Jump to content

Αύξηση νιτρικών (ΝO3)


kixlidatos

Recommended Posts

να ρωτήσω και κάτι άλλο που βέβαια μπορεί να έιναι άσχετο?

Βαμβάκι στο φίλτρο σου πότε άλλαξες τελυταία φορά? Ξαναλέω, μπορεί να είναι άσχετο... :)

Επίσης, υπάρχει κάποιο φυτό στο ενυδρείο (sorry αν το έχεις γράψει κάπου δεν είδα);;;

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλη σας μερα.Λοιπον εκανα στην βρυση το τεστ και ειναι πολυ ανοιχτο πορτοκαλι.10 και λιγο κατω.Εκανα και στο ενυδρειο και ειναι 20 +.Το ερωτημαμου ειναι αν στην βρυση πρεπει να ειναι 0.Το χθεσινο τεστ οπος κουναγα τον δοκιμαστικο σωληνα πριν βαλω της δευτερες σταγωνες ,εσταξε λιγο και ισως γιαυτο πηρα μεγαλη ενδειξη.Και ενα δευτερο ερωτημα.Υπαρχει τεστ που βιδωνουν τα καπακια στους δοκιμαστικους σωληνες? :)

Αυτό που γράφεις για την διαδικασία μέτρησης την έχω πάθει και εγώ κάνω μέτρηση μετά από αλλαγήν και βρίσκω 40 ,μου κάνει εντύπωση γιατί και πριν την αλλαγή ήταν 40 κάνω ξανά μέτρηση πιο προσεκτικά και βγαίνει 10.

Πάντως εγώ από την πείρα μου θα σου έλεγα μην ταλαιπωρήσε.Εγώ να πω την αμαρτία μου έχω σταματήσει να μετρώ νιτρικά.Τι κάνω ; ακολουθώ την ρουτίνα των αλλαγών μου ( κάθε 15 μέρες 30 -40% ) στο νερό και είμαστε μια χαρά.

Αυτά που μετρώ κατά χρονικά διαστήματα είναι τα ph gh kh όταν θέλω να δω σε ποιές τιμές είμαι.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και κάτι άλλο που βέβαια μπορεί να έιναι άσχετο?

Βαμβάκι στο φίλτρο σου πότε άλλαξες τελυταία φορά? Ξαναλέω, μπορεί να είναι άσχετο... :buttrock:

Επίσης, υπάρχει κάποιο φυτό στο ενυδρείο (sorry αν το έχεις γράψει κάπου δεν είδα);;;

Εδω και 25 μερες περιμενω να μου ερθει το βαμβακι, :) και δεν εχω μεσα αυτην την στιγμη.Οσο για φυτα ασε πονεμενη ιστορια.Το ενυδρειο το εστησα πριν σας γνωρισω και εβαλα χονδρο βοτσαλο με το μεγαλυτερο 3 εκ.Φ.οποτε τι να μου στεριωσει εκει μεσα.Τον χειμωνα θα το αλλαξω και θα βαλω αμμο.Εχω 2 φυτα απλα επιβιωνουν,καμι αναπτυξη.Αχαριος βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφεις για την διαδικασία μέτρησης την έχω πάθει και εγώ κάνω μέτρηση μετά από αλλαγήν και βρίσκω 40 ,μου κάνει εντύπωση γιατί και πριν την αλλαγή ήταν 40 κάνω ξανά μέτρηση πιο προσεκτικά και βγαίνει 10.

Πάντως εγώ από την πείρα μου θα σου έλεγα μην ταλαιπωρήσε.Εγώ να πω την αμαρτία μου έχω σταματήσει να μετρώ νιτρικά.Τι κάνω ; ακολουθώ την ρουτίνα των αλλαγών μου ( κάθε 15 μέρες 30 -40% ) στο νερό και είμαστε μια χαρά.

Αυτά που μετρώ κατά χρονικά διαστήματα είναι τα ph gh kh όταν θέλω να δω σε ποιές τιμές είμαι.

