Jump to content

Τι Βυθό Χρησιμοποιείτε Στο Αφρικάνικο Σας;


  

198 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Στο Rio 400 εχω χρησιμοποιησει αραγωνιτη Aragamax Sugar size ανακατεμενο με χαλαζιακη αμμο απο ψαραδικο. Προσπαθησα να βρω αμμο ψιλη, ελαχιστα ψιλοτερη απο τον αραγωνιτη και ιδιο σχεδον χρωμα με αυτον. Φοβηθηκα να παρω αμμο θαλασσης μηπως πετρωσει, το εχω ακουσει απο αρκετους αυτο. Οι πετρες που εχω διαλεξει ειναι ουδετερες. Με τον αραγωνιτη το pH εχει παει στο 8,2 απο το 7,5 της βρυσης. (τεστ api high range, μπορει να εχω αχρωματοψια :ninja:)

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Στο Rio 400 εχω χρησιμοποιησει αραγωνιτη Aragamax Sugar size ανακατεμενο με χαλαζιακη αμμο απο ψαραδικο. Προσπαθησα να βρω αμμο ψιλη, ελαχιστα ψιλοτερη απο τον αραγωνιτη και ιδιο σχεδον χρωμα με αυτον. Φοβηθηκα να παρω αμμο θαλασσης μηπως πετρωσει, το εχω ακουσει απο αρκετους αυτο. Οι πετρες που εχω διαλεξει ειναι ουδετερες. Με τον αραγωνιτη το pH εχει παει στο 8,2 απο το 7,5 της βρυσης. (τεστ api high range, μπορει να εχω αχρωματοψια :ninja:)

Ξερω χομπιστες που την χρησιμοποιουν πολλα χρονια χωρις κανενα προβλημα...Εγω περιπου 3 μηνες που εχω το ενυδρειο με αμμο θαλασσης δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα πετρωματος :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Στο Μαλαουι 40 κιλά αραγωνίτη.

Στο μονομάχο χαλικι απο λάβα μπορντό

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα το τίτλο στο θέμα για να είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για Αφρικάνικα ενυδρεία. Βλέπω πολλούς να ψηφίζουν χαλαζιακή άμμο και αναρωτιέμαι αν αναφέρονται γενικά στα ενυδρεία τους.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Βλεπω οτι εχω ψηφισει,αλλα δεν θυμαμαι τι.Οποτε τωρα αν θα ξαναψηφιζα,θα ψηφιζα αμμο θαλασσης,μονο για εναν λογο.Για το καλο των ψαριων μου.Αισθητικα ομως μου αρεσει η αμμος απο λαβα που εχει πολλα, αλλα φυσικα χρωματα.Να σημειωσω δε ,μεχρι στιγμης (15 μηνες) δεν εχω κανενα προβλημα με αυτην την αμμο,που εχω βαλει στης τιμες του νερου.(Βεβαια η αληθεια ειναι οτι δεν πετυχαινει πολυ ψηλες τιμες στο ΡΗ. :)

Link to comment
Share on other sites

αμμο θαλασσης γιατι συμφερει!ειναι πανεμορφη και αν την μαζεψεις ο ιδιος,σου δεινει αυτη την αισθηση που εχεις οταν τρως ενα φαγητο που μαγειρεψες μονος σου!!!!πληροτητα!!!!οσο να ναι αν εχεις βαλει και εσυ το χερακι σου εχει αλλη γλυκα!!!!(εξου και οι περισσοτερες DIY κατασκευες) :P:rasp::helpsmilie::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι καινιουργιος στη μαυρη ηπειρο και ψηφισα αμμο θαλασσης μιας και ειναι και αυτη που εβαλα στο ενυδρειο μου.το βασικοτερο πλεονεκτημα ειναι οτι ειναι πολυ φθηνη και δινει σχετικα ομορφο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

εγω ψηφισα αραγωνιτη και αμμο θαλλασης. αραγωνιτη γιατι κραταει την σκληροτητα του νερου σε επιθυμητα επιπεδα και αμμο θαλλασης για να σκουρενει λιγο τον βυθο και να σπαει το μπεζ, να φενεται πιο φυσικο.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαζιακή πολύ λεπτόκοκκη λευκή άμμο caratt 6. Ένα Fluval 205 είναι γεμάτο με αραγωνιτικό χαλίκι της Seachem.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαζιακή πολύ λεπτόκοκκη λευκή άμμο caratt 6. Ένα Fluval 205 είναι γεμάτο με αραγωνιτικό χαλίκι της Seachem.

