Jump to content

Ψεκασμοί αεροπλάνων σε πόλεις.


Recommended Posts

Αρκετές φορές που τα παρατηρώ εγώ μένουν για 5-10 λεπτά....

Άλλες φορές μένουν περισσότερο (κάποιες ώρες ίσως) αλλά δεν μπορώ να το προσδιορίσω.

Στην πρώτη περίπτωση είναι το κλασσικό φαινόμενο που έχει αναφερθεί πιο πάνω! Στη δεύτερη... άγνωστο!

Ναι οι κανονικές ουρές δεν κρατάνε πάνω από 15λεπτα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 203
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σημερα το πρωι λοιπον ετυχε να βρησκομαι για δουλεια στο αεροδρομειο των Χανιων. η ημερα ηταν φανταστικη και τα παληκαρια μας της πολεμικης βρηκαν ευκαιρια να λιαστουν και αυτα με τον δικο τους τροπο!!! γυρο στις 12:00 λοιπον το μεσημερι 12 F16 σε τριαδες αρχισαν να απογειωνονται απο τη σουδα.

εκει επρεπε να σας εχω να δειτε τι γινοταν απο γραμμες

Χαλαρωστε και ευχαριστθητε το καφεδακι σας.

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ.......... :P:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι κανονικές ουρές δεν κρατάνε πάνω από 15λεπτα..

ποιος στο ειπε??? διαβασες ποιο πισω που γραφω απο τι εξαρταται η διαρκεια τους και τον σχηματισμο τους?

37757467.jpg

Link to comment
Share on other sites

όλα τα f16 από πάνω μου πέρασαν ?

με τις ώρες που αναφέρεις κάτι δε πάει καλά γιατί το φαινόμενο υπήρχε πολύ ώρα πριν αρχίσω να φωτογραφίζω κατά τις 13,20

γιατί δεν εξακολούθησαν να είναι σε σχηματισμό όπως συνηθίζουν ?

στημένη μου την είχαν για να γελάνε προφανώς :P

Link to comment
Share on other sites

ποιος στο ειπε??? διαβασες ποιο πισω που γραφω απο τι εξαρταται η διαρκεια τους και τον σχηματισμο τους?

Τι να σου πω, μπορεί να κάνω λάθος.

Πάντως επιμένεις, ότι δεν έχεις δει ποτέ τίποτα περίεργο?

Και δεν το λέω ειρωνικά, πραγματικά ρωτάω, γιατί εσύ λόγο δουλειάς ξέρεις σίγουρα περισσότερα :P

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και γω θέλω να ειρωνευτώ τον φίλο μας.

Προς θεού!

Ασχετο........ γιατροί και Υπουργοί δεν μας μιλούσαν πέρυσι για πανδημία?

Αυτοί δεν ήταν ειδικοί πάνω σε αυτό το θέμα?

(16 εκατομμύρια δόσεις για 10 εκατομμύρια Έλληνες).

Αυτό που θέλω να πω οτι δεν υπάρχει περίπτωση να πέφτει έξω και ένας ειδικός?

Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει δίκιο και ένας κοινός θνητός?

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Na ξεκαθαρισουμε καποια πραγματακια πριν συνεχισουμε.

λοιπον, νομιζω οτι δεν τιθεται θεμα ειρωνειας απο κανεναν για κανεναν. Το να υπαρξει λιγο χιουμορ παραπανω νομιζω οτι ειναι κατανοητο απο ολους παρολο, οπως λεει και ενας φιλος μας, ο γραπτος λογος παρεξηγηται ευκολα.

Φιλε lasal ολα παιζουν απλα καποιοι το παρακανουν εσκεμενα για τους δικους τους λογους.

panos & saltasos. παρτε αυτο το site για να ξερεται τι παιρναει απο πανω σας αλλα........

http://www.planefinder.net/

η προυποθεση ειναι η περιοχη να καλυπτεται απο radar και το radar να δινει στι site. (εκτος πολεμικης αεροποριας) κανοντας click πανω στο αεροπλανακι μπορειτε να δειτε ποια εταιρια ειναι απο τον αριθμο πτησης

(OA=Olympic Airways, CY=Cyprus, BA=british airways κτλ) το registration του αεροπλανου (SX-OAD oπου SX ειναι ελληνικο αεροπλανο, G-BBGY οπου G αγγλικο αεροπλανο κτλ)

Εδω μπορειτε να ακουσεται τον πυργο των αθηνων

http://www.liveatc.net/search/?icao=LGAV

καλη διασκεδαση

JD :P

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, μπορεί να κάνω λάθος.

