Jump to content

Recommended Posts

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:100

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):το φιλτρο της juwel

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):λειτουργει 1,5 χρονο

- Ψάρια (είδη και αριθμός):ζωοτοκα guppies

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα 2 φορες τη μερα τροφη τετρα αλλαγες μια φορα τη βδομαδα το νερο ειναι 80-20 βρυσης α.ο με αντιχλωριο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:8

- KH:12

- GH:17

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):10

- Θερμοκρασία:25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:σερα

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:guppies

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):αρχιζουν να κολυμπουν περιεργα μενουν πιο πολυ στην επιφανεια και η ουρα τους κοβεται σιγα σιγα η χωριζει μεχρι που πεθαινουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αεραντλια εχεις μεσα στο ενυδρειο ?

Ειναι φουλ φυτεμενο ?

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:100

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):το φιλτρο της juwelΑναλυτικα τα υλικα;

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):λειτουργει 1,5 χρονο

- Ψάρια (είδη και αριθμός):ζωοτοκα guppies

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα 2 φορες τη μερα τροφη τετρα αλλαγες μια φορα τη βδομαδα το νερο ειναι 80-20 βρυσης α.ο με αντιχλωριοΤην ΑΟ ποσο καιρο την εχεις; Εχεις κανει ποτε αλλαγη των μεμβρανων; Μου φαινοντε υπερβολικες οι μετρησεις σου μια που εχεις ΑΟ!

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ποιες ειναι οι μετρησεις του δυκτιου σου;

- PH:8Εισαι οριακα!

- KH:12

- GH:17Πολυ σκληρο το νερο σου

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):10

- Θερμοκρασία:25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:σερα

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:guppies

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):αρχιζουν να κολυμπουν περιεργα μενουν πιο πολυ στην επιφανεια και η ουρα τους κοβεται σιγα σιγα η χωριζει μεχρι που πεθαινουν

Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμία φωτογραφία να δούμε το πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

αεραντλια δεν εχω...ναι ειναι αρκετα φυτα.το gh του δικτυου ειναι 18 πολυ σκληρο νερο.το φιλτρο με την αο ειναι καινουριο σχεδον!

Link to comment
Share on other sites

αεραντλια δεν εχω...ναι ειναι αρκετα φυτα.το gh του δικτυου ειναι 18 πολυ σκληρο νερο.το φιλτρο με την αο ειναι καινουριο σχεδον!

και με την χρηση οσμωσης κατεβηκε μονο μια μοναδα το gh? μηπως κατι κανεις λαθος ?

Μηπως περνεις το βρωμικο της οσμωσης ? <_<

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω...πριν απο κανενα μηνα ξεκινησα την οσμωση και στην αρχη ειχα 23...δεν ξερω τι το ανεβαζει τοσο πολυ!

Link to comment
Share on other sites

αεραντλια δεν εχω...ναι ειναι αρκετα φυτα.το gh του δικτυου ειναι 18 πολυ σκληρο νερο.το φιλτρο με την αο ειναι καινουριο σχεδον!

Μην κανεις χρηση αεραντλιας λογο του οτι:

Για PH = 8.0 και ΚΗ = 12

το CO2 είναι 4mg/lt σε Θερμοκρασία 25-26.5 βαθμούς Κελσίου

δηλαδή το ενυδρείο έχει ΧΑΜΗΛΟ CO2

Νερο βαλε μονο απο ΑΟ 100% και προσπαθησε να ριξεις λιγο το ΡΗ σου.

Link to comment
Share on other sites

και το χαμηλο co2 τι επιπτωσεις εχει?να βαζω 100% για ποσο καιρο?

Το CO2 χρειάζεται από τα βακτήρια μέχρι και τα φυτά σου.

ΑΟ 100% μέχρι οι μετρήσεις που θα έχεις να συμβαδίζουν με τα ψάρια σου και μετά βλέπεις και πράττεις ανάλογα τις απαιτήσεις που θα έχεις.

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=20

Link to comment
Share on other sites

και με το co2?

Tι ακριβως θελεις να μαθεις;

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι για να το φτιαξω μονος μου?περιπλοκο μου φαινεται...τα ετοιμα ειναι ακριβα?

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι για να το φτιαξω μονος μου?περιπλοκο μου φαινεται...τα ετοιμα ειναι ακριβα?

