Jump to content

180 λιτρα με δισκους


spyros-DH

Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο 180 λιτρα που θα το κανω η κιχλιδικο η -δισκοενυδρειο??-

επειδη βλεπω ενυδρεια για δισκους 400 λιτρα 1200 λιτρα και παει λεγοντας !

αναροτιεμε αν υπαρχουν δισκου που να μπαινουν στα 200 λιτρα

απο οτι ειδα μπορω να βαλω κατι blue diamonds ποσα απο αυτα?

τι αλλο μπαινει?

απο γατοψαρα μπαινει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aπ οτι ξερω ολοι οι δισκοι ειναι το ιδιο σε θεμα λιτρων(40-60 το ατομο)οποτε δεν ειναι και η καλητερη επιλογη(θα σου πουν πολλοι αν οχι ολοι).

Θα σου πω την προσωπικη μου εμπειρια και απο εκει και περα κανεις οτι νομιζεις.

Εχω εχω 5 δισκους(1 8-10εκ 2 7εκ και 3 4-5εκ) τα οποια τα εχω σε 180λιτρο με καθαρα λιτρα γυρω στα 160.

Η ζωη τους για τα απειρα ματια μου ειναι φυσιολογικη και οι αλλαγες που κανω ειναι μια την εβδομαδα.

Τους εχω δυο μηνες αλλα θελω οποσδηποτε να παω σε μεγαλητερο γιατι πιστευω οτι θα ηταν πολυ καλητερο και για τους δισκους και για μενα.

Αυτα τα ολιγα απο εμενα...

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ενυδρειο 180 λιτρα που θα το κανω η κιχλιδικο η -δισκοενυδρειο??-

επειδη βλεπω ενυδρεια για δισκους 400 λιτρα 1200 λιτρα και παει λεγοντας !

αναροτιεμε αν υπαρχουν δισκου που να μπαινουν στα 200 λιτρα

απο οτι ειδα μπορω να βαλω κατι blue diamonds ποσα απο αυτα?

τι αλλο μπαινει?

απο γατοψαρα μπαινει τιποτα?

γινεται αλλα.....

Πρεπει να εισαι διαθετιμενος να κανεις θυσιες για τα ψαρια σου , θυσιες που θα σε ταλαιπωρησουν αρκετα και ισως αναλογα με την εμπειρια σου να μην εχεις τα αναμενομενα αποτελεσματα .

Καταρχην ο δισκος ειναι ''κοπαδοψαρο'' λεγοντας κοπαδι για (μενα) ειναι ο αριθμος ανω των 5 δισκων .

Καθε δισκος θελει καποια λιτρα για παρτι του , αλλοι λενε 40 αλλοι λενε 50 αλλοι 60 .

οποτε βαζοντας το κοπαδι επι τα λιτρα βλεπεις και μονος σου οτι δεν βγαινουν τα νουμερα :)

Μετα πες οτι βαζεις τους δισκους θα πρεπει να εχεις οσο το δυνατον γινεται περισσοτερη βιολογια - φιλτρανση ( με ελαχιστη ροη )

απο την στιγμη που εχεις 180 λιτρα και πας για δισκους ξεχνας τους συγκατοικους .

δεν παιζει ρολο αν ο δισκος ειναι blue diamond H pigeon H cobalt , ο δισκος ειναι δισκος ασχετος το χρωμα του ,

Η διαφορα στους δισκους ειναι ( Αγριος Η εκτροφης ) οπου τον αγριο τον ξεχνας απο τωρα :thumbup:

Θα χρειαστεις μια αντιστροφη οσμωση , πολλες αλλαγες ανα 2-3 μερες 30-40% πραγμα που θα σε κουρασει και ειναι κριμα κατι που κανεις για χομπυ να σε κουραζει και να μην σε αφηνει να το ευχαριστηθεις ,

στα λιγα λιτρα θα δεις οτι θα υπαρχει στρεςς που μπορει να σε οδηγησει σε καποια ασθενεια .

Εν ' κατακλειδι

Εγω δεν ειμαι αυτος που θα σου πω ποσα ψαρια θα βαλεις , τι ψαρια και οτι τα λιτρα σου ειναι λιγα

Ειχα 240λιτρα με δισκους και δεν ειχα καποιο ιδαιτερο προβλημα ΑΛΛΑ οταν εβαλα τους δισκους σε 500 λιτρα ειδα αλλα ψαρια , αλλη συμπεριφορα , αλλη αναπτυξη , μειωθηκαν οι ρουτινες αλλαγων μου και γενικοτερα μπορω και το χαιρομαι καλυτερα απο πριν

σου ειπα μερικα απο τα υπερ , μερικα απο τα κατα απο εκει και περα ειναι δικη σου επιλογη .

