αλλοι δεν εχουν να φανε ποσο αλλο αν δεν εχουν ουτε το χομπυ τους να κανουν ουτε το κεφι κ την ευχαριστη τους.. κ πως θα μεινουν ανεργοι οσοι δουλευουν σε αυτα τα μαγαζια ολοι οι ελληνες μεσα σε αυτο το site ειναι??? κ δεν ειναι μια η αλλη, τα μαγαζια τσαμπα δουλευουν κ συντηρουν τοσο κοσμο σαν πρωσοπικο κ τοσα εξοδα??? κ μην τρελενεστε μια σκεψη εκανα κ την ειπα για καλο ολων δεν θα ηθελα να σκεφτω οτι καποιοι απο εδω μπορει να κερδιζουν κ δεν θα ηθελαν το καλο των μελων αλλα το συμφερων το δικο τους.. αν καποιος εχει ασχοληθει με το εμποριο ξερει οτι ειναι πανευκολο να γινει αρκει να υπαρχει καλη διαθεση για το καλο πολλων.. μπορει σε καποιους να μην αρεσει η ιδεα αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα αρεσει σε πολλους περισσοτερους... κ μην ξεχνατε μπορει να μην το κανουμε εμεις αλλα μπορει καποιος αλλος να το κανει κ να πουλαει μεσω internet τα προιοντα κ να βγαζει κ χρημα.. κ εξαλλου κουβεντα κανουμε ρε αδελφε για αυτο το σκοπο ειναι το forum να κουβεντιαζουμε να αλλαζουμε αποψεις κ να μαθενουμε...

παιδια φιλικα το λεω δεν ειναι αναγκη ολοι να με φατε ειπαμε εκτος αν καποιος εχει κερδος...

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δε θέλει να σε "φάει",κανείς δεν έχει κέρδος και σίγουρα όλοι θα πίστευαν στην ιδέα σου.Το πρόβλημα είναι οτι είναι δύσκολο να υλοποιηθεί και δεν αρμόζει σε ένα διαδικτυακό χώρο παράθεσης απόψεων και συζητήσεων όπως το Aquazone.Καλώς ή κακώς είμαστε όλοι μας χομπίστες και βράζουμε στο ίδιο καζάνι.

Θέλοντας και μη χώνουμε βαθιά το χέρι στην τσέπη.Το πόσο βαθιά ο καθένας μας το ορίζει θέτοντας όρους στον εαυτό του και τους στόχους του.Εκεί ακριβώς λαμβάνει μέρος η έρευνα αγοράς και η επιλογή μας για το τι θα αγοράσουμε κι από που.Κανένας επαγγελματίας δεν μπορεί να θεωρηθεί κλέφτης.Όλα είναι θέμα προμήθειας,στοκ και ικανότητας προσφοράς.

Το να ανοίξεις ένα επαγγελματικό ΑΦΜ δεν είναι εύκολο,εκτός αν είσαι έμπορος.Στην περίπτωση που γινόταν αυτό,διάβασε την τελευταία σου πρόταση και σκέψου λίγο αν οι όροι μπερδεύονται έστω και έμμεσα...

Σεβόμενος την απάντηση του Admin,σταματώ εδώ.

Πάντα φιλικά!

Φώτης. :D

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Τάκη, ας πούμε ότι συμφωνώ μαζί σου.....

Πρέπει να ανοιχτεί επαγγελματικό ΑΦΜ και να δοθεί ένα ποσό της τάξεως των 100 ευρώ. Δέχεσαι αυτό το ΑΦΜ να γίνει στο όνομά σου? Πρέπει να διατηρηθεί λογιστής για βιβλίο εσόδων-εξόδων (κι αν αγοράζεις και τα χρησιμοποιείς για σένα τότε έχεις έξοδα και όχι έσοδα... πως βγαίνεις?). Πρέπει να πληρώνεται το ΤΕΒΕ κάθε δίμηνο (400+ ευρώ). Πρέπει κάθε τρίμηνο να καταβάλλεται ο Φ.Π.Α..

Αν είναι να κάνω στο χόμπι μου ότι κάνω στην καθημερινότητά μου, ας γίνω συλλέκτης πεταλούδων να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Κι επειδή πετάς και το υπονοούμενο "εκτός κι αν κάποιος έχει κέρδος", θα σου πω πως αυτός ο "κάποιος" μόνο ζημία έχει.

