Jump to content

Αφρικανικό ενυδρείο & φίλτρανση , κυκλοφορία!


PRINCE

Recommended Posts

Το παρών θέμα αφορά την συζήτηση για την φίλτρανση και την κυκλοφορία σε ενα Αφρικανικό ενυδρείο!

Το θέμα ξεκινάει βάση του διαλόγου που αναπτύχθηκε απο τα αγαπητά μέλη Delijohn, kixlidatos και bartemderas ΕΔΩ

Κατοπιν παρατήρησης στο δικό μου ενυδρείο εχω να πώ πως γυρνώντας τα λίτρα μου και φλτράροντας τα, 5 φόρες την ώρα είχα σίγουρα καλά αποτελέσματα απο μετρήσεις, αλλά υπήρχαν στιγμές που οι άλγες ξέφευγαν, μάλλον είχα και αναερόβιες περιοχές και ο βυθός μου δεν ήταν καθαρός!

Ισως σε εμας παιζει ρόλο το οτι οι πέτρες (λογο aquascape) κόβουν την κυκλοφορία του νερού σε κάποιες περιοχές.

Εδώ και αρκετό καιρό γυρίζω τα λίτρα μου 9-10 φορές την ώρα φιλτράροντας τα παράλληλα!

Το αποτέλεσμα είναι σίγουρα πολύ καλό!Κατι που μου κάνει ακομα πιο ευκολη την ζωή είναι η σταθερότητα των παραμέτρων και η ελάχιστη και ελεγχόμενη ποσότητα άλγης!

Αναρωτιέμαι αν θα είχα τα ίδια αποτελέσματα με φίλτρανση 5 φορές την ώρα τα λίτρα μου και κυκλοφορία 10 φορες την ωρα τα λίτρα μου.....

Ας ακουστούν και αλλες γνώμες!

;)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετό καιρό γυρίζω τα λίτρα μου 9-10 φορές την ώρα

Μετρημενα ή ονομαστικη ροη της αντλιας τους φιλτρου?

Αν προκειται για ονομαστικη ροη, ο καθενας αναλογα διαφορους παραγοντες μπορει να εχει πολυ διαφορετικη τελικη ροη στο ενυδρειο του οπως και διαφορετικο ειδος ροης (πχ καποιο στησιμο φιλτρου να μην καλυπτει με ροη ολα τα σημεια του ενυδρειου) και ολη η συζητηση να εχει συμπερασματα στηριγμενα σε λαθος δεδομενα.

Καλο ειναι να ξεκαθαριστει αυτο το δεδομενο εξ'αρχης.

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο και 9 ή 10 να μην είναι και να είναι τελικά λιγότερο πχ 8, ας ψάξουμε να δούμε τον γενικό κανόνα και κατά πόσο επηρεάζονται οι παράμετροι, οι άλγες κλπ από τη υπερφίλτρανση και την αυξημένη κυκλοφορία.

;)

Link to comment
Share on other sites

Για οικονομικούς λόγους και για λόγους σωστής ροής μέσα από τα βιολογικά υλικά (σχετικά αργά ανάλογα και το υλικό) ίσως θα μπορούσες να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με απλούς κυκλοφορητές όπως οι reefάδες.

Link to comment
Share on other sites

Για οικονομικούς λόγους και για λόγους σωστής ροής μέσα από τα βιολογικά υλικά (σχετικά αργά ανάλογα και το υλικό) ίσως θα μπορούσες να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με απλούς κυκλοφορητές όπως οι reefάδες.

:D:thumbup:

Αυτο κανω, αλλο οχι ολοι ;)

Μπορει ομως καποιος να γυριζει 10 φορες τα λιτρα του ενυδρειου, χωρις να εχει μεγαλη ροη στο φιλτρο, απλα χρησιμοποιωντας 2-3 φιλτρα με συνολικη ροη τις 10 αυτες φορες

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Prince ευχαριστώ για το θέμα! ;)

Άκουσες τα αναπάαααντητα κι επίμονα ερωτηματικά μου!!!

