Jump to content

Πρωτη προσπαθεια Malawi


Africanos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επισης βλέπω οτι φίλους μας από το διπλανό θεματικό - Δίσκοι- να χρησιμοποιούν λαμπτήρες οικονομίας μέσα σε κρεμαστές καμπάνες το οποίο εγώ το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον.Εξάλλου και οι δίσκοι από οτι βλέπω δεν έχουν και αυτοί ιδιαίτερες απαιτήσεις.

:)

Υ.Γ. Αν κάποιος φίλος κάνει χρήση τετοιων λαμπτήρων στην Αφρική θα μας ενδιέφερε να μας αναφέρει την εμπειρία του εφόσον ανοίξει καινούργιο θέμα.

Και αν παιξεις με τα watt αλλα και την αποχρωση(ψυχρο-θερμο-η και συνδυασμο τους) φωτος,τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα :P

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το ενυδρειο με αυτες τις λαμπες!!! Αλλωστε και στην λιμνη αυτη η αποχρωση επικρατει.....

To video τα σπαει.... :):P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Africane, μπορείτε να μου πείτε , επειδη μένω και εγώ στη Ν.Ερυθραία , μπορείτε να μου πείτε από που πήρατε την ηφαιστιακή πέτρα;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τις ακτινικες και με τις μπλε αποχρωσης λαμπες,ειναι πως στο γλυκο τις περισσοτερες φορες βοηθουν στην αναπτυξη ανεπιθυμητων αλγων.

Ειναι κατι το οποιο ειχα δοκιμασει και εγω στο παρελθον,με συνεπεια να γεμισει το ενυδρειο μου αλγη,και αναγκαστηκα να την αλλαξω με μια ροζ.

Δοκιμασε το,αλλα να εισαι ετοιμος να την αλλαξεις,αν δεις εξαρση της αλγης.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τις ακτινικες και με τις μπλε αποχρωσης λαμπες,ειναι πως στο γλυκο τις περισσοτερες φορες βοηθουν στην αναπτυξη ανεπιθυμητων αλγων.

Ειναι κατι το οποιο ειχα δοκιμασει και εγω στο παρελθον,με συνεπεια να γεμισει το ενυδρειο μου αλγη,και αναγκαστηκα να την αλλαξω με μια ροζ.

Δοκιμασε το,αλλα να εισαι ετοιμος να την αλλαξεις,αν δεις εξαρση της αλγης.

Φιλε Δια απο οτι εχω διαβασει εχεις δικιο αλλα επειδη προς το παρων θελω να δημιουργηθει αλγη ωστε οι πετρες να μην ειναι αιχμηρες αλλα και γενικα να γινει πιο φυσικο το περιβαλλον για τα ψαρακια δεν ανυσηχω... απλα ελπιζω να εχω καμια εντονη εξαρση που δεν θα μπορω να κοντρολαρω... οποτε θα ειμαι συνεχεια σε εγρηγορση....

οσο για το που αγορασα τις πετρες Αγγελε ,,,, σε ενα μαγαζι Ηρακλειτου και Αναπαυσεως γωνία (Πατημα χαλανδριου...) (απο τον σταθμο του μετρο στη Δουκισης Πλακεντιας ολο ευθεια πανω εκει που τελειωνει η Ηρακλειτου....)

Εβαλα κι αλλες πετρς και ετσι η δεξια στοιβα ανεβηκε κι αλλο !!! και εφυγαν οι αλλες μη ηφαιστιακες πετρες... θα βαλω φωτο μολις μπορεσω....

Μια ερωτηση αν ξερει κανεις.. βλεπω πολλα ψαρακια αργα το απογευμα και το βραδακι να εχουν το κεντρικό πτερυγιο τους τεντωμενο πανω... αλλα το βλεπω συχνα και σε αρκετα ... μεγαλη διαφορα σε σχεση με πριν μερικες μερες ... μπορει να υποθεσει κανεις γιατι????

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Δια απο οτι εχω διαβασει εχεις δικιο αλλα επειδη προς το παρων θελω να δημιουργηθει αλγη ωστε οι πετρες να μην ειναι αιχμηρες αλλα και γενικα να γινει πιο φυσικο το περιβαλλον για τα ψαρακια δεν ανυσηχω... απλα ελπιζω να εχω καμια εντονη εξαρση που δεν θα μπορω να κοντρολαρω... οποτε θα ειμαι συνεχεια σε εγρηγορση....

οσο για το που αγορασα τις πετρες Αγγελε ,,,, σε ενα μαγαζι Ηρακλειτου και Αναπαυσεως γωνία (Πατημα χαλανδριου...) (απο τον σταθμο του μετρο στη Δουκισης Πλακεντιας ολο ευθεια πανω εκει που τελειωνει η Ηρακλειτου....)

Εβαλα κι αλλες πετρς και ετσι η δεξια στοιβα ανεβηκε κι αλλο !!! και εφυγαν οι αλλες μη ηφαιστιακες πετρες... θα βαλω φωτο μολις μπορεσω....