:buttrock:

Εγω κανω το 30% καθε εβδομαδα.Ειναι πολυ?Και δευτερον το 10 περιπου που βρκα στην βρυση ειναι προβλημα.Εδω στον ωραιοτερο βραχο εχουμε προβλημα με το νερο.Ειναι απο γεωτρηση.Δλδ παντα υπαρχει κινδυνος να αλλαξουν οι παραμετροι.Αν και στον νερουλα μου του τα εχω πει,αλλα :hysterical: .Σευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 25 μερες περιμενω να μου ερθει το βαμβακι, :) και δεν εχω μεσα αυτην την στιγμη.Οσο για φυτα ασε πονεμενη ιστορια.Το ενυδρειο το εστησα πριν σας γνωρισω και εβαλα χονδρο βοτσαλο με το μεγαλυτερο 3 εκ.Φ.οποτε τι να μου στεριωσει εκει μεσα.Τον χειμωνα θα το αλλαξω και θα βαλω αμμο.Εχω 2 φυτα απλα επιβιωνουν,καμι αναπτυξη.Αχαριος βλεπεις.

οκ. άρα όταν έρθει το βαμβάκι θα βάλεις μια μικρή στρώση.

από φυτά γιατί δεν δένεις μια anubia σε μια πετρούλα? Μια χαρά δουλίτσα θα κάνει. βέβαια είναι και θέμα γούστου τα φυτά στα αφρικάνικα, δε λέω....

Τέλος, χρησιμοποιείς καθόλου αλάτια για KH, GH? Και αν ναι, αν θέλεις κανε και μια μέτρηση του νερού βρύσης, αφού προσθέσεις αυτά.

p.s.: και γω αρχάριος είμαι ... :hysterical: εδώ συζήτηση κάνουμε μπας και βρούμε άκρη. Και σε τελική ανάλυση ο κος Σωκράτης είπε κάτι πολύ σωστό. Αλλά είναι σημαντικό, επειδή η περίπτωσή σου είναι λίγο ιδιαίτερη, να καταλάβεις τι ακριβώς γίνεται......ε...? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

οκ. άρα όταν έρθει το βαμβάκι θα βάλεις μια μικρή στρώση.

από φυτά γιατί δεν δένεις μια anubia σε μια πετρούλα? Μια χαρά δουλίτσα θα κάνει. βέβαια είναι και θέμα γούστου τα φυτά στα αφρικάνικα, δε λέω....

Τέλος, χρησιμοποιείς καθόλου αλάτια για KH, GH? Και αν ναι, αν θέλεις κανε και μια μέτρηση του νερού βρύσης, αφού προσθέσεις αυτά.

p.s.: και γω αρχάριος είμαι ... :buttrock: εδώ συζήτηση κάνουμε μπας και βρούμε άκρη. Και σε τελική ανάλυση ο κος Σωκράτης είπε κάτι πολύ σωστό. Αλλά είναι σημαντικό, επειδή η περίπτωσή σου είναι λίγο ιδιαίτερη, να καταλάβεις τι ακριβώς γίνεται......ε...? :)

Ετσι οπως ειναι στημενω το ενυδρειο τα φυτα δεν του ταιριαζουν.Εχω βαλει κοκινη λαβα.Αλλα στην αναγκη θα βαλω.Τα τεστ ειναι aqua farmace μου ειπανε.Εναι αξιοπιστα ?

Link to comment
Share on other sites

Το NO3 στη βρύση είναι πρόβλημα για εσένα και όσους το

χρησιμοποιούν ελπίζω να μη το πίνεται το νερό.

Το NO3 μπορεί να έρχεται με το βυτίο ή να δημιουργείτε στη

στέρνα αν είναι στο νερό που παίρνεις δεν μπορείς να κάνεις

κάτι αν το παράγει η στέρνα θέλει καθάρισμα με απολυμαντικό

(χλωρίνη).

Σε κάθε περίπτωση μπορείς να κάνεις το εξίς με μια μικρή επένδυση

μπορείς να κάνεις ένα εναλλακτικό δίκτυο καθαρού νερού με μια

αντίστροφη όσμωση και μια έξτρα πλαστική δεξαμενή του τόνου

να μαζεύεις το σκληρό νερό για πότισμα και τουαλέτα.