Καλά έκανες και το πρότεινες γιατί θέλεις να κάνεις καλό στην τσέπη σου, όπως θέλουμε όλοι μας, αλλά αν ήταν τόσο εύκολο θα κάναμε το ίδιο και για τις ηλεκτρικές συσκευές, τα πλακάκια, τις σκάλες, τα ηλεκτρονικά κ.ο.κ..

Οπότε, προσωπικά δέχομαι την ερώτησή σου (αν και ο τίτλος είναι άκρως υπερβολικός) αλλά σε ενημερώνω πως τέτοια πράγματα δεν γίνονται και καλό είναι να είσαι πιο μαζεμένος στα υπονοούμενα, όπου προσωπικά (και πάλι) με πείραξε περισσότερο απ'όλα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα πρεπει να τονισω οτι το θεμα δεν μ' ενδιαφερει.Αλλα βλεπω οτι υπαρχει μια αντιδραση στην

προταση του takisokinawa ενω οταν γινονται μαζικες παραγγελιες απο το εξωτερικο δεν υπαρχει

καμια αντιδραση για τους καυμενους "επαγγελματιες".

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα πρεπει να τονισω οτι το θεμα δεν μ' ενδιαφερει.Αλλα βλεπω οτι υπαρχει μια αντιδραση στην

προταση του takisokinawa ενω οταν γινονται μαζικες παραγγελιες απο το εξωτερικο δεν υπαρχει

καμια αντιδραση για τους καυμενους "επαγγελματιες".

Αγαπητέ stav - καλημέρα καταρχήν - υπάρχει διαφορά.Οταν ψωνίζεις από χονδρέμπορα απαιτούνται φορολογικά στοιχεία ( ΑΦΜ ,έδρα κ.τ.λ) ενώ τα διαδυκτιακά καταστήματα είναι καταστήματα λιανικής.

:D

Link to comment
Share on other sites

....Απο την αλλη πιστευω πως εχει διαφορα να βρεις καποιο προιον σε τιμη 3 φορες χαμηλοτερη απο οτι στην Ελλαδα και να το παρεις, απο τα ζωντανα μας που αν δεν υπηρχαν αυτα τα ερμα τα πετ σοπ δεν θα βλεπαμε εμεις ουτε με κυαλια!

ΔΕΝ περνω ποσοστα απο καποιον αλλα πιστευω πως τα εχουμε κατακρεουργησει τα μαγαζια!

Αν δεν υπηρχαν αυτοι που εμεις ξερουμε μονο να κατηγορουμαι (γιατι πρεπει καπου να ριξουμε το τσουξιμο της τσεπης μας..)δεν θα υφιστανται το χομπυ...ισως ειχαμε ολοι φθηνο εξοπλησμο, αλλα κανεις μας δεν θα ειχε ζωντανα! :D

Απο την αλλη το χομπυ αυτο δεν ειναι και το φθηνοτερο...αλλα υπαρχουν και ακριβοτερα...οπως ειπε και ο Νικος, υπαρχει παντα η επιλογη..να μαζευεις πεταλουδες! :D

Απο μικρο παιδι μου αρεσαν τα ενυδρεια και οπου εβλεπα καποιο το χαζευα με τις ωρες....

Περιμενα πολλα χρονια ομως μεχρι να αποκτησω τα δικα μου...... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ stav - καλημέρα καταρχήν - υπάρχει διαφορά.Οταν ψωνίζεις από χονδρέμπορα απαιτούνται φορολογικά στοιχεία ( ΑΦΜ ,έδρα κ.τ.λ) ενώ τα διαδυκτιακά καταστήματα είναι καταστήματα λιανικής.

:D

Καλημερα και απο εμενα.Δεν αναφερομουν στο προβλημα που υπαρχει οσον αφορα το ΑΦΜ

(αυτο ας το λυσουν οσοι ενδιαφερονται),αλλα στην αντιδραση που υπηρχε οτι κανοντας αυτην

την κινηση θα χτυπηθει η εγχωρια αγορα ενω με την εισαγωγη απο το εξωτερικο αυτο δεν

γινεται.Το βρισκω πολυ υποκριτικο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα.Δεν αναφερομουν στο προβλημα που υπαρχει οσον αφορα το ΑΦΜ

(αυτο ας το λυσουν οσοι ενδιαφερονται),αλλα στην αντιδραση που υπηρχε οτι κανοντας αυτην

την κινηση θα χτυπηθει η εγχωρια αγορα ενω με την εισαγωγη απο το εξωτερικο αυτο δεν

γινεται.Το βρισκω πολυ υποκριτικο.

