Jump to content

180 λιτρα με δισκους


spyros-DH

Recommended Posts

αμα ειναι ετσι θα ταλαιπωρουντε τα ψαρακια κριμα ειναι

οποτε δειν πειραζει ξεχναω τους δισκους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 Δισκοι σε 180 λιτρα ειναι σαν 4 corydoras σε 50 λιτρα,οπως το ενα πρεπει να ειναι σε κοπαδι γιατι ειναι κοπαδοψαρο και θελει να ζει σε μεγαλυτερες ομαδες και σε περισοτερα λιτρα ετσι και τα 4 corydoras θα εχουν το ιδιο προβλημα στα 50 λιτρα.

Το πιο τρανταχτο παραδειγμα θα το δειτε αν κοιταξετε το baner του aquazone στη κορυφη του φορουμ με τους 9 γαλαζιους δισκους.

Και εγω εχω κανει λαθος επιλογες σε λαθος λιτρα(εστω και προσορινα) αλλα οφειλω να πω το σωστο και να μην παροτρινω αντιστοιχες επιλογες.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

To ιδιο λεμε Σπυρο:ninja:

To παραδειγμα ηταν για τη ποσοτητα κοπαδιου αλλα και για την ακαταλληλοτητα των λιτρων,για αυτο ειπα και 4 corydoras σε 50 λιτρα και οχι 4 corydoras σε 180 λιτρα. :helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Στα 180λ μπαινουν 4-5 δισκοι ,απλως θα εχουν διαφορετικη συμπεριφορα απο τι θα εχουν σε ενα μεγαλυτερο. :helpsmilie:

Ο φιλος που ανοιξε το θεμα ... μαλλον καταλαβε και σωστα πηρε αποφαση (το εγραψε μαλιστα 3 φορες) ..."αμα ειναι ετσι θα ταλαιπωρουντε τα ψαρακια κριμα ειναι ... οποτε δεν πειραζει ξεχναω τους δισκους" .... παρολ'αυτα εκφραζονται αποψεις οπως η παραπανω (οπως και μια για 2 ζευγαρια!!!!!!) ... να μην ρωτησω βεβαια σε πόση εμπειρια στηριζονται.- :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το εκανα με κιχλιδες.Περιμενε ομως και καποιον πιο εμπειρο στους δισκους να σου απαντησουν σιγουρα.2 ζευγαρια μου φαινετε οτο μπορεις να βαλεις.

Ο φιλος που ανοιξε το θεμα ... μαλλον καταλαβε και σωστα πηρε αποφαση (το εγραψε μαλιστα 3 φορες) ..."αμα ειναι ετσι θα ταλαιπωρουντε τα ψαρακια κριμα ειναι ... οποτε δεν πειραζει ξεχναω τους δισκους" .... παρολ'αυτα εκφραζονται αποψεις οπως η παραπανω (οπως και μια για 2 ζευγαρια!!!!!!) ... να μην ρωτησω βεβαια σε πόση εμπειρια στηριζονται.- :ninja:

Σαν πρωτη επιλογη προτεινα τις κιχλιδες.Αν εννοεις εμενα discus fan.

Link to comment
Share on other sites

1 ζευγος δισκων μπορει να μπει με αρκετες προυποθεσεις σε τοσα λιτρα κατ'εμε....

πολυ καλη φιλτρανση,πεντακαθαρο νερο,σταθερες συνθηκες,σωστη θερμοκρασια,συντηρηση ενυδρειου,κρυψωνες,σωστη διατροφη και βεβαια εμπειρια,ειναι μερικα απο αυτα....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Σαν πρωτη επιλογη προτεινα τις κιχλιδες.Αν εννοεις εμενα discus fan.

Αν εισαι εσυ που εχεις γραψει για τα 2 ζευγαρια ... εσενα εννοω.- :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Προτεινα κιχλιδες και για τους δισκους ειπα να απαντησει καποιος πιο εμπειρος στους δισκους.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ... δεν υπαρχει λογος να το "μακρυνουμε" ... απλα να ξερεις 2 ζευγαρια (εξακριβωμενα) ... δεν μπαινουν σε 180 λιτρα.- :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ... δεν υπαρχει λογος να το "μακρυνουμε" ... απλα να ξερεις 2 ζευγαρια (εξακριβωμενα) ... δεν μπαινουν σε 180 λιτρα.- :ninja:

Δεν ειχα καμια προθεση για κατι τετοιο.Νομιζω οτι εδω στο forum κανουμε συζητηση και μπορει ο καθενας να πει την αποψη του. :helpsmilie: Με την ευκαιρια να σου ευχηθω και παλι περαστικα για τον γυιο σου.Σιδερενιος.

