Jump to content

προβλήματα με μαγαζιά , πρόταση στο aquazone


takisokinawa

Recommended Posts

Προσεξτε τι λετε.... κυκλοφορει και ο haros!!! :D

Κι εγω πιστευω οτι η κουβεντα καπου εδω κλεινει....

Απλα θα προσθεσω κι εγω οτι παλαιοτερα ειχε συζητηθει με καταστηματα για μεγαλη παραγγελεια και εκαναν προσφορες και εκπτωσεις.

Αν κανετε μια αναζητηση στο φορουμ θα τα δειτε κι αυτα.

Χαρακτηριστικό παραδειγμα, περσυ τετοια εποχη ειχε γινει συζητηση για ομαδικη παραγγελεια chiller με μια ατυπη δημοπρασια που ζητουσαν προσφορες απο καταστηματα.

Μια τετοια κινηση σαφως μας συμφερει όλους σα χομπιστες.

Τελος να πω οτι η ιδεα σου φιλε Τακη ειναι πολυ καλη... αλλα ειναι ΜΗ υλοποιησιμη. :thumbup:

Σε περιμενουμε στις συναντησεις μας.... 8 Μαιου η επόμενη.... θα χαρω να το συζητησουμε κι από κοντα.

Υ.Γ. Ελπιζω να περασει και ο haros... αλλα να φυγει μονος του!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας μην είμαστε και γύφτοι, το χόμπι αυτό όπως και πολλά χόμπι δεν είναι για άπορους, άλλωστε οι άποροι έχουν πολλά προβλήματα να λύσουν μέχρι να τους περισσεύουν χρήματα για κάτι τέτοιο.

Επίσης ο κάθ' ένας αποφασίζει με τι ακριβώς θα ασχοληθεί, γαριδοενυδρείο, δίσκους, θαλασσινό κλπ και βάζει το χέρι στην τσέπη ανάλογα.

Τώρα αν θέλουμε να μην μας πιάσουν τον ποπό γι' αυτό είναι το φόρουμ που μπορεί κανείς να επωφεληθεί από τις αγγελίες μεταχειρισμένων ή και να κάνει παραγγελίεα από το εξωτερικό για κάτι που δεν συμφέρει με μεσάζοντες, ακόμα και να βρει την φθηνότερη τιμή για το προιόν που ψάχνει στις κατηγοριες καταστημάτων τα οποία δίνουν λόγο στο φόρουμ αν κάνουν "βλακεία".

Αλλά να μην φτάνουμε και στα άκρα, αν βγάλεις απ' έξω όλους τους μεσάζοντες και τους βάλεις σε ένα σακί ως κλέφτες, ε τότε να κλείσουμε τα μαγαζιά στην Ελλάδα και να παραγγέλνουμε ότι θέλουμε μαζικά και ψύχρα χωρίς καμία επαφή με επαγγελματίες, αν το θεωρείτε υγειές να το συζητήσουμε. Αλλά μετά αν θες μια εξυπηρέτηση ή κάποιο προιόν άμεσα να σε δω τι θα κάνεις που δεν θα υπάρχουν καταστήματα να σου το πουλήσουν.

Ακραία παραδείγματα αλλά καταλάβατε τι εννοώ, μην είμαστε και τόσο παρτάκηδες...

φιλε viciouscircle μπορει να θεωρεις το οτι οποιος δεν εχει λεφτα ειναι γυφτος κ απορος αλλα δεν νομιζω πως καθοριζει η τσεπη του καθενος μας για το τι του αρεσει κ τι οχι.. με αυτο το σκεφτικο μονο οι πλουσιοι κ οι λεφταδες θα εκαναν οτι τους αρεσε κ ολοι οι υπολοιποι τι??? να κοψουν τον λαιμο τους??? δεν το βρισκω λογικο κ δημοκρατικο απο ενα νεο παιδι του 2010...

