Jump to content

προβλήματα με μαγαζιά , πρόταση στο aquazone


takisokinawa

Recommended Posts

Σε αυτό έχεις δίκιο, αλλά και ο τρόπος που ανέφερε το θέμα ο φίλος Τάκης ήταν πολύ περίεργος. Σαν να μισούμε τους καταστηματάρχες που έχουν κέρδος. Ναι, άλλοι έχουν μικρότερο και άλλοι μεγαλύτερο κέρδος. Όμως δεν σημαίνει πάντα ότι όταν από το Χ κατάστημα το τάδε ψάρι κάνει 10 και στο Υ κατάστημα το ίδιο ψάρι κάνει 15 ότι το δεύτερο κατάστημα αισχροκερδεί. Αγοράζοντας ένα ψάρι (ή οτιδήποτε) από το όποιο κατάστημα δεν αγοράζεις μόνο ψάρι. Αγοράζεις τα λειτουργικά έξοδα του καταστήματος (νοίκι, ρεύμα, νερό, τηλέφωνα), αγοράζεις την πιθανή διαφήμιση που κάνει, αγοράζεις τους μισθούς των υπαλλήλων... Είναι τόσα πολλά συν την άκρη που έχει ο καθένας για να φέρνει κάποια προϊόντα. Άλλοι εισάγουν οπότε οι ίδιοι αγοράζουν σε τιμή υπερ-χονδρικής και άλλοι (που δεν εισάγουν οι ίδιοι) αγοράζουν χονδρική από τους υπερ-χονδρεμπόρους.

Είναι πολύ μεγάλη κουβέντα και αν κάποιος δεν είναι μέσα στο εμπόριο θέλει σεμινάρια για να την εμπεδώσει. Καλώς τα έχουμε με τα καταστήματα επειδή πολλά από αυτά δεν ξέρουν το εμπόρευμά τους και μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, αλλά δεν ξέρω πολλούς pet-shop-άδες με βίλες και λιμουζίνες, οπότε ας είμαστε πιο συγκρατημένοι :D

παιδια συγνωμη αλλα προσπαθω να απαντησω σε ολους με την σειρα... δεν ειπα οτι ξερω μαγαζατορες που εχουν λιμουζινες κ ουτε ζητησα απο κανεναν τους το Ε9 απλα κοιταξα λιγο το κοινο καλο των μελων του site αν ειναι εγκλημα δικαστε με..

το υλικο για το εμπορευμα το ξερετε καλα, την γνωση την εχετε, γιατι να μην καναμε κατι καλο για ολους..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητε stormtrooper καλησπερα.. για αρχη θα ηθελα να σου πω πως κ φυσικα πρεπει να ανοιχτει ΑΦΜ κ φυσικα χρειαζονται εξοδα οταν εχεις μια ''τυπικη εταιρια'' εννοειτε κ ειναι λογικο πως αν γινοταν κατι τετοιο θα πουλουσαμε στα μελη οσο αγοραζαμε με μια πολυ μικρη αυξηση για τα εξοδα που θα ειχαμε.. β) Μην μπερδευεις την τσεπη μου γιατι δεν προτεινα κατι για το δικο μου καλο αλλα για ολων... γ) το αν σε πειραξε αυτο που ειπα με το συμπαθειο αλλα στο χωριο μου λενε ''οποιος εχει την μυγα μυγιαζετε'' δεν απευθυνθηκα σε εσενα προσωπικα κ ουτε σε κανεναν αλλον εδω μεσα απλα ειπα την σκεψη μου κ αντι να το συζητησετε πολιτισμενα ολοι σας αντιδρασατε περιεργα κ εισασταν καθετοι σε αυτο. δεν ειπα οτι σονι κ ντε πρεπει να γινει ειπα απλα να το σκεφτουμε κ να το κουβεντιασουμε δεν επιασα κανεναν απο τον λαιμο...

φιλικα....

Που ειδες την περιεργη αντιδραση??

Απλα επειδη πολλα μελη θα συμφωνουσαν μαζι σου..... εγω μιλωντας ως απλό μελος και ως ελευθερος επαγγελματιας θεωρω καθικον μου να ενημερωσω όσους ΔΕΝ ξερουν το πως λειτουργει μια τετοια διαδικασία.

Απο κει και πέρα.... το οποιος εχει τη μυγα..... ΔΕΝ ισχυει!!

Κανείς ΔΕΝ έχει κέρδος από εμάς και επειδή αφέθηκε ενα τετοιο υπονοούμενο νομιζω πως επρεπε να διασαφηνιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να επισημάνω κάτι:

1. Άλλο να αγοράζεις για τον εαυτό σου από όπου θες.