Μια ερωτηση αν ξερει κανεις.. βλεπω πολλα ψαρακια αργα το απογευμα και το βραδακι να εχουν το κεντρικό πτερυγιο τους τεντωμενο πανω... αλλα το βλεπω συχνα και σε αρκετα ... μεγαλη διαφορα σε σχεση με πριν μερικες μερες ... μπορει να υποθεσει κανεις γιατι????

:)

Link to comment
Share on other sites

Aκομα περισσοτερη πετρα... ψηλοτερα η αριστερη στοιβαδα.....

img6237b.th.jpg

img6232b.th.jpg

img6104b.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι ,ειναι πολυ ομορφο το ενυδρειο σου :)

Ευχαριστω φιλε μου να εισαι καλα.... :P:ninja::D

Link to comment
Share on other sites

..............................................ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ...................................................................

Πληροφορίες ενυδρείου

Juwel Rio 400

Διαστάσεις: 151 x 51 x 66 cm

Όγκος: περιπου 400 lt

Κατηγορία: Λιμνη Malawi

Ψάρια:

Pseudotropheus Acei 'white tail'(Ngara) (2m+5f),---> στοχος ειναι 1m-4f

Pseudotropheus socolofi (1m+2f)--->στοχος ειναι 1m-5f

Labidochromis Caeruleus Yellow (1m+4f),

Iodotropheus sprengerae (1m+1f)--->στοχος ειναι 1m-4f

Metriaclima estherae (1m+1f), --->στοχος ειναι 1m-4f

θΑ ΕΠΙΣΤΡΑΦΟΥΝ - ΑΝΤΑΛΛΑΓΟΥΝ !!!

Metriaclima greshakei Red Top Ice Blue alpino (1m+1f),

Pseudotropheus Αurora (1m+5f)

Διακοσμητικά υλικά: 36 κιλα αραγωνιτης +10 κιλα χαλαζιακη άμμο, πέτρες, 45 κιλά λαβα

Φωτισμός: 2x High-Lite (1 day +1 marine blue) και για monnlight 1x sera deep blue T8

Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες High-Lite + 2 ωρες πριν και μετα 1x sera deep blue T8

Φιλτράρισμα: Εσωτερικό Juwel 1ooolt/h & eheim professinal3 600 (2075) 1250lt/h

Θερμοστάτης: Juwel 300 w

Ψηξη: ενα μεγάλο εξωτερικό αναμιστηρακι

Τροφή :

JBL novo malawi flakes

Tropical Super Spirulina Forte 36%

Tropical Spirulina GRANULAT

και μια φορα την εβδομαδα κατεψηγμενα Mysis της Οcean Νutricion

Παράμετροι:

pH:8.1

Γενική σκληρότητα (GH):18

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10

Αμμωνία (ΝΗ4):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Αλλαγές νερού:25 % / 10 μέρες

Θερμοκρασία: 25.5-27.5

60274429507097498525047.th.jpg 60274429507092498525047.th.jpg 62040429477162498525047.th.jpg 62040429477192498525047.th.jpg 62040429477172498525047.th.jpg 62040429477187498525047.th.jpg img5615b.th.jpg img5598b.th.jpg myfish.th.jpg

myfish2.th.jpgmyfish3.th.jpgmyfish5.th.jpgmyfish79.th.jpgmyfish52.th.jpgmyfish37b.th.jpgmyfish32.th.jpgmyfish26.th.jpgmyfish9.th.jpgmyfish6.th.jpg

best4b.th.jpg best2b.th.jpg besssst2.th.jpg best3b.th.jpg img5635b.th.jpg

Ειναι με φωτισμο day+marine blue

[img6053bc.th.jpg img6033bc.th.jpg img6026cl.th.jpg img6021c.th.jpg img6001ck.th.jpgimg6104b.th.jpg

to link για video μονο με την Τ8 deep blue...

http://img821.imageshack.us/my.php?image=vid00006b.mp4

Photos are taken wih EOS 450d EF-S 55-250mm 4-5.6 IS

Έγινε επεξεργασία - Africanos
Link to comment
Share on other sites

UPDATE...

Καλημερα σε ολους,

Θα ηθελα αρχικα να ευχαριστησω τον Μιχαλη που μου εδωσε τα 4 θυληκα ιωδιακια του, ;);):thumbup:

που μολις προστεθηκαν στο ενυδρειο. ...... :blink::);)

Eκανα και μια αναβαθμιση στο εσωτερικο φιλτρο με την αντικατασταση του Juwel 1000lt/h με τον 15oolt/h.....

τωρα εχω ισχυρο κυμματισμο στην επιφανεια οπου το νερο φτασει απεναντι οπου γυρησα το σπρει μπαρ του eheim ωστε να πεταει το νερο πλεον υπο γωνια προς τα κατω στις πετρες δημιουργοντας αλλο ενα βιολογικο φιλτραρισμα πριν φτασει ξανα στις εισοδους του juwel.