Πάντως επιμένεις, ότι δεν έχεις δει ποτέ τίποτα περίεργο?

Και δεν το λέω ειρωνικά, πραγματικά ρωτάω, γιατί εσύ λόγο δουλειάς ξέρεις σίγουρα περισσότερα :P

Ειμαι αρκετα χρονια στη δουλεια και εχω περασει αμετρητες ωρες μεσα σε πιλοτηρια

οι ψεκασμοι δεν μπορουν να γινουν σε μεγαλο υψος. η θα παγωσουν τα μπεκ, η αμα τα μπεκ ειναι μεγαλα σαν σωληνακια ωστε να μην παγωνουν-βουλωνουν, το υγρο βγαινοντας θα γινοταν κομματια παγου και θα επεφταν σαν χαλαζι στη γη. Παραδειγμα, τα ποιο παλιας τεχνολογιας αεροπλανα που χρησιμοποιουν ακομα αυτο το μπλε νερο στις τουαλετες, εχει γινει αιτια τα αεροπλανα να χασουν κινητηρα απο τη διαρποη αυτου του υγρου απο την εμπρος τουαλετα. (μιλαμε για αεροπλανα οπως B727, McD-80 poy εχουν τους κινητηρες πισω και επανω στην ατρακτο.

Ετσι λοιπον γινεται το νερο απο την τουαλετα

blueice.jpg

Φανταστείτε λοιπον τετοια κομματια να πεφτουν απο τον ουρανο :thumbup::thumbup::bowdown:

και ετσι γινεται ο κινητηρας

image046vc.jpg.

Link to comment
Share on other sites

Μα αναφέρεται ότι είναι οξείδια μετάλλων, όποτε δεν είναι σε υγρή μορφή... :P

για να καταλαβω μου λες οτι μας ψεκαζουν............ με σκουριες??

τα οξειδια των μετταλων οταν τα ενωσεις με Ο σου δινουν:

Fe2O3

4040389639230157aef3.jpg

Έγινε επεξεργασία - Sparos
Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω μου λες οτι μας ψεκαζουν............ με σκουριες??

τα οξειδια των μετταλων οταν τα ενωσεις με Ο σου δινουν:

Fe2O3

4040389639230157aef3.jpg

και πως ξερεις αν αυτο που ριχνουν ειναι οξειδια μετταλων ?

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω μου λες οτι μας ψεκαζουν............ με σκουριες??

Οι γνώσεις χημείας μου είναι πολύ καλές, και ξέρω ακριβώς τι είναι τα οξείδια.

Ο λιάκο έλεγε ότι μας ψεκάζουν με οξείδια βαρίου και αλουμινίου. :P

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό video κάπου στο 2,20 λέει και τι περιέχουν.

Επίσης και τα 7 μέρη:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

http://www.lenntech.com/periodic/elements/al.htm

The uptake of aluminum can take place through food, through breathing and by skin contact. Long lasting uptakes of significant concentrations of aluminum can lead to serious health effects, such as:

- Damage to the central nervous system

- Dementia

- Loss of memory

- Listlessness

- Severe trembling

Η απορρόφηση αλουμινίου μπορεί να γίνει μέσω της τροφής, της αναπνοής και της επαφής με το δέρμα. Μακροχρόνια απορρόφηση σοβαρών συγκεντρώσεων αλουμινίου μπορεί να οδηγήσει σε σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία, όπως:

-Ζημιά στο κεντρικό νευρικό σύστημα

-Άνοια

-Έλλειψη μνήμης

-Νωθρότητα

-Έντονη αίσθηση τρόμου

http://www.lenntech.com/periodic/elements/ba.htm

Small amounts of water-soluble barium may cause a person to experience breathing difficulties, increased blood pressures, heart rhythm changes, stomach irritation, muscle weakness, changes in nerve reflexes, swelling of brains and liver, kidney and heart damage.

Μικρές ποσότητες υδατοδιαλυτού βαρίου μπορεί να προκαλέσουν σε έναν άνθρωπο αναπνευστικές δυσκολίες, αύξηση πίεσης του αίματος, αρρυθμίες της καρδιάς, ερεθισμό στομάχου, μυική ατονία, αλλαγή στα νευρικά αντανακλαστικά, πρήξιμο σε εγκέφαλο και συκώτι, ζημιές στα νεφρά και την καρδιά.