Εδώ στη Σύρο οι ΑΟ έχουν κάνει θραύση.

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ ειναι aqua farmace μου ειπανε.Εναι αξιοπιστα ?

δεν τα γνωρίζω, εκτός και αν είναι ΑPI , που απο κάτω γράφει aquarium pharmaceuticals

Link to comment
Share on other sites

Το NO3 στη βρύση είναι πρόβλημα για εσένα και όσους το

χρησιμοποιούν ελπίζω να μη το πίνεται το νερό.

Το NO3 μπορεί να έρχεται με το βυτίο ή να δημιουργείτε στη

στέρνα αν είναι στο νερό που παίρνεις δεν μπορείς να κάνεις

κάτι αν το παράγει η στέρνα θέλει καθάρισμα με απολυμαντικό

(χλωρίνη).

Σε κάθε περίπτωση μπορείς να κάνεις το εξίς με μια μικρή επένδυση

μπορείς να κάνεις ένα εναλλακτικό δίκτυο καθαρού νερού με μια

αντίστροφη όσμωση και μια έξτρα πλαστική δεξαμενή του τόνου

να μαζεύεις το σκληρό νερό για πότισμα και τουαλέτα.

Εδώ στη Σύρο οι ΑΟ έχουν κάνει θραύση.

Οχι δεν το πινουμε. :buttrock: Εχω και αλλη στερνα που μαζευω το βροχηνο.Μηπως ειναι καλυτερο?Οταν τα πηγα για αναλυση στην Αθηνα μου προτειναν της στερνας γιατι ειναι καταλυλοτερο (Σκληρο ).Αλλαζω 200λτ την εβδομαδα.Ποια α/ο να παρω?Και μετα αυτο το νερο δεν πρεπει να το κανω σκληρο? Και με ποια διδικασια?Εχω μεγαλο προβλημα χρονου το καλοκαιρη. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας μερα.Λοιπον εκανα στην βρυση το τεστ και ειναι πολυ ανοιχτο πορτοκαλι.10 και λιγο κατω.Εκανα και στο ενυδρειο και ειναι 20 +.Το ερωτημαμου ειναι αν στην βρυση πρεπει να ειναι 0.Το χθεσινο τεστ οπος κουναγα τον δοκιμαστικο σωληνα πριν βαλω της δευτερες σταγωνες ,εσταξε λιγο και ισως γιαυτο πηρα μεγαλη ενδειξη.Και ενα δευτερο ερωτημα.Υπαρχει τεστ που βιδωνουν τα καπακια στους δοκιμαστικους σωληνες? :)

δεν τα γνωρίζω, εκτός και αν είναι ΑPI , που απο κάτω γράφει aquarium pharmaceuticals

Api ειναι. :buttrock:

Στη βρυση πρεπει να ειναι μηδεν (και για το ενυδρειο αλλα φυικα και για ποση)

Φυσικα για ποση πρεπει αν ειναι ελεγμενο ακομα πιο διεξοδεικα απο το χημειο.

Αν δεν εχει κριθει ποσιμο το νερο, δεν κανει ουτε και για ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Μι με τρελαινεται ρε παιδια.Το ενυδρειο τρεχει 6 μηνες.Εχω 3 γεννες και μια γκαστρωμενη.Ολες οι μετρηισεις μου ειναι τελειες.Το νερο ειναι απο γεωτρηση.Δεν εχω χασει κανενα ψαρι.Εγω το βραδυ θα βαλω σκουπα και θα μετρησω παλι το πρωι. Το μονο που αλλαξα στη ρουτινα.

Link to comment
Share on other sites

Μι με τρελαινεται ρε παιδια.Το ενυδρειο τρεχει 6 μηνες.Εχω 3 γεννες και μια γκαστρωμενη.Ολες οι μετρηισεις μου ειναι τελειες.Το νερο ειναι απο γεωτρηση.Δεν εχω χασει κανενα ψαρι.Εγω το βραδυ θα βαλω σκουπα και θα μετρησω παλι το πρωι. Το μονο που αλλαξα στη ρουτινα.

