Jump to content

60lt Nano


Tolkin

Recommended Posts

Οπως υποσχεθηκα,θα κανω μια μικρη παρουσιαση απο το reefaki.Το ενυδρειο ειναι το Hailea 60 και τρεχει απο τον Μαρτιο.Εχω τοποθετησει περιπου 5 κιλα βραχο,και αραγωνητη.Στην πλατη εχει ενα μικρο Sumb,οπου στο πρωτο διαμερισμα εχω βαλει σπασμενο ζωντανο βραχο μεσα σε διχτυ,στο δευτερο ενα nano skimmer,στο τριτο αντιφωσφορο και ανθρακα.Ο φωτισμος ειναι μια pc 24watt και απο κυκλοφορεια επειδη δεν εχω παρει ακομα τις koralia nano, εχω βαλει δυο κυκλοφορητες.Ο ενας ειναι ο Elite με ενυδρειακο βαμβακι και ο αλλος αυτος που ειχε το ενυδρειο,μιας και μου φανηκε μικρος(350lt/h) ενω εχω βαλει στην εξοδο απο το sumb εναν 550lt/h.Απο ψαρια εχω 1 yellow watchman,1 six line wrasse,1Black Combtooth Blenny,1Stenopus hispidus και ενα Debelius' Reef Lobster.Απο ασπονδυλα δυο κομματια απο xenia,μια ephylia και ενα κομματακι απο πολυποδακια και ζωανθους.

Οι μετρησεις μου ειναι

No2:0

NH4:0

Ca:480

Kh:11

Ph :8,5

Sal:1024

Παραθετω φωτο και περιμενω παρατηρησεις και επισημανσεις.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλοι μου χιλια συγνωμη αλλα δεν ξερω πως να ανεβασω φωτος γιατι μεσα απο το forum στα συνημμενα μου βγαζει error.Τελος παντων θα δουμε πως θα το κανω.Ο αστκος ειναι απο τους πιο τσαμπουκαληδες και θα φυγει σιγουρα,γι αυτο οποιος τον θελει ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

post-20630-1276989080_thumb.jpg post-20630-1276989090_thumb.jpg

Συγνωμη για το διπλο post

Έγινε επεξεργασία - Tolkin
Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου πιστευω οτι καλο θα ειναι αφου παρουσιαζεις το ενυδρειο να μας πεις και μερικα πραγματα :bowdown: οπως τι συνθηκες επικρατουν στο ενυδρειο(ca/mg,kh,ph.)ποσο καιρο "τρεχει"καθως και απο τι μηχανηματα υποστιριζετε(skimmer,φωτησμος κλπ)ετσι πιστευω θα εχουμε και μια εικονα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο!!

Μου αρεσει το στησιμο του βραχου,αλλα και το goby :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε kostas disc εχω κανει παρουσιαση.Μg δεν μετραω ακομα,Ca=500+,Alk 10,No2=0,Nh4=0,Ph=8,Sal=1024

Απο κυκλοφορια 2 κυκλοφορητες,Nano Skimmer,Ανθρακα,αντιφωσφορο πισω στο sumb,και φωτισμος μια pc 24w

To ενυδρειο ειναι 3 μηνων(60lt) και απο ζωντανα εχει 1 goby watchman,1Black Combtooth Blenny,Debelius' Reef Lobster,2 Clarkii Clownfish και yellow wrasse

Ασπονδυλα: 1 ευφυλια, πολυποδακια και ζωανθους,1 tube anemone, 1 xenia

Link to comment
Share on other sites

Φιλε kostas disc εχω κανει παρουσιαση.Μg δεν μετραω ακομα,Ca=500+,Alk 10,No2=0,Nh4=0,Ph=8,Sal=1024

Απο κυκλοφορια 2 κυκλοφορητες,Nano Skimmer,Ανθρακα,αντιφωσφορο πισω στο sumb,και φωτισμος μια pc 24w

To ενυδρειο ειναι 3 μηνων(60lt) και απο ζωντανα εχει 1 goby watchman,1Black Combtooth Blenny,Debelius' Reef Lobster,2 Clarkii Clownfish και yellow wrasse

