Jump to content

180 λιτρα με δισκους


spyros-DH

Recommended Posts

Εγώ πάλι αυτό που βλέπω είναι πολλούς νέου χομπίστες να προσπαθούν να μας πείσουν ότι ο δίσκος είναι καλά σε λίγα λίτρα . Το παραδοξο βέβαια είναι ότι αναφέρονται μόνο στον δίσκο και όχι για παραδειγμα σε τροφεους και σε άλλα ψάρια . Εδώ και στα ζωοτόκα βλέπω χομπίστες που τα έχουν σε 120 λίτρα και βάλε και εμείς πάμε να βάλουμε τους δίσκους σε μικρότερα τι να πω :helpsmilie:

Οι δίσκοι είναι κοπαδοψαρο θέλουμε δεν θέλουμε όταν είναι κοπάδι τρώνε καλύτερα στρεσαρονται λιγοτερο μεγαλώνουν καλυτερα . Ενα άλλο λάθος είναι ότι μπορεί να έχω ένα ζευγαρι σε 100 λίτρα και όλα καλά , η ερωτηση σε αυτό είναι μέχρι πότε πολλές φορές τα ζευγαρια τσακόνονται και το ένα ψάρι σκοτωνει το άλλο ( συνηθως το αρσενικό ) . Για εναν χομπιστα μιλάμε γενικά για display ενυδρείο και σωστή διαβίωση ειδικά για κάποιον που ξεκινάει ,τα barebottom ενυδρεία και τα λοιπά διάφορα είναι για ποιο μετά γιατί θέλουν άλλους χειρισμούς και φυσικά ένα Barebottom ενυδρείο έχει και αυτό τα προβλήματα του ( προσωπικά τα ψάρια μου κανανε 40 μέρες να το αποδεκτούν ) .

Το ότι πολλοί θεωρήται ότι εγώ έχω σωστους δίσκους σε λίγα λίτρα θα ήθελα να δω φωτογραφίες από ψάρια 14-16 cm σώμα σε αυτά τα λίτρα :ninja:

Ξέρω έναν που μεγαλωσε 5 σε αυτό το μέγεθος σε 5 χρόνια σε 240 λίτρα αλλά είναι πολύ καλός χομπίστας και με μεγαλη αγαπη και προσοχή στα ψάρια του .........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα barebottom ενυδρεία και τα λοιπά διάφορα είναι για ποιο μετά γιατί θέλουν άλλους χειρισμούς και φυσικά ένα Barebottom ενυδρείο έχει και αυτό τα προβλήματα του ( προσωπικά τα ψάρια μου κανανε 40 μέρες να το αποδεκτούν ) .

σε απειλουσαν οτι θα πανε αλλου ??? :ninja::helpsmilie::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ενα άλλο λάθος είναι ότι μπορεί να έχω ένα ζευγαρι σε 100 λίτρα και όλα καλά , η ερωτηση σε αυτό είναι μέχρι πότε πολλές φορές τα ζευγαρια τσακόνονται και το ένα ψάρι σκοτωνει το άλλο ( συνηθως το αρσενικό ) . Για εναν χομπιστα μιλάμε γενικά για display ενυδρείο και σωστή διαβίωση ειδικά για κάποιον που ξεκινάει ,τα barebottom ενυδρεία και τα λοιπά διάφορα είναι για ποιο μετά γιατί θέλουν άλλους χειρισμούς και φυσικά ένα Barebottom ενυδρείο έχει και αυτό τα προβλήματα του ( προσωπικά τα ψάρια μου κανανε 40 μέρες να το αποδεκτούν ) .

Το ότι πολλοί θεωρήται ότι εγώ έχω σωστους δίσκους σε λίγα λίτρα θα ήθελα να δω φωτογραφίες από ψάρια 14-16 cm σώμα σε αυτά τα λίτρα :ninja:

Ξέρω έναν που μεγαλωσε 5 σε αυτό το μέγεθος σε 5 χρόνια σε 240 λίτρα αλλά είναι πολύ καλός χομπίστας και με μεγαλη αγαπη και προσοχή στα ψάρια του .........

Έτσι είναι Χρήστο...... 1μιση χρόνο τα ψάρια μου στην γεννήστρα με πάνω απο 50 αποτυχημένες γέννες και η κατάληξη ήταν ο αρσενικός να μου σκοτώσει την θυληκιά και μιλάμε για πολύ όμορφο ψάρι....

τα barebottom συμφωνώ απολυτα οτι θέλουν άλλους χειρισμούς και τον χομπίστα να αφιερώνει τουλάχιστον 1-2 'ωρες την ημέρα με τους δίσκους του... αλιώς ένα μεγάλο δισκοενυδρείο στο σαλόνι 2-3 αλλαγες την εβδομάδα και άνετα κάνεις το χόμπυ σου κι έτσι....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι Χρήστο...... 1μιση χρόνο τα ψάρια μου στην γεννήστρα με πάνω απο 50 αποτυχημένες γέννες και η κατάληξη ήταν ο αρσενικός να μου σκοτώσει την θυληκιά και μιλάμε για πολύ όμορφο ψάρι....