Link to comment
Share on other sites

1. Την ιδια αποψη με σενα εχω ..... επι του προκειμενου ... δεν μπορεσα να καταλαβω που "στηριζοταν" η αποψη για τα 2 ζευγαρια. :ninja:

2. Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολύ. :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Σε 180 λιτρα bare bottom με σφουγγαρι για χωρισμα στην μεση μπορει ανετα να μπει ενα ζευγαρι και οταν χρειαστει να διαχωρισουμε τα μικρα απο τους γονεις να μπουν στο διπλα διαμερισμα.

Αυτο εχω κανει εγω και λειτουργει.

Φυσικα εννοειται οτι δεν μενεις εκει μιας και οταν τα μικρα μεγαλωσουν λιγο θελουν τον χωρο τους.

Link to comment
Share on other sites

Eπαναλαμβανω για αλλη μια φορα οτι δεν εχω πειρα στους δισκους,μην με παρεξηγησετε,απλα διαβαζω τα θεματα και προσπαθω να εχω μια σωστη πληροφορηση για ολα τα ειδη και οχι μονο για αυτα που φιλοξενω.

Ο φιλος μας ξεκαθαρισε οτι δεν θα βαλει δισκους και θα παει σε κατι αλλο απλα συζηταμε για τους δισκους και τις συνθηκες διαβιωσης τους.

Ενδεχομενος καποιος να καταφερει με πολλες ρουτινες αλλαγης νερου και με πολυ καλο εξοπλισμο ενα πεντακαθαρο νερο και τα 40-50-60 λιτρα που αντιστοιχουν στο καθε ενα.

Aκομα και αν εξασφαλισουμε ενα πεντακαθαρο νερο με αψογες μετρησεις και ολο τον απαρετητο χωρο να κινηθουν 2 η' 4 δισκοι σε 180 λιτρα,οι 2 η' 4 δισκοι αποτελουν κοπαδι;

Aρα λοιπον δεν θα επρεπε να ξεκινησουμε λεγοταν και θεωροντας δεδομενο οτι χρειαζομαστε 7-8 δισκους που οι 7-8 δισκοι χρειαζοντε 400 λιτρα και ανω οποτε οσο καλες και να ειναι οι συνθηκες του νερου,οι μετρησεις και ο εξοπλισμος δεν γινετε να βαλουμε δισκους σε 180 λιτρα.

Φυσικα δεν συζητω για περιπτωσεις ζευγαριων που θα γεννησουν η' που ειναι προσορινα με τα μικρα του αλλα για βασικο ενυδρειο που θα τρεχει για ολο το διαστημα με το ιδιο setup και την ιδια ιχθυοφορτηση.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Σε 180 λιτρα bare bottom με σφουγγαρι για χωρισμα στην μεση μπορει ανετα να μπει ενα ζευγαρι και οταν χρειαστει να διαχωρισουμε τα μικρα απο τους γονεις να μπουν στο διπλα διαμερισμα.

Αυτο εχω κανει εγω και λειτουργει.

Φυσικα εννοειται οτι δεν μενεις εκει μιας και οταν τα μικρα μεγαλωσουν λιγο θελουν τον χωρο τους.

νικο ειμαι απολυτως συμφωνος μαζι σου,απλως το ενυδρειο που λες ειναι στην ουσια η απολυτη γεννηστρα και οχι κατι που θα ηθελε καποιος να θαυμαζει στο σαλονι του.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Dragonld το τι θεωρεις εσυ δεδομενο το σεβομαι. Απλα καλο ειναι να γραφεις οτι ειναι και η προσωπικη σου αποψη αν δεν σου κανει κοπος.

Για μενα παραδειγμα 4 δισκοι μπορουν να ζησουν εξισου καλα σε 240 λιτρα με 8 στα 400.

Επισης εχω μεγαλωσει 2 δισκους χωρις να ειναι ζευγαρι σε 180 λιτρα. Φυσικα με τις οποιες συνθηκες θεωρησα εγω οτι πρεπει να εχω.

Link to comment
Share on other sites

νικο ειμαι απολυτως συμφωνος μαζι σου,απλως το ενυδρειο που λες ειναι στην ουσια η απολυτη γεννηστρα και οχι κατι που θα ηθελε καποιος να θαυμαζει στο σαλονι του.