Πέρα από την πλάκα, να πω πως το θέμα με απασχολεί όντως και αυτές τις μέρες έψαχνα γενικώς για τη φίλτρανση των ενυδρείων μας. Όχι τόσο με όρεξη για αμφισβήτηση αλλά πιο πολύ για να δούμε και μια άλλη πλευρά. Έψαξα σε ξένα φόρουμ και είδα πως αναλόγως το μέγεθος των ψαριών αλλά και τον αριθμό τους, πολλοί φίλτραραν 6-7-8 και παραπάνω φορές τα λίτρα τους. Μάλιστα είδα και setup με 2 ή 3 ίδια φίλτρα προκειμένου να καλύπτονται όλες οι μεριές του ενυδρείου (λόγω στησίματος). Μια ερώτηση για αρχή, σαν πιο αρχάριος:

"Σε τι βοηθά κυκλοφορία του νερού απλά, χωρίς φιλτράρισμα;"

Link to comment
Share on other sites

"Σε τι βοηθά κυκλοφορία του νερού απλά, χωρίς φιλτράρισμα;"

-Οξυγόνωση (ειδικά αν έχεις ανατάραξη επιφάνειας)

-Δημιουργία ρευμάτων όταν αυτό ικανοποιεί τα ψάρια

-Τροφοδότηση φρέσκου νερού και σε πιο απρόσιτα σημεία που θα είχες χαμηλό ρυθμό ανανέωσης νερού

-"Σήκωμα" detritus (οργανικά ιζήματα) από τον πυθμένα και τις διάφορες επιφάνειες ώστε να τα ρουφήξει η είσοδος του φίλτρου

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ας μην ξεχνάμε και το γεγονός ότι τα φίλτρα είτε 2 είτε ένα (και σωστά τοοθετημένα) δεν κάνουν μονο διάσπαση των επιβλαβών ουσιών και κοινό καθάρισμα, αλλα συμμετέχουν και στην οξυγόνωση του νερού.

Και όπως αναφέρει και ο A. Konings στο βιβλίο του back to nature: " Το νερό στη λίμνη είναι πολύ καθαρό και πλούσιο σε οξυγόνο στα ανώτερα 40 μέτρα" ......"Φυσιολογικά το νερό της λίμνης Ταγκανίκα ανήκει στην κατηγορία των πιο καθαρών γλυκών νερών στον κόσμο"

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ας μην ξεχνάμε και το γεγονός ότι τα φίλτρα είτε 2 είτε ένα (και σωστά τοοθετημένα) δεν κάνουν μονο διάσπαση των επιβλαβών ουσιών και κοινό καθάρισμα, αλλα συμμετέχουν και στην οξυγόνωση του νερού.

Και όπως αναφέρει και ο A. Konings στο βιβλίο του back to nature: " Το νερό στη λίμνη είναι πολύ καθαρό και πλούσιο σε οξυγόνο στα ανώτερα 40 μέτρα" ......"Φυσιολογικά το νερό της λίμνης Ταγκανίκα ανήκει στην κατηγορία των πιο καθαρών γλυκών νερών στον κόσμο"

και με ισχυρά ρεύματα να προσθέσω εγώ.

;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, κάτι που αποδείχτηκε εξαιρετικά σημαντικό στη δική μου περίπτωση, είναι το γεγονός ότι όσο το ενυδρείο λειτουργούσε με το εσωτερικό φίλτρο μονο, στην επιφάνεια σχηματιζόταν αυτό το ελαιώδες στρώμα που φαίνεται λίγο θολό.

Με το εξωτερικό φίλτρο το φαινόμενο αυτό σταμάτησε να συμβαίνει. Εκτιμώ ότι εκτός από την καλύτερη ανατάραξη, βοήθησε και το παραπανω βιολογικό υλικό. Βέβαια, και με το εσωτερικό φίλτρο οι τιμές του νερού μου ήταν εξαιρετικές. Αλλά για του λόγου του αληθές από Οξυγόνο δεν ήξερα τι έπαιζε....

Link to comment
Share on other sites

:D:thumbup:

Αυτο κανω, αλλο οχι ολοι ;)

Μπορει ομως καποιος να γυριζει 10 φορες τα λιτρα του ενυδρειου, χωρις να εχει μεγαλη ροη στο φιλτρο, απλα χρησιμοποιωντας 2-3 φιλτρα με συνολικη ροη τις 10 αυτες φορες

Αυτό ακριβώς κάνω και εγώ!

