Jump to content

Αναπαραγωγή μονομάχων και ανάπτυξη μωρών


Wind-sa

Recommended Posts

φτου-φτου-φτου... Ευχαριστω! )))

Όμως τα χαζούλικα δεν θέλουν να φάνε τίποτα εκτος τη ζωντανή αρτέμια...

Αυτό με προβληματίζει...(((

δυστυχως δεν ξερω...εγω στα γκαπι οταν δεν ηθελαν μια τροφη περιμενα να πεινασουν και μετα την ετρωγαν...τωρα αυτα ειναι μικρα και θελουν καλο φαι τακτικα...δεν ξερω να σου πω... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τι τροφή να τους πάρω για να τους αρέσει?

Θέλω να ξεφύγω από τι ζωντανή artemia.

Όλες οι τροφές εμπορίου μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τροφή αρκεί να είναι σε μέγεθος που να χωράει στο στόμα τους. Καλό είναι να έχεις και ποικιλία τροφών για να παίρνουν όλα τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία και βιταμίνες. Αν κάποια έχουν καλομάθει στην αρτέμια, μην ανησυχείς... Θα πεινάσουν και θα φάνε! Φρόντισε μόνο να είσαι stand by για να δίνεις συχνά από μικρές ποσότητες τροφής!

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα μορακιαααα! :bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστο σε όλους σας.

Τα μωρά μεγαλώνουν

dsc07267j.jpg

dsc07263x.jpg

dsc07260w.jpg

dsc07275i.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα λογια ειναι φτωχα για να περιγραψουν και τη δικη σου αγαπη και μερακι για τα ψαρακια σου. να τα χαιρεσαι και να ειναι υγειοι!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια τα μικρούλια σου :)

Να τα χαίρεσαι!!! Είναι πανέμορφα. :(

Link to comment
Share on other sites

:( Πολύ ομορφα τα μωρακια σου!
Link to comment
Share on other sites

Thenx-Thenx-Thenx )))

Το πρώτο μας βιντεάκι...

(5 weeks)

Link to comment
Share on other sites

Thenx-Thenx-Thenx )))

Το πρώτο μας βιντεάκι...

(5 weeks)

πολυ ευκρινες βιντεο! πανεμορφα και τα ψαρια και το ενυδρειο και μου αρεσει πολυ και το στησιμο!! η αερανλτια μηπως ειναι too much και χανεις ολο το διοξειδιο για τα φυτα, αλλα και στρεσαρονται τα ψαρια? βεβαια δεν ξερω και σιγουρα...απλα λεω..

αψογη προσπαθεια :(

Link to comment
Share on other sites

Αχ, πρέπει να είναι πανέμορφα! Βάλε μας και μερικές φωτό Γιώργο )))

Εγώ έχω μονο 15-16 μωρά και έχω ποικιλία χρωμάτων, και φαντάζομαι ποσο έχεις εσύ!!! Αφού έχεις πολύ πιο πολλά μωράκια! )))

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν! :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδιά.

Δυστυχώς, χτες έχασα ένα μωρό.

Δεν ξέρω από τι πεθανε. Έχουνε κολλήσει τα πτερύγια του και δεν μπορούσε να τα ανοίξει. Σαν παραλύσει έπαθε. Ήτανε στο βυθό ξαπλωμένο και δεν μπορούσε να ανεβεί για να πάρει μια ανάσα. Το έβγαλα και έβαλα στο ποτήρι... έχει μείνει κολλημένο στη επιφάνεια του νερού και δεν κουνιότανε καθόλου.... Εκεί σε 10 ώρες πέθανε. (((

Βλέπω μερικά μωρά έχουνε λίγο φαγωμένες ουρές, ίσος άρχισαν να τσακώνονται? Από τόσο νωρίς? Υπάρχει περίπτωση???

Έχουμε και τρεις νέους φίλους στο ενυδρείο. Τρία όμορφα σαλιγκάρια.

Σημερινές φωτογραφίες:

dsc07310q.jpg

dsc07302u.jpgdsc07301.jpg

ξέρετε πως λέγονται αυτά τα σαλιγκάρια? Ξέρω μονο τη Ζέμπρα.

Link to comment
Share on other sites

1 Δυστυχώς, χτες έχασα ένα μωρό.

Δεν ξέρω από τι πεθανε. Έχουνε κολλήσει τα πτερύγια του και δεν μπορούσε να τα ανοίξει. Σαν παραλύσει έπαθε. Ήτανε στο βυθό ξαπλωμένο και δεν μπορούσε να ανεβεί για να πάρει μια ανάσα. Το έβγαλα και έβαλα στο ποτήρι... έχει μείνει κολλημένο στη επιφάνεια του νερού και δεν κουνιότανε καθόλου.... Εκεί σε 10 ώρες πέθανε. (((

Βλέπω μερικά μωρά έχουνε λίγο φαγωμένες ουρές, ίσος άρχισαν να τσακώνονται? Από τόσο νωρίς? Υπάρχει περίπτωση???

2 Έχουμε και τρεις νέους φίλους στο ενυδρείο. Τρία όμορφα σαλιγκάρια.

ξέρετε πως λέγονται αυτά τα σαλιγκάρια? Ξέρω μονο τη Ζέμπρα.