Καταρχάς οι μετρήσεις σου εάν στρώσουν θα έχεις μεγάλες αλλαγές και στο CO2

Έχεις πολλά φυτά μέσα;

Και από ανατάραξη και οξυγόνωση με αεραντλία πως τα πας;

Link to comment
Share on other sites

σχεδον γεματο φυτα ειναι...το φιλτρο κοιταει στην επιφανεια και εχω αναταραξη...εχω μια αεραντλια αλλα δεν την χρησιμοποιω

Link to comment
Share on other sites

σχεδον γεματο φυτα ειναι...το φιλτρο κοιταει στην επιφανεια και εχω αναταραξη...εχω μια αεραντλια αλλα δεν την χρησιμοποιω

Μείωσε την ανατάραξη στο μηδέν για την ώρα γιατί με την ανατάραξη το Co2 μειώνεται.Bεβαια κανε μετρησεις αυτες τις ημερες και προσεξε το ΡΗ σε συναρτηση με το ΚΗ και την θερμοκρασια για να βλεπεις ποσο CO2 εχεις.

Σου αναρτώ ένα e shop σαν παράδειγμα για να πάρεις μια ιδέα, πάντως μην πελαγώνεις το DIY σύστημα που σου έστειλα δεν είναι και πολύ δύσκολο να το δοκιμάσεις.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=ca...id=20&show=

Επίσης:

Οργανικός άνθρακας για φυτά Flοurish Seachem

Το Flourish Excel είναι μία πηγή βιολογικά διαθέσιμου οργανικού άνθρακα. Όλα τα φυτά χρειάζονται μια πηγή άνθρακα. Αυτός συνήθως προσλαμβάνεται από το διοξείδιο του άνθρακα, αλλά μπορεί να ληφθεί και από άλλα οργανικά συστατικά (όπως από τα παράγωγα της διαδικασίας της φωτοσύνθεσης). Γι' αυτό, η χρήση του Flourish Excel στο ενυδρείο, είτε είναι σε συνδυασμό με τη χρήση διοξειδίου του άνθρακα, είτε όχι, έχει μεγάλα οφέλη. Επίσης, το προϊόν παρουσιάζει αναγωγικές ιδιότητες στο σίδηρο, μετατρέποντάς τον από Fe+3 σε Fe+2 που είναι πιο εύκολα αφομοιώσιμος από τα φυτά.

Και βέβαια ένα γενικό λίπασμα σου είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη Rik αλλά νομίζω πως το έχεις πάρει λίγο στραβά το θέμα... Ούτε το PH ούτε η σκληρότητα ούτε το CO2 είναι το πρόβλημα. Τουλάχιστον όλα αυτά δεν είναι ικανά να ξεκάνουν ένα ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη Rik αλλά νομίζω πως το έχεις πάρει λίγο στραβά το θέμα... Ούτε το PH ούτε η σκληρότητα ούτε το CO2 είναι το πρόβλημα. Τουλάχιστον όλα αυτά δεν είναι ικανά να ξεκάνουν ένα ενυδρείο...

Γεια σου φιλε Storm.

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τη εννοείς, τα γκαπυ σίγουρα μπορούν να ζήσουν σε ΡΗ κοντά στο 8 και με σκληρότητα 18 αλλά μην ξεχνάμε πως αυτά είναι και τα ανώτατα όρια τους δηλαδή δεν ζουν και στις ιδανικές συνθήκες που είναι 7,5 ΡΗ και 14 GH και μακροπρόθεσμα μπορούμε να έχουμε προβλήματα.

Τώρα όσο για το CO2 αυτό είναι ένα άλλο θέμα σε συνάρτηση με τα φυτά και την όλη βιολογία του ενυδρείου που ο φίλος μας ζήτησε και καποιες πληροφορίες επιπλεον. Δεν νομίζω πως οι μετρήσεις του φίλου μας είναι ιδανικές και σίγουρα δεν αποκλείω και άλλους παράγοντες που μπορούν να υπάρχουν στην θνησιμότητα των Γκαπυ αλλά αυτό που μπορεί να κάνει σίγουρα είναι να προσφέρει καλύτερες συνθήκες διαβίωσης μια που εχω μονο σαν στοιχεια τις μετρησεις του.

Απο εκει και περα είστε ελεύθεροι να διατυπώσετε και να εκφράσετε τις τυχών παρατηρήσεις σας και απόψεις ως προς το θέμα, κανένας δεν είναι πιστεύω Γκουρού εδώ μέσα και προσπαθούμε όλοι μας να βοηθήσουμε με τον έναν η άλλο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω πως η ουσία είναι η αντιμετώπιση της ασθένειας. Από τα λεγόμενα του φίλου (μένουν στην επιφάνεια και η ουρά διαλύεται) δεν είναι ευθύνη των μη ιδανικών συνθηκών. Μη ξεχνάμε πως έχουμε να κάνουμε με γκάπυ. Έχω διατηρήσει γκάπυ για μεγάλο χρονικό διάστημα και με πολλές αναπαραγωγές σε ενυδρεία με ph 5,5 αλλά και με 8,5 χωρίς απώλειες και ασθένειες και μάλιστα με απόλυτη υγεία και φοβερά χρώματα. Σε καμία περίπτωση δεν είχα CO2.

