Jump to content

Αναπαραγωγή μονομάχων και ανάπτυξη μωρών


Wind-sa

Recommended Posts

Σήμερα πήρα από τον Παναγιώτη (xone_17) 6 γαριδούλες Red Cherry. Είναι μικρούλες και δεν κάθονται καθόλου στη θέση. Τους 4 έβαλα στο 28 λίτρο και 2 άλλες έβαλα στα μικρά...

Μέχρι στιγμής δεν τους δίνουν σημασία... ίσος θα μεγαλώσουν και δεν θα τα πειράζουν...αφού μεγαλώνουν μαζί?

Πάντως όλα είναι υπό παρακολούθηση και αν θα δω παραμικρή επιθετικότητα θα βγάλω της γαριδούλες από τα μωρά...

Να τα:

dsc06956h.jpg

dsc06955z.jpg

dsc06950ql.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μενα ετσι ειναι τα 4 μεγαλυτερα που εχουν ουρα τα εχω βαλει σε ενα ενυδρειο μονα τους γιατι ειδα ενα να τρωει ενα μικρο αδερφακι του.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου δεν έχουν τόση μεγάλη διαφορα ακόμα... ίσος επειδή είναι λίγα...

Οι γονείς τους είναι πάλι έτοιμα για αναπαραγωγή...

Μόλις θα στρώσει το 28 λίτρο θα βάλλω τα μωρά εκεί και θα αρχίσω άλλη μια αναπαραγωγή.

Αν θα πάρω ένα κόκκινο θηλυκό τι χρώμα θα βγούν τα μωρά?... Μπλε και κόκκινα η όλες αποχρώσεις του κόκκινου μπλε???

Τα μωρά που έχω τώρα πρέπει να βγούν 50% βαθύ μπλε, 25% γαλάζια και 25% σκούρο βρώμικο μπλε.... (Επειδή οι 2 γονείς είναι Βαθύ Μπλε έτσι εξηγεί στο βιβλίο του ο Joep Η.M. van Esch http://bettaterritory.nl/)

Link to comment
Share on other sites

21 ημέρα (3 εβδομάδες)....και γαριδούλες μου ))))

dsc06993t.jpg

dsc07004l.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν πολύ τα Zebra Snails...μπορώ να βάλλω μερικά στους μονομάχους? στα μωρά?

Εύκολο να τα βρω στα pet shops? Ίσος πουλάει κανεις στο forum?

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν πολύ τα Zebra Snails...μπορώ να βάλλω μερικά στους μονομάχους? στα μωρά?

Εύκολο να τα βρω στα pet shops? Ίσος πουλάει κανεις στο forum?

εγώ όταν έψαχνα δεν είχε πουθενά.τελικά βρήκα στον Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν πολύ τα Zebra Snails...μπορώ να βάλλω μερικά στους μονομάχους? στα μωρά?

Εύκολο να τα βρω στα pet shops? Ίσος πουλάει κανεις στο forum?

:ninja::helpsmilie:

Βρηκα και πηρα πριν 10 μερες στο animal station (Πετρου Ραλλη 171 Νικαια) στον Νινταλ.

Παρε ομως κανενα τηλεφωνο γιατι μπορει να τα εξαφανισαν.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα και πηρα πριν 10 μερες στο animal station (Πετρου Ραλλη 171 Νικαια) στον Νινταλ.

Παρε ομως κανενα τηλεφωνο γιατι μπορει να τα εξαφανισαν.

Ευχαριστώ, Όμως επειδή δεν οδηγάω για μένα είναι πιο εύκολο να παω Θεσσαλονίκη με τρενο αντί στη Πέτρου Ράλλη. :ninja:

Θα ψάξω στα κεντρικά μαγαζιά της Αθηνας.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχω να σας πω δυο σπουδαία νέα από τα μωράκια μου!

Χτες αργά το βραδυ έχω δει για πρώτη φορα να ανεβαίνουν 2 μωρά στην επιφάνεια και να κάνουν μικρές μπουρμπυλίθρες. Αυτό σημαίνει ότι αναπτύσσεται το λαβύρινθο! :ninja:

Και το δεύτερο....είχαμε το πρώτο μας τσακωμό χτες... Απίστευτο! Δυο μωρά (από τα πιο μεγάλα) ήτανε πολύ κοντά, απέναντι ένας από τον άλλον και έτσι κάνανε σιγά-σιγά κύκλους...μετά πολύ απότομα ρίξανε 2-3 δαγκωνιές ένας στον άλλον και ένα μικρό κυνηγητό... Ήτανε πολύ ενδιαφέρον να παρακολουθώ, όμως ανήσυχο να μην αρχίζουν από τώρα έντονες τσακωμούς....

Σε τι ηλικία να τα χωρίσω?

