Jump to content

Ψεκασμοί αεροπλάνων σε πόλεις.


Recommended Posts

http://www.sigmalive.com/simerini/news/local/131000

Αν παρατηρήσετε τον ουρανό, θα διαπιστώσετε λευκές γραμμές μεγάλου μήκους που αφήνουν πίσω τους τα αεροσκάφη και δεν διαλύονται εύκολα· αντιθέτως, δημιουργούν διάφορες καταστάσεις στα σύννεφα. Είναι οι λεγόμενες χημικές ουρές ή chemtrails.

----------------------------------------------

http://chemtrailscontrailsnotrails.blogspo...chemtrails.html

Συνεχίζονται και σήμερα παραμονή Πρωτοχρονιάς, οι μαζικές και συστηματικές επιχειρήσεις αεροψεκασμών πάνω από την Θεσσαλονίκη και πάνω από όλη την Ελλάδα. Για 18η συνεχή ημέρα τα αεροπλάνα εκπέμπουν μεγάλες χημικές γραμμές (Chemtrails)...

----------------------------------------------

Ενάξει θα σας πω την αλήθεια, προβληματίζομαι για τις γραμμούλες καιρό τώρα και έχω βρει και αρκετό κόσμο με την ίδια ανησυχία, ήθελα να πιστέψω οτι είναι παραπληροφόρηση και οι γραμμές είναι απλά παγωμένα καύσιμα, μετά θυμήθηκα οτι στα επιβατικά με τα οποία μοιάζουν τα αεροπλανάκια αυτά δεν αφήνουν σύνεφο από πίσω, δείτε απογειώσεις από Ελ. Βενιζέλο και θα καταλάβετε τι εννοώ, ακόμα και όταν πιάσουν ύψος δεν υπάρχει αυτό το φαινόμενο, άλλωστε έχω ταξιδέψει με αεροπλάνο και το θυμάμαι.

Μου έσκασε σήμερα μια γραμμή πάνω απ' το κεφάλι μου η οποία ήταν φρέσκια φρέσκια και διακοπτόμενη, τι στο καλό, αν είναι από τα καύσιμα οι διακοπές τι σημαίνουν? οτι σταματάει και ξαναξεκινάει η μηχανή?

Α, στο καλό αισθάνομαι σαν μαρούλι ρε γμτ! Και όλοι λένε "υπερβολές", "φαντασίες", "ψευτοσυνομισιολογίες"... σκ@τ*ύλες! <_<

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 203
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε συ γιωργο... ειναι απλο...

Ειναι το φαινομενο τις υγροποιησης των υδρατμων.

Αυτό συμβαινει στα μεγαλα υψομετρα κυριως γιατι εκει ειναι πολυ χαμηλες οι θερμοκρασιες . <_<

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ γιωργο... ειναι απλο...

Ειναι το φαινομενο τις υγροποιησης των υδρατμων.

Αυτό συμβαινει στα μεγαλα υψομετρα κυριως γιατι εκει ειναι πολυ χαμηλες οι θερμοκρασιες . <_<

+1 :D........σηκωθείτε από πολυθρόνες καναπέδες ντιβάνια :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά όλα αυτά αλλά όταν ήμουν μικρός τα αεροπλάνα που ήταν πολύυυυ ψηλάααα άφηναν μια μικρή γραμμούλα η οποία όπως προχωρούσε το αεροπλάνο διαλύονταν και έμενε λεπτή και όταν ρώταγα μου έλεγαν οτι είναι μετεωρολογικά και επειδή πάνε πολύ ψηλά κάτι τέλος πάντως γίνεται με την υγρασία που συμπιέζεται από τις τουρμπίνες και υγροποιείται.

Οι γραμμούλες για τις οποίες μιλάω ξεκινάνε παχουλές, ΔΕΝ διαλύονται, φουσκώνουν, και το απόγευμα ο μισός ουρανός είναι άσπρος, βγες τώρα που σου γράφω και θα δεις κάτι φαρδιά σύννεφα από τη μια μεριά της Αττικής μέχρι την άλλη που όλο και φουσκώνουν, ε τι στο καλό συμπιεσμένη υγρασία είναι αυτή που δεν λέει να διαλυθεί?!?!?!?!

