Jump to content

ΝΕΟΣ ΣΤΑ ΠΙΡΑΝΙΑ


thanos459

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια,,,,επειδη ειμαι επαρχια,,,και σε νησι,,εψαξα για λαμπα και ειναι κουκουρουκου,,,,αλλα μου λεγε ο ενας αλλα ο αλλος,,,,,,,,,,

kwstas original υπαρχει κανα online καταστημα για λαμπες grolux που μου ειπες???η εστω αν εχετε κανα λινκ να τσεκαρω,,,,,,,,,,,,,,,,,,ευχαριστω και παλι για την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

παιδια,,,,επειδη ειμαι επαρχια,,,και σε νησι,,εψαξα για λαμπα και ειναι κουκουρουκου,,,,αλλα μου λεγε ο ενας αλλα ο αλλος,,,,,,,,,,

kwstas original υπαρχει κανα online καταστημα για λαμπες grolux που μου ειπες???η εστω αν εχετε κανα λινκ να τσεκαρω,,,,,,,,,,,,,,,,,,ευχαριστω και παλι για την βοηθεια σας

Γραφεια της sylvania 210 996 65 61

Αυτοι θα σου πουν ποιον προμηθευσαν τελευταιο ωστε να τις παραγγειλεις και να στις στειλει με currier.

Δες εδω ποια σε ενδιαφερει http://www.sylvania-lamps.com/index.php

:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,,,,,,,,,,,,,,,,,,,εχουμε και λεμε,,,,,,ενυδρειο λειτουργει εδω και μια βδομαδα,,,,,οι μετρησεις για αρχη ειναι

ph 7

gh 10

kh 7

no3 0

no2 0

μεσα εχω βαλει αρκετο κερατοφυλλο,,2 valesneries,και προσθεσα και 2 πιστιες (στρατο ευχαριστω)που πιστευω να μεγαλωσουν,,,,,,,,,,

αυτα προς το παρων,,,,,,αυριο θα κανω και μετρησεις αμμωνιας, και ποσταρω ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομουν αυτο που μου ειπατε για τα serrasalmus...........

μπορω να βαλω ενα ρομ μεσα η ειναι λιγα τα περιπου 250 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομουν αυτο που μου ειπατε για τα serrasalmus...........

μπορω να βαλω ενα ρομ μεσα η ειναι λιγα τα περιπου 250 λιτρα?

Αν τον πάρεις μικρό δεν θα έχεις πρόβλημα έχει αργή ανάπτυξη.Αργότερα όμως πρέπει να τον βάλεις σε ένα μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Και μια φωτο,,,,,,περιμενω παρατηρησεις για να τις διορθωσω,,,,,,,,,,,,,,,,εχω και 2 χρυσοψαρα να στρωθει γρηγοροτερα το ενυδρειο αλλα θα τα βγαλω γιατι μου τσακισανε τις πιστιες τα ατιμα

post-12363-1270412699_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

βαλε οπωσδηποτε μαυρο χαρτονι-αφισα πισω, θα δειξει πολυ καλυτερα!

τα ξυλα στο aquascape ειναι το βασικοτερο. μπορεις να τα στειλεις στη μια μερια ή να τα βαλεις κ ορθια ωστε να εξοικονομισεις χωρο για κολυμπι.

παρολα αυτα αν τα δοκιμασες κ σου αρεσαν ετσι προχωρα.

νομιζω οτι το-τα ψαρια που θα αποκτησεις θα ειναι τυχερα αφου βλεπω οτι εχεις μερακι κ υπομονη για να εχεις καλο αποτελεσμα :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ρε αντωνη,,,,προσπαθω να κανω το καλυτερο τωρα που ειναι αρχη για να εχω τον η τους κατοικους ακρως ευτυχισμενους και προπαντων υγιεις~!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τις ρίζες θα ήταν καλύτερα να τις δέσεις κάπου πάνω ή να τις έβαζες στις πίσω γωνίες.Με το χαρτόνι θα δείξει πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

λοιποννννν,,,,,ακουσα συμβουλη σας,,,,πηγα και πηρα μαυρο χαρτονι,,,,,,,,το εβαλα,,,,αλλα δεν μου αρεσε και δυο μερες τωρα εψαχνα κατι που να μου αρεσει!!!!

ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ,,,,,,,,,,,,,,,,ειναι αφισσα με φωτογραφια απο ριζες μεγαλων δεντρων που εχουν λιγη αλγη πανω τους,,,,,μου θυμησε τις απιστευτες πλατες που κυκλοφορουν,,,και ετσι το χτυπησα,,,,,,βεβαια δεν φαινεται καλα απο την φωτο ρε γαμωτο,,,,γ αυτο και βαζω μια δευτερη πιο κοντινη,,,,,,που ισα ισα διακρινεται,,,,τα ξυλα τα αλλαξα τοποθεσια,,,αλλα δεν μου αρεσαν,,,,,και τα ξαναεβαλα κεντρο,,,,,,,,,,

παρολα αυτα μου φαινεται εδειξε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

post-12363-1270843542_thumb.jpg

post-12363-1270843583_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πας καλά το θέμα. :thumbup:

Αν θέλεις κόλλα την αφίσα με λάδι μαγειρέματος και αφαιρώντας τις φυσαλίδες με τηλεκάρτα ή ότι βρεις θα δεις μεγάλη διαφορά, επίσης φρόντισε ένα κομμάτι του ενυδρείου να είναι σκοτεινό για να αράζει το ψάρι όταν το χρειάζεται καθώς στη φύση ζει σε σκοτεινό περιβάλλον με πολλές κρυψώνες, θα έλεγα περισσότερα ξύλα και όρθια.

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχεις σβησει την πισω λαμπα γιαυτο δεν φαινεται.

αν δεν κανω λαθος μπορεις να βαλεις καποιο λαδι-σπρεϊ σιλικονης, για να κολησει στο τζαμι κ να φαινεται καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδιαααααα,,,,,,,αυριο θα το κανω και θα σας πω αποτελεσματα,,,,,αντωνη την πισω λαμπα την εχω βγαλει επιτιδες γιατι παραηταν δυνατος φωτισμος για πιρανι,,,,,,,,,,,,,και κατι αλλο,,,για τα φυτα θα χρειαστω co2??? η επειδη ειναι ευκολα δεν θα χρειαστει,,,,,σκεφτομαι να παρω καμια πιστια,,,μου χε δωσει ο στρατος αλλα μου τις ρημαξαν τα χρυσοψαρα,,,,,,,,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Ωπ...εχασα επεισοδια!παει καλα το θεμα....!! :helpsmilie:

Δοκιμασε να τυλιξεις με αλουμινοχαρτο τη λαμπα, :D μου φενεται υπερβολικος ο φωτισμος!

Αν ημουνα red belly θα μου εσπαγε τα νευρα! :)

Δοκιμασε να στρωσεις το βυθο ολο φυλλα, και δυο ριζες αριστερα δεξια ορθιες ωστε στο κεντρο να δημιουργουν το ''ξεφωτο'' που ειδη εχεις πετυχει! :rasp:

Μολις σκοτεινιασει και στρωθει με φυλλα στο εδαφος, σου μενει κανενα φυτο επιφανειας για να δεσει το σκηνικο του τρομου! :thumbup:

Καλη συνεχεια....περιμενουμε νεα!!! :rasp:

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

ωραιο το ενυδρειο σου φιλε μου.δυο προτασεις:απ τις δυο λαμπες αναψε την πισω και ως λατρης του σκουρου νερου σου προτεινω να σκουρηνεις το νερο σου.θα δεις πιστευω αλλο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

να μαι παλι,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΟ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΦΤΙΑΧΝΕΤΕ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΡΙΖΕΣ.......

ΚΟΛΗΣΑ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΑΦΙΣΣΑ!!!ΜΕ ΣΙΛΙΚΟΝΗ !!!!ΤΖΕΤΕ!!!ΜΕΙΩΣΑ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

post-12363-1270917536_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε μπραβο!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

αντωνη,,,,,ψαχνω..,,,δεν θα λεγα οχι σε κανα ρομ η κανα μανουελι,,,,αλλα ψανω και red belly,,,,,το προβλημα ειναι οτι δεν εχουν στοκ,,και οτι δεν στελνουν ολοι επαρχια,,,αν υπαρχει κανεις που να ξερει site ας με ενημερωσει,,,,

Link to comment
Share on other sites

red belly μικρα εφερε το w.i. αν δεν κανω λαθος κ σε μικρο μεγεθος κ το πιο πιθανο να μπορει να σου τα στειλει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι μου και συμφορουμιτες,,,,,ηταν σημερα να παραλαβω τα 6 μικρα μου διαβολακια,,,αλλα δυστυχως εχουν απεργια τα πλοια,,οποτε απο αυριο και βλεπουμε,,αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα καταφερω να τα ταισω αποξηραμενη τροφη,,,αρτεμια η bloodworms καθως μου ειπαν απο το καταστημα τα οποια τα πηρα οτι ηδη τους δινουν κατεψυγμενη τροφη,,,,,,

εχω και μια ειδικη πρωτεινη σε σκονη,,,κανει να τους δωσω?και αν ναι με ποιο τροπο θα τους την δινω?γιατι ειναι σε σκονη,

επισης οι τελευταιες μετρησεις νερου δειχνουν οτι ολα ειναι ετοιμα για να δεχθουν τους κατοικους,,,,, ,,σας ευχαριστω Θανος :D:thumbup::thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...