Jump to content

Πρωτη προσπαθεια Malawi


Africanos

Recommended Posts

Α, ΟΚ

Τα φίλτρα σου έχουν τη βιολογία από το παλιό

Κάνε και μια-δυό μετρήσεις νιτρωδών και νιτρικών τις επόμενες ημέρες για παν ενδεχόμενο

Τα πρώτα πρέπει να είναι μηδέν και τα νιτρικά 15-40

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το σημερινο τεστ (3 ωρες μετα το μπολιασμα και 1,5 μετα το ταισμα)....

Πληροφορίες ενυδρείου juwel Rio 400

Διαστάσεις: 151 x 51 x 66 cm

Όγκος: περιπου 450 lt

Κατηγορία: malawi

Φυτά: Vallisneria (1)

Ψάρια: aulonocara_jacobfreibergi (male), Labidochromis Caeruleus Yellow (male) , Iodotropheus sprengerae (male) Aulonocara_nyassa (male)

Διακοσμητικά υλικά: αραγωνιτης , πέτρες, λαβα

Φωτισμός: 2x (High-Lite)

Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες

Φιλτράρισμα: Εσωτερικό Juwel & eheim professinal 3 600 (2075)

Θερμοστάτης: Juwel 300 w

Ψηξη: ενα εξωτερικό αναμιστηρακι

Παράμετροι:

pH:8.0

Γενική σκληρότητα (GH):15

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):12

Αμμωνία (ΝΗ4):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):<20

Αλλαγές νερού:30 % / 10 μέρες

Θερμοκρασία: 26.5

Link to comment
Share on other sites

:)
Link to comment
Share on other sites

Κλεινοντας με την μεταφορα των ψαριων .... οπως εγραφε και καποιος στο τελος απο ενα αρθρο για κικλιδες,,, καθεσαι και απολαμβανεις το θεαμα πινοντας το καφεδακι σου....

Ευχαριστω για την βοηθεια σας και το χρονο που αφιερωσατε στο στραβαδι και ελπιζω οι επομενες φωτο να σας ανταμοιψουν...

Θα ειμαστε σε επικοινωνια

χαιρετισμους

img5408bj.th.jpg

img5407b.th.jpg

img5410b.th.jpg

img5418b.th.jpg

best4b.th.jpg

best2b.th.jpg

best3b.th.jpg

besssst2.th.jpg

img5409b.th.jpg

img5499bm.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα πως δεν έχω γράψει στο θέμα σου, ενώ το παρακολουθώ μέρες! :) Φοβερό ενυδρείο φίλε μου και πολύ καλή η προσπάθειά σου!!! Αξιοζήλευτη! Τα ψαράκια σου είναι πάρα πολύ όμορφα, να τα χαίρεσαι!!!

Αν παρατήρησα καλά, στην τελευταία φωτογραφία, αυτό το πολύχρωμο ψαράκι είναι λίγο "μασουλημένο"????? Είχα ένα hap ανάλογου μεγέθους και όταν το πέθαινε στο δάγκωμα το αρσενικό, ήταν κάπως έτσι τα πτερύγιά του... ίσως είναι απλά η ιδέα μου, δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα πολύ ωραίο ενυδρείο αλλά με all male πληθυσμό δεν θα χαρείς ποτέ τις φοβερές συμπεριφορές αυτών των ψαριών αλλά μόνο ένα συνδυασμό όμορφων χρωματικά ψαριών.

Το δοκίμασα στο παρελθόν και πολύ γρήγορα το μετάνιωσα :)

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα πολύ ωραίο ενυδρείο αλλά με all male πληθυσμό δεν θα χαρείς ποτέ τις φοβερές συμπεριφορές αυτών των ψαριών αλλά μόνο ένα συνδυασμό όμορφων χρωματικά ψαριών.

Το δοκίμασα στο παρελθόν και πολύ γρήγορα το μετάνιωσα :)

Καλή συνέχεια!