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Tο έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό, πάρα μα πάρα πολλές φορές όταν πηγαίνω στους γονείς μου που μένουν εκτός Θεσσαλονίκης. Μπορώ να πω ότι οι γονείς μου τα βλέπουν σε τακτά χρονικά διαστήματα και τα αεροπλάνα είναι πάντοτε ζεύγη και πετάνε πάντα παράλληλα. Είμαι σχεδόν βέβαιος πως δεν πρόκειται για αεροπλάνα της γραμμής. Τώρα αν κάνουν μετεωρολογικά πειράματα ή οτιδήποτε άλλο δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε viscious και τα επιβατικά αφήνουν "καπνό" που στην ουσία είναι συμπυκνωμένοι υδρατμοί από την εξάτμιση των Jet μηχανών και συμβαίνει σε συγκεκριμένα ύψη και ταχύτητες, επίσης παίζει ρόλο και η θερμοκρασία του αέρα. Σε αεροσκάφη με έλικες (Turboprop) δεν συμβαίνει από όσο γνωρίζω.

Κατά την απογείωση επιβατικών αυτό (νομίζω) πως δεν συμβαίνει λόγω της μικρής σχετικά ταχύτητας (~140-146kts για τα συνηθησμένα δικινητήρια μεσαίων αποστάσεων πχ.Α320-Β737) και της διαφορετικής πυκνότητας του αέρα και θερμοκρασίας.

Πάντως αυτά που βλέπουμε συνήθως να αφήνουν αυτό τον "καπνό" δεν πρέπει να είναι επιβατικά, εγώ νόμιζα ότι ήταν μετεωρολογικών παρατηρήσεων, αλλά δεν ξέρω. Αλλά και πάλι αν όντως γίνονται τέτοιοι ψεκασμοί, κάνουν δουλειά από τόσο ψηλά?

Link to comment
Share on other sites

..δεν πιστευω λεξη απο οσα λεει ο Χαρδαβελας ..τον εχω ικανο να δημιουργει φαινομενα για να τα παρουσιαζει στην εκπομπη του! :D ...τι εγινε τελειωσε τα επισοδεια με τους εξωγιηνους? <_<:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά όλα αυτά αλλά όταν ήμουν μικρός τα αεροπλάνα που ήταν πολύυυυ ψηλάααα άφηναν μια μικρή γραμμούλα η οποία όπως προχωρούσε το αεροπλάνο διαλύονταν και έμενε λεπτή και όταν ρώταγα μου έλεγαν οτι είναι μετεωρολογικά και επειδή πάνε πολύ ψηλά κάτι τέλος πάντως γίνεται με την υγρασία που συμπιέζεται από τις τουρμπίνες και υγροποιείται.

Οι γραμμούλες για τις οποίες μιλάω ξεκινάνε παχουλές, ΔΕΝ διαλύονται, φουσκώνουν, και το απόγευμα ο μισός ουρανός είναι άσπρος, βγες τώρα που σου γράφω και θα δεις κάτι φαρδιά σύννεφα από τη μια μεριά της Αττικής μέχρι την άλλη που όλο και φουσκώνουν, ε τι στο καλό συμπιεσμένη υγρασία είναι αυτή που δεν λέει να διαλυθεί?!?!?!?!

Βασικά κι εγώ κάθε μέρα βλέπω πολλά τέτοια, αλλά τι παίζει, κάθε μέρα κάνουν τόσους "ψεκασμούς"?

Νομίζω πως θα ωφείλεται στους συμπυκνωμένους υδρατμούς, δεν λέω ότι δεν έχουν κάνει ή δεν κάνουν ψεκασμούς, αλλά κάθε μέρα τόσους πολλούς?

Link to comment
Share on other sites

Οκ ρε παιδιά έστω οτι είναι άκακοι υδρατμοί... πως στο καλό κλείνει όλος ο ουρανός από τις γραμές επειδή πέρασαν 10 αεροπλάνα σε τόσο μεγάλο ύψος???