Αρχικά να πω πως αναφέρομαι σε πραγματική ροη και οχι σε ονομαστική!

Εχω δυνατό φίλτρο για ανατάραξη επιφανείας που συνεπάγεται καλή οξυγόνωση, διότι την χρειαζόμαστε στην Τανγκανίκα οπως πολυ σωστα αναφέρει και ο Σπύρος (bartemderas).

Εχω και φίλτρο με αργή ροη αλλα και μηχανικό για τους λόγους που αναφέρει ο Βίσιους.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αφού δε μπορούμε να μετρήσουμε ακριβώς την πραγματική ροή, καλό θα είναι τελικά να ακολουθήσουμε τη λύση των 2-3 φίλτρων με ονομαστική όσο θα θέλαμε και λίγο παραπάνω...

Το ένα που εύκολα τα κάνουμε πιο πολύ μηχανικό φίλτρο, είναι το εσωτερικό. Άρα άλλα δυο με καλή ροή και πολλά λίτρα κάδου, νομίζω είναι ότι πρέπει.

Όσο για το ότι κολυμπάνε κάποια ψάρια στη ροή, να πω πως τα labido μου έχω παρατηρήσει πως το κάνουν αυτό. Μάλιστα έχοντας το spraybar του eheim 2215 προς το κάτω, πήγαιναν και κολυμπούσαν κάθετα ανάποδα στο ρεύμα και όταν έφταναν ψηλά, αφήνονταν προς τα πίσω. Νομίζω πως τους άρεσε πολύ. Προκειμένου να έχω καλύτερη ανατάραξη γύρισα το spraybar προς το πλάι/πάνω αλλά είμαι σίγουρος πως τους λείπει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολα τα παιδια.Εγω πιστευω οτι,ενυδρειο και οικονομια ειναι ασυμβατες λεξεις και σιγα σιγα ,εσεις οι δασκαλοι της Αφρικης,πρεπει να σκεφτητε αν πρεπει να προτιενετε σε νεους Αφρικανους να εχουν 2 φιλτρα,οπως λετε πολυ σωστα για αμμο και πετρες κτλ.Και εξυγουμαι.Οταν πειρα το ενυδρειο μου,πειρα και ενα φιλτρο της ρενα ΧΡ 4,που μου ειχε πει ο μαγαζατορας οτι μου κανει (τοτε δεν σας ηξερα) Του ειπα οτι εχω απο ενα παλιο ενυδρειο και ενα ΧΡ 3 και αν ειναι καλο να το βαλω και αυτο.Μου ειπε θα κανεις μεγαλο καλο στο ενυδρειο σου,και μου εδειξε πως να τα τοποθετησω.Εβαλα το μεγαλο να διατρεχει την μεγαλη πλευρα 180 ποντους και το μικρο,την μικρη πλευρα 60ποντους.Εγω δεν εβαλα την space bar,εβαλα το πομα που μικρενη το στωμιο αλλα εχει πολυ μεγαλη και δυνατη ροη και στα δυο.Το αποτελεσμα ειναι,οτι εχω δεξιοστροφη ροη παντα προς το μεγαλο φιλτρο,και εχω συνεχωμενη δινη μεσα στο ενυδρειο σε ολο το υψος.Δηλ.βλεπω ακαθαρσιες στον πατο να τρεχουν προς το μεγαλο με αρκετα μεγαλη ταχυτητα.Και το συμπερασμα που εβγαλα ειναι.Αν δεν ειχα το μικρο δεν θα ειχα τετοια καλη κυκλοφορια.Και δευτερον το ενα φιλτρο ΠΡΕΠΕΙ να ειναι λιγο χαμηλοτερης ροης για να μπορει να δημιουργιτε η δινη που λεω.

