Jump to content

60lt Nano


Tolkin

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετα απο την σκληρη δοκιμασια του καλοκαιριου και χωρις απολειες απο ψαρια και κοραλια(εκτος απο τον αστακο που τον εδωσα)εγινε μια μικρη αναβαθμηση σε μ****α κοραλακια και δυο μικρα Occelaris.Οι μετρησεις μου ειναι μια χαρα αλλα παραμενει πανω απο 500 το Ca.Μαλλον θα χρειαστω αλλη μια PC για φωτισμο γιατι μου φαινεται ανεπαρκης ισως για το μελλον σε σκληρα.Ακομα τεστ Mg δεν εχω αλλα στην βδομαδα πιστευω να μην το αμελησω αλλο και να παρω.Παραθετω και λιγο φωτογραφικο υλικο.Ευχαριστω

post-20630-1286312750_thumb.jpgpost-20630-1286312761_thumb.jpgpost-20630-1286312779_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειακη σου, αν προσθεσεις φωτισμο εξτρα κανε μια παρουσιαση γιατι εχω το ιδιο και το ψαχνω καιρο τωρα και δεν βρηκα ευκολα λαμπες και εχω αρχισει να ψαχνω για πετεντουλα με power leds

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εδωσες τον αστακό?

Σου πειραζε κοράλια?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και ελπιζω οι ολες παρατηρησεις που πρεπει να γινουν να βελτιωσουν τον υφαλο.Λαμπα pc εχω βρει και το Σαββατο θα γινει η πατεντα.Δηλαδη συνολο 48w.Δεν ξερω ομως αν αυτο επαρκει ισως και για καποια σκληρα στο μελλον ή πρεπει να βαλω και καμια αλλη λαμπα.Προς το παρον βαζω την pc και βλεπουμε.

Δυστυχως ο αστακος μου εφαγε και τα δυο μικρα maroon, το six line,μια stenopus και καποιους ερημητες.Κοραλια παντως δεν μου πειραζε.AYTA MONO :):lmao:

Παντως ακομα με απασχολει το Ca επειδη ειναι πανω απο 500 αν επηρεαζει αρνητικα το συστημα.Μαζι με το τεστακι Mg που θα παρω, λογικα θα ξερω και που βρισκομαι.Αν και λογικα και το Mg θα ειναι πανω απο 1300

Έγινε επεξεργασία - Tolkin
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και ελπιζω οι ολες παρατηρησεις που πρεπει να γινουν να βελτιωσουν τον υφαλο.Λαμπα pc εχω βρει και το Σαββατο θα γινει η πατεντα.Δηλαδη συνολο 48w.Δεν ξερω ομως αν αυτο επαρκει ισως και για καποια σκληρα ( Το να κρατήσουμε σκληρά κοράλλια δεν είναι μόνο θέμα φωτισμού αλλά ένας συνδυασμός πολλών παραμέτρων όπως ποιότητα νερού, κυκλοφορία κτλ …)στο μελλον ή πρεπει να βαλω και καμια αλλη λαμπα.Προς το παρον βαζω την pc και βλεπουμε.

Δυστυχως ο αστακος μου εφαγε και τα δυο μικρα maroon, το six line,μια stenopus και καποιους ερημητες.Κοραλια παντως δεν μου πειραζε.AYTA MONO :):lmao:

Παντως ακομα με απασχολει το Ca επειδη ειναι πανω απο 500 αν επηρεαζει αρνητικα το συστημα.Μαζι με το τεστακι Mg που θα παρω, λογικα θα ξερω και που βρισκομαι.Αν και λογικα και το Mg θα ειναι πανω απο 1300 Με CA 500 το μαγνήσιο θα είναι αρκετά υψηλό

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω panosk.Σιγουρα οι παραμετροι που αναφερεις ειναι πολυ σημαντικοι και παντα εχω τον νου μου να ειμαι προσεκτικος.Αρα μονο με τις δυο pc λογικα θα ειμαι ΟΚ?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ποσα Κelvin ειναι οι λάμπες?