Στην λευκή πως φαίνονται τα χρώματα από τα ψάρια σου;

:P

Link to comment
Share on other sites

Στην λευκή πως φαίνονται τα χρώματα από τα ψάρια σου;

:P

Παρόλο το δυνατό φωτισμό και τη λευκή άμμο, επειδή έχω κάνει ένα νταμάρι σε όλο το μήκος, πλάτος και ύψος του ενυδρείου θα έλεγα ότι τα Pseudotropheus Acei φαίνονται σκουρόχρωμα. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο το δυνατό φωτισμό και τη λευκή άμμο, επειδή έχω κάνει ένα νταμάρι σε όλο το μήκος, πλάτος και ύψος του ενυδρείου θα έλεγα ότι τα Pseudotropheus Acei φαίνονται σκουρόχρωμα. :P

Σε ρώτησα γιατί γενικά αποφεύγεται η τελείως λευκή άμμος γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο. Αλλά αφού τα ψάρια σου φαίνονται όμορφα, όλα καλά.

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σε ρώτησα γιατί γενικά αποφεύγεται η τελείως λευκή άμμος γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο. Αλλά αφού τα ψάρια σου φαίνονται όμορφα, όλα καλά.

:P

Δηλαδή το λευκό χρώμα της άμμου σκουραίνει το φυσικό χρωματισμό του ψαριού, εγώ ανάποδα το καταλαβαίνω, τέλος πάντων τα χρώματα των ψαριών μου δεν με ικανοποιούν πλήρως, θα τα ήθελα πιο ανοιχτόχρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το καταλαβαίνεις. Η λευκή άμμος σε συνδυασμό με τον φωτισμό, κάνει τα χρώματα των ψαριών να φαίνονται ξεπλυμένα και τα στρεσάρει.

:P

Link to comment
Share on other sites

Καλά το καταλαβαίνεις. Η λευκή άμμος σε συνδυασμό με τον φωτισμό, κάνει τα χρώματα των ψαριών να φαίνονται ξεπλυμένα και τα στρεσάρει.

:P

Ξεπλυμένα εννοείς ότι είναι πιο ανοιχτόχρωμα από το κανονικό ή πιο σκουρόχρωμα???

Link to comment
Share on other sites

Ξεπλυμένα εννοείς ότι είναι πιο ανοιχτόχρωμα από το κανονικό ή πιο σκουρόχρωμα???

Ανοιχτόχρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Το φώς που αντανακλά στην λευκή άμμο "χαλάει" τα χρώματα των ψαριών σου.Αν ήταν πιο μπέζ ή πιο σκουρος ο βυθός σου το φως που θα αντανακλούσε στα ψαρια σου θα σου έδινε το αποτελεσμα που επιθυμεις...αυτο το ζωντανό ανοιχτόχρωμο που ιριδίζει!

Link to comment
Share on other sites

Το φώς που αντανακλά στην λευκή άμμο "χαλάει" τα χρώματα των ψαριών σου.Αν ήταν πιο μπέζ ή πιο σκουρος ο βυθός σου το φως που θα αντανακλούσε στα ψαρια σου θα σου έδινε το αποτελεσμα που επιθυμεις...αυτο το ζωντανό ανοιχτόχρωμο που ιριδίζει!

Παρά τα 36 W με ανακλαστήρες στα 80 εκ. μήκος, δεν έχω αντανακλάσεις στον άσπρο βυθό γιατί το νταμάρι που καταλαμβάνει όλες τις διαστάσεις έχει γίνει μαυροπράσινο από άλγες και γενικά επικρατούν σκιές και σκοτάδι, με αποτέλεσμα τα ψάρια να δείχνουν κάπως σκοτεινόχρωμα.

Link to comment
Share on other sites

χαλαζιακή, πολύ χαμηλής κοκκομετρίας, επειδή ήταν φθηνή (5ευρώ τα 25 κιλά), και είχε και το χρώμα που αισθητικά με ικανοποιούσε. Το να έβαζα κάτι που θα με βοηθούσε να κρατήσω ψηλά τις σκληρότητες, προσωπικά δεν με ενδιέφερε, μιας που αυτό το κάνω με άλλο τρόπο.

Έγινε επεξεργασία - raeziel
Link to comment
Share on other sites

Ψημενο αραγωνιτη της seachem για το χρωμα του και μόνο..ανεβάζει και τις τιμές του νερού. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αμμο απο την λιμνη Βεγοριτιδα. Χαμηλη κοκκομετρια, Κανενα κοστος, Φυσικο αποτελεσμα, πανεμορφο χρωμα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

θαλασσινη αμμο απο το Πευκοχωρι Χαλκιδικης...σκουρη μπεζ ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ έβαλα χαλαζιακή λευκή άμμο αλλά αν έφτιαχνα τώρα το αφρικανικό μου θα έβαζα άμμο θάλασσας γιατί το λευκό της χαλαζιακής αλλάζει και γίνεται μπεζ και επίσης είναι φτηνή και την βρίσκεις παντού.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...