Δημιουργηθηκε ετσι μια ισχυρη κυκλικη ροη μεσα στο ενυδρειο. :thumbup::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

Προσπαθωντας να φτιαξω σωστα τα χαρεμακια μου, χρειαζομαι την βοηθεια σας σε κατι...

Πως να διαλεξω ποιο ψαρι να βγαλω.. και τι εννοω....

πχ εχω 6 Iodotropheus sprengerae 2 αρσενικα εκ των οποιων το ενα ειναι 10-12 εκ και το αλλο 7-8 εκ

τα 4 θυληκα ειναι γυρω στα 5-6 εκ το σωστο ειναι να βγαλω τον μεγαλο? η τον μικρο αρσενικο? (εδω να αναφερω οτι ο μεγαλος εχει ταραξει τον μικρο στο κυνηγητο!!! οπου τον πετυχει του ορμαει...παρα το οτι μπηκαν 4 θυληκα πριν 2 μερες)!!!

το δευτερο μου προβλημα εχει να κανει με τα Metriaclima estherae επειδη το τελευταιο που αγορασα ειναι εντονα πορτοκαλι ενω τα 2 που πηρα απο ενα χομπιστα ειναι βαθυ κιτρινο αναρωτιεμαι αν ειναι υβριδια...

παρακαλω πειτε μου τι νομιζετε εσεις...

Αυτο ειναι ο πορτοκαλι αν και δεν φαινεται στην φωτο αλλα πιστεψτε με ειναι εντονα πορτοκαλι και καθολου κιτρινο

img6337bc.th.jpg

ενω το παρακατω ειναι το ενα απο τα αλλα 2 και ειναι ακριβως οπως στην φωτο....

myfish6.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

Προσπαθωντας να φτιαξω σωστα τα χαρεμακια μου, χρειαζομαι την βοηθεια σας σε κατι...

Πως να διαλεξω ποιο ψαρι να βγαλω.. και τι εννοω....

πχ εχω 6 Iodotropheus sprengerae 2 αρσενικα εκ των οποιων το ενα ειναι 10-12 εκ και το αλλο 7-8 εκ

τα 4 θυληκα ειναι γυρω στα 5-6 εκ το σωστο ειναι να βγαλω τον μεγαλο? η τον μικρο αρσενικο? (εδω να αναφερω οτι ο μεγαλος εχει ταραξει τον μικρο στο κυνηγητο!!! οπου τον πετυχει του ορμαει...παρα το οτι μπηκαν 4 θυληκα πριν 2 μερες)!!!

Εγω θα κρατούσα αυτό που είναι στο ίδιο περιπου μέγεθος με τα θηλυκά ....για να μεγαλώνουν όλα αρμονικά!0

το δευτερο μου προβλημα εχει να κανει με τα Metriaclima estherae επειδη το τελευταιο που αγορασα ειναι εντονα πορτοκαλι ενω τα 2 που πηρα απο ενα χομπιστα ειναι βαθυ κιτρινο αναρωτιεμαι αν ειναι υβριδια...

παρακαλω πειτε μου τι νομιζετε εσεις...

Αυτο ειναι ο πορτοκαλι αν και δεν φαινεται στην φωτο αλλα πιστεψτε με ειναι εντονα πορτοκαλι και καθολου κιτρινο Εμένα με προβληματιζει ο κόκκινος χρωματισμός στην ουρά και στο τέλειωμα του ραχιαίου....το έντονο πορτοκαλί ειναι φυσικό.

img6337bc.th.jpg

ενω το παρακατω ειναι το ενα απο τα αλλα 2 και ειναι ακριβως οπως στην φωτο....

myfish6.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

κουκλια ειναι να τα χερεσαι και μπραβο για το ενυδριο σου!

Link to comment
Share on other sites

κουκλια ειναι να τα χερεσαι και μπραβο για το ενυδριο σου!

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια...

Update : αφαιρεθηκαν τα κιτρινα Metriaclima estherae...

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικες βδομαδες ειχα την αισθηση οτι λειπουν ψαρια ψαχνοντας δεν μπορουσα να εντοπισω ενα acei και ενα socolofi ... , μαλλον θυληκά

Τελικα σημερα ειδα αυτο....

img6781b.th.jpg

img6780b.th.jpg

img6776b.th.jpg

img6772b.th.jpg

img6771b.th.jpg

,,,,,και ειναι και το μονο που ειδα....τωρα τι ειναι ποια μυρησε τον κρινο δεν ξερω θα δειξει.......

παντως η πρωτη μου γεννα ειναι γεγονος!!! :):thumbup::P:thumbdown::thumbdown::ninja::D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια :):D:thumbup:

Μηπως πρεπει να τα προστατεψω .... καπως???

μην τα φανε τα αλλα?

Εχω την αισθηση οτι και το LABIDO ειναι μπουκωμενο!! δειτε φωτο και πειτε μου...

img6800bx.jpg

img6796b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...