Jump to content

ΝΕΟΣ ΣΤΑ ΠΙΡΑΝΙΑ


thanos459

Recommended Posts

Δεν μπορεις να κανεις κατι τωρα αλλωστε.

Μαλλον ο αδυναμος που κρυβετε και εχασε το ματι του, δεν θα φτασει ποτε τα 8 εκ.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κωστα εχω χασει κ εγω μικρα με αυτο τον τροπο κ ισως στο μελλον ξαναχασω.

δυστυχως αυτα συμβαινουν σε αυτα τα ειδη...

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εχω χασει κ εγω μικρα με αυτο τον τροπο κ ισως στο μελλον ξαναχασω.

δυστυχως αυτα συμβαινουν σε αυτα τα ειδη...

Απλα καναμε ολοι μας οτι καλητερο με το ενυδρειο του φιλου και τον καθοδηγουσαμε απο την αρχη του ξεκινηματος του....απογοητευτηκα μετα απο μια τετοια ειδηση, ολα πηγαιναν πολυ καλα.. :)

Με συγχωρεις μοντ που πορωνομαι, καποια ενυδρεια τα νιωθω σαν ''δικα μου''...αν με καταλαβαινεις..

Link to comment
Share on other sites

Απλα καναμε ολοι μας οτι καλητερο με το ενυδρειο του φιλου και τον καθοδηγουσαμε απο την αρχη του ξεκινηματος του....απογοητευτηκα μετα απο μια τετοια ειδηση, ολα πηγαιναν πολυ καλα.. :)

Με συγχωρεις μοντ που πορωνομαι, καποια ενυδρεια τα νιωθω σαν ''δικα μου''...αν με καταλαβαινεις..

σε καταλαβαινω βρε!

εγω ισως ειδα αρκετες φορες αυτο το εργο κ εχω αρχισει να λιγο πιο αναισθητος... :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,,,,κανω πραγματικα οτι μπορω,,,,δεν εχω τυψεις γ αυτο το λογο,,,,,,,

τα προσεχω οσο δυνατον περισσοτερο,,,,,,,,,,μεχρι και η μανα μου με κραζει,,,,,,,

ουτε παιδια μου να ηταν,,,,,

και αν εσυ στεναχωρεθηκες μια,,,,εγω στεναχωρεθηκα 1000,,,,,,,,πιστεψε με,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαινω βρε!

εγω ισως ειδα αρκετες φορες αυτο το εργο κ εχω αρχισει να λιγο πιο αναισθητος... :)

η πειρα ειναι μια χτενα που την αποκτας οταν εισαι πια φαλακρος......εσυ δεν εχει μαλλια.. :)

ρε παιδια,,,,κανω πραγματικα οτι μπορω,,,,δεν εχω τυψεις γ αυτο το λογο,,,,,,,

τα προσεχω οσο δυνατον περισσοτερο,,,,,,,,,,μεχρι και η μανα μου με κραζει,,,,,,,

ουτε παιδια μου να ηταν,,,,,

και αν εσυ στεναχωρεθηκες μια,,,,εγω στεναχωρεθηκα 1000,,,,,,,,πιστεψε με,,,,,,

μη μασας και θα δουμε πως θα εξελιχθει.. :)

Link to comment
Share on other sites

πω φιλε λυπαμαι πραγματικα...σε καταλαβαινω απολυτα γιατι τα εχω περασει...αλλα πιστευω η ιστορια σου θα εχει ομορφο τελος...απο οτι εχω διαβασει στα rb γινονται αυτα οπως σου ειπε αλλοστε κι ο αντωνης :)

καλη συνεχεια και μην το βαλλεις κατω :)

Link to comment
Share on other sites

σημερα το παρατηρησα,,,,,,το μικρο με το τραυματισμενο ματι,,,,οταν κολυμπαει,,,γερνει προς την πλευρα του καλου ματιου του,,,,ως εκ τουτου δειχνει σαν να κεντριζει τον ενδιαφαερον των υπολοιπων που δειχνουν σαν να θελουν να του επιτεθουν,,,,,σημειωτεον,,,,σημερα με το που ξυπνησα,,,το συγκεκριμενο ειχε αλλη μια δαγκωνια στην ουρα, ,,,,,,ρε γαμωτο,,,

μηπως να το βγαλω και να το βαλω σε ενα μικρο ξεχωριστο ενυδρειακι???πολυ φοβαμαι την συμπεριφορα των υπολοιπων 5 που δεν εχουν ουτε γρατζουνια πανω τους,,,ολα το μικρο τα πληρωνει,,,,,παντως τρωει κανονικα,,,,

Link to comment
Share on other sites

Στους θηρευτες οταν οι πιο δυνατοι καταλαβαινουν αινστηκτωδος την αδυναμια καποιου, το εκμεταλευονται προς οφελος τους και κανιβαλισμο.