2. Άλλο να αγοράζεις για να πουλήσεις.

Το 1 είναι δικαίωμα και μάλιστα προτρέπουμε τα μέλη όλα να κάνουν έρευνα αγοράς, υπάρχει ακόμη και λίστα με online καταστήματα που έχουν πολύ συμφέρουσες τιμές, αλλά και συζητήσεις με feedback όσον αφορά κάθε κατάστημα, είτε είναι για φίλτρα, φυτά, ζωντανά.

Το 2 όμως είναι παράνομο εμπόριο. Είναι όπως όταν πωλούνται τσάντες στην Ερμού έξω από μαγαζιά με τα ίδια είδη. Δεν στηρίζουμε παράνομες πράξεις.

Η διαφορά δηλαδή φίλοι μου δεν είναι η εγχώρια ή η αγορά του εξωτερικού, αλλά τι θα γίνει με τα προϊόντα ύστερα. :D

φιλε akkornteon νομιζω πως εδω με καλυψε ο φιλος stav... δεν θα καναμε τιποτα παρανομο θα ειμασταν μια σωστη κ νομοταγης εταιρια...

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα φορολογήσε αφου δεν θα έχεις κέρδος ;

Συν οτι η εφορία δεν σου το αναγνωρίζει αυτό (τη μη ύπαρξη κέρδους).

φιλε ΣΤΑΜΑΤΗΣ η εφορια δεν σου αναγνωριζει την μη υπαρξει κερδους σωστο κ λογικο ομως υπαρχει λυση αν υπαρχει κ καλη διαθεση.. η εφορια δεν σου επιβαλη ποσοστο κερδους οσο θελει ο καθε ενας πουλαει κ γιάυτο μερικα μαγαζια κανουν κ προσφορες κ διαφορα τετοια δεν σου λεει ποσο πρεπει να κερδισεις με λιγα λογια αρκει κ ενα ευρο παραπανω.. ειπα πιο πανω οτι θα κοστολογουμε λιγο πιο αυξημενα για να βγαινουν κ τα εξοδα που θα εχουμε... κ δεν χρειαζετε στοκ εμπορευμα οτι ζηταει το καθε μελος αυτο θα παραγγελνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι ελευθερος επαγγελματιας και γνωριαζω καποια πραγματα.....

Η ερωτηση ειναι.... θα ανοιξεις ΑΦΜ για να αγορασεις μια φορα πραγματα... και θα το κλεισεις??

Τοσο ευκολο νομιζεις είναι??

Ή θα το κρατας ανοιχτό και θα φερνεις συνεχεια??

Οσο το κρατας ανοιχτο... θα πληρωνεις φόρο?? ΦΠΑ?? Ασφαλεια??

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ οτι κακος υποθηκε οτι τα πετ σοπ τι θα κανουν.

Τελος, αφου δωθηκε μια επίσημη απαντηση από τον Administrator του φορουμ, θεωρω οτι η συζητηση πλεον ειναι καθαρα θεωρητική, αλλα μου αρεσει που το συζηταμε. :D

φιλε μου nikoloutso η πρωτη σωστη κ λογικη απαντηση που βλεπω στην κουβεντα μας... σε ευχαριστω πολυ που κρατας το επιπεδο ψηλα... θα ελεγα πως θα επρεπε να το κρατησουμε το ΑΦΜ γιατι τοσα μελη ολο κ κατι θα χρειαζοντε, οπως κ εσεις το βλεπετε καθημερινα... το κραταμε λοιπον το ΑΦΜ κ βοηθαμε οσους θελουν κ οσους ειναι στο site αυτο οι υπολοιποι ας πανε στα μαγαζια τουλαχιστων θα εχουν την επιλογη...

Link to comment
Share on other sites

Ενα σακκι ποστ..........που απο τη στιγμη που ξεκαθαρισε τη θεση μας ο admin για μενα ειναι περιττα.....................

φιλε ΔΙΑΣ σεβομαι την αποψη σου απλα κουβεντα κανουμε...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι φιλε μου εμεις το ριξαμε το επιπεδο?

Και ΑΦΜ να βγει εγω προτιμω να στηριζω καποιους ανθρωπους που εχω ψηλα μεσα στο μυαλο μου, γιατι αν αυτοι χρεωκοπησουν εσυ και το ΑΦΜ σου ΔΕΝ προκειται να μου βρειτε τα ζωντανα που με ενδιαφερουν...