τα μαγαζια δεν τα λεμε κεφτες καλα κανουν κ βγαζουν οσα βγαζουν κ κοιτουν την τσεπη τους ομως πρεπει κ εμεις να κοιταξουμε την δικια μας.. κ αν ειναι για το καλο 6000-7000 μελων τοτε ναι φιλε μου ας παραγγειλουμε στην ψυχρα κ δεν θα εχουμε καμια επαφη με τους επαγγελματιες, ειπαμε την γνωση την εχετε τα προιοντα μενουν...

Για να μην μένουν παρεξηγήσεις:

Δεν είπα οτι όποιος δεν έχει λεφτά είναι γύφτος, αλλιώς εγώ και πολλοί άλλοι εδώ μέσα που έχουμε τρελαθεί στις πατέντες και τις ιδιοκατασκευές για πολλούς λόγους, θα έπρεπε να έχουμε στην υπογραφή μας λεζάντα του στυλ "Είμαι γύφτος και γουστάρω!", οπότε μιας και δεν είμαι στην κατηγορία του ευκατάστατου καταλαβαίνεις οτι δεν με παίρνει να έχω στυλάκι σε αυτό το θέμα. :D

Είπα οτι αν δεν έχεις λεφτά και θες το ακριβό, ε πόσο πια να πέσει η τιμή? Και 50% να πέσει με κινήσεις σαν αυτή που προτείνεις, πάλι ακριβό θα είναι για εμένα.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω φιλικά να μας δώσεις κάποια χαρακτηριστικά παραδείρματα συγκεκριμένων προιόντων που έχεις στο μυαλό σου για να δούμε πόσους από εμάς αφορούν και για τι κέρδος και κόστη μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο συνεννοηση με τον takisokinawa,ο τιτλος απο "Sos Προς ολα τα μελοι του ΑquaΖone",αλλαξε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. :D

Δεν το διάβασα όλο, αλλά οι πρώτε 5 απαντήσεις ήταν αρκετές. :bowdown:

Ας πούμε ότι πουλάω το azores με όλα τα συναφή του... ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΤΟΥ. :D

Και για τα επόμενα 5 χρόνια θα με έχεις υπάλληλο σου, για να σου μάθω και τα κατατόπια...

Όποιος και αν είναι ο εργοδότης μου..., δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. :thumbup:

Δέχεσαι να αναλάβεις τα έξοδα που θα σου πω;

Υ.Γ. Θα το διαβάσω όλο από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

διαβασα το ποστ και τις απαντησεις και η γνωμη μου ειναι η εξης.

στις δυσκολες εποχες που εισερχεται η χωρα,ο καταναλωτης πρεπει να ψαχνει και να βρισκει,ειτε μονος του,ειτε σε συνεργασια με αλλους,την φτηνοτερη τιμη της αγορας,για το ΟΠΟΙΟ προιον θελει να αγορασει.δεν πρεπει να τον ενδιαφερει για το τι θα κανει και πως θα ζησει το οποιο μαγαζι,οπως και τον μαγαζατορα δεν τον ενδιεφερει το πως θα βγαλει τα λεφτα που θα του δωσει ο πελατης του.αυτοι ειναι οι νομοι της αγορας.(δυστυχως η ευτυχως).

για ανοιγμα ΑΦΜ κλπ,επειδη γνωριζω απο επιχειρησεις,σας λεω απλα ξεχαστε το.

υπαρχουν ομως πολλα που μπορει να κανει μια διαδικτυακη παρεα που εχει κοινα ενδιαφεροντα για καποια προιοντα.μεσω του φορουμ θα μπορουσε ισως να ομαδοποιησει καποιες παραγγελιες και να διεκδικησει καλυτερη τιμη βασιζομενη στην ποσοτητα αυτων.ισως και να κανει εναν <<ατυπο>> πλειστηριασμο μεταξυ των προμηθευτων-μαγαζιων κλπ.(παντα ομαδοποιοντας τις ποσοτητες).αυτο δεν σημαινει οτι οι εχοντες το φορουμ πρεπει να εμπλακουν σε αυτο αναγκαστικα,αλλα δεν βλεπω τον λογο και να το απαγορευσουν.