Δηλαδη δεν ειναι απαραιτητο να το σκοτωσουν μονο για να τραφουν η επειδη ειναι πεινασμενα.Ισως το κανουν μονο και μονο επειδη ''μπορουν''.Αυτα μου τα ειχε πει και εμενα ο Αντωνης οταν αντιμετωπισα καποιες περιεργες συμπεριφορες και με βοηθησαν να κατανοησω καποια πραγματα καλητερα.

Ο χτυπημενος τρωει?εχει ορεξη?

Ταιζε τον οσο πιο πολυ μπορεις.

Αν υπαρχει η δυνατοτητα βιντεο για να βλεπαμε και εμεις την συμπεριφορα θα ηταν καλο... :)

Link to comment
Share on other sites

απο ορεξη φουλ!!!!!!!!θα τα παρακολουθησω και θα τραβηξω αν μπορεσω,,,,ηδη προλαβα και τραβηξα μια φωτο ενω κρυβοταν σημερα,,,,θα την ποσταρω κ αυτην,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια φωτο απο το ενυδρειο σου ειναι ΑΥΤΗ

Αυτη την οψη εχει αυτη τη στιγμη η εχεις κανει αλλαγες??

Link to comment
Share on other sites

θα ποσταρω νεες φωτο ,,,,,,,,,,,,,εχω κανει καποιες αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

σημερα το παρατηρησα,,,,,,το μικρο με το τραυματισμενο ματι,,,,οταν κολυμπαει,,,γερνει προς την πλευρα του καλου ματιου του

αυτο συμβαινει γιατι προφανως εχει χασει την οραση του απο το χτυπημενο ματι κ προσπαθει με αυτο τον τροπο να μεγαλωσει το οπτικο του πεδιο. συντομα θα το δεις να πηγαινει στην ακρη του ενυδρειου ωστε να εχει ολους τους αλλους απο την αλλη μερια κ να τους βλεπει.

γνωμη μου ειναι να το αφησεις, αν κ ακουγεται λιγο σκληρο. αστο να τα καταφερει μονο του.

Link to comment
Share on other sites

αυτο συμβαινει γιατι προφανως εχει χασει την οραση του απο το χτυπημενο ματι κ προσπαθει με αυτο τον τροπο να μεγαλωσει το οπτικο του πεδιο. συντομα θα το δεις να πηγαινει στην ακρη του ενυδρειου ωστε να εχει ολους τους αλλους απο την αλλη μερια κ να τους βλεπει.

γνωμη μου ειναι να το αφησεις, αν κ ακουγεται λιγο σκληρο. αστο να τα καταφερει μονο του.

:):) μπορει να ακουγεται σκληρο αλλα ισως αυτο το ψαρακι να πρεπει να θυσιαστει υπερ των δυνατων!!

αν το απομακρυνεις ισως παρει σειρα το πεμπτο πιο αδυναμο!!

Έγινε επεξεργασία - KATIR
Link to comment
Share on other sites

σημερα παντως ολα πηγαν καλα,,,,,,,,απο μεθαυριο θα ποσταρω νεες φωτο οπως και ενα βιντεο που τραβηξα ια να δειτε οι πιο εμπειροι τη γενικη συμπεριφορα τους,,,η αν κατι σας παραξενευει,,,

σημερα ολα εφαγαν κανονικα,,,,,και σουλατσαραν περα δωθε χωρις αψιμαχιες,,,,,,οποτε ειδωμεν,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Σημερα ειχα την πρωτη απωλεια στα ψαρακια μου,,,,,,,

το μεσημερι εφαγαν κανονικα αρτεμια,,,,χτες δοκιμασαν για πρωτη φορα μιση γαριδουλα και την εσκισαν,

σημερα το απογευματακι ενω ανοιξε το φως τον χρονοδιακοπτη,,,,επαθα ΣΟΚ,,,,

κοιτωντας στο ενυδρειο μου ειδα το ενα απο τα 6 μικρα μου φαγωμενο(και οχι αυτο με το τραυματισμενο ματι)!!και οχι μονο φαγωμενο,,,μονο το κεφαλι ειχε μεινει,