Να παρω ενα φιλτρο 10 ευρω φθηνοτερα δεν θα με σωσει.. :D

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου nikoloutso η πρωτη σωστη κ λογικη απαντηση που βλεπω στην κουβεντα μας... σε ευχαριστω πολυ που κρατας το επιπεδο ψηλα... θα ελεγα πως θα επρεπε να το κρατησουμε το ΑΦΜ γιατι τοσα μελη ολο κ κατι θα χρειαζοντε, οπως κ εσεις το βλεπετε καθημερινα... το κραταμε λοιπον το ΑΦΜ κ βοηθαμε οσους θελουν κ οσους ειναι στο site αυτο οι υπολοιποι ας πανε στα μαγαζια τουλαχιστων θα εχουν την επιλογη...

Φίλε Τάκη εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι προσβάλλεις από την αρχή τους συνομιλητές σου και βάζεις τον εαυτό σου σε μια θέση άμυνας χωρίς κανείς να έχει δείξει επιθετική συμπεριφορά απέναντι σου. "έχεις την μύγα" "δικάστε με", νομίζω δεν χρειάζονται αυτά.

Για να μιλήσω επι του θέματος, η ιδέα σου είναι καταπληκτική και αν βάλεις το όνομα σου να βγει ΑΦΜ και να συσταθεί εταιρεία, υπόσχομαι να ψωνίζω αποκλειστικά από σένα. Εγώ κάνω απλά το χόμπι μου και δεν θέλω να κάνω κάτι τέτοιο. Αν όμως το κάνεις εσύ θα σε στηρίξω 100%

:D

Link to comment
Share on other sites

Ας μην είμαστε και γύφτοι, το χόμπι αυτό όπως και πολλά χόμπι δεν είναι για άπορους, άλλωστε οι άποροι έχουν πολλά προβλήματα να λύσουν μέχρι να τους περισσεύουν χρήματα για κάτι τέτοιο.

Επίσης ο κάθ' ένας αποφασίζει με τι ακριβώς θα ασχοληθεί, γαριδοενυδρείο, δίσκους, θαλασσινό κλπ και βάζει το χέρι στην τσέπη ανάλογα.

Τώρα αν θέλουμε να μην μας πιάσουν τον ποπό γι' αυτό είναι το φόρουμ που μπορεί κανείς να επωφεληθεί από τις αγγελίες μεταχειρισμένων ή και να κάνει παραγγελίεα από το εξωτερικό για κάτι που δεν συμφέρει με μεσάζοντες, ακόμα και να βρει την φθηνότερη τιμή για το προιόν που ψάχνει στις κατηγοριες καταστημάτων τα οποία δίνουν λόγο στο φόρουμ αν κάνουν "βλακεία".

Αλλά να μην φτάνουμε και στα άκρα, αν βγάλεις απ' έξω όλους τους μεσάζοντες και τους βάλεις σε ένα σακί ως κλέφτες, ε τότε να κλείσουμε τα μαγαζιά στην Ελλάδα και να παραγγέλνουμε ότι θέλουμε μαζικά και ψύχρα χωρίς καμία επαφή με επαγγελματίες, αν το θεωρείτε υγειές να το συζητήσουμε. Αλλά μετά αν θες μια εξυπηρέτηση ή κάποιο προιόν άμεσα να σε δω τι θα κάνεις που δεν θα υπάρχουν καταστήματα να σου το πουλήσουν.

Ακραία παραδείγματα αλλά καταλάβατε τι εννοώ, μην είμαστε και τόσο παρτάκηδες...

φιλε viciouscircle μπορει να θεωρεις το οτι οποιος δεν εχει λεφτα ειναι γυφτος κ απορος αλλα δεν νομιζω πως καθοριζει η τσεπη του καθενος μας για το τι του αρεσει κ τι οχι.. με αυτο το σκεφτικο μονο οι πλουσιοι κ οι λεφταδες θα εκαναν οτι τους αρεσε κ ολοι οι υπολοιποι τι??? να κοψουν τον λαιμο τους??? δεν το βρισκω λογικο κ δημοκρατικο απο ενα νεο παιδι του 2010...

τα μαγαζια δεν τα λεμε κεφτες καλα κανουν κ βγαζουν οσα βγαζουν κ κοιτουν την τσεπη τους ομως πρεπει κ εμεις να κοιταξουμε την δικια μας.. κ αν ειναι για το καλο 6000-7000 μελων τοτε ναι φιλε μου ας παραγγειλουμε στην ψυχρα κ δεν θα εχουμε καμια επαφη με τους επαγγελματιες, ειπαμε την γνωση την εχετε τα προιοντα μενουν...