συμμετεχω σε χρηματιστηριακο φορουμ και μεσω συζητησεων εκει μαζευτηκε μια ομαδα μικρομετοχων μιας εταιρειας,συγκεντρωθηκε ενα ποσοστο και πηγαν στην διοικηση της εταιρειας για να ασκησουν ελεγχο πεπραγμενων στην γσ.και μιλουμε για λεφτα σοβαρα και οχι για τα ποσα που κουβεντιαζουμε εδω.

επειδη ειμαι νεος στο φορουμ δεν θελω ουτε προτιθεμαι να αναλαβω καμμια τετοια πρωτοβουλια,μιας και δεν εχουμε γνωριστει ακομα,αλλα απλως λεω την γνωμη μου.]

δημητρης.

Ορθα τα λέει ο haros και τέτοιες προσπάθειες εχουν γίνει κατα το παρελθόν εδω μέσα .

Και καλό είναι να επαναληφθούν .

Η ηγεσία του Aquazone δεν μπορεί να εμπλακεί , τα μέλη όμως μπορούν να συντονίσουν τις αγορές τους και να απευθυνθούν στα καταστήματα για καλύτερες τιμές .

Αλλωστε γι αυτο βρίσκονται και τα καταστήματα εδω μέσα .

Δυστιχώς όμως μέχρι τωρα δεν τα εχουμε εκμεταλευθεί έτσι όπως θα έπρεπε .

Δεν τα γνωρίζεις καλα τα πράγματα φίλε takisokinawa .

Εχεις ακούσει κάτι για περαίωση ;

Ο συντελεστής στα είδη ενυδρείου είναι 28% καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτο ; οτι η εφορία σε υποχρεώνει να δηλωσεις οτι το κέρδος σου είναι 28% , δεν σου αναγνωρίζει λιγότερο !!!

Αυτά ήταν τα καλύτερα που διάβασα.

Σωστός ο Δημήτρης.

Το άλλο με την εφορία ίσχυε....

Τώρα από εδώ και στο εξής ισχύουν άλλα....

Να την κάνουμε όσο θέλετε αυτήν την κουβέντα σε ήρεμο πάντα τόνο και επίπεδο. Εάν ξεφύγει δεν θα απαντήσω άλλο, γιατί θα με παρεξηγήσετε.

Φίλε Τάκη. Δεν με ξέρεις, νομίζω ότι δεν σε γνωρίζω. Αλλά φίλος δεν είναι έτσι απλά αυτά που λες.

Η επιχείρηση είναι 15 ετών και το πράγμα (γενικά) δεν πάει καθόλου καλά..

Όλη η αγορά βογκάει. Δεν υπάρχει μετρητό. Το 21% θα πάει 23%. Και τα χειρότερα έρχονται. Ακόμη είμαστε (όλοι) στην αρχή της ανηφόρας. Και έχουμε πολύ δρόμο ακόμη.

Άσε το AZ στην ησυχία του. Έλα εάν πιστεύεις ακόμη το αντίθετο να σου τα εξηγήσω από κοντά.

Σίγουρα είναι χόμπυ. Δεν είναι φθηνό, αλλά εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις. Ένα ενυδρείο με μονομάχο μπορείς να το κάνεις με 25 ευρώ. Το reef θέλει από 5 έως και 15 ευρώ το λίτρο και όσο εξελίσσεται τεχνολογικά έχεις μια τρύπια τσάντα και ρίχνεις χρήματα. Και εσύ, αλλά και εγώ ως επιχείρηση.

Ενημερωτικά για να καταλάβεις τι παίζει και εάν θέλεις το πιστεύεις.

Το azores είναι μόνο 72 2m. Το ρεύμα είναι από 550 έως και 850 το μήνα φιλαράκι...

Σου φτάνει αυτό ή να συνεχίσω με μισθούς, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΟΥΘ, ΟΤΕ, Δημοτικά Τέλη, Λογιστές, Ενοίκιο, Θέρμανση, λαμογιές (ναι, υπάρχουν και στο χώρο μας τέτοια, άλλωστε στην ίδια χώρα ζούμε και εμείς...)

Φιλικά,

Κωστής.

Έγινε επεξεργασία - azores
Link to comment
Share on other sites

Αυτά ήταν τα καλύτερα που διάβασα.

Σωστός ο Δημήτρης.