Μετραγες και παλιοτερα νιτρικα και ειχες τοσα?

Link to comment
Share on other sites

Μετραγες και παλιοτερα νιτρικα και ειχες τοσα?

Οχι,παντα ειχα αλλα κατω απο τα ορια.Δεν ξερω αν ειναι συμτωση αλλα απο τοτε που διαβασα για την σκουπα και την καταργησα,μου παρουσιαστηκαν αυξημενα.Εναι περιπου 20 μερες.Αλλοστε αυτο το θεμα το ανοιξα τοτε.Γιαυτο λεω μπας και ειναι λογο σκουπας.Οπως και προ ανεφερα εχω λαθος στησιμο λογου βοτσαλου και υποψιαζωμαι οτι μαζευει πολυ πραγμα αναμεσα στο βοτσαλο.Λεω τωρα εγω.Παντος το βραδυ θα βαλω την σκουπα για να σιγουρευτω υπερ η κατα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή θα αλλάξεις το βοτσάλο σε άμμο όπως είπες και σύ πράγμα που θα κάνει καλό και στα ψάρια.Όπως ξέρεις οι αφρικάνοι ρουφούν την άμμο και την διώχνουν ,ίσως είναι ενας τρόπος να καθαρίζουν τα βράγχια τους .Τα βότσαλα κρατουν κάτω στον πάτο και περιττώματα και πιθανόν υπολείμματα τροφών οπότε χρειάζεται και σιφωνάρισμα.

Αυτά θα λυθουν με την αλλαγή σε άμμο.

Θα το πω ακόμα μια φορά μην ταλαιπωρείσαι και μην έχεις άγχος με τα νιτρικά ,εσύ θα κάνεις τις ρουτίνες σοιυ όπως τις κάνεις και τα νιτρικά θα διατηρούνται σε αξιοπρεπή πλαίσια.

Εγώ έχω tropheus moori το ενυδρείο έιναι 10 εβδομάδων μέτρησα μόνο μια φορά νιτρικά και ήταν περίπου 20 ,όπως σου είπα αλλάζω νερό ανα 15 μέρες 30 - 40 % σε rio 400.Δεν θα μετρήσω ξανά νιτρικά απλά θα ακολουθώ την ρουτίνα μου.

Παλιότερα είχα mbuna έφτανα και μέχρι 40 νιτρικά γιατί είχα και αρκετά ψάρια μετά από κάθε αλλαγή

- μετά από μέτρηση νιτρικών - έπεφτα στα 10.

Συμπέρασμα :Ακολουθούμε τις ρουτίνες μας και δεν φοβόμαστε καθόλου και όλα καλά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή θα αλλάξεις το βοτσάλο σε άμμο όπως είπες και σύ πράγμα που θα κάνει καλό και στα ψάρια.Όπως ξέρεις οι αφρικάνοι ρουφούν την άμμο και την διώχνουν ,ίσως είναι ενας τρόπος να καθαρίζουν τα βράγχια τους .Τα βότσαλα κρατουν κάτω στον πάτο και περιττώματα και πιθανόν υπολείμματα τροφών οπότε χρειάζεται και σιφωνάρισμα.

Αυτά θα λυθουν με την αλλαγή σε άμμο.

Θα το πω ακόμα μια φορά μην ταλαιπωρείσαι και μην έχεις άγχος με τα νιτρικά ,εσύ θα κάνεις τις ρουτίνες σοιυ όπως τις κάνεις και τα νιτρικά θα διατηρούνται σε αξιοπρεπή πλαίσια.

Εγώ έχω tropheus moori το ενυδρείο έιναι 10 εβδομάδων μέτρησα μόνο μια φορά νιτρικά και ήταν περίπου 20 ,όπως σου είπα αλλάζω νερό ανα 15 μέρες 30 - 40 % σε rio 400.Δεν θα μετρήσω ξανά νιτρικά απλά θα ακολουθώ την ρουτίνα μου.