Είναι τώρα 22 ημερες και έχουνε φτάσει ένα εκατοστό.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ηλικία να τα χωρίσω?

Είναι τώρα 22 ημερες και έχουνε φτάσει ένα εκατοστό.

Εγώ τα έχω όλα μαζί (καμιά 60αριά) για τρεις μήνες χωρίς απώλειες και τσακωμούς. Βέβαια πρέπει να λάβουμε υπόψη μας πολλές παραμέτρους. Μερικές φορές ο υπερπληθυσμός είναι καλύτερος από τον ημιπληθυσμό. Σκέφτεσαι τώρα 60 μονομάχους (αρσενικά και θηλυκά μαζί) σε 125 λίτρα? Ο ένας πάνω στον άλλο ήταν! Από την άλλη όταν είχα (δοκιμαστικά) 2 αρσενικούς ΜΟΝΟ στο ίδιο ενυδρείο, μία μέρα τους βρήκα και τους 2 χωρίς ουρές... Είχαν κατασφαχτεί.

Αυτό που έχω να σου πω είναι πως για την ώρα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν χρειάζεται να ανησυχείς! Ο τσακωμός που είδες δεν έχει να κάνει με τον ορισμό περιοχών που κάνουν τα Betta, αλλά με κάποια "παρεξήγηση", πιθανόν για τροφή...

Μερικά βιντεάκια μου:

Εδώ τα Betta-κια μου είναι ενός μήνα μέσα σε 75 λίτρα ενυδρείο. Που και που έπεφτε καμιά σφαλιάρα, αλλά αυτό είχε να κάνει κυρίως με την τροφή.

Εδώ γράφω 75 ημερών, αλλά είναι 45 ημερών :ninja: Όπως βλέπεις, ακόμα και ο ενήλικος Betta (ο οποιός δεν είναι ο πατέρας τους) δεν έχει καμία τάση επιθετικότητας στα μικρά. Αν ήταν μόνο ένα μικρό είμαι βέβαιος πως θα το είχε σκοτώσει, αλλά με τα πολλά έκανε σαν να μην υπήρχαν. Αυτός ο Betta είναι που σφάχτηκε με τον άλλον ενήλικο αρσενικό μου στο 125άρι που ανέφερα παραπάνω.

Εδώ πλέον είναι 2 μηνών και είναι μέσα στο 125άρι. Συμβιώνουν όλα μαζί... Ανήλικα και ανήλικα! Κανένα πρόβλημα και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Και θα τα αφήσεις έτσι τα bettάκια σου?? Εννοώ κοινωνικά???

Link to comment
Share on other sites

Πω-πω...πανέμορφα ψαράκια σου Νίκο, και τρελά βιντεάκια!!!

Τότε πιστεύω κι εγώ ότι τα δικά μου 17 μωρά δεν πρέπει να έχουνε πρόβλημα επειδή θα μπούν σε 25 λίτρο... Ο ένας πάνω στον άλον θα πέφτει )))

...βέβαια δεν θα κρατήσω όλα τα πσαρακια... θα τα δώσω πιο πολλά μόλις θα μεγαλώσουν...

Ακόμα δεν πιστεύω ότι τα δικά μου σε μια βδομάδα θα είναι σαν τα δικά σου στο 1το video. ))) Πάντως είναι πανέμορφα!!! Να τα χαίρεσαι!!

Σε ευχαριστω πολύ.

P.S. - Τι τους ταΐζεις στο δεύτερος video??? Κάτι άσπρο...

P.S.2 - Με iMovie στο Mac έκανες τα βίντεο?

Link to comment
Share on other sites

P.S. - Τι τους ταΐζεις στο δεύτερος video??? Κάτι άσπρο...

P.S.2 - Με iMovie στο Mac έκανες τα βίντεο?

1) Κατεψυγμένη daphnia και κατεψυγμένα bloodworms.

2) Pinnacle Studio

Επί του θέματος... Οι μονομάχοι ΔΕΝ είναι κοινωνικά ψάρια! Οπότε ούτε για πλάκα μη σκεφτείτε να κάνετε κάτι αντίστοιχο. Το ότι δεν είχα τσακωμούς οφείλεται πιθανότατα σε έντονο στρες λόγο ιχθυοφόρτωσης. Με άλλα λόγια είναι κάτι λάθος. Τα ψάρια ήδη έχουν μετακομίσει πλέον σε χώρο που είναι εύκολα προσβάσιμος για να παίρνουν φίλοι και γνωστοί.

Ο κάθε μονομάχος πρέπει να έχει τον χώρο του και να μην τον φέρνουμε στην δυσάρεστη θέση να πλακώνεται για το φαΐ και την γωνιά του!