Εχω ζητησει απο ολους οσους ξερουν (εγω ειμαι ασχετος το ειπαμε..μην επαναλαμβανομαστε) να μου επιβεβαιωσει τα ειδη (δεν νομιζω οτι ειναι αυτα που μου ειπαν οταν τα αγορασα ) αλλα και το φυλο .....απο το λιγο search που εκανα στο νετ μαλλον pseudotropheu Aurora μου μοιαζει το ενα .. αν και διαβασα οτι δεν υπαρχουν στην ελληνικη αγορα... το labido μαλλον ειναι θυληκό ... κτλ θελω επιβεβαιωση για τα αλλα 2!!!

ωστε να βρω τα υπολοιπα μελη απο τα χαρεμακια..

εχω ηδη παραγγηλει 2 χαρεμακια -- 1 Labido 1m+3f (θα γινουν 4f με αυτο που εχω ηδη) και 1 acei 1m+5f

περιμενω απαντηση σας...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ζητησει απο ολους οσους ξερουν (εγω ειμαι ασχετος το ειπαμε..μην επαναλαμβανομαστε) να μου επιβεβαιωσει τα ειδη (δεν νομιζω οτι ειναι αυτα που μου ειπαν οταν τα αγορασα ) αλλα και το φυλο .....απο το λιγο search που εκανα στο νετ μαλλον pseudotropheu Aurora ειναι αυτο στην4η φωτογραφια.Τα βρισκεις αλλα οχι πολυ συχνα μου μοιαζει το ενα .. αν και διαβασα οτι δεν υπαρχουν στην ελληνικη αγορα... το labido μαλλον ειναι θυληκό βαλε μια καλη φωτο μονο του να το δω ... κτλ θελω επιβεβαιωση για τα αλλα 2!!!

ωστε να βρω τα υπολοιπα μελη απο τα χαρεμακια..

εχω ηδη παραγγηλει 2 χαρεμακια -- 1 Labido 1m+3f (θα γινουν 4f με αυτο που εχω ηδη) και 1 acei 1m+5f

περιμενω απαντηση σας...

Για τα αλλα δυο εγω βλεπω ενα iodotropheus sprengerae πιθανοτατα αρσενικο,κι ενα aulonocara μαλλον jacobfreibergi παλι αρσενικο

Link to comment
Share on other sites

Οπα για να ειναι ξεκαθαρο το ψαρακι στην 4η και 7η φωτο ειναι ασπρο με λιγο κιτρινο μου το πουλησαν ως aulonocara_jacobfreibergi

στην 5,6 και 9η φωτο ειναι αυτο που σε μενα μοιαζει για pseudotropheus Aurora αλλα το αγορασα Iodotropheus sprengerae...

το τελευταιο μου το πουλησαν για Aulonocara_nyassa

για πες εσυ τι νομιζεις???

Link to comment
Share on other sites

το labido μαλλον ειναι θυληκό βαλε μια καλη φωτο μονο του να το δω

Εσυ τι λες?

img5480c.th.jpg

img5479y.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η δευτερη φοτο θηλυκια ειναι. :)

Ειναι και λιγο ταλαιπωρημενη.Καποιος την τσιμπα.

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως κοιτας για να καταλαβεις οτι ειναι τσιμπημενη / ταλαιπωρημενη? τι ακριβως βλεπεις (υποθετω οτι εχεις δικιο ηταν 3 βδομαδες σε 110λιτρα με 3 αρσενικα

... απλα θελω να μαθω για να το διαπιστωνω απο μονος μου τα επομενα χρονια!!!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καθε ψαρι πρεπει να ειναι ακεραιο.Σαυτην αμα προσεξεις την φοτο,και τα κατω και τα πανω ,αλλα κυριος η ουρα ειναι ψαλιδησμενη.Αυτο σημενει οτι εχει φαει αρκετο κυνηγητο.Προφανος για να ζευγαρωσουν και οχι για κυριαρχια.

