Jump to content

Προυπολογισμός Nano Reef.


jimakosR21

Recommended Posts

Παιδιά τα 15κιλά ζωντανού βράχου και τα 20 ζωντανού αραγωνίτη είναι MUST στο ενυδρείο???Μια χαρα ειναι.

Ποιά είναι η αναλογία ζωντανού βράχου/αραγωνίτη ανά λίτρο???1 κιλο βραχος για 10 λιτρα νερου.

Μπορώ να βάλω λιγότερα και να τοποθετήσω και νεκρό βράχο/αμμό?? Γιατί ακουώ αραγωνίτη αραγωνίτη και δεν έχω καταλάβει αν το υπόστρομα σας αποτελείτε από ζωντανή μόνο άμμο ή και νεκρή..Μπορεις να βαλεις και σκετο νεκρο και σκετο ζωντανο.Ακομα μπορεις να βαλεις και τα δυο μαζι σε αναλογια 50/50.Να ξερεις ομως οτι θα αργεισει πιο πολλυ το στρωσιμο του ενυδρειου.

Και κάτι τελευταίο...

Έστω ότι βάζω και νεκρή πέτρα.. Σε αυτή δεν τοποθετώ κοράλια κλπ?? Ούτε όταν ωριμάσει??Αμα ωριμασει το συστημα σου και σε αυτα μπορεις να βαλεις.Μην ξεχνας οτι οσο περναει ο καιρος αυτος ζωντανευει.

:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ξέρεις τι?? Επειδή δεν έχω λεφτά και τα 150 + ευρό του βράχου μου κακοφαίνονται λίγο σκέφτομαι να το πάω πολύ αργά...

μπορώ να ξεκινήσω με 6 κιλά ζωντανού βράχου και 8 νεκρού και 15 κιλά ζωντανή άμμο και 5 νεκρή???

Υπομονή έχω απεριόριστη..

Όμως εδώ τιθετε το θέμα!!! Παίδες.. Αν βάλω 50/50 ζωντανό νεκρό βράχο τι βιολογία θα την στηρίξω πάλι στο βράχο??? Και όχι σε μακαρόνια???

Σε βράχο ε? Επειδή με τον καιρό μαθαίνω από ενυδρεία κατανοώ ότι μεν Στα βράχια και στους βυθούς αργεί πάρα πολυυυ το στρώσιμο (2-3 μήνες) για να υπάρξει μια μικρή βιολογία ενώ στα βιολογικά υλικά γίνεται γρήγορα αλλά έχω την εντύπωση ότι "καταστρέφεται" πολύ πιο εύκολα .. (με μια μεγάλη αλλαγή νερού πχ) . Πως στα διαφορα σημεία του ενυδρείου η βιολογία είναι πιο ισχυρή ..

Βλακείες λέω?

Τι λέτε στο ενδεχόμενο να πάω σε λιγότερο ζωντανό βράχο και σε περισσότερο νεκρό.. Θα είναι λάθος??? Ενυδρειακά?? Γιατί άμα είναι μην το κάνω..

Πείτε μου μια καλή αναλογία εκτός του 100% ζωντανού.

ΥΓ:Πόσο βρίσκω στην αγορά τον νεκρό βράχο

ΥΓ2: Σε ευχαριστώ πολύ maik78... :)

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι?? Επειδή δεν έχω λεφτά και τα 150 + ευρό του βράχου μου κακοφαίνονται λίγο σκέφτομαι να το πάω πολύ αργά...

μπορώ να ξεκινήσω με 6 κιλά ζωντανού βράχου και 8 νεκρού και 15 κιλά ζωντανή άμμο και 5 νεκρή???

Υπομονή έχω απεριόριστη..

Όμως εδώ τιθετε το θέμα!!! Παίδες.. Αν βάλω 50/50 ζωντανό νεκρό βράχο τι βιολογία θα την στηρίξω πάλι στο βράχο??? Και όχι σε μακαρόνια???

Σε βράχο ε? Επειδή με τον καιρό μαθαίνω από ενυδρεία κατανοώ ότι μεν Στα βράχια και στους βυθούς αργεί πάρα πολυυυ το στρώσιμο (2-3 μήνες) για να υπάρξει μια μικρή βιολογία ενώ στα βιολογικά υλικά γίνεται γρήγορα αλλά έχω την εντύπωση ότι "καταστρέφεται" πολύ πιο εύκολα .. (με μια μεγάλη αλλαγή νερού πχ) . Πως στα διαφορα σημεία του ενυδρείου η βιολογία είναι πιο ισχυρή ..

Βλακείες λέω?

Τι λέτε στο ενδεχόμενο να πάω σε λιγότερο ζωντανό βράχο και σε περισσότερο νεκρό.. Θα είναι λάθος??? Ενυδρειακά?? Γιατί άμα είναι μην το κάνω..

Πείτε μου μια καλή αναλογία εκτός του 100% ζωντανού.

ΥΓ:Πόσο βρίσκω στην αγορά τον νεκρό βράχο

ΥΓ2: Σε ευχαριστώ πολύ maik78... :)

Κοιτα να δεις.Βραχο και αραγωνιτη μπορεις να βαλεις και τα δυο νεκρα αλλα θα αργησει πολυ να αρχισει να αναπτυσεται η βιολογια.Στο θαλασσινο αναπτυσεται πολυ πιο αργα απο οτι στο γλυκο.Μπορεις να βαλεις 50/50 τον βραχο και το ιδιο και τον αραγωνιτη.Τον ζωντανο αραγωνιτη ομως να τον βαλεις οπωσδηποτε απο πανω απο τον νεκρο.Οσο για την βιολογια καλυτερα να την στιρηξεις στο βραχο και στον αραγωνιτη.Ξεχασε τα μακαρονια στο θαλασσινο,θα σου ανεβαζει νιτρικα στο ταβανι το φιλτρο. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω 50/50 το μόνο πρόβλημα είναι η καθυστέρηση στο στρώσιμο???

