Jump to content

Οι αφρικανουλες μου


vagann

Recommended Posts

υπολοιπες αυριο απο τον ειδικο.... θα ανεβασω.

αν καταφερω αυριο θα βαλω και video.

τωρα δεν 3ερω αν βοηθησα καθολου με αυτες τις φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

post-19277-1283626525_thumb.jpg

θα προσπαθησω να τις στειλω μια μια αν τα καταφερω.

sorry παιδια. επρεπε να σας πω κιολας οτι εκτος απο ασχετη στα ενυδρεια ειμαι ασχετη και στα computers. :)

Εγω βλεπω 3 pseudotropheus zebra,1melanochromis cyaneorhabdos(maingano),1 nimbochromis livingstoni,1 frontosa,και αυτο με την ασπρη γραμμη στη ραχη που δεν φαινεται τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω 3 pseudotropheus zebra,1melanochromis cyaneorhabdos(maingano),1 nimbochromis livingstoni,1 frontosa,και αυτο με την ασπρη γραμμη στη ραχη που δεν φαινεται τι ειναι.

αυλονακαρα..

αυτο το ξερω

Link to comment
Share on other sites

και αυτη?

Στη δευτερη βλεπω επισης εν nibocromis venustus και ενα μαλλον sciaenochromis fryeri,η καποιο aulonocara red flush

Link to comment
Share on other sites

Στη δευτερη βλεπω επισης εν nibocromis venustus και ενα μαλλον sciaenochromis fryeri,η καποιο aulonocara red flush

:):P ειναι πραγματικη τρελλα αυτα τα ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

πολυ καλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα διάβασα. Δεν υπάρχουν εξαιρέσεις για κανέναν. :)

Φιλε Vago οπως σου εχω ξαναπει δεν πρεπει να εισαι τοσο απολυτος... θα σε ενημερωσω οτι μερικοι "δασκαλοι" και σε αυτο το site και στο αλλο που εισαι εχουν ή ειχαν ενυδρεια με haps και mbuna μαζι ... και αλλες περιεργες συνθεσεις..... παροτι αν το κανει αλλος γινεται ολοκληρος ντορος.... οποτε ας ειμαστε ολοι λιγο πιο χαλαροι... και ας βοηθησουμε οποιον θελει να αλλαξει και οπως μπορει ο ιδιος/α ,,, για να διορθωθουν τα λαθη.....

Αν οντως καποιος θελει να αλλαξει την συνθεση των ψαριων θα μας το πει και σιγουρα θα του προτεινουμε συνθεσεις...

Kixlidatos μην αγχωνεσαι δεν παρεξηγησε κανεις αυτα που ειπες (νομιζω)... και ειναι λογικο οι οποιες προτασεις μας να βασιζονται στην υφισταμενη κατασταση και οχι στο τι θα ηταν το καλυτερο ....αν και αν και αν......

καλη συνεχεια σε ολους....

Έγινε επεξεργασία - Africanos
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Vago οπως σου εχω ξαναπει δεν πρεπει να εισαι τοσο απολυτος... θα σε ενημερωσω οτι μερικοι "δασκαλοι" και σε αυτο το site και στο αλλο που εισαι εχουν ή ειχαν ενυδρεια με haps και mbuna μαζι ... και αλλες περιεργες συνθεσεις..... παροτι αν το κανει αλλος γινεται ολοκληρος ντορος.... οποτε ας ειμαστε ολοι λιγο πιο χαλαροι... και ας βοηθησουμε οποιον θελει να αλλαξει και οπως μπορει ο ιδιος/α ,,, για να διορθωθουν τα λαθη.....

Αν οντως καποιος θελει να αλλαξει την συνθεση των ψαριων θα μας το πει και σιγουρα θα του προτεινουμε συνθεσεις...

Kixlidatos μην αγχωνεσαι δεν παρεξηγησε κανεις αυτα που ειπες (νομιζω)... και ειναι λογικο οι οποιες προτασεις μας να βασιζονται στην υφισταμενη κατασταση και οχι στο τι θα ηταν το καλυτερο ....αν και αν και αν......

καλη συνεχεια σε ολους....

Να αναφέρω στην ομάδα αν δεν το πρόσεξε οτι το μέλος με το nickname vagos είναι banned.

Οσον αφορα τους συνδυαμούς haps και mbuna έχουν γίνει κατόπιν μελέτης και οχι στον αέρα.

Οι φροντόζες είναι Ταγκανίκα έχουν άλλη συμπεριφορά ,άλλη διατροφή είναι κοπαδόψαρα και θα έλεγα οτι είναι κρίμα και λάθος να μπαίνουν με mbuna.Ολα θέλουν την μελέτη τους ,απο κει και πέρα κανένας δεν θα πάρει το κεφάλι κανενός αλλά είμαστε υποχρεωμένοι να αναφέρουμε τα υπερ και κατά και αποφασίζει ο κάθε χομπίστας τι θέλει να κάνει αναλαμβάνοντας βέβαια και την ευθύνη για το ενυδρείο του.

:)

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά την σύνθεση του ενυδρείου προτείνω όποτε μπορεί ο φίλος μας να κρατήσει τα mbuna.

Αλλιώς αν θέλει φροντόζες θα δώσει όλα τα υπόλοιπα και θα προσθέσει και άλλες φροντόζες.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι.

Οπως σας ειπα και πριν που γνωριστηκαμε ειμαστε πολυ αρχαριοι με το χομπι αλλα θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο συγκεκριμενη γινεται.

Τα ειδη των ψαριων που βρισκονατι μεσα στο ενυδρειο (800 λιτρα) ειναι λαμπιντο, αχλη, ψευδοτροφεους, αυλονακαρα, φροντοζα και καποια ακομα που δυστυχως δεν θυμαμαι τα ονοματα τους. ελπιζω με φωτογραφιες που θα βγαλω το βραδυ και θα σας στειλω οποιος μπορει να με βοηθησει.

Στην αρχη αντιμετωπισαμε σοβαρο προβλημα αμμωνιας αλλα με συχνες αλλαγες και ελαχιστη τροφη σιγα σιγα ηρθαμε στα κανονικα επιπεδα. Ευτυχως δεν χασαμε κανενα ψαρακι. Αντιθετως ολα πανε καλα και με τα γεννητουρια και φυσικα δεν τη ξαναπαταμε.

Το μονο προβληματακι που προεκυψε εδω και 2 ημερες ειναι οτι το ενα αυλονακαρα θολωσε το ενα του ματακι. Θέλω να επλιζω οτι ειναι απο τσακωμο και αυτο γιατι τωρα τελευταια κυνηγιεται με ενα της ιδιας ρατσας και τσακωνονται καμια φορα.

Καναμε αλλαγη στο νερο και αμεσως εδωσα τροφη με βιταμινες μηπως και ισιωσει. Επισης χθες εριξα μεσα και ενα melafix. Δεν ξερω αν ειναι αρκετο το ενα, αλλα αυριο λεω να ξαναγινει μια αλλαγη νερου.

Τι λετε και εσεις? η κατασταση του ματιου του παντως ειναι σταθερη.

αρχαριοι και πηρατε 8οολ καλο διαβασμα

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά την σύνθεση του ενυδρείου προτείνω όποτε μπορεί ο φίλος μας να κρατήσει τα mbuna.

Αλλιώς αν θέλει φροντόζες θα δώσει όλα τα υπόλοιπα και θα προσθέσει και άλλες φροντόζες.

:)

+1 :):bowdown::bowdown:

αυτο θα ηταν το καλυτερο ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...