Link to comment
Share on other sites

Ξανα διαβασα το ποστ και ειδα οτι στο εχω πει.Αλλα στο ξαναλεω.Ειναι πολυ σημαντικο η πετρες,αλλα ποιο συμαντικο ειναι να εχουν διαδρομους απο κατω.Εσυ ετσι οπος τα βλεπω εχεις λιγες πετρες.Τα ψαρια μαθαινουν τους διαδρομους οπως τους ανθρωπους,και τα αρσενικα επιδη ειναι ποιο μεγαλοσωμα δυσκολευωντε πολυ σους διαδρομους.Βαλε κιαλλες πετρες,και θα εχεις ενυδρειο εκκλησια :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω την αισθηση συγκρινοντας και με αλλα νταμαρια οτι υπαρχουν αρκετα περασματα (2 κεντρικες σπηλιες με 3-4 εισοδους η καθε μια) και αλλα 3 περασματα (2ο επιπεδο) σε καθε βουνο.

Μηπως φαινονται λιγες επειδη ειναι μεγαλες??

Μηπως τα περασματα μου ειναι πολυ μεγαλα? τα εκανα ετσι για να μην γρατσουνιστει κανενα ψαρακι..

να φανταστεις οτι απο την μια εισοδο βλεπεις φως απο την εξοδο στην αλλη πλευρα... αυτο ειναι καλο η κακο??

Τι να πω...θα βαλω και αλλες πετρες αφου το λετε εσεις..κατι θα ξερετε ...

θα δειτε το τελικο set up .... σε παρουσιαση μολις ολοκληρωθει το ενυδρειο...

Και παλι ευχαριστω για τις συμβουλες.... :):)

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως κοιτας για να καταλαβεις οτι ειναι τσιμπημενη / ταλαιπωρημενη? τι ακριβως βλεπεις (υποθετω οτι εχεις δικιο ηταν 3 βδομαδες σε 110λιτρα με 3 αρσενικα

... απλα θελω να μαθω για να το διαπιστωνω απο μονος μου τα επομενα χρονια!!!

Ευχαριστω

Το δικο μου ενυδρειο εχει 180 μηκος.Και εαν θελει ενα ψαρακι μπορει να κυκλοφορισει απο την μια στην αλλη ακρη δυχως να το δω ουτε εγω.Βλεπωντας το δικο σου εχεις σχεδον 2 ανεξαρτητα βουναλακια.Δεν ξερω αν σου εδωσα να καταλαβεις.Πεστω και θα ειμαι ποιο αναλυτικος.

Υ.Γ Εβαλα σε παραθεση το ποιο πανω για να σου πω οτι ειμαι 6 μηνων Αφρικανος.Δεν χρειαζετε να περασουν χρονια για να καταλαβεις πραγματα για τα ψαρακια σου.Ολα μου τα ειπαν εδω μεσα τα παιδια.Εδικα στην Αφρικη υπαρχουν αστερια.Απλα να τα αγαπας και να τα παρατηρεις .Τιποτ αλλο.Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερες πέτρες - περισσότερα ψαράκια...

Πιο συγκεκριμένα προστεθηκαν ...

Pseudotropheus Αurora (1m+2f)

Pseudotropheus socolofi (1m+1f)

60274429507097498525047.th.jpg

60274429507092498525047.th.jpg

62040429477162498525047.th.jpg

62040429477172498525047.th.jpg

62040429477187498525047.th.jpg

62040429477192498525047.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πάρα πολύ !! Μπραβο ! εύχομαι τα καλύτερα!