Οποτε κατι τετοιο εγω δεν δικαιουμε να το προτεινω,αλλα σκεφτητετο και εσεις λιγο,αν ειναι ετσι οπως τα λεω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολα τα παιδια.Εγω πιστευω οτι,ενυδρειο και οικονομια ειναι ασυμβατες λεξεις και σιγα σιγα ,εσεις οι δασκαλοι της Αφρικης,πρεπει να σκεφτητε αν πρεπει να προτιενετε σε νεους Αφρικανους να εχουν 2 φιλτρα,οπως λετε πολυ σωστα για αμμο και πετρες κτλ.Και εξυγουμαι.Οταν πειρα το ενυδρειο μου,πειρα και ενα φιλτρο της ρενα ΧΡ 4,που μου ειχε πει ο μαγαζατορας οτι μου κανει (τοτε δεν σας ηξερα) Του ειπα οτι εχω απο ενα παλιο ενυδρειο και ενα ΧΡ 3 και αν ειναι καλο να το βαλω και αυτο.Μου ειπε θα κανεις μεγαλο καλο στο ενυδρειο σου,και μου εδειξε πως να τα τοποθετησω.Εβαλα το μεγαλο να διατρεχει την μεγαλη πλευρα 180 ποντους και το μικρο,την μικρη πλευρα 60ποντους.Εγω δεν εβαλα την space bar,εβαλα το πομα που μικρενη το στωμιο αλλα εχει πολυ μεγαλη και δυνατη ροη και στα δυο.Το αποτελεσμα ειναι,οτι εχω δεξιοστροφη ροη παντα προς το μεγαλο φιλτρο,και εχω συνεχωμενη δινη μεσα στο ενυδρειο σε ολο το υψος.Δηλ.βλεπω ακαθαρσιες στον πατο να τρεχουν προς το μεγαλο με αρκετα μεγαλη ταχυτητα.Και το συμπερασμα που εβγαλα ειναι.Αν δεν ειχα το μικρο δεν θα ειχα τετοια καλη κυκλοφορια.Και δευτερον το ενα φιλτρο ΠΡΕΠΕΙ να ειναι λιγο χαμηλοτερης ροης για να μπορει να δημιουργιτε η δινη που λεω.

Οποτε κατι τετοιο εγω δεν δικαιουμε να το προτεινω,αλλα σκεφτητετο και εσεις λιγο,αν ειναι ετσι οπως τα λεω.

Αυτό που λες, έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ με τα λίγα που ξέρω, μου φαίνεται ιδανικό. Έχεις περιγράψει αρκετά καλά, το πως θα μπορούσαν να λειτουργούν αρμονικά 2 φιλτρα και το ένα να επαυξάνει τη λειτουργία του άλλου.

Ερώτηση: Όταν ταίζεις, σταματάς το μικρό φίλτρο? Χαμηλώνεις τη ροή σε κάποιο από τα 2 ? ή δεν υπάρχει τέτοιο θέμα ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες, έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ με τα λίγα που ξέρω, μου φαίνεται ιδανικό. Έχεις περιγράψει αρκετά καλά, το πως θα μπορούσαν να λειτουργούν αρμονικά 2 φιλτρα και το ένα να επαυξάνει τη λειτουργία του άλλου.

Ερώτηση: Όταν ταίζεις, σταματάς το μικρό φίλτρο? Χαμηλώνεις τη ροή σε κάποιο από τα 2 ? ή δεν υπάρχει τέτοιο θέμα ?