τα barebottom συμφωνώ απολυτα οτι θέλουν άλλους χειρισμούς και τον χομπίστα να αφιερώνει τουλάχιστον 1-2 'ωρες την ημέρα με τους δίσκους του... αλιώς ένα μεγάλο δισκοενυδρείο στο σαλόνι 2-3 αλλαγες την εβδομάδα και άνετα κάνεις το χόμπυ σου κι έτσι....

Αυτο σημαινει οτι ακομα και αν εχεις 1200λτρ ενυδρειο.... θα πρεπει να κανεις καθε 2 μερες αλλαγη?? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

όχι...... αν και εγώ με πολύ περισσότερα συνολικά λιτρα το κάνω.... :ninja:

αν και ούτε αυτη ειναι σωστή απάντηση γιατι παίζουν πολλά πράγματα ρόλο.... πχ φίλτρανση, ιχθυοφόρτιση ποιότητα νερού κτλ.... οι αλλαγές ειναι άλλο θέμα...... και δεν ξέρω κανέναν που να έχει ξεκινήσει με 1200 λίτρα.....

Έγινε επεξεργασία - hary
Link to comment
Share on other sites

όχι...... αν και εγώ με πολύ περισσότερα συνολικά λιτρα το κάνω.... :ninja:

Μα σε εσενα αναφερομουν.... :helpsmilie:

Και ποσα λιτρα αλλαγη?? 300-400??

Link to comment
Share on other sites

Μα σε εσενα αναφερομουν.... :lmao:

Και ποσα λιτρα αλλαγη?? 300-400??

τώρα πάς σε συγκεκριμένη περίπτωση..... :ninja: αν λάβουμε υπ όψην οτι δεν έχω μονο το 1200αρι αλλα παίζουν και αλλα 4-5 ενυδρεία διαφόρων μεγεθών στο σπίτι τότε θα έλεγα οτι η ημερίσια μου αλλαγη ειναι 300-400 λίτρα..... αλλα στο ξαναλέω οτι δεν πρόκειται για τον κανόνα ούτε περιμένω κάποιον να ξεκινήσει με 1200 λίτρα (άλλωστε θεωρώ τον εαυτό μου παράδειγμα προς αποφυγή απο πολλές απόψεις) :helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - hary
Link to comment
Share on other sites

Εσυ εχεις προβλημα!!! :ninja:

Κι εγω κανω καθε 2 μερες αλλαγη στο ενυδρειο με τα δισκακια.

Ο λογως ειναι ΜΟΝΟ επειδη ειναι μικρα ακομα και από οσο εχω ακουσει το φρεσκο νερο βοηθαει στην αναπτυξη.... απο κει και περα ισως ειναι υπερβολικες οι συχνες αλλαγες σε πολλα λίτρα. :helpsmilie:

Ξεφυγαμε ομως από το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ εχεις προβλημα!!! :ninja:

Κι εγω κανω καθε 2 μερες αλλαγη στο ενυδρειο με τα δισκακια.

Ο λογως ειναι ΜΟΝΟ επειδη ειναι μικρα ακομα και από οσο εχω ακουσει το φρεσκο νερο βοηθαει στην αναπτυξη.... απο κει και περα ισως ειναι υπερβολικες οι συχνες αλλαγες σε πολλα λίτρα. :helpsmilie:

Ξεφυγαμε ομως από το θεμα.

ίσως βρεθούμε κάποια στιγμη να τα πούμε και προφορικά όλες αυτες τις απόψεις περι λίτρων αλλαγών και ορμονών που επιρεάζουν την ανάπτηξη των ψαριών τις αλλαγές και τα μεγέθη ενυδρείων.... μέχρι τότε καλά κάνεις και κάνεις καθε 2 μέρες αλλαγή......

αλλά όπως σωστά ειπες ...... ξεφύγαμε απο το θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα οπως σωστα ειπατε ξεφυγε και παμε παλι να μπλεξουμε σε συζητησεις επι συζητησεων περι λιτρων και σωστης αναπτυξης χωρις για μια ακομη φορα να λαβουμε υποψιν πολλα αλλα εκτος των λιτρων για την σωστη αναπτυξη των δισκων.

Ας μην το συνεχισουμε λοιπον τουλαχιστον εδω.

Οποιος θελει ανοιγει νεο θεματακι και μας λεει τις αποψεις του.

Ευχαριστω

Νικος

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αν εμπαινα κι'εγω στην κουβεντα ... καταλαβαινετε τι θα γινοταν .... και σαν συμπληρωμα σε αυτο που σωστα εγραψε ο (Pollatos) ... η ουσια ειναι μια .... αλλο ΔΙΑβίωση και αλλο ΕΠΙβίωση.- :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αν εμπαινα κι'εγω στην κουβεντα ... καταλαβαινετε τι θα γινοταν .... και σαν συμπληρωμα σε αυτο που σωστα εγραψε ο (Pollatos) ... η ουσια ειναι μια .... αλλο ΔΙΑβίωση και αλλο ΕΠΙβίωση.- :ninja:

Ωραιαααααα.