Οπου νομιζεις οτι μπορουμε να βοηθησουμε . ΕΔΩ ειμαστε . :(

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το εκανα με κιχλιδες.Περιμενε ομως και καποιον πιο εμπειρο στους δισκους να σου απαντησουν σιγουρα.2 ζευγαρια μου φαινετε οτο μπορεις να βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει τοτε ακυρο

αμα ειναι να καταπιεζοντε τα ψαρια και εγω δεν αξιζει το θεμα ειναι να ειανι και αυτα χαρουμενα αλλα και εγω

οποτε τωρα

η κιχλιδες η ?....?

thx για τις απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει τοτε ακυρο

αμα ειναι να καταπιεζοντε τα ψαρια και εγω δεν αξιζει το θεμα ειναι να ειανι και αυτα χαρουμενα αλλα και εγω

οποτε τωρα

η κιχλιδες η ?....?

thx για τις απαντησεις!

Ελα στην Αφρικη.. με τοσα λιτρα θα γινουν θαυματα!!! :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κιχλιδες ειναι η αποψη μου.Ωραια χρωματα ζωντανια και πιο ευκολο στην συντηρηση

Link to comment
Share on other sites

Ελα στην Αφρικη.. με τοσα λιτρα θα γινουν θαυματα!!! :):thumbup:

+1 :( Ηδη σαν πρωτη επιλογη σου εδωσα και εγω τις κιχλιδες.

Link to comment
Share on other sites

χααχαχχα να φυγετε να πατε αλλου :) xaaxaxax

Link to comment
Share on other sites

ναι,πηγαινε στις αφρικανες να σου γινει το στομαχι κομπος απο τους καβγαδες και την βιαιοτητα...(αστειευομαι.)

φιλε,απο προσωπικη εμπειρια(ειχα ενα τετοιο στησιμο στο παρελθον),4 κομματια σε 180 λιτρα,με μια αλλαγη νερου την εβδομαδα και μονους συγκατοικους ενα κοπαδακι καρδιναλιους η ροδοστομους,μερικα ξυλα και στηνεις ενα ενυδρειακι μουρλια.το να θελει κανεις ολο και περισσοτερα λιτρα,το να θετει ολο και περισσοτερους περιορισμους ειναι κατι φυσιολογικο(ως εξελιξη),αλλα,το εχω ξαναγραψει εδω,η υπερβολη των ασχολουμενων με δισκους αποτρεπει πολλους στο χομπυ απο το να τους χαρουν.

Έγινε επεξεργασία - haros
Link to comment
Share on other sites

ναι,πηγαινε στις αφρικανες να σου γινει το στομαχι κομπος απο τους καβγαδες και την βιαιοτητα...(αστειευομαι.)

φιλε,απο προσωπικη εμπειρια(ειχα ενα τετοιο στησιμο στο παρελθον),4 κομματια σε 180 λιτρα,με μια αλλαγη νερου την εβδομαδα και μονους συγκατοικους ενα κοπαδακι καρδιναλιους η ροδοστομους,μερικα ξυλα και στηνεις ενα ενυδρειακι μουρλια.το να θελει κανεις ολο και περισσοτερα λιτρα,το να θετει ολο και περισσοτερους περιορισμους ειναι κατι φυσιολογικο(ως εξελιξη),αλλα,το εχω ξαναγραψει εδω,η υπερβολη των ασχολουμενων με δισκους αποτρεπει πολλους στο χομπυ απο το να τους χαρουν.

Συμφωνώ :)

προσωπικά ξεκίνησα με κάτι τέτοιο:

post-15179-1274624380_thumb.jpg

όπου και το κατέληξα κάπου εδώ:

post-15179-1274624407_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μαλλον για africa το βλεπω και εγω

και λιγες μερες πριν μου αρεσε πολυ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42128

τωρα η θα παω για αυτο που εχω στο λινκ η για μια ιδεα που αμα την καταφερω θα γινει τελειο ενυδρειο :) δηλαδι

(καμια 15 αρια corydoras) και διαφορα αλλα ψαρια τα οποια θα διαλεχτουν στο μελλον

η αμα τυχω κανα λοττο reef :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γινεται αλλα.....