Το ενυδρειο μου ειναι οπως ανακατευεις τον φραπε με το καλαμακι.Οχι δεν σταματω κανενα,γιατι υπαρχει ιεραρχεια,και εαν ειναι στατηκη η τροφη θα φανε μονο η τσαμπουκαδες.Βεβαια ειναι μεγαλο και υπαρχει απλα,Εχω 4 διαχωριστικα απο της κοντρες του ενυδρειου,ριχνω και στης 4,και εκτος των αρχηγων ολα τα υπολοιπα τρωνε παντα στο ιδιο διαχωριστικο.Ξερεις εχω το ρημαδι βοτσαλακι και καθε εβδομαδα βαζω την σκουπα.Ε δεν βγαζω σχεδον τιποτα απο τον πατο,και το αποδιδω στην δινη που εχω μεσα στο ενυδρειο.Πιστεψεμε οταν ειχα τον αστακο εβγαζα πολυ περισσοτερη βρωμα.Αλλα θα μας τα πουν καλυτερα τα αφεντικα,αν ειναι ετσι οπως τα λεω.Γιαυτο ειπα εμεις η Αφρικανοι πρεπει να εχουμε 2 φιλτρα.Γιατι αν ειχα μονο το μεγαλο,εως οτου παει 180 ποντους και γυρισει αλλους 180 ποντους,δεν θα ειχα καλη ροη,ασχετα αν το φιλτρομου ηταν καταλυλο για τα λιτρα μου.Αυτα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ψάχνοντας για φίλτρα, προσπαθώντας να ανεβάσω κι άλλο τη φίλτρανση του ενυδρείου μου έπεσα στο manual των eheim pro 3e και είδα το παρακάτω σχεδιάγραμμα. Σίγουρα πάμε σε ένα πιο τούμπανο πάντα για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο πως δεν θα πέσει πολύ η ροή αλλά εδώ μας δείχνει τι; Ότι πάνε σχεδόν τσάμπα τα λεφτά μας; Μας δίνουν δηλαδή ισχύ ονομαστική, με άδειο φίλτρο; Νομίζω πως ταιριάζει εδώ το συγκεκριμένο ποστ για να συζητήσουμε για τα φίλτρα μας και να έχουμε και προτάσεις φίλτρων/μαγαζιών για καλύτερη σχέση απόδοσης φίλτρανσης/€! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα φιλτρα ετσι υπολογιζονται.κενα,γιαυτο ειμαι υπερ 2 φιλτρων.Βαλε και την λασπη που θα κανει οταν λειτουργει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη, όταν το ενυδρείο είναι 300+ λίτρα φτιάχνουμε ένα sump για όσο βιολογικό υλικό θέλουμε και χρησιμοποιούμε κυκλοφορητές για όση κυκλοφορία θέλουμε. Πολύ πιο οικονομικό και πιο αποτελεσματικό.

;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη, όταν το ενυδρείο είναι 300+ λίτρα φτιάχνουμε ένα sump για όσο βιολογικό υλικό θέλουμε και χρησιμοποιούμε κυκλοφορητές για όση κυκλοφορία θέλουμε. Πολύ πιο οικονομικό και πιο αποτελεσματικό.

;)

Πραγματι ειναι το καλυτερο,αλλα ειναι δυσκολο στα ετοιματζιδικα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Ντεν έκω 300+ καρντιά μου. χεχε ;)

Συμφωνώ όμως μαζί σου!!! Και καταλαβαίνω το γιατί!

Μετά όμως από το νέο αυτό δεδομένο (της τόσο χαμηλής ροής γεμάτου φίλτρου), με βλέπω να κρατάω ΚΑΙ το εσωτερικό ΚΑΙ το 2215 ΚΑΙ να ξηλώνομαι γερά και για κανά άλλο τουμπανάκι! Και λέω "-άκι" γιατί δε χωράνε κι όλα τα φίλτρα στο ντουλάπι του ενυδρείου. Μην έχουμε και χύμα τα φίλτρα στο σαλόνι!!! :D

Κάθομαι και βλέπω ακόμα και τις διαστάσεις του ντουλαπιού και των φίλτρων να δω τι χωράει...

Link to comment
Share on other sites

εγω μεσα στο 700 λιτρο εχω αριστερα και δεξια 2 κυκλοφοριτες κολαλια 3 και στο κεντρο ερχετσι η επιστροφη απο την κεντρικη αντλια 5000λιτρα/ωρα. που θελω να καταληξω.... μεσα γηνονται τετια ρευματα νερου που στον πατο δεν μενει τιποτα απο βρωμια και ακαθαρσιες. αυτο σηγουρα πεζει πολυ μεγαλο ρολο αφου δεν καθετε τπτ κατω... και αρεσει και στα ψαρια βαση δεδομενων της λιμνης. μια φορα εκλεισα τους εσωτερικους κυκλωφοριτες και σε λιγες ωρες ο πατος βρωμισε!