Το μόνο που θα σου έλεγα να κάνεις -αν θέλεις- και δεδομένου ότι θες να το βλεπεις και από σαλόνι, να έβαζες φόντο στο πλαινό αριστερό τζάμι. Θα μπορούσες να το έβαφες καφέγκρι ας πούμε. Και όταν στεγνώσει, μπορείς να το βάψεις από έξω ένα στρώμα με το χρώμα που θα ήθελες να βλέπεις εσύ και όχι τα ΄ψαρια. ;)

Πολλά Μπράβο πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο που έχεις κάνει με τις συγκεκριμένες πέτρες προσωπικά το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον. Θα πρότεινα να βάψεις την πλάτη με πλαστικό χρώμα κι αυτό όχι μόνο για λόγους εμφάνισης. Τα ψάρια σύμφωνα με την βιβλιογραφία χρειάζονται σκοτεινή την πλάτη και πολλές φορές ακόμα μια πλευρά, για να νοιώθουν ασφάλεια στις σπηλιές που δημιουργούνται από τις πέτρες.

Μπορείς σε παρακαλώ να κάνεις μια σύνοψη με τα ψάρια που βρίσκονται αυτή την στιγμή στο ενυδρείο;

;)

Link to comment
Share on other sites

:wub::wub::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Πω πω Χριστέ μου... κι εμείς τι προσπαθούμε δηλαδή;;

Αυτό είναι η πρώτη προσπάθεια;; Δηλαδή εμείς που πάμε; Που πατάμε; Που βρισκόμαστε;

:rasp:

:thumbup:;):thumbup::D:hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφοι οι νεοι κατοικοι σου.Τα σοκολοφι πως τα ξεχωριζεις το φυλο τους.Τα δικα μου ειναι μαλλον αρσενικα και πεφτει πολυ ξυλο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω για τα καλα σας λογια ..και μαλλον θα κανω αυτο που λετε για την βαφη της πλαινης πλευρας ..λετε μηπως πρεπει να το κανω και απο τις 2 πλαινες???

Μπορείς σε παρακαλώ να κάνεις μια σύνοψη με τα ψάρια που βρίσκονται αυτή την στιγμή στο ενυδρείο;

Ψάρια: Pseudotropheus Acei 'white tail'(2m+5f), Pseudotropheus Αurora (1m+2f), Labidochromis Caeruleus Yellow (1m+4f), Pseudotropheus socolofi (1m+1f) Αulonocara_jacobfreibergi "Albino Lemon Jake"(1m), , Iodotropheus sprengerae (male) Aulonocara_nyassa (male)

Ειμαι σε σκεψη τα 2 hap να τα μεταφερω στο παλιο ενυδρειο η να τα δωσω ..δεν εχω αποφασισει ακομα :thumbup:

Τα χαρεμακια τα αγορασα απο χομπιστα γι αυτο και τα αναγραφω με σιγουρια...

αναμενω να ερθουν ακομα τα 3 θηλυκα Iodotropheus sprengerae ... να δουμε πως θα τα ξεχωρησω!!!! :thumbup:

Τα σοκολοφι πως τα ξεχωριζεις το φυλο τους.Τα δικα μου ειναι μαλλον αρσενικα και πεφτει πολυ ξυλο.

Τα αγορασα απο πετσοπα και επειδη δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι οντος ετσι πηρα μονο 1+1 το περιεργο που δεν βρηκα πουθενα στην βιβλιογραφια ειναι οτι το ενα εχει τα φυσιολογικα χρωματα(γαλαζιο μαυρο πτερυγια) το υποτιθεμενο θυληκο ειναι ψιλο μπεζ.... δεν εχω ανακαλυψει συμπεριφορες για να ειμαι σιγουρος παντως καβγας δεν παιζει.... (αναζητω 3 θηλυκα αν εχει καποιος η αν ξερει που μπορω να βρω)....

Επίσης, αν είναι εύκολο και μια σύνοψη με τις τροφές που ταϊζεις.

Για να μην εχω προβλημα(malawi boat) προς το παρον τρωνε μονο flakes JBL novo malawi και μια φορα την εβδομαδα ... ocean nutrition κατεψυγμενα Mysis

ΑΝΑΜΕΝΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ...ΒΑΡΑΤΕ ΑΝΤΕΧΩ.... ;):D:thumbup:

τελος τους βαζω και σταγονες JBL activol βιταμινες για υγεια...!!! :hysterical::wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...