Jump to content

Σουπερ το Diy Co2 αλλα...


plaYgirl

Recommended Posts

Σουπερ το diy co2 αλλα...το χειμωνα που πεφτει η θερμοκρασια μηπως πεφτει και η αποδοση του :thumbdown: ??

Γιατι εχω κανει αλλαγη απο προχθες...και ναι μεν βγαζει..αλλα σιγαα σιγαααα... :thumbdown:

Εκανα κι ενα πειραματακι πριν λιγο για να τσεκαρω αν παιζει ρολο η θερμοκρασια...κι εκανα ''μπεν μαρι ''με το μπουκαλι....(δηλ εβαλα σε ενα μπολ ζεστο νερο και το μπουκαλι μεσα)και πηρε φουλ τα πανω του....

Θα προτιμουσα να μην αλλαζε κατι και να ζημαινε οτι δν πετυχα το μειγμα... :P

Το ερωτιμα μου ειναι τι κανετε τον χειμωνα με το θεμα...??? :)

Ειχα σκεφτει οταν αναψουν τα καλοριφερ να παρω μεγαλυτερο σωληνακι και α το βαλω κοντα στη θερμανση...αλλα ειναι νωρις για καλοριφερ...αλλα μαλλον οχι για το co2????

sorry για το μπλαμπλα μου..... :ninja:

Καμοια ιδεαααα??? :D:thumbup::thumbup: (αν οντως υφισταται οτι φταιει αυτο :hysterical: )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σουπερ το diy co2 αλλα...το χειμωνα που πεφτει η θερμοκρασια μηπως πεφτει και η αποδοση του :thumbdown: ??

Γιατι εχω κανει αλλαγη απο προχθες...και ναι μεν βγαζει..αλλα σιγαα σιγαααα... :ninja:

Εκανα κι ενα πειραματακι πριν λιγο για να τσεκαρω αν παιζει ρολο η θερμοκρασια...κι εκανα ''μπεν μαρι ''με το μπουκαλι....(δηλ εβαλα σε ενα μπολ ζεστο νερο και το μπουκαλι μεσα)και πηρε φουλ τα πανω του....

Θα προτιμουσα να μην αλλαζε κατι και να ζημαινε οτι δν πετυχα το μειγμα... :thumbdown:

Το ερωτιμα μου ειναι τι κανετε τον χειμωνα με το θεμα...??? :)

Ειχα σκεφτει οταν αναψουν τα καλοριφερ να παρω μεγαλυτερο σωληνακι και α το βαλω κοντα στη θερμανση...αλλα ειναι νωρις για καλοριφερ...αλλα μαλλον οχι για το co2????

sorry για το μπλαμπλα μου..... :hysterical:

Καμοια ιδεαααα??? :D:thumbup::thumbup: (αν οντως υφισταται οτι φταιει αυτο :blush: )

Η θερμοκρασία όντως παίζει ρόλο.

Πάρε ένα δοχείο, βαλε μέσα το μπουκάλι με το Co2, γέμισε το δοχείο με νερό και βαλε και έναν θερμοστάτη στους 28 βαθμούς για να σου κρατεί σταθερά την θερμοκρασία, και πες μου τα αποτέλεσμα του πειράματος

:P

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία όντως παίζει ρόλο.

Πάρε ένα δοχείο, βαλε μέσα το μπουκάλι με το Co2, γέμισε το δοχείο με νερό και βαλε και έναν θερμοστάτη στους 28 βαθμούς για να σου κρατεί σταθερά την θερμοκρασία, και πες μου τα αποτέλεσμα του πειράματος

:thumbup:

thaaankssss :):D:P

αλλα σε περιπτωση που ο θερμοστατης ακουμπησει το μπουκαλι δεν εχει φοβο...???? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

thaaankssss :):D:thumbup:

αλλα σε περιπτωση που ο θερμοστατης ακουμπησει το μπουκαλι δεν εχει φοβο...???? :thumbup:

Όχι αλλα καλο ειναι να μην ακουμπαει.

Όταν το νερό είναι κρύο σταματά η ζύμωση ενώ πάνω από τους 28 βαθμούς η μαγιά χαλά οπότε άρχισε καλύτερα με 26 βαθμούς.

Επίσης το βράδυ καλό είναι να τον σβήνεις τον θερμοστάτη γιατί τα φυτά δεν φωτοσυνθετουν και τα ψάρια μπορούν να πάθουν τίποτα. Περιμένω νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλα καλο ειναι να μην ακουμπαει.

Όταν το νερό είναι κρύο σταματά η ζύμωση ενώ πάνω από τους 28 βαθμούς η μαγιά χαλά οπότε άρχισε καλύτερα με 26 βαθμούς.

Επίσης το βράδυ καλό είναι να τον σβήνεις τον θερμοστάτη γιατί τα φυτά δεν φωτοσυνθετουν και τα ψάρια μπορούν να πάθουν τίποτα. Περιμένω νέα σου.