Link to comment
Share on other sites

φιλε viciouscircle μπορει να θεωρεις το οτι οποιος δεν εχει λεφτα ειναι γυφτος κ απορος αλλα δεν νομιζω πως καθοριζει η τσεπη του καθενος μας για το τι του αρεσει κ τι οχι.. με αυτο το σκεφτικο μονο οι πλουσιοι κ οι λεφταδες θα εκαναν οτι τους αρεσε κ ολοι οι υπολοιποι τι??? να κοψουν τον λαιμο τους??? δεν το βρισκω λογικο κ δημοκρατικο απο ενα νεο παιδι του 2010...

τα μαγαζια δεν τα λεμε κεφτες καλα κανουν κ βγαζουν οσα βγαζουν κ κοιτουν την τσεπη τους ομως πρεπει κ εμεις να κοιταξουμε την δικια μας.. κ αν ειναι για το καλο 6000-7000 μελων τοτε ναι φιλε μου ας παραγγειλουμε στην ψυχρα κ δεν θα εχουμε καμια επαφη με τους επαγγελματιες, ειπαμε την γνωση την εχετε τα προιοντα μενουν...

Συγνωμη που θα σε φερω στην πραγματικοτητα αλλα ετσι ειναι....

Ολοι θα γουσταραν να κυκλοφορουν με Ferrari αλλα λιγοι την εχουν.......

Επιμενω για την αντιθετη μου αποψη απεναντι σου και συγνωμη εαν δεν σου αρεσει.

Την αλλη οψη δεν την κοιταμε?

Ποιος εισαι εσυ να σε εμπιστευτω εγω, να δωσω τα ωραια μου λεφτα και μετα να σε ψαχνω?

Ξερεις ποσους αλεξιπτωτιστες-σωτηρες-Ρομπεν των Δασων εχω δει που πανε να κανουν καλο και καταλληγεις στα δικαστηρια?Και αντε βγαλε ακρη...

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

καλή και ενδιαφέρουσα η κουβέντα

το πρόβλημα μου είναι ότι βλέπω το τίτλο και τρομάζω :D , υπερβολικό τον θεωρώ και παραπλανητικό

να το αλλάξουμε σε < προβλήματα με μαγαζιά , πρόταση στο aquazone > ?

νομίζω ότι ανταποκρίνεται καλύτερα στο θέμα της κουβέντας :D

φιλε salTasos μην βλεπουμε το δεντρο κ χανουμε το δασος.. δεν ειναι το θεμα μας ο τιτλος αλλα το περιεχομενο.. τον εγραψα ετσι τον τιτλο γιατι ηθελα ολα τα μελη να παρουν μερος στην κουβεντα μας αλλα δεν το εκανε κανεις εκτος απο εναν δυο κ τους ευχαριστω.. δεν ξερω φοβουντε να μιλησουν, να πουν την γνωμη τους??? νοιωθω σαν να με βαλατε ολοι στην γωνια κ με βαρατε επειδη τολμησα να μιλησω... η κουβεντα τους αφορα ολους κ ειναι για καλο ολων...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φίλε Τάκη, πιστεύεις οτι έχουμε τη μύγα?

φιλε viciouscircle μην μου κανεις επιθεση με δυο κουβεντες ειπα πιο πανω δεν μιλουσα για καποιον συγκεκριμενα αλλα ολοι ετσι το πηρατε κ δεν καταλαβαινω το γιατι???? επειδη εχω ελευθερια λογου??? επειδη μπορει να ειπα κατι που σας πειραξε???? χουντα εχουμε???? παιδια ηρεμηστε δεν θελω να τσακωθω κουβεντα θελω να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Που ειδες την περιεργη αντιδραση??

Απλα επειδη πολλα μελη θα συμφωνουσαν μαζι σου..... εγω μιλωντας ως απλό μελος και ως ελευθερος επαγγελματιας θεωρω καθικον μου να ενημερωσω όσους ΔΕΝ ξερουν το πως λειτουργει μια τετοια διαδικασία.

Απο κει και πέρα.... το οποιος εχει τη μυγα..... ΔΕΝ ισχυει!!

Κανείς ΔΕΝ έχει κέρδος από εμάς και επειδή αφέθηκε ενα τετοιο υπονοούμενο νομιζω πως επρεπε να διασαφηνιστεί.

φιλε nikoloutso περιεργη αντιδραση ηταν η απαντηση σου κ την δεχομαι ομως ενοιασα οτι ολοι με πυροβολατε κ δεν εχω κανεναν με το μερος μου να καλυψει την πλατη μου.. κ καλα κανεις κ αναφερεις πως κανεις δεν εχει κερδος κ γιαυτο νομιζα πως μπορω να μιλησω ανοιχτα κ ελευθερα..