Καλή φάση και είναι και τζάμπα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χθές μου έστειλε φίλος email που έλεγε οτι προχθές στην Αθήνα έγιναν πολλοί ψεκασμοί μπορείτε να το διασταυρώσετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:thumbup::blush: πολυ καλο ...μολις μου ελυσες μια τεραστια απορια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

θελω να μοιραστω και εγω την εμπειρια μου...

απο παλια ακουγα για αυτο το φαινομενο...και δεν ειχα κατασταλαξει καπου...ο κθε ενα ειχε την θεωρια του...καλη ωρα οπως εσεις

ηταν ο τελικος κυπελου 2008 στην θεσσαλονικη στο καυτατζογλειο σταδιο Αρης-οσφπ με 8000 φιλαθλους του αρη

και 8000 του οσφπ ...ημουν μεσα....!!!

ξαφνηκα κοιταξα στον ουρανο στο πρωτο τεταρτο του αγωνα...και ειδα 5 γραμμες να απλωνονται σαν την τριλιζα φανταστητε καπως ετσι (#) και ηταν ακριβως ζυγισμενο στοιχισμενο επανω απο το γηπεδο...

ΤΥΧΑΙΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ...

απο τοτε πιστευω πολυ σε αυτα τα (καταφαντασια φαινομενα οπως τα λενε μερικοι)

Link to comment
Share on other sites

βρε τα ΜΜΕ.. :thumbup: πάλι δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους? :blush:

οσο για αυτό που λέει ο φίλος για τον αγώνα.. ίσως το κάνανε για να μην υπάρχουν φασαρίες....ποιος ξέρει?

Έγινε επεξεργασία - stelios77m
Link to comment
Share on other sites

βρε τα ΜΜΕ.. :thumbup: πάλι δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους? :blush:

οσο για αυτό που λέει ο φίλος για τον αγώνα.. ίσως το κάνανε για να μην υπάρχουν φασαρίες....ποιος ξέρει?

μονο οταν βγουν στη συνταξη την κανουν καλα τη δουλεια τους :blink::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

να κανω εγω μια αλλη ερωτηση?

ας υποθεσουμε οτι μας ψεκαζουν με χημικα βαρια για τον οργανισμο μας

μονο και μονο για να μας κανουν κακο(ή οτιδηποτε τελοσπαντων)...

ερωτηση1: γιατι δεν μας ψεκαζουν το βραδυ ωστε να μην φαινονται η γραμμες και να μην περνουμε χαμπαρι το παραμικρο?

Ερωτηση2: γιατι δεν τα βαζουν στο νερο,το φαγητο,τα σαμπουαν μας ωστε να μην περνουμε παλι χαμπαρι και ταυτοχρονα η επαφη να ειναι 100%?

θελω να πω οτι σιγουρα αν καποιος θα ηθελε να μας κανει κατι,οχι δεν θα το καταλαβαιναμε,σε

μαυρα μεσανυχτα θα ζουσαμε...

Link to comment
Share on other sites

να κανω εγω μια αλλη ερωτηση?

ας υποθεσουμε οτι μας ψεκαζουν με χημικα βαρια για τον οργανισμο μας

μονο και μονο για να μας κανουν κακο(ή οτιδηποτε τελοσπαντων)...

ερωτηση1: γιατι δεν μας ψεκαζουν το βραδυ ωστε να μην φαινονται η γραμμες και να μην περνουμε χαμπαρι το παραμικρο?

και το βράδυ γίνεται...

μπορει η χαμηλή θερμοκρασια σε σχέση με το υψομετρο να μην επιτρέπουν την πληρη διάσπαση των χημικων στον αέρα..

Ερωτηση2: γιατι δεν τα βαζουν στο νερο,το φαγητο,τα σαμπουαν μας ωστε να μην περνουμε παλι χαμπαρι και ταυτοχρονα η επαφη να ειναι 100%?

έννοια σου και μπορεί να το εχουν κανει ήδη.. :thumbup:

θελω να πω οτι σιγουρα αν καποιος θα ηθελε να μας κανει κατι,οχι δεν θα το καταλαβαιναμε,σε

μαυρα μεσανυχτα θα ζουσαμε...

τοσα χρόνια το καταλαβε κανείς? τωρα ξυπνάνε σιγα σιγα και ψάχνονται αφου γίνεται ολο και πιο συχνά..

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως πρωτη φορα το ακουσα απο τον λιακοπουλο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...