Παλιότερα είχα mbuna έφτανα και μέχρι 40 νιτρικά γιατί είχα και αρκετά ψάρια μετά από κάθε αλλαγή

- μετά από μέτρηση νιτρικών - έπεφτα στα 10.

Συμπέρασμα :Ακολουθούμε τις ρουτίνες μας και δεν φοβόμαστε καθόλου και όλα καλά.

:)

Σε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο ποσο καιρο εχεις να το καθαρισεις;

To ενδεχομενο να εχει μαζεψει τροφες και περιτοματα απο τα ψαρια το αποκλειουμε;

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγω θα σου πρότεινα να κάνεις μια επένδυση. Πιο πολυ για τον εαυτό σου και όχι για τα ψάρια. Κάνε μια ερώτηση στη waterwaves να σου κάνουν μια προσφορά για μια οικιακή αντίστροφη όσμοση 3 σταδίων + ιχνοστοιχεία για να πίνεις από εκεί! Εαν θες μετα την χρησιμοποιείς και για τα ψαράκια σου ρίχνοντας ειδικό αλάτι και εάν θες ιχνοστοιχεία για αφρικάνες (δεν είναι κάτι ούτε τραγικό ούτε ακριβό).

:)

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο ποσο καιρο εχεις να το καθαρισεις;

To ενδεχομενο να εχει μαζεψει τροφες και περιτοματα απο τα ψαρια το αποκλειουμε;

Η αληθεια ειναι οτι ξεχασα να ανφερω οτι εκτος την σκουπα που καταργησα δεν καθαριζω και τα φιλτρα,μετα απο διαβασμα.Καθε μηνα τα καθαριζα.Το ενα φιλτρο εχει 1 μηνα και το αλλο 2 μηνες να καθαριστει.Το βραδυ θα βαλω σκουπα και αμα δεν δω αποτελεσμα θα καθαρισω και το φιλτρο αυριο.Αλλα πιστευω οτι ο κυριος Γεωργιου εχει δικιο.Γιατι μεχρι 20 μερες πριν δεν ειχα κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ξεχασα να ανφερω οτι εκτος την σκουπα που καταργησα δεν καθαριζω και τα φιλτρα,μετα απο διαβασμα.Καθε μηνα τα καθαριζα.Το ενα φιλτρο εχει 1 μηνα και το αλλο 2 μηνες να καθαριστει.Το βραδυ θα βαλω σκουπα και αμα δεν δω αποτελεσμα θα καθαρισω και το φιλτρο αυριο.Αλλα πιστευω οτι ο κυριος Γεωργιου εχει δικιο.Γιατι μεχρι 20 μερες πριν δεν ειχα κανενα προβλημα.

Αν ειναι για 1-2 μηνες τοτε το προβλημα δεν νομιζω να ειναι απο εκει,κανε ενα καλο καθαρισμο βυθου,μια αλλαγη νερου και κανε παλι μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον νομιζω οτι εχω προβλημα με το νερο της βρυσης.Χθες πριν κανω αλλαγη ηταν 40 (κοκινο) .Εκανα την αλλαγη το 1/3 200λτ.καθαρισα το βοτσαλακι επιμελος και το φιλτρο(το μεγαλο) και σημερα το πρωι βρηκα 20.Το ερωτημα μου ειναι ,αν αυτες οι συνθηκες μπορουν να με πανε μεχρι τον Οκτωβριο που θα βαλω τοτε την αμμο στο ενυδρειο η πρεπει να το επισπευσω , να βαλω και φυτα ,για να μου απορροφησουν τα νιτρικα. Και η αλλη λυση ειναι να στραφω προς Α/Ο και εκει θα ηθελα προτασεις σας για ποια να παρω σε αυτα τα λυτρα. :P Παντος τα ψαρακια μου δειχνουν μια χαρα.Εχω και τρεις μπουκωμενες.Δεν νομιζω να ειναι και τα μωρα που εχω μεσα :hysterical: .πρεπει να ειναι καμια 25αρια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον νομιζω οτι εχω προβλημα με το νερο της βρυσης.Χθες πριν κανω αλλαγη ηταν 40 (κοκινο) .Εκανα την αλλαγη το 1/3 200λτ.καθαρισα το βοτσαλακι επιμελος και το φιλτρο(το μεγαλο) και σημερα το πρωι βρηκα 20.Το ερωτημα μου ειναι ,αν αυτες οι συνθηκες μπορουν να με πανε μεχρι τον Οκτωβριο που θα βαλω τοτε την αμμο στο ενυδρειο η πρεπει να το επισπευσω , να βαλω και φυτα ,για να μου απορροφησουν τα νιτρικα. Και η αλλη λυση ειναι να στραφω προς Α/Ο και εκει θα ηθελα προτασεις σας για ποια να παρω σε αυτα τα λυτρα. :hysterical: Παντος τα ψαρακια μου δειχνουν μια χαρα.Εχω και τρεις μπουκωμενες.Δεν νομιζω να ειναι και τα μωρα που εχω μεσα :hysterical: .πρεπει να ειναι καμια 25αρια :thumbup:

Καλημέρα θα το ξαναπώ συνέχισε την ρουτίνα σου και μην φοβάσαι.Προφανώς και πας μέχρι τον Οκτώβριο.Προσπάθησε να βάλεις κερατόφυλλο - αν δεν το φάνε - για να τραβήξεις τα νιτρικά ,ωστόσο σου λέω ξανά κάνε τις ρουτίνες σου.

Μην βιαστείς για α/ο άλλαξε άμμο και βλέπουμε ,μην βιάζεσαι αντιλμαβάνομαι το άγχος σου ,πίστεψε με όμως δεν έχεις πρόβλημα ,ήδη από οτι λές σύντομα θα έχεις γεννητούρια.

Κάνε μας μια παρόυσίαση το ενυδρείο σου :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα το ξαναπώ συνέχισε την ρουτίνα σου και μην φοβάσαι.Προφανώς και πας μέχρι τον Οκτώβριο.Προσπάθησε να βάλεις κερατόφυλλο - αν δεν το φάνε - για να τραβήξεις τα νιτρικά ,ωστόσο σου λέω ξανά κάνε τις ρουτίνες σου.

Μην βιαστείς για α/ο άλλαξε άμμο και βλέπουμε ,μην βιάζεσαι αντιλμαβάνομαι το άγχος σου ,πίστεψε με όμως δεν έχεις πρόβλημα ,ήδη από οτι λές σύντομα θα έχεις γεννητούρια.

Κάνε μας μια παρόυσίαση το ενυδρείο σου :P

Σευχαριστω πολυ.Μολις βρω λιγο χρονο θα το κανω,και τον οκτωβρη θατο παρουσιασω με αμμο ξανα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγω θα σου πρότεινα να κάνεις μια επένδυση. Πιο πολυ για τον εαυτό σου και όχι για τα ψάρια. Κάνε μια ερώτηση στη waterwaves να σου κάνουν μια προσφορά για μια οικιακή αντίστροφη όσμοση 3 σταδίων + ιχνοστοιχεία για να πίνεις από εκεί! Εαν θες μετα την χρησιμοποιείς και για τα ψαράκια σου ρίχνοντας ειδικό αλάτι και εάν θες ιχνοστοιχεία για αφρικάνες (δεν είναι κάτι ούτε τραγικό ούτε ακριβό).

:P

Καινουρια μοδα ειν'αυτη;Οσμωση στη Αφρικη;;;; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για να εχετε τα στοιχεια δεν ανοιγω νεο θεμα.Χθες εκανα την ρουτινα και ολα ηταν οκ.Εκτος το ΝΟ 3 που ηταν 20(πορτοκαλι).Κανω αλλαγη του 30% νερου και περιχαρεις λεω να κανω και ενα δευτερο μετρημα. :thumbup: .Αντι να κατεβει ανεβηκε προς το κοκινο (40).Τι συμβενει ρε παιδια? :hysterical:

:P

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Και η οσμωση θα διορθωσει το προβλημα;

Ας αλλαξει το χαλικι με αμμο,και να μας πει τι βρωμα θα βρει απο κατω μολις το βγαλει.... :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...