Δηλαδή μου τη σπάει μόνο και μόνο επειδή μου κρύβουν τον ήλιο και το ουρανό ενώ ο καιρός είναι μια χαρά, φαντάσου όντως κάτι να ρίχνουν... πάντα έτσι γινότανε? Έκλεινε ο ουρανός?

Και μην με πείτε υπερβολικό, βγείτε στο μπαλκόνι που και που και δείτε πόσο ανοίγουν σαν ομπρέλα οι γραμμούλες...

Link to comment
Share on other sites

σαν χημικος μηχανικος θα σου πω οτι τα αεροσκαφοι για το μονο που ειμαι σιγουρος αφηνουν μια μορφη αζωτου σε καποιες περιοχες γιατι "σπανε" τα συνεφα και δεν βρεχει. ακομα πιο χαμηλα κανουν τους ψεκασμους για τους αγροτες, οσο για την αττικη συμφωνο με τους πανω οτι ειναι οι υδρατμοι που υγροποιουνται....ειναι μεγαλο το υψος που πετανε τα αεροπλανα παρολο που μπορει να μας φαινεται καποιες φορες χαμηλο... οταν το αεροπλανο απογειωνεται απο τη λουτσα δεν εχει παρατηρηθει να αφηνει κατι τετοιο γιατι δεν ειναι σε υψος μεγαλο αφου μολις απογειωνεται. στη συνεχεια ανεβαινει πολυ ψηλα γρηγορα ουτος ωστε να μην επηρεασει τα 5 εκατομμυρια που κατοικουν στην αθηνα και την εναερια κυκλοφορια. τοτε ειναι που φαινεται η γραμμη.

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Τις γραμμές που λέει ο vicious τις έχω δει αρκετές φορές εδώ στην Σέρρες γιατί ψεκάζουν λόγω των κουνουπιών, τουλάχιστον έτσι λένε -μέχρι και ειδικό σήμα πληρώνουμε τέλος πάντων. Ξεκινάνε λεπτές άσπρες και όσο περνάει ή ώρα "φουσκώνουν" μέχρι που χάνονται σε μικρά συννεφάκια. Πάντως μιλούσα με γιατρό φίλο από το γενικό νοσοκομείο εδώ και ανέφερε ότι την περίοδο του ψεκασμού εκτινάσσονται τα ποσοστά επειγόντων περιστατικών από υψηλή πίεση. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ρε παιδιά έστω οτι είναι άκακοι υδρατμοί... πως στο καλό κλείνει όλος ο ουρανός από τις γραμές επειδή πέρασαν 10 αεροπλάνα σε τόσο μεγάλο ύψος???

Δηλαδή μου τη σπάει μόνο και μόνο επειδή μου κρύβουν τον ήλιο και το ουρανό ενώ ο καιρός είναι μια χαρά, φαντάσου όντως κάτι να ρίχνουν... πάντα έτσι γινότανε? Έκλεινε ο ουρανός?

Και μην με πείτε υπερβολικό, βγείτε στο μπαλκόνι που και που και δείτε πόσο ανοίγουν σαν ομπρέλα οι γραμμούλες...

Οντως, αν ήταν υδρατμοί θα είχαν διαλυθεί.

Κάτι που έχω παρατηρήσει επίσης είναι ότι πολλά από αυτά τα αεροσκάφη δεν τηρούν σταθερή πορεία και επίπεδο-ύψος. Πολλές φορές που τυχαίνει να τα δω και είναι τόσο κοντά ώστε να αντιλαμβάνομαι την θέση τους στον χώρο (attitude) ή θα στρίβουν ή θα ανεβαίνουν/κατεβαίνουν, κάτι που δεν θα δεί κάποιος να κάνουν τα επιβατικά (για συγκεκριμένους λόγους) εκτός και αν είμαστε πολύ κοντά στον ενάριο χώρο του αεροδρομίου όπου γίνονται οι απαραίτητες "μανούβρες" κατά την προσγείωση/απογείωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έβλεπα μικρός στον ουρανό όπως και οι υπόλοιποι ίσως θυμούνται:

cs1.jpg

Αυτό βλέπω σήμερα και όποιος μου πει οτι η φωτογραφία είναι πειραγμένη με photoshop να μου δώσει το τηλέφωνό του να του πω πότε να δει τον ουρανό με τα μάτια του:

web-1.jpg

Romoff3.jpg

Εννοείται οτι τα αεροπλάνα εντελώς ξαφνικά αρχίζουν να παγώνουν τον αέρα λόγω συμπίεσης, μάλλον θα πέσανε απότομα σε ρεύμα υγρού αέρα έ?... <_<

cc1.jpg

Και εδώ μάλλον ο πιλότος είχε κέφια και είπε να διασκεδάσει λίγο τους επιβάτες με φιγούρες...

b1.jpg

Η πηγή των φωτογραφιών είναι αυτή http://chemtrailscontrailsnotrails.blogspo...chemtrails.html αλλά αν θέλετε και δικές μου να αρχίσω, αφού τα βλέω που τα βλέπω στήνω και τρίποδο στην ταράτσα δεν έχω πρόβλημα...

Πείτε μου είμαι παράλογος? Δεν ξέρω τι λέει ο κάθε συνομοσιολόγος αλλά μυαλό έχω και σκέφτομαι και μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο ειμαι σίγουρος οτι όντως κατι "ΤΡΕΧΕΙ" θα προσπαθήσω μήπως και από ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ(εχω κατι γνωστους) βρεθεί μια λογική απάντηση.......πάντως σίγουρα δεν είναι ΑΣΤΕΙΟ και ούτε ΦΑΝΤΑΣΙΑ μας...κάτι συμβαινει τον τελευταίο καιρό..ΠΑΡΕΜΠΙΠΤΟΝΤΟΣ δεν είμαι και ούτε πιστεύω σε χαρδαβελα.... <_<

Link to comment
Share on other sites

Ένα είναι σίγουρο... έχουμε ξεχάσει να κοιτάμε ψηλά στον ουρανό...

Link to comment
Share on other sites

Μολις πριν λιγο περασαν 2 αεροπλανα απο πανω μου με διαφορα πενταλεπτου.

Η γραμμη που αφησαν και τα δυο ηταν η ''κλασικη'' και εξαφανιστηκε μεσα σε λιγα λεπτα.

Εγω εδω που ειμαι τελοσπαντων δεν βλεπω κατι περιεργο...

Που το πατε ομως??

Μας ποτιζουν κουτοχορτο ας πουμε?

:D

Πιστευω πως οτι και να ριξουν τα αεροπλανα απο τετοιο υψος, θα παει χαμενο μιας και δεν προκειτα να φτασει τιποτα εδω κατω...

Αν βαλουμε λιγη φαντασια βεβαια, ισως ''κανουν ενεσεις'' με χημικα στα συνεφα, με αποτελεσμα να τα φερει σε μας η βροχη....μην ανησυχειται ομως....δεν θα βρεχει για πολυ ακομα ετσι οπως παει ο καιρος! <_<

Εχω δει σε ντοκιμαντερ οτι αυτο εχει ξαναγινει στο παρελθον και εξηγηθικε ολη η διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Μολις πριν λιγο περασαν 2 αεροπλανα απο πανω μου με διαφορα πενταλεπτου.

Η γραμμη που αφησαν και τα δυο ηταν η ''κλασικη'' και εξαφανιστηκε μεσα σε λιγα λεπτα.

Εγω εδω που ειμαι τελοσπαντων δεν βλεπω κατι περιεργο...

Που το πατε ομως??

Μας ποτιζουν κουτοχορτο ας πουμε?

:D

Πιστευω πως οτι και να ριξουν τα αεροπλανα απο τετοιο υψος, θα παει χαμενο μιας και δεν προκειτα να φτασει τιποτα εδω κατω...

