Jump to content

Πρόβλημα με χρυσόψαρα


Recommended Posts

Σημερα εβαλα 2 χρυσοψαρα στο ενυδρειο μου και προσεξα οτι μολις ανοιγω την λαμπα του ενυδρειου αυτα φοβουνται και κρυβονται κατω απο το φιλτρο.... γιατι???? τι πρεπει να κανω? (το ενυδρειο ειναι 60λ)

Έγινε επεξεργασία - FiReOnE
Link to comment
Share on other sites

έκανες προσαρμογή ή τα πέταξες μπλουμ μέσα...και επίσης άμα μπορείς άλλαξε τον τίτλος του θέματος γιατί δεν καταλαβαίνεις τι περιεχόμενο έχει

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

δώσε μας μερικές πληροφορίες για την λάμπα

το ενυδρείο σου ήταν στρωμένο?

Link to comment
Share on other sites

οκ thanks... για τον τιτλο. Λοιπον σαν αρχαριος και ανυπομονος δεν διαβασα τπτ πριν παω στο πετ σοπ που μου ειπαν να βαλω πρωτα δυο χρυσοψαρα.. που καταλαβα μετα απο εδω μεσα οτι ειναι λαθος. Τωρα δεν μπορω να δω τι τυπος ειναι η λαμπα ειμαι εκτος σπιτιου...

Έγινε επεξεργασία - FiReOnE
Link to comment
Share on other sites

κανες προσαρμογή ή τα πέταξες μπλουμ μέσα..
Link to comment
Share on other sites

και βεβαια θα ηθελα οποιαδηποτε συμβουλη για να προσπαθησω να βοηθησω τα αμοιρα ψαρακια...

Link to comment
Share on other sites

Aν εννοεις με το νερο το εκανα εβαλα νερο απο το ενυδρειο και τα αφησα για 10-15 λεπτα εκει πριν τα βαλω στο ενυδρειο

Έγινε επεξεργασία - FiReOnE
Link to comment
Share on other sites

γενικά τεστ αμμωνίας έχεις κάνει ή έχεις ρίξει βακτήρια....κάνω ερωτήσεις για να δω τι έχεις κάνει γενικά στο ενυδρείο.Γι'αυτό θα ήταν πιο εύκολο άμα μας έδινες μια πιο σαφή εικόνα του ενυδρείου πχ τι φίλτρο έχεις ή τι άμμο έχεις βάλει για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε εσένα και τα ψαράκια σου.

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω κανει τπτ απο αυτα αυτος στο πετ σοπ μου εδωσε και κατι μπουκαλακια το ενα ελεγε start right τις jungle made in usa πηγα τον ρωτησα και μου λεει εχει οδηγιες πανω στα Αγγλικα αλλα λεει μην τα βαλεις δεν χρειαζετε και απο οτι καταλαβα ηταν ασχετος χειροτερος και απο εμενα...

το μπουκαλακι

Έγινε επεξεργασία - FiReOnE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,αν έχω καταλάβει σωστά έβαλες αμέσως τα ψάρια στο ενυδρείο σου χωρίς να κάνεις κάποια διαδικασία συμπληρώνοντας κάτι στο νερό του δικτύου,σωστά φίλε μου?Ουτε βακτήρια ουτε αντιχλωριο...

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα από εδώ και πέρα όποτε ξαναπάς εκεί βάζε ωτοασπίδες...ωραία πάμε από την αρχή από εξοπλισμό τι έχεις?Και θα πρέπει να αγοράσεις βακτήρια, αντιχλόριο και ένα υγρό τεστ αμμωνίας για αρχή εκτός άμα το μπουκαλάκι που αγόρασες είναι κάτι από όλα αυτά μιας και δεν το ξέρω αν και μάλλον είναι βακτήρια

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο αλλα νομιζω πανω εγραφε για πιο πολλα λιτρα οχι μονο 45μαχ... τα αλλα τα εγραψα πιο πανω αυτα εχω και εναν θερμοστατη που δεν θυμαμαι ποσο ειναιή την μαρκα του Έγινε επεξεργασία - FiReOnE
Link to comment
Share on other sites

σωστα...

Αρχικά θα ήταν καλό να μεταφέρεις τα χρυσόψαρα σε ενα ενυδρείο στρωμένο μα ψάρια του ίδιου είδους,εάν δεν γίνεται αυτό τοτέ αναγκαστικά θα πρέπει να στρώσεις το ενυδρείο με τα ψάρια μεσα.Το φίλτρο σου μέσα γνωρίζεις τι περιέχει?Απο υγρά θα πρεπει να έχεις 2 μπουκαλάκια.

Το βασικό είναι να γνωρίζεις πως κανένα ψάρι δε ζει σε νερό βρύσης.Οσο πιο συγκεκριμένος και αναλυτικός γίνεις τόσο περισσότερο θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε εσένα και τα ψαράκια σου.