Δεν μιλησα πουθενα για σαλονι. Απλα ειπα σε τι θα μπορουσε να χρησιμευσει ενα 180αρι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Dragonld το τι θεωρεις εσυ δεδομενο το σεβομαι. Απλα καλο ειναι να γραφεις οτι ειναι και η προσωπικη σου αποψη αν δεν σου κανει κοπος.

Για μενα παραδειγμα 4 δισκοι μπορουν να ζησουν εξισου καλα σε 240 λιτρα με 8 στα 400.

Επισης εχω μεγαλωσει 2 δισκους χωρις να ειναι ζευγαρι σε 180 λιτρα. Φυσικα με τις οποιες συνθηκες θεωρησα εγω οτι πρεπει να εχω.

Δεν αναφερω καπου οτι αυτα που λεω ειναι κανονας oυτε και δεδομενα δικα μου,οπως επισημανω οτι δεν εχω εμπειρια και παραθετω μια απορια μου σχετικα με αυτα που εχω διαβασει για τους δισκους ζητοντας τη γνωμη σας σαν πιο εμπειροι και τη επιβεβαιωση οτι ο δισκος δεν ειναι κοπαδοψαρο η' 2-4 δισκους ειναι κοπαδι.

Μολις καποιος μιλησει για 3 corydoras η πρωτη απαντηση που θα παρει ειναι να αυξησει το κοπαδι γιατι 3 ψαρια δεν αποτελει κοπαδι.

Αρα λοιπον μπορω να εχω και 2-3 corydoras σε 50 λιτρα χωρις κανενα προβλημα;

Και εγω σε ηλικια 12 χρονων μεγαλωσα και διατηρισα για αρκετα χρονια ενα χρυσοψαρο σε γυαλα χωρις να βαζω αντιχλωριο και κανοντας συχνες αλλαγες βρυσης,αυτο δεν συμαινει οτι ειναι και σωστο αλλα ουτε και παραδειγμα προς μιμηση.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερω καπου οτι αυτα που λεω ειναι κανονας oυτε και δεδομενα δικα μου,οπως επισημανω οτι δεν εχω εμπειρια και παραθετω μια απορια μου σχετικα με αυτα που εχω διαβασει για τους δισκους ζητοντας τη γνωμη σας σαν πιο εμπειροι και τη επιβεβαιωση οτι ο δισκος δεν ειναι κοπαδοψαρο η' 2-4 δισκους ειναι κοπαδι.

Μολις καποιος μιλησει για 3 corydoras η πρωτη απαντηση που θα παρει ειναι να αυξησει το κοπαδι γιατι 3 ψαρια δεν αποτελει κοπαδι.

Αρα λοιπον μπορω να εχω και 2-3 corydoras σε 50 λιτρα χωρις κανενα προβλημα;

Και εγω σε ηλικια 12 χρονων μεγαλωσα και διατηρισα για αρκετα χρονια ενα χρυσοψαρο σε γυαλα χωρις να βαζω αντιχλωριο και κανοντας συχνες αλλαγες βρυσης,αυτο δεν συμαινει οτι ειναι και σωστο αλλα ουτε και παραδειγμα προς μιμηση.

Μην μπερδευεις τα πραγματα. Αλλο κορυντορας και αλλο δισκοι. Φυσικα και σε 60 λιτρα μεγαλωσα 5 κορυντορας χωρις το παραμικρο προβλημα. Αν θελεις μπορεις να ερθεις να σου τα δειξω και να μου βρεις εσυ αν θα δεις τα προβληματα τους. Στο λεω τελειως φιλικα.

Επισης το τι σημαινει κοπαδι θα στο πουν δισκοι ψαρεμενοι και οχι οι εκτροφης κατα την δικη μου αποψη.

Φυσικα και θα δεις αλλες συμεπριφορες σε 2,4,6,8,10,12,20 δισκους στα αναλογα λιτρα αλλα δεν σημαινει οτι τα 4 ψαρια δεν θα περνανε καλα αν εσυ τους προσφερεις το καθαρο νερο και τις συνθηκες που χρειαζονται και δεν ειναι αποκλειστικα απο 7-8 και πανω.

Το τι εκανες και καταφερες με το χρυσοψαρο ειναι παλι αλλο θεμα φιλε μου.

Φιλικα

Νικος

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευεις τα πραγματα. Αλλο κορυντορας και αλλο δισκοι. Φυσικα και σε 60 λιτρα μεγαλωσα 5 κορυντορας χωρις το παραμικρο προβλημα. Αν θελεις μπορεις να ερθεις να σου τα δειξω και να μου βρεις εσυ αν θα δεις τα προβληματα τους. Στο λεω τελειως φιλικα.