Αν βαλουμε λιγη φαντασια βεβαια, ισως ''κανουν ενεσεις'' με χημικα στα συνεφα, με αποτελεσμα να τα φερει σε μας η βροχη....μην ανησυχειται ομως....δεν θα βρεχει για πολυ ακομα ετσι οπως παει ο καιρος! <_<

Εχω δει σε ντοκιμαντερ οτι αυτο εχει ξαναγινει στο παρελθον και εξηγηθικε ολη η διαδικασια.

Δεν θα σου πω τι να πιστέψεις, να θυμάσαι να κοιτάς τον ουρανό που και που ειδικά όταν έχει καλό καιρό και θα τα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κοιμόμαστε ολόρθοι... κάποιοι έχουν κινητοποιηθεί εδώ και καιρό αλλά που να ακουστούν...

O χαρακτηρισμός της Αίγινας από τον Παύλο Ελευθεριάδη (Νέα του Σαρωνικού, 21 Ιανουαρίου 2010) ως «ο πρώτος και μοναδικός δήμος που ενδιαφέρθηκε – παγκοσμίως!» για το φαινόμενο των αεροψεκασμών “chemtrails”, δεν απέχει και τόσο από την πραγματικότητα. Αν αφήσουμε έξω από τους υπολογισμούς μας την ειδική περίπτωση της πόλης Εspaniola του Καναδά, όπου τα chemtrails προκάλεσαν γενική αναστάτωση το 1999, πραγματικά δεν υπάρχει άλλο παράδειγμα μιας παρόμοιας συζήτησης και απόφασης από δημοτικό συμβούλιο, σίγουρα όχι στην Ευρώπη. ( http://www.enouranois.gr/ )

_________

Και ένα αρθράκι από ελευθεροτυπία:

Οι επιπτώσεις στην υγεία, εάν αυτοί οι ψεκασμοί με αλουμίνιο και βάριο υφίστανται, είναι εξαιρετικά σοβαρές. Μπορούν να προκαλέσουν Αλτσχάιμερ, υπέρταση, ρινικές αιμορραγίες, άσθμα, αλλεργίες, πνευμονία. Το βάριο παρεμποδίζει τη λειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος. ( http://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,id=89977132 )

Link to comment
Share on other sites

Τα αεροπλανα περνανε και πανω απο τη βουλη η κανουνε τον κυκλο......?? <_<

Link to comment
Share on other sites

Τα αεροπλανα περνανε και πανω απο τη βουλη η κανουνε τον κυκλο......?? <_<

Από τη στιγμή που κάνει ολόκληρη ομπρέλα πάνω από την Αττική τρώνε και αυτοί κάτι αλλά δεν μας σώνει... :D

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που πιστευω πως ακομα και αν απελευθερωνεται κατι εκει ψηλα, δεν μπορει να μας βλαψει απο τα 20.000 ποδια.

Πρεπει να δουμε και αλλα ''πιστηρια'' ωστε να πουμε κατι λογικο.

Αν μετα π.χ. απο τα εντονα συνεφα ακολουθησει εντονη βροχοπτωση τοτε θα στεκει περισσοτερο πιστευω..

Ξερουμε ποσο καιρο εχει που παρατηρηται το φαινομενο??

Που νομιζω ειναι σε ολη τη γη σωστα???

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να μάθει πρέπει να ψάξει και μόνος του, άλλωστε οι περισσότεροι δεν έχουν καμία όρεξη να αλλάξουν την βολή και τη ρουτίνα τους μόνο και μόνο γιατί υπάρχουν κάποιες πιθανότητες να τον (συγγνώμη για την έκφραση) μαμάνε κανονικά και με τον νόμο.

Τέλος πάντων όποιος θέλει να ψάξει ας χρησιμοποιήσει τις λέξεις κλειδιά: HAARP και chemtrails, αν περιορίσει τα αποτελέσματα του google στα ελληνικά πάλι θα βρει κάποιο υλικό, για τους υπόλοιπους που είναι πολύ απασχολημένοι για κάτι τέτοιο σας εύχομαι να έχετε μια ωραία καθημερινότητα, πάω να χτενιστώ τώρα γιατί έχουν σηκωθεί οι τρίχες μου με αυτά που έχω διαβάσει. <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...