Σε αυτό έχεις δίκιο, αλλά και ο τρόπος που ανέφερε το θέμα ο φίλος Τάκης ήταν πολύ περίεργος. Σαν να μισούμε τους καταστηματάρχες που έχουν κέρδος. Ναι, άλλοι έχουν μικρότερο και άλλοι μεγαλύτερο κέρδος. Όμως δεν σημαίνει πάντα ότι όταν από το Χ κατάστημα το τάδε ψάρι κάνει 10 και στο Υ κατάστημα το ίδιο ψάρι κάνει 15 ότι το δεύτερο κατάστημα αισχροκερδεί. Αγοράζοντας ένα ψάρι (ή οτιδήποτε) από το όποιο κατάστημα δεν αγοράζεις μόνο ψάρι. Αγοράζεις τα λειτουργικά έξοδα του καταστήματος (νοίκι, ρεύμα, νερό, τηλέφωνα), αγοράζεις την πιθανή διαφήμιση που κάνει, αγοράζεις τους μισθούς των υπαλλήλων... Είναι τόσα πολλά συν την άκρη που έχει ο καθένας για να φέρνει κάποια προϊόντα. Άλλοι εισάγουν οπότε οι ίδιοι αγοράζουν σε τιμή υπερ-χονδρικής και άλλοι (που δεν εισάγουν οι ίδιοι) αγοράζουν χονδρική από τους υπερ-χονδρεμπόρους.

Είναι πολύ μεγάλη κουβέντα και αν κάποιος δεν είναι μέσα στο εμπόριο θέλει σεμινάρια για να την εμπεδώσει. Καλώς τα έχουμε με τα καταστήματα επειδή πολλά από αυτά δεν ξέρουν το εμπόρευμά τους και μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, αλλά δεν ξέρω πολλούς pet-shop-άδες με βίλες και λιμουζίνες, οπότε ας είμαστε πιο συγκρατημένοι :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα πρεπει να τονισω οτι το θεμα δεν μ' ενδιαφερει.Αλλα βλεπω οτι υπαρχει μια αντιδραση στην

προταση του takisokinawa ενω οταν γινονται μαζικες παραγγελιες απο το εξωτερικο δεν υπαρχει

καμια αντιδραση για τους καυμενους "επαγγελματιες".

Ήθελα να επισημάνω κάτι:

1. Άλλο να αγοράζεις για τον εαυτό σου από όπου θες.

2. Άλλο να αγοράζεις για να πουλήσεις.

Το 1 είναι δικαίωμα και μάλιστα προτρέπουμε τα μέλη όλα να κάνουν έρευνα αγοράς, υπάρχει ακόμη και λίστα με online καταστήματα που έχουν πολύ συμφέρουσες τιμές, αλλά και συζητήσεις με feedback όσον αφορά κάθε κατάστημα, είτε είναι για φίλτρα, φυτά, ζωντανά.

Το 2 όμως είναι παράνομο εμπόριο. Είναι όπως όταν πωλούνται τσάντες στην Ερμού έξω από μαγαζιά με τα ίδια είδη. Δεν στηρίζουμε παράνομες πράξεις.

Η διαφορά δηλαδή φίλοι μου δεν είναι η εγχώρια ή η αγορά του εξωτερικού, αλλά τι θα γίνει με τα προϊόντα ύστερα. :D

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να επισημάνω κάτι:

1. Άλλο να αγοράζεις για τον εαυτό σου από όπου θες.

2. Άλλο να αγοράζεις για να πουλήσεις.

Το 1 είναι δικαίωμα και μάλιστα προτρέπουμε τα μέλη όλα να κάνουν έρευνα αγοράς, υπάρχει ακόμη και λίστα με online καταστήματα που έχουν πολύ συμφέρουσες τιμές, αλλά και συζητήσεις με feedback όσον αφορά κάθε κατάστημα, είτε είναι για φίλτρα, φυτά, ζωντανά.