Επισης το τι σημαινει κοπαδι θα στο πουν δισκοι ψαρεμενοι και οχι οι εκτροφης κατα την δικη μου αποψη.

Φυσικα και θα δεις αλλες συμεπριφορες σε 2,4,6,8,10,12,20 δισκους στα αναλογα λιτρα αλλα δεν σημαινει οτι τα 4 ψαρια δεν θα περνανε καλα αν εσυ τους προσφερεις το καθαρο νερο και τις συνθηκες που χρειαζονται και δεν ειναι αποκλειστικα απο 7-8 και πανω.

Το τι εκανες και καταφερες με το χρυσοψαρο ειναι παλι αλλο θεμα φιλε μου.

Φιλικα

Νικος

Δεν μιλουσα για προβληματα επιβιωσης αλλα για προβληματα συμπεριφορας και συμβιωσης.

Αρα λοιπον μπορω στο μελλον να βαλω 1 δισκο σε 80 λιτρα προσφεροντας πολυ καλες ρουτινες και πολυ καλο εξοπλισμο που σε ενδεχομενη παρουσιαση δεν θα αποσπασει αρνητικες κριτικες και ενδεχομενες συμβουλες για αυξηση κοπαδιου;

Το παραδειγμα μου με το χρυσοψαρο δεν το παρουσιασα σαν κατορθωμα αλλα σαν λαθος επιλογη και εληψη γνωσης λογο κακης πληροφορησης απο το πετσοπ,που δεν αποτελει σωστο παραδειγμα ασχετα αν επιβιωσε για χρονια και μπορουσα και εγω να φοναξω καποιον να το δει.

Νικο παντα φιλικα,συζητηση κανουμε και εκφραζω καποιες αποριες για να μαθω και οχι για να αμφισβητισω και να προσβαλω.

Θωμας

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλουσα για προβληματα επιβιωσης αλλα για προβληματα συμπεριφορας και συμβιωσης.

Αρα λοιπον μπορω στο μελλον να βαλω 1 δισκο σε 80 λιτρα προσφεροντας πολυ καλες ρουτινες και πολυ καλο εξοπλισμο που σε ενδεχομενη παρουσιαση δεν θα αποσπασει αρνητικες κριτικες και ενδεχομενες συμβουλες για αυξηση κοπαδιου;

Το παραδειγμα μου με το χρυσοψαρο δεν το παρουσιασα σαν κατορθωμα αλλα σαν λαθος επιλογη και εληψη γνωσης λογο κακης πληροφορησης απο το πετσοπ,που δεν αποτελει σωστο παραδειγμα ασχετα αν επιβιωσε για χρονια και μπορουσα και εγω να φοναξω καποιον να το δει.

Νικο παντα φιλικα,συζητηση κανουμε και εκφραζω καποιες αποριες για να μαθω και οχι για να αμφισβητισω και να προσβαλω.

Θωμας

Φιλε μου

Ποιος ο λογος να βαλεις εναν δισκο μονο του σε ενα ενυδρειο και να του παρεχεις τις τελειες συνθηκες διαβιωσης ?

Για να σου πει καποιος για αυξηση κοπαδιου στα 80 λιτρα το βλεπω παραλογο .

Link to comment
Share on other sites

νικο ειμαι απολυτως συμφωνος μαζι σου,απλως το ενυδρειο που λες ειναι στην ουσια η απολυτη γεννηστρα και οχι κατι που θα ηθελε καποιος να θαυμαζει στο σαλονι του.

:ninja:

Οταν γινεται κουβεντα για μινιμουμ λιτρα σε ψαρια (κιχλιδες), και εκτος την αναγκη των ψαριων για χωρο, για να μη σκοτωθουν μεταξυ τους, αυτος ειναι ο ενας απο του δυο σημαντικους παραγοντες που πρεπει να παιρνονται υποψιν κατα την επιλογη ενυδρειου.

Δλδ θελουμε ενυδρειο σαλονατο ή οχι?

Ο αλλος ειναι ο χρονος για την φροντιδα του, που εχουμε διαθεσιμο να προσφερουμε.

Ξεχναω κατι αλλο σημαντικο?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου

Ποιος ο λογος να βαλεις εναν δισκο μονο του σε ενα ενυδρειο και να του παρεχεις τις τελειες συνθηκες διαβιωσης ?