Link to comment
Share on other sites

Γιατι φιλε μου εμεις το ριξαμε το επιπεδο?

Και ΑΦΜ να βγει εγω προτιμω να στηριζω καποιους ανθρωπους που εχω ψηλα μεσα στο μυαλο μου, γιατι αν αυτοι χρεωκοπησουν εσυ και το ΑΦΜ σου ΔΕΝ προκειται να μου βρειτε τα ζωντανα που με ενδιαφερουν...

Να παρω ενα φιλτρο 10 ευρω φθηνοτερα δεν θα με σωσει.. :D

αυτη ειναι η αποψη σου κ ειναι σεβαστη ομως υπαρχουν παρα πολυ που θα θεωρισουν πως ειναι σωστη κ η δικη μου αποψη... κ δεν μιλαμε για 10 ευρο ουτε για 20, μιλαμε για το συνεχομενο ξεφραγκιασμα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Τάκη εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι προσβάλλεις από την αρχή τους συνομιλητές σου και βάζεις τον εαυτό σου σε μια θέση άμυνας χωρίς κανείς να έχει δείξει επιθετική συμπεριφορά απέναντι σου. "έχεις την μύγα" "δικάστε με", νομίζω δεν χρειάζονται αυτά.

Για να μιλήσω επι του θέματος, η ιδέα σου είναι καταπληκτική και αν βάλεις το όνομα σου να βγει ΑΦΜ και να συσταθεί εταιρεία, υπόσχομαι να ψωνίζω αποκλειστικά από σένα. Εγώ κάνω απλά το χόμπι μου και δεν θέλω να κάνω κάτι τέτοιο. Αν όμως το κάνεις εσύ θα σε στηρίξω 100%

:D

φιλε μου ετσι με κανατε να νοιωσω εσεις στο ''σπιτι σας'' εγω ειμαι φιλικος με ολους απλα προσπαθω να υπερασπιστω λιγο τον ευατο μου γιατι μερικοι απο εσας δεν μιλατε φιλικα...

τωρα περι του θεματος το ονομα μου εγω το βαζω δεν εχω προβλημα αλλα να ξερω πως εσεις ειστε μαζι μου εστω σαν ιδεα εγω δεν θελω να βγαλω λεφτα απο εδω κ ουτε εχω αυτο σκοπο ειπα να βοηθησουμε ολοι μας ανθρωπους που δεν εχουν μιας κ η εποχη μας ειναι δυσκολη οικονομικα με αυτη την κριση...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Τάκη εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι προσβάλλεις από την αρχή τους συνομιλητές σου και βάζεις τον εαυτό σου σε μια θέση άμυνας χωρίς κανείς να έχει δείξει επιθετική συμπεριφορά απέναντι σου. "έχεις την μύγα" "δικάστε με", νομίζω δεν χρειάζονται αυτά.

Για να μιλήσω επι του θέματος, η ιδέα σου είναι καταπληκτική και αν βάλεις το όνομα σου να βγει ΑΦΜ και να συσταθεί εταιρεία, υπόσχομαι να ψωνίζω αποκλειστικά από σένα. Εγώ κάνω απλά το χόμπι μου και δεν θέλω να κάνω κάτι τέτοιο. Αν όμως το κάνεις εσύ θα σε στηρίξω 100%

:D

φιλε μου ετσι με κανατε να νοιωσω εσεις στο ''σπιτι σας'' εγω ειμαι φιλικος με ολους απλα προσπαθω να υπερασπιστω λιγο τον ευατο μου γιατι μερικοι απο εσας δεν μιλατε φιλικα...

τωρα περι του θεματος το ονομα μου εγω το βαζω δεν εχω προβλημα αλλα να ξερω πως εσεις ειστε μαζι μου εστω σαν ιδεα εγω δεν θελω να βγαλω λεφτα απο εδω κ ουτε εχω αυτο σκοπο ειπα να βοηθησουμε ολοι μας ανθρωπους που δεν εχουν μιας κ η εποχη μας ειναι δυσκολη οικονομικα με αυτη την κριση...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που θα σε φερω στην πραγματικοτητα αλλα ετσι ειναι....

Ολοι θα γουσταραν να κυκλοφορουν με Ferrari αλλα λιγοι την εχουν.......

Επιμενω για την αντιθετη μου αποψη απεναντι σου και συγνωμη εαν δεν σου αρεσει.