1. Προτεινω για καλυτερη και υπευθυνη ενημερωση να ανοιξεις θεμα στις ασθενειες αφου συμπληρωσεις και τη φορμα που ειναι στις ανοικoινωσεις της κατηγοριας (pin).

Θα υπαρχουν πολλα οφελη.

Και εσυ μπορει να μαθεις την αιτια και να την αποφυγεις στο μελλον και οι αλλοι θα ενημερωθουν.

2. Το ιδιο προτεινω και για τα σαλιγγαρια, να ανοιξεις νεο θεμα στη κατηγορια τους

Link to comment
Share on other sites

1. Προτεινω για καλυτερη και υπευθυνη ενημερωση να ανοιξεις θεμα στις ασθενειες αφου συμπληρωσεις και τη φορμα που ειναι στις ανοικoινωσεις της κατηγοριας (pin).

Θα υπαρχουν πολλα οφελη.

Και εσυ μπορει να μαθεις την αιτια και να την αποφυγεις στο μελλον και οι αλλοι θα ενημερωθουν.

2. Το ιδιο προτεινω και για τα σαλιγγαρια, να ανοιξεις νεο θεμα στη κατηγορια τους

Θα συμφωνήσω με τον Σπύρο... :)

Περιμένουμε ενημερώσεις κυρίως για το θέμα των ουρών και του νεκρού ψαριού, καθότι οι φωτογραφίες δεν μου φαίνονται φυσιολογικές!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε ενημερώσεις κυρίως για το θέμα των ουρών και του νεκρού ψαριού, καθότι οι φωτογραφίες δεν μου φαίνονται φυσιολογικές!

οι συνθήκες δεν έχουνε αλλάξει από τη προηγουμενη φορα... τα έχω ξαναγράψει στο άλλο θέμα "φτιάχνω μονομαχοενυδρειο"... Κατά τα αλλα τα μωρά είναι καλά.

Χτες βρήκα μια φωλια γεμάτη με αυγά... έχει πέσει το χώρισμα ανάμεσα στους γονείς και τα ψαρακια βρεθήκανε μαζί... (Ήτανε στο μικρό ενυδρείο που τους έχω κάνει θεραπεία με Bactopure)...Τώρα τι τα κάνω με τι φωλια? Θα είναι ένταξη? Εννοώ πολυ λίγος καιρός πέρασε μετα τη αρρώστια... (8 ημέρες)

dsc07316j.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν επρεπε κατα την γνωμη μου να τα βαλεις μαζι γιατι θα ταλεπωρηθουν τα μωρα απο την θερμοκρασια. :) Επεισης τι θα τα κανεις το καλοκαιρι με τις διακοπες?Εαν φυγεις θα υπαρχει πολυ εξατμιση νερου. :hysterical::hysterical::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τα μωράκια μεγαλώνουν είναι περίπου 2 εκατοστά τα πιο μεγάλα... και 1 εκατοστό τα πιο μικρά.

Όταν τα τραβάω φωτογραφίες με φλας είναι μπλε-πράσινα-μοβ...όταν τα τραβάω χωρίς το φλας βγαίνουν σκούρα μοβ και ανοικτό μπεζ χρώμα με δίχρωμα πτερύγια.... βεβαια θα αλλάξουν το χρώμα τους πολλές φορες πιστεύω μέχρι να μεγαλώσουν...

dsc07350c.jpgdsc07371bv.jpg

dsc07368f.jpg

dsc07367s.jpgdsc07365k.jpgdsc07363u.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν επρεπε κατα την γνωμη μου να τα βαλεις μαζι γιατι θα ταλεπωρηθουν τα μωρα απο την θερμοκρασια. :) Επεισης τι θα τα κανεις το καλοκαιρι με τις διακοπες?Εαν φυγεις θα υπαρχει πολυ εξατμιση νερου. :hysterical::hysterical::buttrock:

Ήτανε απρόβλεπτη γεννα. Έχεις δίκιο για τι ζεστη Γιώργο. Όμως αυτό το καλοκαίρι δεν προβλέπω διακοπές... εδώ θα είμαι. Μη σας πω τίποτα για τη κρίση και λοιπά...

Τελικά βγήκαν μονο 3 μωρά... δεν ξέρω τι να τα κάνω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Betta Splendens 47 days

dsc07399e.jpg

dsc07395o.jpg

dsc07393t.jpg

dsc07392c.jpg

dsc07391ya.jpg

dsc07389g.jpg

Offtopic: Μy Cockatiels Parrots 24 hours :)))

dsc073871.jpg

Ολοι γύρο μου αναπαράγονται!!! ))))

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ τον Σπύρο (Delta66) και των Παναγιώτη (PsyTranser) για τα υπέροχα φυτά που μου χάρισαν.

Τα ψαράκια τρελαίνονται απο τη χαρά τους!

dsc0741411.jpg

dsc0741611.jpg

dsc0741711.jpg

dsc0741811.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ όμορφο το set up σου. Σίγουρα και τα ψαράκια θα το απολαμβάνουν περισσότερο.

Περιμένουμε ενημερώσεις... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ζούγκλα θα γίνει! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...