Καλή Αρχή! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα ήταν καλό να μεταφέρεις τα χρυσόψαρα σε ενα ενυδρείο στρωμένο μα ψάρια του ίδιου είδους,εάν δεν γίνεται αυτό τοτέ αναγκαστικά θα πρέπει να στρώσεις το ενυδρείο με τα ψάρια μεσα.Το φίλτρο σου μέσα γνωρίζεις τι περιέχει?Απο υγρά θα πρεπει να έχεις 2 μπουκαλάκια.

Το βασικό είναι να γνωρίζεις πως κανένα ψάρι δε ζει σε νερό βρύσης.Οσο πιο συγκεκριμένος και αναλυτικός γίνεις τόσο περισσότερο θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε εσένα και τα ψαράκια σου.

Καλή Αρχή! :)

αυτο μαλλον δεν γινετε αρα πρεπει να στρωσω το ενυδρειο μαζι με τα ψαρια...

Έγινε επεξεργασία - FiReOnE
Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα από εδώ και πέρα όποτε ξαναπάς εκεί βάζε ωτοασπίδες...ωραία πάμε από την αρχή από εξοπλισμό τι έχεις?Και θα πρέπει να αγοράσεις βακτήρια, αντιχλόριο και ένα υγρό τεστ αμμωνίας για αρχή εκτός άμα το μπουκαλάκι που αγόρασες είναι κάτι από όλα αυτά μιας και δεν το ξέρω αν και μάλλον είναι βακτήρια

πειτε μου μονο πως τα ζηταω...

Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο κάνει...μέσα θα πρέπει ένα φίλτρο να έχει ένα σφουγγαράκι(που λογικά θα το έχεις) και βιολογικό υλικό που δεν ξέρω άμα έχεις πάρει άμα δεν έχεις πρέπει να αγοράσεις και για το δικό σου φίλτρο θα σου έλεγα να πάρεις τη μικρή συσκευασία seporax mini.Μετά θα πάρεις αυτά που σου είπα πιο πάνω...και τέλος πες μας άμα έχεις μέσα άμμο ή κάποιο χαλικάκι γιατί άμα δεν έχεις πρέπει να αγοράσεις χαλαζιακή άμμο

Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο κάνει...μέσα θα πρέπει ένα φίλτρο να έχει ένα σφουγγαράκι(που λογικά θα το έχεις) και βιολογικό υλικό που δεν ξέρω άμα έχεις πάρει άμα δεν έχεις πρέπει να αγοράσεις και για το δικό σου φίλτρο θα σου έλεγα να πάρεις τη μικρή συσκευασία seporax mini.Μετά θα πάρεις αυτά που σου είπα πιο πάνω...και τέλος πες μας άμα έχεις μέσα άμμο ή κάποιο χαλικάκι γιατί άμα δεν έχεις πρέπει να αγοράσεις χαλαζιακή άμμο

εχω αγορασει χαλικακι αλλα νομιζω ειναι λιγο εχε καλυψει ισα ισα τον πατο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα πρεπει να αποχλωριώσεις το νερό με αντιχλώριο και στη συνέχεια να προσθέσεις ζωντανά βακτήρια καθημερινά ωστε να στρώσεις το φίλτρο σου,καλό θα ήταν να προσθέσεις 1-2 δόσεις απο siporax mini στο φίλτρο σου για να ενισχύσεις την βιολογία σου!Οτι απορίες έχεις εδώ είμαστε!

Φιλικα Νικος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα πρεπει να αποχλωριώσεις το νερό με αντιχλώριο και στη συνέχεια να προσθέσεις ζωντανά βακτήρια καθημερινά ωστε να στρώσεις το φίλτρο σου,καλό θα ήταν να προσθέσεις 1-2 δόσεις απο siporax mini στο φίλτρο σου για να ενισχύσεις την βιολογία σου!Οτι απορίες έχεις εδώ είμαστε!

Φιλικα Νικος

ευχαριστω πολυ απο αυριο θα παω να βρω απλως πειτε μ δοσολογιες και για ποσο καιρο πρεπει να το κανω αυτο...

Έγινε επεξεργασία - FiReOnE
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ απο αυριο θα παω να βρω απλως πειτε μ δοσολογιες και για ποσο καιρο πρεπει να το κανω αυτο...

Δοσολογίες θα γράφουν στις οδηγίες χρήσης,διαφέρει σε κάθε εταιρεία,τώρα για το πόσες ημέρες καλό θα ήταν να προμηθευτείς tests ΝΗ4/ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 ,υπολόγισε περιπου 10-15 ημέρες(εμπειρικά και οχι απολυτα) και προσοχή στο ταισμα!

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια θα ηθελα οποιαδηποτε συμβουλη για να προσπαθησω να βοηθησω τα αμοιρα ψαρακια...

Για να ξεμπερδευεις, βρες μπολι στις αγγελιες και στρωσε το φιλτρο σου.

Μετα μη βαλεις τιποτα αλλο απο ψαρι μεσα.

2-3 applesnail μπορεις. (οταν στρωσει να ερθεις να σου δωσω μερικα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...