Την αλλη οψη δεν την κοιταμε?

Ποιος εισαι εσυ να σε εμπιστευτω εγω, να δωσω τα ωραια μου λεφτα και μετα να σε ψαχνω?

Ξερεις ποσους αλεξιπτωτιστες-σωτηρες-Ρομπεν των Δασων εχω δει που πανε να κανουν καλο και καταλληγεις στα δικαστηρια?Και αντε βγαλε ακρη...

ρε φιλε το χοντρινες το πραγμα :D δεν ειπα να μου δωσετε λεφτα κ ουτε εχω αναγκη να βγαλω απο φτωχα παιδια... δεν σου ειπα να με εμπιστευτεις κ ουτε εγω θα τα επερνα αν το ηθελα αυτο θα το εκανα μονος μου ειπα μεσω του site να μπει καποιος ταμιας καποιος να παραγγελνει να μοιρασουμε της δουλειες.. ποιος σου ειπε οτι εγω θα τα εκανα ολα κ θα επερνα τα λεφτα του κοσμου?????? :D

κ μετα μου λενε τα αλλα παιδια οτι επιτιθομαι εγω???? αλλα δεν πεφτω στο επιπεδο σου....

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε το χοντρινες το πραγμα :D δεν ειπα να μου δωσετε λεφτα κ ουτε εχω αναγκη να βγαλω απο φτωχα παιδια... δεν σου ειπα να με εμπιστευτεις κ ουτε εγω θα τα επερνα αν το ηθελα αυτο θα το εκανα μονος μου ειπα μεσω του site να μπει καποιος ταμιας καποιος να παραγγελνει να μοιρασουμε της δουλειες.. ποιος σου ειπε οτι εγω θα τα εκανα ολα κ θα επερνα τα λεφτα του κοσμου?????? :D

κ μετα μου λενε τα αλλα παιδια οτι επιτιθομαι εγω???? αλλα δεν πεφτω στο επιπεδο σου....

Μα καλα ειναι σοβαρα πραγματα τωρα αυτα?

Δεν σε ξερουμε, εμφανιζεσαι απο το πουθενα και λες οτι θα μας σωσεις απο το κατακρεουργημα που μας κανουν τα μαγαζια, δεν εχεις ερθει ποτε σε συναντηση, δεν συμετεχεις στο φορουμ, και λες οτι θα βγαλεις ενα ΑΦΜ ωστε να κανουμε παραγγελιες μεσω εσενα??????

Και ηθελες να αγγαλιαστουμε ολοι μαζι και να χαρουμε??

Εγω νομιζω οτι καποιο λακο εχει η φαβα και αν θελεις, περνα απο μια συναντηση μας να τα πουμε απο κοντα και να μας εξηγησεις καλητερα την προταση σου...ετσι δεν γινεται..

Και παλι συγνωμη που ανεβηκαν οι τονοι, αλλα δεν σου φταιει το δικο μου επιπεδο.

Οποιος καει με το χυλο, φυσαει και το γιαουρτι...(ετσι λενε στο δικο μου χωριο..)

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα ειναι σοβαρα πραγματα τωρα αυτα?

Δεν σε ξερουμε, εμφανιζεσαι απο το πουθενα και λες οτι θα μας σωσεις απο το κατακρεουργημα που μας κανουν τα μαγαζια, δεν εχεις ερθει ποτε σε συναντηση, δεν συμετεχεις στο φορουμ, και λες οτι θα βγαλεις ενα ΑΦΜ ωστε να κανουμε παραγγελιες μεσω εσενα??????

Και ηθελες να αγγαλιαστουμε ολοι μαζι και να χαρουμε??

Εγω νομιζω οτι καποιο λακο εχει η φαβα και αν θελεις, περνα απο μια συναντηση μας να τα πουμε απο κοντα και να μας εξηγησεις καλητερα την προταση σου...ετσι δεν γινεται..

Και παλι συγνωμη που ανεβηκαν οι τονοι, αλλα δεν σου φταιει το δικο μου επιπεδο.

Οποιος καει με το χυλο, φυσαει και το γιαουρτι...(ετσι λενε στο δικο μου χωριο..)

μα φιλε μου δεν μου προτεινε κανεις να βρεθουμε κ να μιλησουμε δεν εχω προβλημα να ερθω οπου θελετε.. κ σε συναντηση δεν εχω ερθει επειδη ειμαι νεο μελος τωρα αρχιζω καλα καλα να μαθενω το site..

την δεχομαι την συγνωμη σου απλα με προσβαλες ηθικα... κ μια σκεψη εκανα ρε παιδια τοσο κακο ειναι να την πω????