δεν ξερω τι να πω,,τι να εξηγησω....το μεσημερι τα ταισα κανονικοτατα,,,φαγανε,,,,ολα καλα,,,,και το απογευμα βρηκα το ενα τσακισμενο,,,,

ηταν το ενα απο τα 2 μικροτερα στο μεγεθος της παρεας,,,τα 3 απο τα 5 πλεον ειναι τα πιο μεγαλοσωμα,,,και ακολουθουν τα επομενα δυο,,εβγαλα και καποιες φωτογραφιες και θα τις ποσταρω αν θελετε,,,τελικα επαληθευτηκε ο αντωνης,,οπως μου ειχΕ πει να παρω πιο πολλα γιατι ισως εχω απωλειες αλλα οπως και παλιοτερα διαβαζοντας τα πρωτα ποστ του σαν κατοχος πιρανχας,,,

θα συνεχισω την προσπαθεια γιατι πραγματικα τα λατρευω,,,,οσο για τον πλεκο,,,,ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως αυτο συμβαινει οταν δεν ειναι ολα τα ψαρια ιδια σε μεγεθος. το εχουμε ξαναπει..

παντα τα πιο μικρα γινονται τροφη κ δεν μπορεις να κανεις τιποτα απο τη στιγμη που ειναι στο ιδιο ενυδρειο.

βεβαια συμβαινει κ σε αλλα ζωα αυτο. ειναι νομος της φυσης. οι αδυναμοι γινονται τροφη για τους δυνατους.

μην πτοησε, συνεχισε..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Kαλησπερα σε ολους του συμφορουμιτες,,,,

προσπαθησα πριν καποιους μηνες να ασχοληθω με θηρευτες και συγκεκριμενα με red bellies,,

Δυστυχως,,,η εκανα κατι λαθος εγω η ημουν καπως ατυχος,,,,,αν δειτε σε προηγουμενο μου ποστ με το ονομα ΝΕΟΣ ΣΤΑ ΠΙΡΑΝΙΑ θα δειτε πως αρχισα και πως ξεκινησε η πρωτη απωλεια περιπου πριν 1 1μιση μηνα...ειχα 6,,,

και ερχομαστε στον ιουνιο,,,,τα πιρανια εχουν μεγαλωσει αρκετα(5) στο συνολο,,,και ηδη εχουν κοκκινησει στο κεφαλι απο κατω και αρχιζουν και στην κοιλια,,,τα υπολογιζω περιπου 6 -6,5 ποντους,,,τρωνε γαριδα κατεψυγμενη,,,αρτεμια,,,πελλετς,,,και φιλετακι γλωσσα,,,,,περιπου 3-4 γευματα την ημερα την ημερα,,

,,,,,,,,,,,,,,,,,

και ........απο το κοπαδι,,,,2 ειχαν πιο μεγαλο μεγεθος,,2 μεσαιο και ενα πιο μικρο,,λογω ενος τραυματισμου στο ματι του,,,απο τοτε εμεινε πισω σε μεγεθος,,,,αλλα μην φανατστειτε πολυ μεγαλη διαφορα,,

ξυπναω ενα απογευμα,,,,,,,μπαμ,,,,,δευτερη απωλεια,,,,,ηταν σχεδον ολο φαγωμενο,,,πολυ στεναχωρια,,,,μετρησεις,,,ολα καλα,,,,ολα φινα,,,,,,επομενη μερα,,,,παλι μεσημερι,,,,,ερχομαι απο την δουλεια,,,