Εγώ έκανα αυτό το εγχείρημα για να μελετήσω τον χαρακτήρα, την συμπεριφορά τους και γενικώς να πειραματιστώ. Και όταν λέω να πειραματιστώ φυσικά δεν εννοώ να ρισκάρω τις ζωές τους, αλλά να είμαι πάντα σε επιφυλακή για να μπορέσω να σώσω καταστάσεις και φυσικά να έχω έτοιμους χώρους για να χωρίσω του νταήδες από τα υπόλοιπα.

Με άλλα λόγια, ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ! Αν θέλετε να πειραματιστείτε κι εσείς, κάντε το, αλλά θα πρέπει να έχετε τον εξοπλισμό και έτοιμες τις λύσεις για το κάθε πιθανό πρόβλημα που ίσως προκύψει!

Εφόσον άρεσαν τα βιντέακια, βάζω και μερικά ακόμα από την στιγμή που ξεκίνησα το όλο εγχείρημα μέχρι που γίνανε μωλάκια :ninja:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Μου φενεται περιεργο ενας χομπιστας να ειναι τοσο ψαγμενος ! :helpsmilie: ....με τις γνωσεις σου γυρω απο διαφορα θεματα πολλες φορες εντυπωσιαζομαι! :lmao: ...μπαρβο φιλαρακι ! ,,μπραβο μικρεεε

stormtrooper! ΘΕΟΣ ... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μου φενεται περιεργο ενας χομπιστας να ειναι τοσο ψαγμενος ! :helpsmilie: ....με τις γνωσεις σου γυρω απο διαφορα θεματα πολλες φορες εντυπωσιαζομαι! :lmao: ...μπαρβο φιλαρακι ! ,,μπραβο μικρεεε

stormtrooper! ΘΕΟΣ ... :ninja:

Ευχαριστώ πολύ, αλλά δεν πρόκειται περί γνώσης. Να το πω όσο πιο απλά μπορώ...

Το ενυδρείο είναι ένας κόσμος που πραγματικά είναι άγνωστος όχι μόνο στον μέσο χομπίστα, αλλά και στους επιστήμονες. Μέσα σε ένα ενυδρείο δεν υπάρχουν μόνο φυτά, ψάρια, θερμοστάτες, βυθοί κ.ο.κ. Ένα ενυδρείο πρέπει να είναι ένα σύστημα που να πλησιάζει όσο το δυνατό περισσότερο τη φύση.

Υπάρχουν διαφόρων ειδών χομπίστες. Υπάρχουν κάποιοι που είναι οι λεγόμενοι "by the book". Εγώ διαφωνώ μαζί τους. Κανένα βιβλίο και κανένας συγγραφέας δεν ξέρει τα πάντα και πολλές φορές δίνουν και λάθος πληροφορίες. Προσωπικά δεν είμαι ο χομπίστας που ακολουθεί την λογική του "όμορφου" ενυδρείο, έτσι όπως έχει περάσει στον κόσμο. Για μένα η ομορφιά είναι στη φύση... Και πραγματικά αν δεις τον βιότοπο κάποιων ψαριών θα νομίζεις πως είναι λασπότοπος/βάλτος τίγκα στα σάπια φυτά. Πόσοι χομπίστες έχουν τέτοια ενυδρεία? Εμένα μου αρέσει να αφήνω το ενυδρείο να τσουλάει μόνο του κι εγώ απλά να το παρατηρώ και να το βοηθάω όποτε με χρειάζεται. Ίσως επειδή βαριέμαι κι όλας :lmao: Και το φυτό να σαπίσει και σκουλικάκια και κωπήποδα να βγάλει και να μην πέσει ΠΟΤΕ σκούπα βυθού κ.ο.κ.

Κανείς δεν τα ξέρει όλα. Αυτός που νομίζει ότι τα ξέρει όλα μόνο κακό κάνει στο σύστημά του. Αν σου πω ότι σε αυτό το φουλ φυτεμένο ενυδρείο δεν έχει πέσει ποτέ λίπασμα, δεν έχω CO2, δεν κάνω αλλαγές νερού κ.ο.κ. θα με πιστέψεις?

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ... Κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό. Σε καμία περίπτωση δεν προτείνω σε κάποιον να κάνει αυτό που κάνω εγώ. Αυτό που λέω εγώ γενικώς είναι να παρατηρείτε! Πέραν της ομορφιάς που έχει το να παρατηρείς αυτόν τον υπέροχο κόσμο, έχει επίσης να μας μάθει πολλά! Κι επίσης χρειάζεται και διάβασμα, αλλά κάθε τι που διαβάζουμε πρέπει να το φιλτράρουμε και να το προσαρμόζουμε στις συνθήκες του δικού μας ενυδρείου!

Link to comment
Share on other sites

M'αρέσει πολύ η λογική σου.. Και εγώ αυτή προσπαθώ να υοθετήσω τα πράγματα να κοιλούν φυσικά και να βλέπω με την πάροδο του χρόνου τις αλλαγές στο χώρο...