Και η καθυστέρηση στην ωριμότητα των νεκρών σημείων??

Δεν υπάρχει κάποια άλλη ένσταση???

Anyway θα δώ αν είναι μεγάλη η διαφορά στο οικονομικό και αν με συμφέρει και μου το προτείνετε ως λύση ..... Why not!!

Με υπομονή όλα γίνονται.....

Ευχαριστώ πάρα πολύ....:)

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω 50/50 το μόνο πρόβλημα είναι η καθυστέρηση στο στρώσιμο???

Και η καθυστέρηση στην ωριμότητα των νεκρών σημείων??

Δεν υπάρχει κάποια άλλη ένσταση???

Anyway θα δώ αν είναι μεγάλη η διαφορά στο οικονομικό και αν με συμφέρει και μου το προτείνετε ως λύση ..... Why not!!

Με υπομονή όλα γίνονται.....

Ευχαριστώ πάρα πολύ....:)

Αν νομιζεις οτι θα εχεις υπομονη στο ρυθμο με τον οποιο θα γεμισεις το ενυδρειο σου,τοτε με 50/50 ζωντανο και ψοφιο βραχο,δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ακη.. θα έχω.. γιατί δεν έχω λεφτά.. Και αν είναι να αρχίσω να τσαμπουνάω 20ευρα 30ευρα 40ευρα για κοράλια μετά τον εξοπλισμό με κόβω να τρώω τις bamboo shrimps μου!!

Άσε που για κοράλια θα πρέπει να τα "σκάσω" και για extra test.. Οπότε πάω σε 50/50 αν δω ότι έχει μεγάλη διαφορά και ελπίζω απλά να μην αργήσει τραγικά το στρώσιμο για 1 ζευγάρι clown ..!

Όσο για την ωρίμανση του ενυδρείου.. Υπάρχει υπομονή και μάλιστα μεγάλη..

Τον ζωντανό βράχο να τον κουράρω εκτός ενυδρείου ???

Όσο τον κουράρω να βάλω αραγωνίτη και νεκρό βράχο να τρέχουν στο ενυδρείο ή μόλις κουραριστεί???

Όσο για το κουράρισμα.. Θα χωρέση σε λεκανίτσα με κυκλοφορητές? Και θα τον βγάλω τον βράχο πότε?? Όταν γίνει ο κύκλος του αζώτου???

Επίσης έστω ότι κουράρεται.. Το νερό της λεκάνης το αδειάζω και φτιάχνω άλλο για το ενυδρείο ή ρίχνω και αυτό της λεκάνης στο ενυδρείο..?

* Σόρρυ για τις εκτός θέματος κλασσικές ερωτήσεις αρχάριου απλά στο κομμάτι αυτό έχω ένα μικρό κενουδάκι.. Και ότι ξέρω για ζωντανό βράχο το ξέρω απ το navy..

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ακη.. θα έχω.. γιατί δεν έχω λεφτά.. Και αν είναι να αρχίσω να τσαμπουνάω 20ευρα 30ευρα 40ευρα για κοράλια μετά τον εξοπλισμό με κόβω να τρώω τις bamboo shrimps μου!!

Άσε που για κοράλια θα πρέπει να τα "σκάσω" και για extra test.. Οπότε πάω σε 50/50 αν δω ότι έχει μεγάλη διαφορά και ελπίζω απλά να μην αργήσει τραγικά το στρώσιμο για 1 ζευγάρι clown ..!

Όσο για την ωρίμανση του ενυδρείου.. Υπάρχει υπομονή και μάλιστα μεγάλη..

Τον ζωντανό βράχο να τον κουράρω εκτός ενυδρείου ???

Όσο τον κουράρω να βάλω αραγωνίτη και νεκρό βράχο να τρέχουν στο ενυδρείο ή μόλις κουραριστεί???

Όσο για το κουράρισμα.. Θα χωρέση σε λεκανίτσα με κυκλοφορητές? Και θα τον βγάλω τον βράχο πότε?? Όταν γίνει ο κύκλος του αζώτου???

Επίσης έστω ότι κουράρεται.. Το νερό της λεκάνης το αδειάζω και φτιάχνω άλλο για το ενυδρείο ή ρίχνω και αυτό της λεκάνης στο ενυδρείο..?

* Σόρρυ για τις εκτός θέματος κλασσικές ερωτήσεις αρχάριου απλά στο κομμάτι αυτό έχω ένα μικρό κενουδάκι.. Και ότι ξέρω για ζωντανό βράχο το ξέρω απ το navy..

:)

o navy ομως σου έχει δόσει απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς...

τα ξέχασες η' δεν πιστεύεις αυτά που σου λέω, και ζητάς νέες απαντήσεις ???

Link to comment
Share on other sites

o navy ομως σου έχει δόσει απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς...

τα ξέχασες η' δεν πιστεύεις αυτά που σου λέω, και ζητάς νέες απαντήσεις ???

Θυμάμαι και δεν αναζητώ νέες απλά δεν τα έχω εμπεδώσει! :)

Θυμάμαι: Τον κουράρω εκτός ενυδρείου σε λεκάνη. Τον βαράνε κυκλοφορητές. Μόλις μηδενηστεί Αμωνία και Νο2 τον βάζω στο ενυδρείο...

Δε θυμάμαι: Τότε βάζω αραγωνίτη και νεκρό βράχο?? Φτιάχνω άλλο νερό για το ενυδρείο?? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...