Το 2 όμως είναι παράνομο εμπόριο. Είναι όπως όταν πωλούνται τσάντες στην Ερμού έξω από μαγαζιά με τα ίδια είδη. Δεν στηρίζουμε παράνομες πράξεις.

Η διαφορά δηλαδή φίλοι μου δεν είναι η εγχώρια ή η αγορά του εξωτερικού, αλλά τι θα γίνει με τα προϊόντα ύστερα. :D

Θα παρω μερος σε αυτην την συζητηση για τελευταια φορα γιατι οπως τονισα απο την αρχη δεν

μ' ενδιαφερει αυτη η κινηση.Εαν βγαλεις ΑΦΜ σαν επαγγελματιας και πουλας δεν ειναι παρανομο

(γιατι θα φορολογησε) και δεν εχει σχεση με τις τσαντες που πωλουνται στην Ερμου ουτε το

aquazone στηριζει παρανομες πραξεις.

Τελος.

Link to comment
Share on other sites

.......(γιατι θα φορολογησε) .............

Πώς θα φορολογήσε αφου δεν θα έχεις κέρδος ;

Συν οτι η εφορία δεν σου το αναγνωρίζει αυτό (τη μη ύπαρξη κέρδους).

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι ελευθερος επαγγελματιας και γνωριαζω καποια πραγματα.....

Η ερωτηση ειναι.... θα ανοιξεις ΑΦΜ για να αγορασεις μια φορα πραγματα... και θα το κλεισεις??

Τοσο ευκολο νομιζεις είναι??

Ή θα το κρατας ανοιχτό και θα φερνεις συνεχεια??

Οσο το κρατας ανοιχτο... θα πληρωνεις φόρο?? ΦΠΑ?? Ασφαλεια??

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ οτι κακος υποθηκε οτι τα πετ σοπ τι θα κανουν.

Τελος, αφου δωθηκε μια επίσημη απαντηση από τον Administrator του φορουμ, θεωρω οτι η συζητηση πλεον ειναι καθαρα θεωρητική, αλλα μου αρεσει που το συζηταμε. :D

Link to comment
Share on other sites

Ενα σακκι ποστ..........που απο τη στιγμη που ξεκαθαρισε τη θεση μας ο admin για μενα ειναι περιττα.....................

Link to comment
Share on other sites

O Θανασης πολυ καλα εκανε και τοποθετηθηκε εκ μερους του Aquazone. Παρολαυτα δεν απαγορευει την κουβεντα, εστω και σε θεωρητικο υποβαθρο πλεον. Δεν ειναι περιτη η κουβεντα. Σαν παρεα που ειμαστε καλο ειναι να εξηγησουμε στον takisokinawa για ποιο λογο δεν βρισκουμε καλη την ιδεα του. Εαν εμπαινε ενα λουκετακι,οπως συνηθιζεται σε πολλα "δημοκρατικα" φορουμ, τι εντυπωση θα δημιουργουσε;

Γιατι αυτολογοκρινομαστε μονοι μας;

Link to comment
Share on other sites

Ας μην είμαστε και γύφτοι, το χόμπι αυτό όπως και πολλά χόμπι δεν είναι για άπορους, άλλωστε οι άποροι έχουν πολλά προβλήματα να λύσουν μέχρι να τους περισσεύουν χρήματα για κάτι τέτοιο.

Επίσης ο κάθ' ένας αποφασίζει με τι ακριβώς θα ασχοληθεί, γαριδοενυδρείο, δίσκους, θαλασσινό κλπ και βάζει το χέρι στην τσέπη ανάλογα.

Τώρα αν θέλουμε να μην μας πιάσουν τον ποπό γι' αυτό είναι το φόρουμ που μπορεί κανείς να επωφεληθεί από τις αγγελίες μεταχειρισμένων ή και να κάνει παραγγελίεα από το εξωτερικό για κάτι που δεν συμφέρει με μεσάζοντες, ακόμα και να βρει την φθηνότερη τιμή για το προιόν που ψάχνει στις κατηγοριες καταστημάτων τα οποία δίνουν λόγο στο φόρουμ αν κάνουν "βλακεία".

