Jump to content

60lt Nano


Tolkin

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

post-20630-1286901156_thumb.jpgpost-20630-1286901194_thumb.jpgpost-20630-1286901184_thumb.jpg

Η καθε γνωμη και παρατηρηση θα χαρω πολυ να την ακουσω.Ευχαριστωpost-20630-1286901463_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Tolkin
Link to comment
Share on other sites

Την παρατηρηση που εχω να κανω ειναι μηπως τα 150w ειναι πολλα και ισως να ψαχτω σε 70.Την γνωμη σας γι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Την παρατηρηση που εχω να κανω ειναι μηπως τα 150w ειναι πολλα και ισως να ψαχτω σε 70.Την γνωμη σας γι αυτο?

από τα λίγα που ξέρω από θάλασσα αλλά επειδή στήνω το δικό μου αυτό τον καιρό και το ψάχνω είναι υπερβολικά μεγάλη η MH που έχεις βάλει. Θες 1W/1L και έχεις σχεδόν 3W/1L και χαμηλό ύψος ενυδρείου :lmao:

καλύτερα μην την ανάβεις μέχρι να σου απαντήσει κάποιος γνώστης, μη σου κάψει κανα κοράλλι... :)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

:) ok θα περιμενω.Ευχαριστω.Παντως μου φαινεται και μενα παρα πολλα τα βατ και μαλλον θα πρεπει να παω σε 70.Αρα αλλαζω και το ballast που εχει ή μονο την λαμπα?Και κατι αλλο.Μαλλον θα πρεπει να σηκωθει καμια 10 ποντους ακομα ή ειναι καλα? Έγινε επεξεργασία - Tolkin
Link to comment
Share on other sites

Tα 150w ειναι παρα πολλα για το ενυδρειο σου.Το καλυτερο θα ηταν να βαλεις αλλες 2 PL 24w ή αν δεν γινεται το πολυ μια 70αρα metal halide και εκεινη οχι πολυ κοντα στην επιφανεια του ενυδρειου. Σε αυτη την περιπτωση πρεπει να αλλαχτει και το βαλαστ και η βαση της λαμπας μιας και οι 70αρες ειναι μικροτερες σε διασταση.

4-6 ωρες αναματος της MH και +1 ωρα πριν και μετα η pl και θα εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εκανα βλακεια που την πηρα.Παντως ειδα αρκετη βελτιωση στα κοραλια και ιδιαιτερα στο bubble.Aρα ή περνω μια 70αρα με ολα τα επακολουθα ή βαζω αλλες 2 pl.Eπισης με εχει βαλει σε σκεψεις και ο φωτισμος led αλλα απ'οτι ειδα οι αποψεις δυιστανται.Πραγματικα εχω απελπιστει με τον φωτισμο και δεν ξερω τι να κανω.Πατεντα μεσα στο καπακι,να φτιαξω ενα τελαρο και να τα βαλω ολα μεσα,ή ανοικτο και να βρω ενα εξωτερικο να το βαλω απο πανω με ποδια?Δεν εχω ιδεα.Παντως ευχαριστω για τις αμμεσες απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ οπως σου ειπε και ο ακης ειναι λαθος μιας και αν τα ειχες κατω απο τετοιο φωτησμο με μαθηματικη ακριβεια θα τα εκαιγες.....αν θες παντως μια 70αρα θα ηταν super μιας και θα μπορούσες να φιλοξενήσεις και κοραλια με απαιτησης σε φωτησμο μεγαλες ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Κωστα.Εχω υπο κατασκευη καπακι στο οποιο ή θα βαλω 2 pc 24w και 2 λεντοταινιες ασπρες-μπλε ή μια μεταλλου 70w με μια pc.Την 150 θα την δωσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε ,στο 1 post με τις τελευταίες φωτογραφίες από το ενυδρείο σου έχω την εντύπωση ότι πάνω στο βραχάκι μετά μανιτάρια σου, μου φαίνεται ότι έχεις μια απτέσιια.

Βέβαια μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά δες στο καλύτερα για να μην έχεις προβλήματα αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

την καλησπερα και απο εμενα και καλος ηρθες στην θαλασσα. θα σου πω μονο οτι η σχεση ca και mg ειναι 1 προς 3 δλδ 500 ca 1500 mg για να μπορουν να αποροφηθουν απο τα κοραλια σου. θα σου ελεγα να διαβαζες λιγο και να μην κανεις οτι σου λεει το καθε μαγαζι.και παλι καλος ηρθες ;);)

Link to comment
Share on other sites

Οκ.Ευχαριστω για τις συμβουλες σας και σιγουρα δεν εμπιστυομαι τον καθε μαγαζατορα γι αυτο και υπαρχει το forum που οι γνωσεις εδω μεσα ειναι ο,τι καλυτερο.Τωρα,χωρις να εχω ριξει σκευασμα για το Ca,ειναι 500+.Αυτο που ριχνω στο reefακι ειναι μονο ιωδινη καθε βδομαδα,σκορδακι και τα reef trace και reef plus.Σε λιγο καιρο τελειωνει και η κατασκευη για το καπακι που θα εχει ή 2 pc 24w + leds ή μια metal halide 70w + μια pc.Aκομα δεν ξερω τι ειναι καλυτερο και πιο σωστο.Η φιλοξενεια εχει μονο μ****α και ενα bubble,αλλα στο μελλον ισως καποιο σκληρο το οποιο βεβαια αν δεν μπει δεν με πειραζει.Τωρα το θεμα με τις απταισιες το ψιλοελυσα με εποξιδικη κολλα αλλα οχι δυστυχως σε ολα τα σημεια.Θα γινει κι αυτο