Link to comment
Share on other sites

μα φιλε μου δεν μου προτεινε κανεις να βρεθουμε κ να μιλησουμε δεν εχω προβλημα να ερθω οπου θελετε.. κ σε συναντηση δεν εχω ερθει επειδη ειμαι νεο μελος τωρα αρχιζω καλα καλα να μαθενω το site..

την δεχομαι την συγνωμη σου απλα μια σκεψη εκανα ρε παιδια τοσο κακο ειναι να την πω????

Οχι δεν ειναι κακο να προσπαθεις να βοηθησεις!

Αλλα οταν ο αλλος δεν σε ξερει ειναι λογικο νομιζω να πηγαινει το μυαλο του στο πονηρο.

Ειναι δυσκολοι καιροι φιλε μου, και δεν υπαρχουν ηρωισμοι!

Οπως σιγουρα εχεις καταλαβει ζουμε στην εποχη του ποιος θα φαει ποιον.Οποτε χρειαζετε επιφυλακτικοτητα.

Ελπιζω να συμφωνεις!

Για τις συναντησεις μας βγαινει παντα σχετικη ανακοινωση.

:D

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι κακο να προσπαθεις να βοηθησεις!

Αλλα οταν ο αλλος δεν σε ξερει ειναι λογικο νομιζω να πηγαινει το μυαλο του στο πονηρο.

Ειναι δυσκολοι καιροι φιλε μου, και δεν υπαρχουν ηρωισμοι!

Οπως σιγουρα εχεις καταλαβει ζουμε στην εποχη του ποιος θα φαει ποιον.Οποτε χρειαζετε επιφυλακτικοτητα.

Ελπιζω να συμφωνεις!

Για τις συναντησεις μας βγαινει παντα σχετικη ανακοινωση.

:D

την ειδα την προιγουμενη συναντηση σας κ πραγματικα ηθελα να ερθω ομως δεν μπορεσα.. ελπιζω στην επομενη να μην με δειρετε... :D

και εγω δεν θα εμπιστευομουν κανεναν αλλα δεν ειπα να το κανω μονος μου εκει ειναι η διαφορα..

τελος παντων ας τελειωσει το θεμα δεν θελω να τσακωθω με κανεναν ειμαι νεος εδω μεσα κ σιγουρα δεν ειμαι φιλος κανενος αν κ θα ηθελα να γινω...

σας ευχαριστω πολυ ολους οσους απαντησατε κ χασατε τον χρονο σας....

Link to comment
Share on other sites

την ειδα την προιγουμενη συναντηση σας κ πραγματικα ηθελα να ερθω ομως δεν μπορεσα.. ελπιζω στην επομενη να μην με δειρετε... :D

και εγω δεν θα εμπιστευομουν κανεναν αλλα δεν ειπα να το κανω μονος μου εκει ειναι η διαφορα..

τελος παντων ας τελειωσει το θεμα δεν θελω να τσακωθω με κανεναν ειμαι νεος εδω μεσα κ σιγουρα δεν ειμαι φιλος κανενος αν κ θα ηθελα να γινω...

σας ευχαριστω πολυ ολους οσους απαντησατε κ χασατε τον χρονο σας....

Θα χαρούμε να σε δούμε σε μία από τις επόμενες συναντήσεις και να σε γνωρίσουμε από κοντά.

:D

Link to comment
Share on other sites

την ειδα την προιγουμενη συναντηση σας κ πραγματικα ηθελα να ερθω ομως δεν μπορεσα.. ελπιζω στην επομενη να μην με δειρετε... :D

και εγω δεν θα εμπιστευομουν κανεναν αλλα δεν ειπα να το κανω μονος μου εκει ειναι η διαφορα..

τελος παντων ας τελειωσει το θεμα δεν θελω να τσακωθω με κανεναν ειμαι νεος εδω μεσα κ σιγουρα δεν ειμαι φιλος κανενος αν κ θα ηθελα να γινω...

σας ευχαριστω πολυ ολους οσους απαντησατε κ χασατε τον χρονο σας....

Αφού βλέπω ,οτι η συζήτηση φτάνει περίπου στο τέλος της ,θα ήταν χαρά μας και είμαι σίγουρος και δική σου να ερχόσουν στις γνωστές συναντήσεις του φόρουμ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=178 να τα πούμε και από κονττά και είμαι σίγουρος οτι θα κάνεις καλούς φίλους και πιθανόν πρώτους -πρώτους με αυτούς εδώ στο θέμα που μπορεί να είπατε κάποιες στιγμές και μια κουβέντα παραπάνω.Κάποτε ο γραπτός λόγος παρεξηγείτε.