Αλλά να μην φτάνουμε και στα άκρα, αν βγάλεις απ' έξω όλους τους μεσάζοντες και τους βάλεις σε ένα σακί ως κλέφτες, ε τότε να κλείσουμε τα μαγαζιά στην Ελλάδα και να παραγγέλνουμε ότι θέλουμε μαζικά και ψύχρα χωρίς καμία επαφή με επαγγελματίες, αν το θεωρείτε υγειές να το συζητήσουμε. Αλλά μετά αν θες μια εξυπηρέτηση ή κάποιο προιόν άμεσα να σε δω τι θα κάνεις που δεν θα υπάρχουν καταστήματα να σου το πουλήσουν.

Ακραία παραδείγματα αλλά καταλάβατε τι εννοώ, μην είμαστε και τόσο παρτάκηδες...

Link to comment
Share on other sites

O Θανασης πολυ καλα εκανε και τοποθετηθηκε εκ μερους του Aquazone. Παρολαυτα δεν απαγορευει την κουβεντα, εστω και σε θεωρητικο υποβαθρο πλεον. Δεν ειναι περιτη η κουβεντα. Σαν παρεα που ειμαστε καλο ειναι να εξηγησουμε στον takisokinawa για ποιο λογο δεν βρισκουμε καλη την ιδεα του. Εαν εμπαινε ενα λουκετακι,οπως συνηθιζεται σε πολλα "δημοκρατικα" φορουμ, τι εντυπωση θα δημιουργουσε;

Γιατι αυτολογοκρινομαστε μονοι μας;

Αυτο ειπα;

Link to comment
Share on other sites

καλή και ενδιαφέρουσα η κουβέντα

το πρόβλημα μου είναι ότι βλέπω το τίτλο και τρομάζω :D , υπερβολικό τον θεωρώ και παραπλανητικό

να το αλλάξουμε σε < προβλήματα με μαγαζιά , πρόταση στο aquazone > ?

νομίζω ότι ανταποκρίνεται καλύτερα στο θέμα της κουβέντας :D

Link to comment
Share on other sites

καλή και ενδιαφέρουσα η κουβέντα

το πρόβλημα μου είναι ότι βλέπω το τίτλο και τρομάζω :D , υπερβολικό τον θεωρώ και παραπλανητικό

να το αλλάξουμε σε < προβλήματα με μαγαζιά , πρόταση στο aquazone > ?

νομίζω ότι ανταποκρίνεται καλύτερα στο θέμα της κουβέντας :D

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Τάκη, ας πούμε ότι συμφωνώ μαζί σου.....

Πρέπει να ανοιχτεί επαγγελματικό ΑΦΜ και να δοθεί ένα ποσό της τάξεως των 100 ευρώ. Δέχεσαι αυτό το ΑΦΜ να γίνει στο όνομά σου? Πρέπει να διατηρηθεί λογιστής για βιβλίο εσόδων-εξόδων (κι αν αγοράζεις και τα χρησιμοποιείς για σένα τότε έχεις έξοδα και όχι έσοδα... πως βγαίνεις?). Πρέπει να πληρώνεται το ΤΕΒΕ κάθε δίμηνο (400+ ευρώ). Πρέπει κάθε τρίμηνο να καταβάλλεται ο Φ.Π.Α..

Αν είναι να κάνω στο χόμπι μου ότι κάνω στην καθημερινότητά μου, ας γίνω συλλέκτης πεταλούδων να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Κι επειδή πετάς και το υπονοούμενο "εκτός κι αν κάποιος έχει κέρδος", θα σου πω πως αυτός ο "κάποιος" μόνο ζημία έχει.

Καλά έκανες και το πρότεινες γιατί θέλεις να κάνεις καλό στην τσέπη σου, όπως θέλουμε όλοι μας, αλλά αν ήταν τόσο εύκολο θα κάναμε το ίδιο και για τις ηλεκτρικές συσκευές, τα πλακάκια, τις σκάλες, τα ηλεκτρονικά κ.ο.κ..

Οπότε, προσωπικά δέχομαι την ερώτησή σου (αν και ο τίτλος είναι άκρως υπερβολικός) αλλά σε ενημερώνω πως τέτοια πράγματα δεν γίνονται και καλό είναι να είσαι πιο μαζεμένος στα υπονοούμενα, όπου προσωπικά (και πάλι) με πείραξε περισσότερο απ'όλα!