Link to comment
Share on other sites

εγω μεσα στο 700 λιτρο εχω αριστερα και δεξια 2 κυκλοφοριτες κολαλια 3 και στο κεντρο ερχετσι η επιστροφη απο την κεντρικη αντλια 5000λιτρα/ωρα. που θελω να καταληξω.... μεσα γηνονται τετια ρευματα νερου που στον πατο δεν μενει τιποτα απο βρωμια και ακαθαρσιες. αυτο σηγουρα πεζει πολυ μεγαλο ρολο αφου δεν καθετε τπτ κατω... και αρεσει και στα ψαρια βαση δεδομενων της λιμνης. μια φορα εκλεισα τους εσωτερικους κυκλωφοριτες και σε λιγες ωρες ο πατος βρωμισε!

Ναι αλλα εσυ εχεις sumb,και μπορεις να πεξεις οπως θελεις,εμεις; ;) Θα μπορουσα βεβαια να βαλω 2 κυκλοφορητες.Αληθεια αν βαλω 2 στην φορα των φιλτρων μου,ποιους να προτιμησω για 600 λιτρα καθαρα;

Link to comment
Share on other sites

Βρε ΣΑΚΗΣ83 με αυτό που λες βοηθάς πολύ! Άρα δεν είναι το παν η φίλτρανση αλλά και η κυκλοφορία. Το θέμα είναι τους έχεις ψηλά και "σπρώχνουν" προς τα κάτω; Εγώ που έχω άμμο, δεν θα σηκώνει ΚΑΙ άμμο; Ξαναλέω πως τα labido μου το έκαναν για ώρες να κολυμπούν αντίθετα στο ρεύμα του φίλτρου, να αφήνονται για λίγο προς τα πίσω και πάλι από την αρχή! Έχω και άλλο ένα ερώτημα όμως.. γιατί μάλλον είμαι πολύ νέος και ψάρακλας. Αφού είπαμε να κρύβουμε τους σωλήνες των φίλτρων πίσω από τις πέτρες.. Πώς θα φτάσει εκεί η ροή των κυκλοφοριτών δεδομένου του νταμαριού που κόβει πολύ τη ροή;;;;

Link to comment
Share on other sites

Βρε ΣΑΚΗΣ83 με αυτό που λες βοηθάς πολύ! Άρα δεν είναι το παν η φίλτρανση αλλά και η κυκλοφορία. Το θέμα είναι τους έχεις ψηλά και "σπρώχνουν" προς τα κάτω; Εγώ που έχω άμμο, δεν θα σηκώνει ΚΑΙ άμμο; Ξαναλέω πως τα labido μου το έκαναν για ώρες να κολυμπούν αντίθετα στο ρεύμα του φίλτρου, να αφήνονται για λίγο προς τα πίσω και πάλι από την αρχή! Έχω και άλλο ένα ερώτημα όμως.. γιατί μάλλον είμαι πολύ νέος και ψάρακλας. Αφού είπαμε να κρύβουμε τους σωλήνες των φίλτρων πίσω από τις πέτρες.. Πώς θα φτάσει εκεί η ροή των κυκλοφοριτών δεδομένου του νταμαριού που κόβει πολύ τη ροή;;;;

Αμα τους βαλεις σωστα δεν σηκωνουν την αμμο.Ηροη ειναι απαραιητη για της αφρικανες.Συμβενει αυτο που ειπα παραπανω,με τον φραπε.Οποτε παει το ρευμα παντου και δεν μενει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

εγω μεσα στο 700 λιτρο εχω αριστερα και δεξια 2 κυκλοφοριτες κολαλια 3 και στο κεντρο ερχετσι η επιστροφη απο την κεντρικη αντλια 5000λίτρα/ώρα.

Θες να μας πεις τα specs των κυκλοφορητών; Τι ροή έχουν βασικά... κι ένα σχέδιο ή φωτο για να δούμε πως είναι τοποθετημένοι; :D Εκτός αν κάνεις έκθεση ενυδρείου να έρθουμε απο'κει! ;):thumbup::hysterical:

Άκυρο για τα specs, τα βρήκαααα!! Εσύ έχεις δημιουργήσει δίνη βρε αδερφάκι μου. :thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...