Το άλλο με την εφορία ίσχυε....

Τώρα από εδώ και στο εξής ισχύουν άλλα....

Να την κάνουμε όσο θέλετε αυτήν την κουβέντα σε ήρεμο πάντα τόνο και επίπεδο. Εάν ξεφύγει δεν θα απαντήσω άλλο, γιατί θα με παρεξηγήσετε.

Φίλε Τάκη. Δεν με ξέρεις, νομίζω ότι δεν σε γνωρίζω. Αλλά φίλος δεν είναι έτσι απλά αυτά που λες.

Η επιχείρηση είναι 15 ετών και το πράγμα (γενικά) δεν πάει καθόλου καλά..

Όλη η αγορά βογκάει. Δεν υπάρχει μετρητό. Το 21% θα πάει 23%. Και τα χειρότερα έρχονται. Ακόμη είμαστε (όλοι) στην αρχή της ανηφόρας. Και έχουμε πολύ δρόμο ακόμη.

Άσε το AZ στην ησυχία του. Έλα εάν πιστεύεις ακόμη το αντίθετο να σου τα εξηγήσω από κοντά.

Σίγουρα είναι χόμπυ. Δεν είναι φθηνό, αλλά εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις. Ένα ενυδρείο με μονομάχο μπορείς να το κάνεις με 25 ευρώ. Το reef θέλει από 5 έως και 15 ευρώ το λίτρο και όσο εξελίσσεται τεχνολογικά έχεις μια τρύπια τσάντα και ρίχνεις χρήματα. Και εσύ, αλλά και εγώ ως επιχείρηση.

Ενημερωτικά για να καταλάβεις τι παίζει και εάν θέλεις το πιστεύεις.

Το azores είναι μόνο 72 2m. Το ρεύμα είναι από 550 έως και 850 το μήνα φιλαράκι...

Σου φτάνει αυτό ή να συνεχίσω με μισθούς, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΟΥΘ, ΟΤΕ, Δημοτικά Τέλη, Λογιστές, Ενοίκιο, Θέρμανση, λαμογιές (ναι, υπάρχουν και στο χώρο μας τέτοια, άλλωστε στην ίδια χώρα ζούμε και εμείς...)

Φιλικά,

Κωστής.

δεν μας τα πες αυτά Κωστή...

:D:D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πλεον τα εξοδα ειναι πολυ περισσοτερα απο τα εσοδα. και που εισαι ακομα.ακομα εειναι η αρχη και εχουμε δρομο μπροστα μας για τα χειροτερα..... εμεις φταιμε για ολα :D

Link to comment
Share on other sites

Ενας καλός τρόπος να γλυτώνεις λεφτα είναι η ερευνα αγοράς,πχ ψάχνω σκίμμερ,ποσο κάνει σε συνάρτηση

με ένα on-line μαγαζί,περίμενα λίγο σκάει μια προσφορά και τέλικά το πήρα πιο φτηνά(από θεσ/νίκη).

Στο αλάτι(σημαντικό έξοδο),πάω σε ένα νέο μαγαζί και τσούπ νάτο πιο φτηνό αποτι on-line και χωρίς

τα μεταφορικά.

-Έλα ρε μεγάλε τυχερός είσαι.(θα μου πεις)

Οχι και συνεχίζω,πριν μερικές μέρες το εξωτερικό φιλτρο παπαλα(έβγαζε νερό)βλέπω πόσο κάνει έξω

παω και του λέω το και το και απλώς μου χρέωσε 5ε σαν μεταφορικά που και πάλι κέρδος του είναι.

Πολλά παραδείγματα και έχω κι' άλλα.

Αυτό που θέλω να πω και το φωνάζω σε όποιον ρωτάει αν είναι οι τιμες καλές ή όχι ειναι η

καλή και σωστή έρευνα αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

πλεον τα εξοδα ειναι πολυ περισσοτερα απο τα εσοδα. και που εισαι ακομα.ακομα εειναι η αρχη και εχουμε δρομο μπροστα μας για τα χειροτερα..... εμεις φταιμε για ολα :D

εε...όχι και για όλα :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...