Πρεπει να εισαι διαθετιμενος να κανεις θυσιες για τα ψαρια σου , θυσιες που θα σε ταλαιπωρησουν αρκετα και ισως αναλογα με την εμπειρια σου να μην εχεις τα αναμενομενα αποτελεσματα .

Καταρχην ο δισκος ειναι ''κοπαδοψαρο'' λεγοντας κοπαδι για (μενα) ειναι ο αριθμος ανω των 5 δισκων .

Καθε δισκος θελει καποια λιτρα για παρτι του , αλλοι λενε 40 αλλοι λενε 50 αλλοι 60 .

οποτε βαζοντας το κοπαδι επι τα λιτρα βλεπεις και μονος σου οτι δεν βγαινουν τα νουμερα :)

Μετα πες οτι βαζεις τους δισκους θα πρεπει να εχεις οσο το δυνατον γινεται περισσοτερη βιολογια - φιλτρανση ( με ελαχιστη ροη )

απο την στιγμη που εχεις 180 λιτρα και πας για δισκους ξεχνας τους συγκατοικους .

δεν παιζει ρολο αν ο δισκος ειναι blue diamond H pigeon H cobalt , ο δισκος ειναι δισκος ασχετος το χρωμα του ,

Η διαφορα στους δισκους ειναι ( Αγριος Η εκτροφης ) οπου τον αγριο τον ξεχνας απο τωρα :(

Θα χρειαστεις μια αντιστροφη οσμωση , πολλες αλλαγες ανα 2-3 μερες 30-40% πραγμα που θα σε κουρασει και ειναι κριμα κατι που κανεις για χομπυ να σε κουραζει και να μην σε αφηνει να το ευχαριστηθεις ,

στα λιγα λιτρα θα δεις οτι θα υπαρχει στρεςς που μπορει να σε οδηγησει σε καποια ασθενεια .

Εν ' κατακλειδι

Εγω δεν ειμαι αυτος που θα σου πω ποσα ψαρια θα βαλεις , τι ψαρια και οτι τα λιτρα σου ειναι λιγα

Ειχα 240λιτρα με δισκους και δεν ειχα καποιο ιδαιτερο προβλημα ΑΛΛΑ οταν εβαλα τους δισκους σε 500 λιτρα ειδα αλλα ψαρια , αλλη συμπεριφορα , αλλη αναπτυξη , μειωθηκαν οι ρουτινες αλλαγων μου και γενικοτερα μπορω και το χαιρομαι καλυτερα απο πριν

σου ειπα μερικα απο τα υπερ , μερικα απο τα κατα απο εκει και περα ειναι δικη σου επιλογη .

Οπου νομιζεις οτι μπορουμε να βοηθησουμε . ΕΔΩ ειμαστε . :bowdown:

Εχω εκπλαγει θετικα. Μπραβο Γιωργο. :bowdown:

ναι,πηγαινε στις αφρικανες να σου γινει το στομαχι κομπος απο τους καβγαδες και την βιαιοτητα...(αστειευομαι.)

φιλε,απο προσωπικη εμπειρια(ειχα ενα τετοιο στησιμο στο παρελθον),4 κομματια σε 180 λιτρα,με μια αλλαγη νερου την εβδομαδα και μονους συγκατοικους ενα κοπαδακι καρδιναλιους η ροδοστομους,μερικα ξυλα και στηνεις ενα ενυδρειακι μουρλια.το να θελει κανεις ολο και περισσοτερα λιτρα,το να θετει ολο και περισσοτερους περιορισμους ειναι κατι φυσιολογικο(ως εξελιξη),αλλα,το εχω ξαναγραψει εδω,η υπερβολη των ασχολουμενων με δισκους αποτρεπει πολλους στο χομπυ απο το να τους χαρουν.

Οπως καταλαβες διαφωνω ριζικα. :thumbup:

Αυτος που θα ασχοληθει με δισκους και ημιμετρα θα εχει αρνητικη πορεια λογω

κουρασης και προβληματων.

μαλλον για africa το βλεπω και εγω

και λιγες μερες πριν μου αρεσε πολυ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42128

τωρα η θα παω για αυτο που εχω στο λινκ η για μια ιδεα που αμα την καταφερω θα γινει τελειο ενυδρειο :wacko: δηλαδι

(καμια 15 αρια corydoras) και διαφορα αλλα ψαρια τα οποια θα διαλεχτουν στο μελλον

η αμα τυχω κανα λοττο reef :bowdown:

Εξαρταται τι σου αρεσει περισσοτερο και που εχεις σκοπο να φτασεις.