Ασπονδυλα: 1 ευφυλια, πολυποδακια και ζωανθους,1 tube anemone, 1 xenia

καλη συνεχεια,ομορφη προσπαθεια :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θαλλασινοι.Οι σημερηνες μετρησεις ηταν ολες μια χαρα.Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι το τεστ που εκανα για το Ca(Salifert) δεν μου εδειξε καθολου και οταν συμπληρωσα λιγο παραπανω,τοτε μου αλλαξε το χρωμα σε μπλε.Αυτο σημαινει οτι ειναι πανω απο 500 αλλα ποσο?Αλλαγη νερου εγιωε πριν 2 μερες χωρις να ριξω προσθετα για Ca.Οι αλλες μετρησεις ειναι Kh 9.9 No2 0 Nh4 0 Ph 8.2 .Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Επισης εγινε και ενα μικρο aquascape,οπως και η προσσθηκη ζωανθιδων και ενος αλλου το οποιο δεν εχει ανοιξει ακομα,αλλα δεν θυμαμαι ονομασια

post-20630-1277413474_thumb.jpgpost-20630-1277413493_thumb.jpgpost-20630-1277413514_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θαλλασινοι.Οι σημερηνες μετρησεις ηταν ολες μια χαρα.Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι το τεστ που εκανα για το Ca(Salifert) δεν μου εδειξε καθολου και οταν συμπληρωσα λιγο παραπανω,τοτε μου αλλαξε το χρωμα σε μπλε.Αυτο σημαινει οτι ειναι πανω απο 500 αλλα ποσο?Αλλαγη νερου εγιωε πριν 2 μερες χωρις να ριξω προσθετα για Ca.Οι αλλες μετρησεις ειναι Kh 9.9 No2 0 Nh4 0 Ph 8.2 .Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θαλλασινοι.Οι σημερηνες μετρησεις ηταν ολες μια χαρα.Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι το τεστ που εκανα για το Ca(Salifert) δεν μου εδειξε καθολου και οταν συμπληρωσα λιγο παραπανω,τοτε μου αλλαξε το χρωμα σε μπλε.Αυτο σημαινει οτι ειναι πανω απο 500 αλλα ποσο?Αλλαγη νερου εγιωε πριν 2 μερες χωρις να ριξω προσθετα για Ca.Οι αλλες μετρησεις ειναι Kh 9.9 No2 0 Nh4 0 Ph 8.2 .Ευχαριστω.

Nαι ειναι πανω απο 500 αλλα λιγη σημασια εχει οταν το επιτρεπτο οριο ειναι 400-450.Πιο αλατι χρησιμοποιησες για να κανεις την αλλαγη;Νιτρικα ποσο εχεις;Και το kh κοντα στο 11 θελει.Καλη συνεχεια. :(

Link to comment
Share on other sites

Το αλατι που χρησιμοποιησα ειανι της tropic marin.Τεστ για Νο3, Mg και Phos δεν εχω,αλλα οι υπολοιπες τιμες ειναι μια χαρα.Στο forum οι περισσοτεροι αναφερονται οτι το Kh πρεπει να ειναι μεταξυ 7-9 οπως και στη θαλλασα.Ισχυει κατι τετοιο?

Έγινε επεξεργασία - Tolkin
Link to comment
Share on other sites

Το αλατι που χρησιμοποιησα ειανι της tropic marin.Τεστ για Νο3, Mg και Phos δεν εχω,αλλα οι υπολοιπες τιμες ειναι μια χαρα.Στο forum οι περισσοτεροι αναφερονται οτι το Kh πρεπει να ειναι μεταξυ 7-9 οπως και στη θαλλασα.Ισχυει κατι τετοιο?

Aυτο το αλατι χρησιμοποιω και εγω.Οσο για τα τεστ να παρεις γιατι θα σου χρειαστουν στο αμμεσο μελλον. :( Το kh ναι 7-9 να το κρατας και οσο μπορεις πιο σταθερες τιμες.Παρε μια ιδεα.water parameters

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...