Έγινε επεξεργασία - Tolkin
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το συστημα παει μια χαρα με τις μετρησεις μου να ειναι ολες αψογες,εκτος του Ca να ειναι στα υψη οπως παντα.Το καπακι για το φως ειναι σχεδον ετοιμο με 2 pc 24w,μιας και τo φωτιστικο που ειχα παρει ηταν πολυ δυνατο και αυτη την στιγμη το εχω δημοσιευσει προς πωληση(solarmax 150 w).Σε λιγο καιρο θα κανω μια παρουσιαση μολις ετοιμαστει.Παραθετω και μερικες φωτο απο το μικρο.

post-20630-1288016402_thumb.jpg post-20630-1288016435_thumb.jpgpost-20630-1288016461_thumb.jpgpost-20630-1288016449_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι γαριδα ειναι αυτη που εχεις?

Link to comment
Share on other sites

τελικα τι φωτισμο θα εχεις στο ενυδειακη σου? οταν ετοιμστει κανε μας μια παρουσιαση εχω το ιδιο ενυδρειο και ψαχνομαι με το φωτισμο για να το στησω. τισ αλλαγες με το φωτισμο τις κανεις σταδιακα η κατευθειαν? οι λαμπα σου η 70 στα ποσα kelvin ειναι και με τι συνδιασμο με τις pl?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ονομασια της γαριδας.Καποιος μου ειπε οτι την λενε και clown,αλλα δεν γνωριζω την κανονικη της ονομασια.Ειναι πολυ ωραια και πολυ ησυχη.Δεν μου εχει πειραξει τιποτα απο κοραλια παντως.Ο τελικος φωτισμος θα ειναι 2 pc 24w και ισως 2 ledoταινιες.Η ΜΗ δεν θα μπει.

Link to comment
Share on other sites

η γαριδουλα σου ειναι πιθανον μια saron shrimp (Saron marmoratus) αν βαλεις μια πιο καθαρη φωτο θα σου πω με σιγουρια, κανε ενα ψαχτηρι στο google και θα την δεις, ο πιο συνηθες χρωματισμος ειναι αυτος που εχει η δικια σου απλα οι κυλιδες που εχει στο σωμα της θα πρεπει να ειναι λιγο πιο γαλαζοπρασινες!

ειναι σαρκοφαγα κατα κυριο λογο και ΔΕΝ ειναι reefsafe, θελει πανω απο 100 λιτρα ενυδρειο αλλα δεν θα σταθω σε αυτο γιατι ειναι πολυ σχετικο αυτο σε ενα ριφακι για μενα!

εχε λοιπον το νου σου στα κοραλακια σου!

οι λαμπες σου στα ποσα κελβιν ειναι ?

ειναι μισες μπλε μισες λευκες?

απο που τις πηρες και πως τις συνδεσες?

τι λεντ εβαλες?

σε επρηξα με το φωτισμο αλλα οπως σου ειπα εχω το ιδιο και ψαχνομαι λιγο!

Link to comment
Share on other sites

εδω λεει οτι ειναι reefsafe ψαχνω να βρω το λινκ που ελεγε το αντιθετο !

την εχω δει σε τρελα χρωματα και αν ειναι ασφαλες για ριφακι θα την παρω και εγω!

http://www.peteducation.com/article.cfm?c=...21&aid=2136

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω προαναφερει πιο πισω,δεν εχει τελειωσει το project για τον φωτισμο.Το ενυδρειο εχει μια pc 24w και στο νεο καπακι θα μπει ακομα μια pc 24w μαλλον στα 10.000k,γιατι δεν γραφει πανω της τα kelvin.Παντως σιγουρα ειναι πανω απο 7500κ.Ειναι οι μισες ασπρες και μισες ακτινικες.Οταν θα τελειωσει ο φωτισμος τοτε θα δω αν θα βαλω και led ασπρα και μπλε στα14w.

Η γαριδα αυτη μπηκε λαθραια με την εισαγωγη απο βραχακι με polyps.Την ειδα κι εγω ξαφνικα αλλα απ'οσο εψαξα δεν βρηκα αν ειναι reef safe

Link to comment
Share on other sites

και μενα μια 24 50/50 εχει το ενυδρειο, απο που την πηρες την λαμπα?

η γαριδουλα τελικα ειναι αυτη που σου εγραψα?

Link to comment
Share on other sites

Την λαμπα την πηρα απο μια παρα πολυ μεγαλη αλυσιδα ΠΕΤ απο την Βαρυμπομπη και παμφθηνα απο κατι αλλα μαγαζακια που θελανε 3,5 φορες πανω.Ναι αυτη πρεπει να ειναι η γαριδουλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...