Link to comment
Share on other sites

Τα Kelvin ειναι 10κ

Μια χαρά

:)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο την προσθηκη με ενα βραχακι απο polyps,σπυρογραφο,ενα βραχακι με μανηταρακια αλλα δεν θυμαμαι ονομασια και μια ανεμωνη phymanthus sp, εγινε και ενα καινουργιο aquascape.Μαζι με το βραχακι με τους πολυποδες ειχα και μια γαριδα λαθρεπιβατη που μαλλον την λενε clown απ'οτι ειδα στο google.Θα προσπαθησω να την φωτογραφισω για να υπαρχει και γι αυτην υλικο.Παραθετω μερικες φωτο ακομη.Ευχαριστω.

post-20630-1286632867_thumb.jpgpost-20630-1286632974_thumb.jpgpost-20630-1286632986_thumb.jpgpost-20630-1286633002_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο.Συνηθως τι ζουμια πρεπει να ριχνουμε σε ενα reef με μ****α οπως αυτο που εχω φτιαξει συν την ευφηλια.Το ξερω οτι δεν ειναι standard και το καθε συστημα ανταποκρινεται στις δικες του αναγκες σε σχεση με ενα αλλο,αλλα ιδιο reef.Δεν ξερω αν θετω σωστα το ερωτημα για τα ζουμια, και οχι για τα προσθετα οπως Ca,Mg,Fe,κ.α.Ευχαριστω και παλι.

Έγινε επεξεργασία - Tolkin
Link to comment
Share on other sites

Kανεις μετρησεις και αν δεις πχ να λειπει ca προσθετεις το αναλογο "ζουμι" για το ασβεστιο. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Ακη,αλλα δεν εννοω αυτο.Ισως να μην το λεω και καλα.Σε πολλα ενυδρεια με μ****α,πολοι ριχνουν trace elements,zοωπλανγκτον,φυτοπλαγκτον,σκορδο κοκ.Δηλαδη αν υπαρχει καποιος "κανονας"για τα reef που οσο επι το πλειστον να εχει μ****α κοραλια.Οπως προανεφερα το ξερω οτι δεν υπαρχει κανονας και το καθε συστημα ειναι διαφορετικο.Αλλα μηπως υπαρχει κατι δεδομενο που πρεπει να προσθετω μια στο τοσο.Αυτη την στιγμη ριχνω καθε βδομαδα ιοδινη.Για παραδειγμα μου εχουν πει στο πετ σοπ που αγοραζω,οτι για τους πολυποδες πρεπει καθε βδομαδα να ριχνω και καποιο ζουμι.Αν αυτα που μου εχουν πει στεκουν ή δεν χρειαζονται καθολου.Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - Tolkin
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτην την περιπτωση και εφοσον δεν εχεις θεμα με αλγες στο ενυδρειο,λιγο φυτοπλαγκτον και ζωοπλαγκτον μια στο τοσο αναλογα με τις οδηγειες του προιοντος και θα εισαι μια χαρα.

Επισης λιγο σκορδακι στην τροφη δεν κανει κακο.

Εγω χρησιμοποιω ιωδινη,αλλα εδω υπαρχουν αντικρουομενες αποψεις για τη χρησιμοτητα της.

Τελος trace elements δεν χρειαζονται εφοσον κανεις εστω και μια φορα το μηνα καποια αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Ακη.Απλα το ειχα σαν απορια τι αλλο μπορουμε να ριχνουμε σε ενα reef εκτος απο τα αναγκαια προσθετα που χρειαζονται.Οποτε με την ιοδινη και τα υπολοιπα (ζοωπλανκτον,φυτοπλανκτον,σκορδακι σε ζουμι)πρεπει να ειμαι οκ.Και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγινε μια αναβαθμηση του φωτισμου,(MH 150w solarmax+PL 24w+2 spot blue light)θα ηθελα να ρωτησω ποσες ωρες πρεπει να αναβει η MH και γενικα πως πρεπει να αναβουν τα φωτα με τον υπαρχον φωτισμο.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...