3 η απωλεια,,,,,δεν ειναι δυνατον,,,,,,2 απωλειες σε δυο μεσημερια,,,,,,,,,,το 3 μεσημερι,,,καθομουν επι 2 ωρες και τα παρατηρουσα και τα 4,,,,,,,και ειδα τι γινοταν,,,ενω ειχαν φαει ολα κανονικα,,,,,,,ενα απο τα δυο μεγαλα,,,ξαφνικα,,αναιτια και χωρις να προκληθει εκανε επιθεση,,,,,,,,επαθα σοκ,,,μακαρι να μπορουσα να τραβηξω βιντεο,,,,με το επιτεθηκε 2 φορες,,,τα υπολοιπα 2 εμειναν αμετοχα,,,,με την παρεμβαση μου,,,φοβηθηκαν,,,,,ειδα οτι του ελειπε η μιση ωρα,,,,,μεσα σε ουτε δευτερολεπτο,,,το επομενο πρωι σηκωνομαι και το ειχαν κατασπαραξει,,,,η μαλλον ειχε,,,,,,να πω,,,οτι ολα ειχαν ψιλοδαγκωνιες πλην ενος,,,του μεγαλυτερου και αυτου που μου εκανε ολη την ζημια,,,,,για να μην μακρυγορω,,,,σκεφτηκα να τον βγαλω,,,αλλα που να τον εδινα?σε πετ σοπ δεν τον ηθελαν,,,ειχα 3 συνολο,,,,μεσα σε αλλες 4 μερες,,,,ειχα αλλες δυο απωλειες,,,,,,συνεπεια,,,,εμεινε ενας,,,,ΑΥΤΟΣ,,,,,ο μεγαλυτερος και που δεν ειχε την παραμικρη αμυχη,,,,τελευταιο θυμα του επεσε το δευτερο σε μεγαλυτερο μεγεθος,,,σηκωθηκα σημερα και το ειδα να ειναι ετοιμοθανατο,,,,αφου του ειχε φαει ολη την ουρα του,,,,,,εμεινε ενας απο τα 6..........δεν ξερω τι μπορει να φταιει,,ισως να εκανα εγω λαθος κατι,,,ομως βαζω στοιχημα οτι ο χαρακτηρας του ενος ψαριου που εμεινε,,,,ειναι κατι παραπανω απο επιθετικος,,,,,εχω σκοπο να τον βγαλω απο τα 250 λιτρα και να τον βαλω μονο του σε ενα 45λιτρο μικρο που εχω ,,,,,εξαλλου θα μπορει να ζησει ανετα μεχρι να παρει και αλλο μποι,,,,,,,αυτα,,,,,,,,,,,,πλεον αναζητω νεα ψαρακια,,,,,και δεν ξερω αν θα ξασχοληθω με red bellies....ισως με καποιο ειδος serasalmus,,,και συγχαρητηρια σε οσους καταφεραν να μεγαλωσουν 3 ποντα μωρα σε ενηλικα,,,,τωρα ξερω ποσο δυσκολο ειναι....καλη συνεχεια,,,,,,,,,,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

***τα θεματα ενωθηκαν για να εχουν τα μελη που μας διαβαζουν πιο ολοκληρωμενη εικονα****

λυπαμαι φιλε, καταλαβαινω ποσο μπορει να σε σταναχωρησαν τα γεγονοτα αυτα.

τα λιτρα σου για αυτα τα ψαρια σε αυτο το μεγεθος δεν ηταν λιγα. δεν δικαιολογειται τετοια επιθετικοτητα σε αυτην την ηλικια κ απο τη στιγμη που δεν ηταν αρκετα μεγαλυτερο απο τα αλλα δεν ξερω τι να πω κ τι να υποθεσω...

βεβαια κ για το μεγεθος προσωπικα καταφερα να εχω στο ιδιο ενυδρειο πιρανχα 10 cm και 20 cm μαζι χωρις κανενα απολυτως προβλημα.

ισως αν ηταν μεγαλυτερα να μπορουσαμε να μιλησουμε για ζευγαρωμα το οποιο δημιουργουσε αυτη την νευρικοτητα. καποιο θυληκο με αυγα ισως... αλλα οχι σε αυτη την ηλικια.

εισαι σιγουρος οτι τα ψαρια σου δεν περασαν καποια ασθενεια ή για καποιο λογο εντονο στρες?

ελπιζω να μην σε αποτρεψει να ξανασχοληθεις με αυτα τα ειδη γιατι αυτο που σου συνεβει δεν ειναι συνηθισμενο.