Για αρχη στα λιτρα αυτα βαζεις 6 δισκακια με τακτικες αλλαγες και συχνο ταισμα

οποτε σε 4 μηνες το πολυ πας για μεγαλυτερο, αν μπορεις, αλλα πρεπει να το ξερεις.

Φυσικα μονους τους.

Σαν τους δισκους....... τιποτε αλλο. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχη ολων μας ειναι να ειχαμε οσο περισσοτερα λιτρα γινεται.

Το θεμα ειναι αν δεν το επιτρεπουν οι συνθηκες τι κανουμε;

Κατα ποσο εισαι διατεθειμενος να αφιερωσεις πολυ χρονο και κοπο;

Ξερω κανα δυο που εχουν δισκους σε 180 λιτρα,και παρ'ολα αυτα συμβουλευουν τους αλλους να αγορασουν μεγαλα ενυδρεια.

Δεν ξερω τις ρουτινες τους,αλλα λενε οτι τα ψαρια τους ειναι ευχαριστημενα.

Πραγματικα δεν ξερω τι να πιστεψω,γιατι το ενα αντικρουει το αλλο.

Και ξαναβαζω το ερωτημα-διλημμα................εισαι διατεθειμενος να το παλεψεις;;;

Link to comment
Share on other sites

ια δισκοενυδρειο το ξεχναω γιατι απλα δεν γινετε να παρω μεγαλυτερο ενυνδρειο στο κοντινο μελλον

εκτος του οικονομικου ειναι και ο χωρος αλλα και οτι η πολυκατοικια ειανι πολυυυυ παλια

ποτε παω σε κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ια δισκοενυδρειο το ξεχναω γιατι απλα δεν γινετε να παρω μεγαλυτερο ενυνδρειο στο κοντινο μελλον

εκτος του οικονομικου ειναι και ο χωρος αλλα και οτι η πολυκατοικια ειανι πολυυυυ παλια

ποτε παω σε κατι αλλο

μπορεις να βαλεις 4 δισκους με την διαφορα πως θα πρεπει να εισαι συνεχεια για αρχη και να μετρας το ενυδρειο σου απο αποψη αμωνιας κτλπ,φυσικα το μονο που μπορεις να βαλεις ειναι αμμος αντε και μια ριζα για να κρυβονται τα δισκακια σου οταν το εχουν αναγκη.

μετα απο κανενα μηνα το ενυδρειο σου θα σου δειξει την σειρα που πρεπει να ακολουθεις(αλλαγες νερου ποσο και καθε ποτε κτλπ)

τα λιτρα σου με λιγα λογια δεν ειναι απαγορευτικα αλλα ειναι λιγο κουραστικα.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Aν και δισκους δεν ειχα ποτε και δεν εχω και τη καταλληλη εμπειρια στο θεμα,μονο στην ιδεα οτι οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα και θα πρεπει να ειναι σε ομαδες το λιγοτερο 7-8,οι συχνες αλλαγες και ο κοπος για τη συντηρηση 4 δισκων σε 180 λιτρα πιστευω οτι δεν ειναι το κυριως προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Aν και δισκους δεν ειχα ποτε και δεν εχω και τη καταλληλη εμπειρια στο θεμα,μονο στην ιδεα οτι οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα και θα πρεπει να ειναι σε ομαδες το λιγοτερο 7-8,οι συχνες αλλαγες και ο κοπος για τη συντηρηση 4 δισκων σε 180 λιτρα πιστευω οτι δεν ειναι το κυριως προβλημα.

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Οι συχνες αλλαγες νερου και η "ταλαιπωρια" του φροντιστη του ενυδρειου μπορει να μειωθει παρα πολυ με την επεμβαση της "Τεχνολογιας"

Και δεν εννοω κατι εξειδικευεμενο. :lmao:

Μια διακλαδωση στην εξοδο του φιλτρου με ενα βανακι και συνδεδεμενο ενα λαστιχο για να πετας γρηγορα το νερο που ειναι για αλλαγη εξω.

Και μια "γρηγορη" οσμωση για γρηγορα εισαγωγη του νερου απευθειας στο ενυδρειο.

Ολα γινονται παιχνιδακι.

Μπορει να γινει με παραλλαγη αλλαζωντας την οσμωση με μια νορμαλ οικονομικη μικρη οσμωση και αγορα βαρελιου (για μαζεμα του νερου) και αντλιας (για ανεβασμα στο ενυδρειο). Ετσι δινεται η δυνατοτητα να χρησιμοποιουμε και ποσοτητα νερου βρυσης σε μιξη με της ΑΟ.