Ναι μεν είμαστε όλοι υπέρ των ιδανικών συνθηκών, οι οποίες παίζουν ρόλο στην μακροβιότητα και τους αμυντικούς μηχανισμούς των ψαριών, αλλά ξαναλέω πως έχουμε να κάνουμε με γκάπυ που έχουν πολύ μεγάλο εύρος τιμών και θεωρώ πως συμβουλές για CO2 θα πρέπει να γίνουν σε άλλο θέμα εφόσον αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα πριν να είναι πολύ αργά.

Ζήτησα μία φωτογραφία για να δω πρώτον σε ποια στάση κάθονται τα ψάρια στην επιφάνεια (συνήθως είναι στην επιφάνεια ούτως ή άλλως, αλλά θέλω να δω αν αναπνέουν από αυτή) και να δω αν οι ουρές είναι κομμένες ή αν διαλύονται όπως μας είπε ο φίλος.

Αν αυτά τα 2 συμπτώματα που μας ανέφερε ισχύουν και είναι όντως ανησυχητικά, τότε πιθανόν να έχουμε να κάνουμε με 2 ειδών προβλήματα. Επίσης να πω πως όσο δύσκολο είναι να αρρωστήσει ένα γκάπυ, άλλο τόσο δύσκολο είναι να θεραπευτεί άπαξ και έχει ασθένεια.

Σε κάθε περίπτωση, αυτό που συνιστώ για την ώρα είναι μεγάλη αλλαγή νερού εφόσον έχει προετοιμαστεί πρώτα με αντιχλώριο στην διπλάσια ποσότητα από το σύνολο των λίτρων του ενυδρείου, ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix.

Αυτά για αρχή μέχρι να δούμε φωτογραφίες (καλό θα ήταν να έχουμε και του σύνολου του ενυδρείου εκτός από τις τοπικές στο πρόβλημα). Τα υπόλοιπα μετά τις φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω πως η ουσία είναι η αντιμετώπιση της ασθένειας.

Τώρα εάν σου πω ότι λόγο του ότι ήταν στην τελευταία σειρά γραμμένο το θέμα της ουράς και εγώ δεν το πείρα χαμπάρι θα με πιστέψεις; :D Το πείρα σαν δεδομένο ότι δεν είχε γράψει άλλες παρατηρήσεις ο φίλος μας, γιαυτο και αναφερωμε μόνο στις μετρήσεις. :D Λάθος μου! <_<

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω...πριν απο κανενα μηνα ξεκινησα την οσμωση και στην αρχη ειχα 23...δεν ξερω τι το ανεβαζει τοσο πολυ!

Kαλο ειναι παντως να παρεις και ενα TDS meter, ριξε και μια ματια εδω:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...6303&st=140

Link to comment
Share on other sites

μου το εχουν προτεινει αλλα δεν εχω βρει...το flourish της seachem το ριχω δυο φορες τη βδομαδα.αυτη ειναι μια παλια γενικη του ενυδρειου.μεσα εχω και 3 ροδοστομους που ξεχασα να αναφερω που ξερω οτι δεν ταιριαζουν αλλα δεν μπορουσα να τους βγαλω και τοσο καιρο δεν εχουν παθει τιποτα.οι ουρες αλλες χωριζουν στη μεση αλλες απο πολλα σημεια και αλλες διαλυονται απο την ακρη...

post-15769-1273399232_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτογραφία βλέπω BGA? Τι είναι αυτό που πρασινίζει κάτω στον βυθό?

Link to comment
Share on other sites

ειναι αλγη που υπαρχει και στο τζαμι και στο χαλικι...οι γαριδες το εχουν μειωσει τωρα

Link to comment
Share on other sites

ειναι αλγη που υπαρχει και στο τζαμι και στο χαλικι...οι γαριδες το εχουν μειωσει τωρα

Τι είδους άλγη είναι? Αυτή που βλέπω στο χαλίκι μου κάνει για κυανοβακτήριο BGA. Μέτρηση φωσφορικών έχεις? Ποια είναι η φωτοπερίοδός σου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...