Εχουμε δεν εχουμε η κουβεντα παλι στα ιδια.

Για εξηγηστε μου και εμενα αυτο ωρε παιδια....................

http://www.greekdiscus.com/test2000/showpo...mp;postcount=57

Link to comment
Share on other sites

Τι εξηγηση ακριβως θελεις Στρατο; :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Τι εξηγηση ακριβως θελεις Στρατο; :ninja:

Ξερω γω;;;;;

Τι λεει το ποστ αυτο;;;

Και το λεει με σιγουρια και αυτοπεποιθηση

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Τι εξηγηση ακριβως θελεις Στρατο; :ninja:

εχουν φτάσει τα 16 εκατοστά γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στα 120 λιτρα.
Στο πείσμα όσων λέγονται για πολλά λίτρα ζουν αγαπημένα και κοπαδιαστα.

Link to comment
Share on other sites

Το νου σας....

Σας παρακολουθω.....

:ninja:

:helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Το νου σας....

Σας παρακολουθω.....

:ninja:

Du bist dabei nicht allein :helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Ξερω γω;;;;;

Τι λεει το ποστ αυτο;;;

Και το λεει με σιγουρια και αυτοπεποιθηση

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις .... μαλλον διαβασες τι εγραψα αλλα δεν του εδωσες την καταλληλη προσοχη. Καλα κανει και το λεει και με οση αυτοπεποιθηση διαθετει ... σημαινει οτι Διαβιώνουν ή απλα επιβιώνουν; Ο Γιαννης εν προκειμενω κανει εκτροφη ... τα ψαρια ΔΕΝ μενουν για ΟΛΗ τη ζωη τους εκει μεσα. Εγω παντως ειμαι καθετα αντιθετος. Να συνενοηθουμε καποια στιγμη ... στα Ελληνικα νομιζω οτι μιλαμε. :helpsmilie:

Θελεις και μια φωτογραφια για δειγμα; Παρε.:lmao: Ετσι θα πρεπει να ειναι ενα ενυδρειο με δισκους; :ninja:post-8059-1276696693_thumb.jpg

Υ.Γ. Θα σου βαλω και μια δικια μου αλλη στιγμη να κανεις τις συγκρισεις σου.- :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Κλείσαμε χρόνο παλληκάρια 

ενας χρονος ειναι λιγο διαστημα δηλαδη ?

Link to comment
Share on other sites

Το νου σας....

Σας παρακολουθω.....

:lmao:

Μας απειλεις; :lmao::helpsmilie:

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μας απειλεις; :lmao::helpsmilie:

:ninja:

Φυσικα και δεν απειλω κανεναν.

Απλα σας ενημερωνω.... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις .... μαλλον διαβασες τι εγραψα αλλα δεν του εδωσες την καταλληλη προσοχη. Καλα κανει και το λεει και με οση αυτοπεποιθηση διαθετει ... σημαινει οτι Διαβιώνουν ή απλα επιβιώνουν; Ο Γιαννης εν προκειμενω κανει εκτροφη ... τα ψαρια ΔΕΝ μενουν για ΟΛΗ τη ζωη τους εκει μεσα. Εγω παντως ειμαι καθετα αντιθετος. Να συνενοηθουμε καποια στιγμη ... στα Ελληνικα νομιζω οτι μιλαμε. :helpsmilie:

Θελεις και μια φωτογραφια για δειγμα; Παρε.:lmao: Ετσι θα πρεπει να ειναι ενα ενυδρειο με δισκους; :ninja:post-8059-1276696693_thumb.jpg

Υ.Γ. Θα σου βαλω και μια δικια μου αλλη στιγμη να κανεις τις συγκρισεις σου.- :lmao:

Νικο,τα ελληνικα μου ειναι τοσο καλα οσο δε μπορεις να φανταστεις.Και τα αγγλικα μου επισης.Γερμανικα δε μιλαω,και να δω τι θα κανω στο Duisburg. :lmao:

Mεσα στο ποστ ο κυριος Γιαννης μιλαει ξεκαθαρα,προς πεισμα αυτων που λενε οχι σε λιγα λιτρα.

Εσυ διαφωνεις και δικαιωμα σου βεβαια.Αρα λοιπον ξερω τι διαβαζω,και ο εγκεφαλος μου σωστα το επεξεργαζεται,και βγαζει το αρμοζων συμπερασμα.

Για τη φωτογραφια τωρα,το ενυδρειο ειναι εκτροφεα,και το νερο ξερεις πολυ καλα οπως κι εγω με ποιο τροπο......οχι φιλτραρεται,αλλα κυκλοφορει.Οποτε μπορουσε να βαλει κι αλλους μεσα :lmao:

Μη λες ποτε πραγματα τα οποια δεν προκειται να κανεις.Τοσο καιρο δεν εβαλες φωτογραφια δικη σου.Τωρα θα βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

Α.............κι απ'οτι βλεπω στη φωτογραφια που εβαλες,μαλλον προκειται για δισκακια που δεν ειναι και τοσο σοι.

Σαν πυραυλακια ειναι καποια,εχω δει κι εδω παρομοια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...