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

τι να πω ρε αντωνη,,,δυστυχως,,,,δεν γνωριζω,,,,δεν υπαρχει κατι που να τα στρεσαρε,,,,το μονο περιεργο ειναι οι υψηλες θερμοκρασιες του τυπου 30 βαθμοι, εδω και καμια δεκαρια μερες,,,,απο μετρησεις ολα κανονικα,,,,ολα ηρεμα,,,,κανενα σημαδι για καποια ασθενεια,,,,,, ο πλεκο,,,τιποτα,,,ουδεμια επιθεση.....μεσα σε ενα μηνα εχασα 5 ψαρια,,,,ειμαι σιγουρος οτι αυτος ειναι ο υπαιτιος,,,,δεν γινεται να εχουν ολα δαγκωνιες πλην αυτου,,,,επισης,,,να πεις οτι υποθετω,,,οχι,,,,τον ειχα δει,,,,αυτος εκανε επιθεσεις,δεν ειχα δει κανενα αλλο απο το κοπαδι να επιτιθεται,,δεν ξερω τι να πω,,,,στεναχωρηθηκα τοσο ,,,που ηθελα πραγματικα να τον σκωτωσω....ισως να ακουστει λιγο απανθρωπο,,,αλλα οταν παιρνεις πριν περιπου 2 μιση μηνες ενα κοπαδακι,δινεις τρελλο χρονο και προσπαθεις το καλυτερο γ αυτα,,,,διαβασμα,,,τροφες,,,τεστ...κρυψωνες....τα παντα,,,,,και μεσα σε 5 μερες χανεις 4 ψαρακια,,,,τι να πω,,,,πραγματικα απελπιστικα,,,και ειναι και το θεαμα,,,,ετσι,,επεφτα για υπνο και σηκωνομουνα 10 φορες να δω τι γινεται,,,,αλλα,,,οτι και να λεω,,,εισαι ενα ατομο που τα εχεις ζησει,,,ισως οχι με αυτον τον τροπο,,,αλλα παρομοιο,,,πλεον δεν ξανασχολουμε με pygocentrus.....ισως καποια στιγμη με serasalmus.......ο ενας και αιμοβορος που μου εμεινε θα παραμεινει μονος του του στο μικρο ενυδρειο μεχρι να τον δωσω οπου βρω καποια στιγμη,,,,,

Link to comment
Share on other sites

πολλοι τα εχουν περασει κ ξερουν πως ειναι, ισως οχι σε τετοιο βαθμο αλλα συμβαινουν κ αυτα δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

και μετα απο ερκετο καιρο ,,,,να μαι παλι εδω,,,,επειδη δεν βλεπω και μεγαλη κινηση στους θηρευτες,,,ειπα να ποσταρω μια φωτο,,,μπορει να μην ηταν επιτυχημενη η προσπαθεια μου στα πιρανια,,και απο τα 6,,,,,να εμεινε ενα τελικα ,,το οποιο εμφανισε τα δειγματα κανιβαλισμου και χτυπησε τα πιθανον αδερφια του,,κ,,,ομως,,,οπως σας ειχα πει το κρατησα σε ενα μικρο ενυδρειακι περιπου 50 λιτρων,,,,,μεχρι να βρω να το δωσω,,,η να παρω αλλα 2 στο ιδιο μεγεθος μπας και ξαναπροσπαθησω,,,ακομα δεν εχω βρει ουτε να το δωσω μιας και ειμαι σε επαρχια ,,,,και ουτε εχω βρει αλλα ιδιου μεγεθους,,,οποτε το κραταω μονο ,του,,,,τρωει γαριδες ,,,φιλετο ,,,απλα δεν εμφανιζει την επιθετικοτητα που εμφανιζε οταν ηταν κοπαδι,,,βεβαια ωρες ωρες οταν του βαζω δαχτυλο κοντα στο τζαμι νομιζει οτι ειναι γαριδα και ερχεται απειλητικα,,,,,

επισυναπτω και μια φωτο απ τον ''διαβολακο'' μου,,,,,,,,,,

20668789.jpg

Link to comment
Share on other sites

υπολειτουργουμε λογο διακοπων ;)

μια χαρα φαινεται ο ψαρης.

το ενυδρειο που τον εχεις ειναι λιγο μικρο κ υποθετω οτι πασχει απο διακοσμηση.

ελπιζω συντομα να του βρεις παρεα..

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο αντωνη,,,,,εχω καβατζα ενα 150 λιτρο,,,,και θα το στησω σιγα σιγα,,,απλα ελεγα μηπως βρω κανενα ακομα και το πουλησω και παρω μεγαλυτερο,,,,ξερεις πως ειναι αυτα τωρα,,,,,,στο 250 αρι εχω βαλει σκαλαρια,ραμιρεζι και καποια αλλ ειδη,,,

ειδωμεν,,,,,εφοσον δεν βρισκω αλλα θα κοιταξω να του φτιαξω το 150αρι και να τον εχω πασα στα γιαννενα,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...