Εγω θα εκανα το εξης ομως:

Αντι να παρω το 180λιτρο (ενα μετρο μηκος πιστευω εννοεις και μαλλον μιλας για το ριο180 ), θα εβαζα ακομα 20 ποντους στο μηκος, 10 στο πλατος και 15 στο υψος και θα ειχα το ριο300 :ninja::helpsmilie:

Σουπερ επιλογη για μενα με ανεση λιτρων σε σχεση με το 180 και χωρις να του φαινεται.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

να πω για το 2.

για δισκους εκτροφης δεν χρειαζονται και υπερβολες πχ 5,5 πεχα......πεχα καπου στο 6,5-7 ειναι υπεραρκετο.δεν ειναι αγριοι για να παμε το πεχα τοσο χαμηλα.

το μυστικο ειναι η σταθεροτητα σε ολες τις συνθηκες.

Οι συχνες αλλαγες νερου και η "ταλαιπωρια" του φροντιστη του ενυδρειου μπορει να μειωθει παρα πολυ με την επεμβαση της "Τεχνολογιας"

Και δεν εννοω κατι εξειδικευεμενο. :lmao:

Μια διακλαδωση στην εξοδο του φιλτρου με ενα βανακι και συνδεδεμενο ενα λαστιχο για να πετας γρηγορα το νερο που ειναι για αλλαγη εξω.

Και μια "γρηγορη" οσμωση για γρηγορα εισαγωγη του νερου απευθειας στο ενυδρειο.

Ολα γινονται παιχνιδακι.

Μπορει να γινει με παραλλαγη αλλαζωντας την οσμωση με μια νορμαλ οικονομικη μικρη οσμωση και αγορα βαρελιου (για μαζεμα του νερου) και αντλιας (για ανεβασμα στο ενυδρειο). Ετσι δινεται η δυνατοτητα να χρησιμοποιουμε και ποσοτητα νερου βρυσης σε μιξη με της ΑΟ.

Εγω θα εκανα το εξης ομως:

Αντι να παρω το 180λιτρο (ενα μετρο μηκος πιστευω εννοεις και μαλλον μιλας για το ριο180 ), θα εβαζα ακομα 20 ποντους στο μηκος, 10 στο πλατος και 15 στο υψος και θα ειχα το ριο300 :ninja::helpsmilie:

Σουπερ επιλογη για μενα με ανεση λιτρων σε σχεση με το 180 και χωρις να του φαινεται.

+1000 στον Σπυρο σε όλα

πλεον μπορουμε να αυτοματοποιησουμε τις αλλαγες και για αυτά τα λίτρα ούτε γρηγορη ΑΟ χρειαζαται :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!Εγω πιστευω οτι τα λιτρα θα μειωθουν λογω ριζων,που πιστευω ειναι απαραιτητες για τους Δισκους και το νερο,για πολλους λογους,αλλα 4-5 Δισκους μικρους μπορουν να μπουν και να μεγαλωσουν αναλογως και 2-3 γατοψαρα για δουλεια!Θα διαφωνησω για λοιπα κοπαδοψαρα!Μονοι τους καλυτερα απο προσωπικη εμπειρια αφου μου το ελεγαν παιδια που ειχαν πολυ περισσοτερη εμπειρια!Οσο για τα συγκεκριμενα ψαρια δεν νομιζω οτι ειναι τραγικα δυσκολα απλα εχουν καποια στανταρ!Αυτα απο μενα και ας σου δωσουν τα φωτα τους και οι πιο εμπειροι! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Στα 180λ μπαινουν 4-5 δισκοι ,απλως θα εχουν διαφορετικη συμπεριφορα απο τι θα εχουν σε ενα μεγαλυτερο. :ninja:

Και διαφορετικη αναπτυξη πιθανον............

Link to comment
Share on other sites

Και διαφορετικη αναπτυξη πιθανον............

Με συχνες αλλαγες = καθαρο νερο, εχω ακουσει οτι μεγαλωνουν πολυ τα ατιμα και σε "μικρο" ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Με συχνες αλλαγες = καθαρο νερο, εχω ακουσει οτι μεγαλωνουν πολυ τα ατιμα και σε "μικρο" ενυδρειο.

Σπυρο χρονικα μιλαω.

Οι συχνες αλλαγες και το καθαρο νερο ειναι απαραιτητα ετσι κι αλλιως :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...