Αγαπητε stormtrooper καλησπερα.. για αρχη θα ηθελα να σου πω πως κ φυσικα πρεπει να ανοιχτει ΑΦΜ κ φυσικα χρειαζονται εξοδα οταν εχεις μια ''τυπικη εταιρια'' εννοειτε κ ειναι λογικο πως αν γινοταν κατι τετοιο θα πουλουσαμε στα μελη οσο αγοραζαμε με μια πολυ μικρη αυξηση για τα εξοδα που θα ειχαμε.. β) Μην μπερδευεις την τσεπη μου γιατι δεν προτεινα κατι για το δικο μου καλο αλλα για ολων... γ) το αν σε πειραξε αυτο που ειπα με το συμπαθειο αλλα στο χωριο μου λενε ''οποιος εχει την μυγα μυγιαζετε'' δεν απευθυνθηκα σε εσενα προσωπικα κ ουτε σε κανεναν αλλον εδω μεσα απλα ειπα την σκεψη μου κ αντι να το συζητησετε πολιτισμενα ολοι σας αντιδρασατε περιεργα κ εισασταν καθετοι σε αυτο. δεν ειπα οτι σονι κ ντε πρεπει να γινει ειπα απλα να το σκεφτουμε κ να το κουβεντιασουμε δεν επιασα κανεναν απο τον λαιμο...

φιλικα....

Link to comment
Share on other sites

....Απο την αλλη πιστευω πως εχει διαφορα να βρεις καποιο προιον σε τιμη 3 φορες χαμηλοτερη απο οτι στην Ελλαδα και να το παρεις, απο τα ζωντανα μας που αν δεν υπηρχαν αυτα τα ερμα τα πετ σοπ δεν θα βλεπαμε εμεις ουτε με κυαλια!

ΔΕΝ περνω ποσοστα απο καποιον αλλα πιστευω πως τα εχουμε κατακρεουργησει τα μαγαζια!

Αν δεν υπηρχαν αυτοι που εμεις ξερουμε μονο να κατηγορουμαι (γιατι πρεπει καπου να ριξουμε το τσουξιμο της τσεπης μας..)δεν θα υφιστανται το χομπυ...ισως ειχαμε ολοι φθηνο εξοπλησμο, αλλα κανεις μας δεν θα ειχε ζωντανα! :D

Απο την αλλη το χομπυ αυτο δεν ειναι και το φθηνοτερο...αλλα υπαρχουν και ακριβοτερα...οπως ειπε και ο Νικος, υπαρχει παντα η επιλογη..να μαζευεις πεταλουδες! :D

Απο μικρο παιδι μου αρεσαν τα ενυδρεια και οπου εβλεπα καποιο το χαζευα με τις ωρες....

Περιμενα πολλα χρονια ομως μεχρι να αποκτησω τα δικα μου...... :thumbup:

Αγαπητε kwstas_original καλησπερα... εμεις εχουμε κατακρεουργησει τα μαγαζια η αυτοι εμας????? νομιζεις πως εχουν λιγο ποσοστο κερδους με τοσα ενοικια, προσωπικο, διαφημισεις, τεβε, εξοπλισμο, ρευμα, τηλεφωνα, εμπορευμα, κτλ... δεν το νομιζω αυτο νομιζω πως βγαζουν κ με το παραπανω μαλιστα. αν δεν βγαζαν δεν θα το κρατουσαν το μαγαζι για κανεναν λογο ουτε για μας η για το κεφι τους παρα μονο για την τσεπη τους.. αδικως λοιπον πιστευεις οτι τους κατηγορουμε???

κ το χομπυ μας φιλε κωστα ειναι ακριβο γιατι βαζουν στην τσεπη τους πολλοι απο τους μεσαζοντες κ δεν ειναι αναγκη να ασχοληθω με πεταλουδες η με οτι αλλο μας συμφερει επειδη πρεπει να παμε κοντρα στο κατεστιμενο κ να σηκωσουμε κεφαλι που καποια μαγαζια φυσικα δεν το θελουν κ να κοιταξουμε κ εμεις λιγο την τσεπη μας οπως κανουν κ αυτοι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...