Έδωσα το έναυσμα την βάση την ώθηση να ξεκινήση κάτι και τώρα το αφήνω να ανεπτυχθεί όπως θέλει .. Μόνο από τα δυσάρεστα θα το αποτρέψω.. Αν γίνει ζούγκλα.? Θα το αφήσω και θα χαρώ κιόλας.. Άλγη έβγαλα, την φάγαν τα σαλιγκάρια με τον καιρό (πιο καιρό μετά από λίγες μέρες την τσάκισαν) Φύλα μούχλιασαν τα έφαγαν σαλιγκάρια μικροοργανισμοί κλπ.. (βέβαια έκανα μετρήσεις να δω αν επηρεάσει αρνητικά το ενυδρείο)

Το αφήνω τώρα να γίνει ζούγλίτσα ας πάρει ότι μορφή θέλει ας αγριέψει όσο δεν πάει και πάλι πανέμορφο θα ναι...

Έτσι είναι η ΦΥΣΗ. Ένα οικοσύστημα από ψάρια οστρακοιδή ασπόνδυλα.. Μεσα στο σπίτι μας!!

Συγχαρητήρια για ότι κάνεις Νίκο (αν δεν κάνω λάθος) .

Είναι και κάτι πανέμορφο και κάτι που βοηθάει εμάς τα ζώα το χόμπυ.. Το όλο σου ψάξιμο είναι εξαιρετικό :ninja::helpsmilie:

Πολλά μπράβο όμως και στην wind η οποία βλέπω τα μικρααα...Σκιζουουουννν!!! Μια χαρά τα κόβω.. Και έχεις αγωνιστεί για αυτό το μια χαρά που λέμε τώρα!! Πραγματικά έχεις δώσει πολλά και έχεις αφιερώση χρόνο..!

Μπράβο παιδιά..! :lmao:

ΥΓ: Βγάλτε τους μονομάχους από γυάλες και ποτηράκια!

ΥΓ2: Πέρνετε τους μονομάχους από τα ποτηράκια των πετ σοπ και όχι ντε και καλά από ενυδρεία για ευνόητους λόγους..

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν τα ξέρει όλα. Αυτός που νομίζει ότι τα ξέρει όλα μόνο κακό κάνει στο σύστημά του. Αν σου πω ότι σε αυτό το φουλ φυτεμένο ενυδρείο δεν έχει πέσει ποτέ λίπασμα, δεν έχω CO2, δεν κάνω αλλαγές νερού κ.ο.κ. θα με πιστέψεις?

:lmao: χαχαχα μπραβοοοο! :helpsmilie::ninja:

Link to comment
Share on other sites

26 ημερες....

όλοι πηγαίνουν στην επιφάνεια για να ανασαίνουν.

Τα μωρά έχουνε έντονη διαφορα στο χρώμα...σκούρο μπλε και μοβ... και ανοικτό μπλε και σχεδόν πράσινο. Πανέμορφα χρώματα.

dsc07030t.jpgdsc07033k.jpg

dsc07034y.jpgdsc07039e.jpg

dsc07041d.jpgdsc07044x.jpg

dsc07048su.jpgdsc07049x.jpg

dsc07051u.jpgdsc07052jl.jpg

dsc07054v.jpg

Εδώ είναι οι γονείς τους... πάλι έτοιμα για αναπαραγωγή.

dsc07058b.jpg

dsc07059t.jpg

Link to comment
Share on other sites

Thenks!

Η θηλυκά μου κάνει πολύ συχνά flaring στον αρσενικό... Απίστευτο!))))

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι τροφή να πάρω για τα μικρά μου?

αυτή τη στιγμή τους ταΐζω την ζωντανή artemia που βγαίνει από τα αυγά. Μονο αυτήν την τρώνε όλα τα αλλα τα γράφουνε.

Τους δίνο καταψυγμένη artemia, σπασμένες γρανουλες για μεγάλους μονομάχους και τροφή για μωρά σε φυλλαράκια...όμως τα τελευταία τρία δεν τα τρώνε...απ όσα φαίνεται τουλάχιστον.

Τι τροφή να τους πάρω για να τους αρέσει?

Θέλω να ξεφύγω από τι ζωντανή artemia.

dsc07190.jpgdsc07188g.jpgdsc07187.jpgdsc07184s.jpg

dsc07175l.jpgdsc07177v.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Α ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΟΥ!!! ποοοοο, αυτα ειναι χρωματα :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

φτου-φτου-φτου... Ευχαριστω! )))

Όμως τα χαζούλικα δεν θέλουν να φάνε τίποτα εκτος τη ζωντανή αρτέμια...

Αυτό με προβληματίζει...(((

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...