Για να σου πει καποιος για αυξηση κοπαδιου στα 80 λιτρα το βλεπω παραλογο .

Με τα δεδομενα που μολις διαβασα οτι 2 δισκοι μπορουν να ζησουν αξιοπρεπεστα στα λιτρα που τους αντιστοιχουν χωρις να ειναι σε αριθμο κοπαδιου,ετσι και 1 δισκος στα 80 λιτρα δεν θα αποτελουσε σωστο ενχηρημα;

Παραλογο λογο λιτρων;

Eκει θελω να καταληξω.....

Θα πρεπει να βαζουμε δισκους με μονο κριτηριο τα λιτρα;

H' πρεπει να λαβουμε υποψην οτι ο δισκος ειναι κοπαδοψαρο και πρεπει να ζει στα σωστα λιτρα ΚΑΙ σε οσο δυνατον περισσοτερο αριθμο δισκων;

Γιατι αν παραλειψουμε τον ορο κοπαδοψαρο τοτε παβει να ειναι κοπαδοψαρο και μπορω να βαλω 1 η' 2 χωρις κανενα προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

:ninja:

Οταν γινεται κουβεντα για μινιμουμ λιτρα σε ψαρια (κιχλιδες), και εκτος την αναγκη των ψαριων για χωρο, για να μη σκοτωθουν μεταξυ τους, αυτος ειναι ο ενας απο του δυο σημαντικους παραγοντες που πρεπει να παιρνονται υποψιν κατα την επιλογη ενυδρειου.

Δλδ θελουμε ενυδρειο σαλονατο ή οχι?

Ο αλλος ειναι ο χρονος για την φροντιδα του, που εχουμε διαθεσιμο να προσφερουμε.

Ξεχναω κατι αλλο σημαντικο?

Πανω απο ολα το κοκκινο

Προσωπικα ας μπορουσα να εχω το ενυδρειο στο σαλονι μου και ας ηταν και bare bottom , το κοπαδι γουσταρω να βλεπω οχι τα ξυλα και την αμμο

:helpsmilie::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα νομιζω πως δημιουργειται θεμα για εντυπωσεις η κανω λαθος;;;;;

Link to comment
Share on other sites

o andrew soh σε ότι αφορά τα ενυδρεία λέει '' όλα τα συστήματα λειτουργούν αλλά μερικά λειτουργούν καλύτερα''................

αν θέλουμε να αναλύσουμε την φράση του soh θα μπορούσαμε (τουλάχιστον εγώ) να πούμε τα εξής...

εξαρτάται απο το τί σκοπό έχουμε να κάνουμε με τον δίσκο. Τα συστήματα που πολύ σωστά περιγράφετε ποιο πάνω σαν γεννηστρες bare bottom κτλ άνετα μπορούν να φιλοξενήσουν δίσκους (όχι κοπάδι). Ένα δισκοενυδρείο στο σαλόνι (σωστά φτιαγμένο) επίσης άνετα μπορεί να φιλοξενήσει ένα κοπάδι (6-7-8-9 δίσκους).... τα πρώτα όμως αναφέρονται σε ποιο ''έμπειρους δισκάδες'' ο οποίοι γνωρίζουν τι ψάρι πάει που, ποιο μπαίνει με τι, τι αναπαραγωγή μπορεί να γίνει, αρσενικά-θυλικά, ασθενειες, καραντίνες κτλ.... ενώ ένα δισκοενυδρείο στο σαλόνι μπορεί να γίνει απο οποιονδήποτε θέλει να παρατηρήσει το δίσκο στο γενικότερο σύνολό του ''το κοπάδι'' να ανακαλύψει συμπεριφορές και στο τσακίρ κέφι να κάνει και μια αναπαραγωγή.... (σε γεννηστρα)

προσωπικά δεν θα πρότεινα τυχαίες επιλογές ψαριών 3,4 σε 180 λίτρα άσχετα αν μπορεί να γίνει και αν έχει γίνει παμπολες φορες...... το τι κάνουμε με τους δίσκους σε εκείνο το μικρό δωματιάκι πίσω απο το σαλόνι με τα 5-6 bare bottom ενυδρεία είναι άλλη ιστορία και δεν υπάρχει θέμα διατήρησης δίσκου σε λίγα λίτρα....

αυτή πιστεύω οτι ειναι και η αναποδιά του δίσκου...... ξεκινάμε με πολλά λιτρα και καταλήγουμε με λιγότερα............

Έγινε επεξεργασία - hary
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...