Σε περιμένουμε να τα πούμε :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

διαβασα το ποστ και τις απαντησεις και η γνωμη μου ειναι η εξης.

στις δυσκολες εποχες που εισερχεται η χωρα,ο καταναλωτης πρεπει να ψαχνει και να βρισκει,ειτε μονος του,ειτε σε συνεργασια με αλλους,την φτηνοτερη τιμη της αγορας,για το ΟΠΟΙΟ προιον θελει να αγορασει.δεν πρεπει να τον ενδιαφερει για το τι θα κανει και πως θα ζησει το οποιο μαγαζι,οπως και τον μαγαζατορα δεν τον ενδιεφερει το πως θα βγαλει τα λεφτα που θα του δωσει ο πελατης του.αυτοι ειναι οι νομοι της αγορας.(δυστυχως η ευτυχως).

για ανοιγμα ΑΦΜ κλπ,επειδη γνωριζω απο επιχειρησεις,σας λεω απλα ξεχαστε το.

υπαρχουν ομως πολλα που μπορει να κανει μια διαδικτυακη παρεα που εχει κοινα ενδιαφεροντα για καποια προιοντα.μεσω του φορουμ θα μπορουσε ισως να ομαδοποιησει καποιες παραγγελιες και να διεκδικησει καλυτερη τιμη βασιζομενη στην ποσοτητα αυτων.ισως και να κανει εναν <<ατυπο>> πλειστηριασμο μεταξυ των προμηθευτων-μαγαζιων κλπ.(παντα ομαδοποιοντας τις ποσοτητες).αυτο δεν σημαινει οτι οι εχοντες το φορουμ πρεπει να εμπλακουν σε αυτο αναγκαστικα,αλλα δεν βλεπω τον λογο και να το απαγορευσουν.

συμμετεχω σε χρηματιστηριακο φορουμ και μεσω συζητησεων εκει μαζευτηκε μια ομαδα μικρομετοχων μιας εταιρειας,συγκεντρωθηκε ενα ποσοστο και πηγαν στην διοικηση της εταιρειας για να ασκησουν ελεγχο πεπραγμενων στην γσ.και μιλουμε για λεφτα σοβαρα και οχι για τα ποσα που κουβεντιαζουμε εδω.

επειδη ειμαι νεος στο φορουμ δεν θελω ουτε προτιθεμαι να αναλαβω καμμια τετοια πρωτοβουλια,μιας και δεν εχουμε γνωριστει ακομα,αλλα απλως λεω την γνωμη μου.]

δημητρης.

Link to comment
Share on other sites

Ορθα τα λέει ο haros και τέτοιες προσπάθειες εχουν γίνει κατα το παρελθόν εδω μέσα .

Και καλό είναι να επαναληφθούν .

Η ηγεσία του Aquazone δεν μπορεί να εμπλακεί , τα μέλη όμως μπορούν να συντονίσουν τις αγορές τους και να απευθυνθούν στα καταστήματα για καλύτερες τιμές .

Αλλωστε γι αυτο βρίσκονται και τα καταστήματα εδω μέσα .

Δυστιχώς όμως μέχρι τωρα δεν τα εχουμε εκμεταλευθεί έτσι όπως θα έπρεπε .

φιλε ΣΤΑΜΑΤΗΣ η εφορια δεν σου αναγνωριζει την μη υπαρξει κερδους σωστο κ λογικο ομως υπαρχει λυση αν υπαρχει κ καλη διαθεση.. η εφορια δεν σου επιβαλη ποσοστο κερδους οσο θελει ο καθε ενας πουλαει κ γιάυτο μερικα μαγαζια κανουν κ προσφορες κ διαφορα τετοια δεν σου λεει ποσο πρεπει να κερδισεις με λιγα λογια αρκει κ ενα ευρο παραπανω.. ειπα πιο πανω οτι θα κοστολογουμε λιγο πιο αυξημενα για να βγαινουν κ τα εξοδα που θα εχουμε... κ δεν χρειαζετε στοκ εμπορευμα οτι ζηταει το καθε μελος αυτο θα παραγγελνουμε...

Δεν τα γνωρίζεις καλα τα πράγματα φίλε takisokinawa .

Εχεις ακούσει κάτι για περαίωση ;

Ο συντελεστής στα είδη ενυδρείου είναι 28% καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτο ; οτι η εφορία σε υποχρεώνει να δηλωσεις οτι το κέρδος σου είναι 28% , δεν σου αναγνωρίζει λιγότερο !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...