Αυτος ειναι και ο λογος που δεν θα το δοκιμασω τωρα αλλα αυριο :) αν και πιστευω πως θα πιασει,αφου επιασε μεν το μπεν μαρι εστω μεχρι να ξανακρυωσει το νερο :D

Αμα το κανω ετσι και κλεινει το βραδυ ο θερμοστατης,η αεραντλια δεν χρειαζεται σωστα???ή εστω θα την ανοιγω ακομα λιγοτερες ωρες....Θελω να αποφυγω τα μεγαλα σκαμπανεβασματα του ph αλλα και να μη διακινδυνεψω ζωουλες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ειναι και ο λογος που δεν θα το δοκιμασω τωρα αλλα αυριο :) αν και πιστευω πως θα πιασει,αφου επιασε μεν το μπεν μαρι εστω μεχρι να ξανακρυωσει το νερο :D

Αμα το κανω ετσι και κλεινει το βραδυ ο θερμοστατης,η αεραντλια δεν χρειαζεται σωστα???ή εστω θα την ανοιγω ακομα λιγοτερες ωρες....Θελω να αποφυγω τα μεγαλα σκαμπανεβασματα του ph αλλα και να μη διακινδυνεψω ζωουλες. :thumbup:

Το έχω σκεφτεί εδώ και καιρό αλλά με τα δυο ζουζούνια που έχω και την δουλεία έχω αναβάλει και εγώ το όλο project για αυτό περιμένω νέα σου. Να ξέρεις ότι όσο ποιο πολύ μαγιά βάζουμε τόσο ποιο πολύ Co2 παράγουμε αλλά με αυτό τον τρόπο μας τρώει γρηγορότερα την ζάχαρη και έτσι η διάρκεια ζωής του μείγματος λιγοστεύει. Επίσης μπορείς να τυλίξεις το δοχείο με το αφρώδες υλικό που χρησιμοποιούμε σαν υπόστρωμα κάτω από το sleeping bag για να έχεις ποιο σταθερές θερμοκρασίες μικρότερα σκαμπανεβάσματα και μικρότερη κατανάλωση ρεύματος μια που ο θερμοστάτης θα δουλεύει λιγότερο, και μια που είσαι βαλε και ένα θερμόμετρο για να είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ειναι και ο λογος που δεν θα το δοκιμασω τωρα αλλα αυριο :) αν και πιστευω πως θα πιασει,αφου επιασε μεν το μπεν μαρι εστω μεχρι να ξανακρυωσει το νερο :D

Αμα το κανω ετσι και κλεινει το βραδυ ο θερμοστατης,η αεραντλια δεν χρειαζεται σωστα???ή εστω θα την ανοιγω ακομα λιγοτερες ωρες....Θελω να αποφυγω τα μεγαλα σκαμπανεβασματα του ph αλλα και να μη διακινδυνεψω ζωουλες. :thumbup:

Γιατί και σε τη ποσότητα πρέπει να χορηγούμε διοξείδιο του άνθρακα (co2);

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=47206&hl=

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

με ενα diy co2 του 1,5 λιτρου ειναι οκ για 700 λιτρα νερο? πεζει ρολο? η αναλογια φτανει δηλαδι? ή δεν παιζουν ρολο τα λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

με ενα diy co2 του 1,5 λιτρου ειναι οκ για 700 λιτρα νερο? πεζει ρολο? η αναλογια φτανει δηλαδι? ή δεν παιζουν ρολο τα λιτρα?

παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο τα λίτρα αλλά και η κατανάλωση φυσικά... για 700 λίτρα νερό δε σε συμφέρει με τίποτα το DIY. Πας για 2κιλη μπουκάλα μίνιμουμ :) Πολύ χοντρικά θα σου πω ότι το 1.5 λίτρο DIY φτάνει για 15 μέρες σε full φυτεμένο 80ρι :D

Link to comment
Share on other sites

παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο τα λίτρα αλλά και η κατανάλωση φυσικά... για 700 λίτρα νερό δε σε συμφέρει με τίποτα το DIY. Πας για 2κιλη μπουκάλα μίνιμουμ :) Πολύ χοντρικά θα σου πω ότι το 1.5 λίτρο DIY φτάνει για 15 μέρες σε full φυτεμένο 80ρι :D

6 ανουμπιες και 1 velisneria εχω μεσα... ετσι για να τα βοηθαω..χρειαζετε να κανω και 2 diy? ή να το αφησω ετσι?

Link to comment
Share on other sites

6 ανουμπιες και 1 velisneria εχω μεσα... ετσι για να τα βοηθαω..χρειαζετε να κανω και 2 diy? ή να το αφησω ετσι?

βασικά μόλις τελειώσει βγάλε και αυτό που έχεις δεν υπάρχει λόγος για αυτά τα φυτά :D

(εκτός και εάν το κάνεις για άλλο λόγο... πχ έχεις υψηλό φωτισμό και σου κιτρινίζουν-καίγονται τα φύλα από το πολύ φως και θες να το αντισταθμίσεις με τα θρεπτικά :))

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

βασικά μόλις τελειώσει βγάλε και αυτό που έχεις δεν υπάρχει λόγος για αυτά τα φυτά :D

(εκτός και εάν το κάνεις για άλλο λόγο... πχ έχεις υψηλό φωτισμό και σου κιτρινίζουν-καίγονται τα φύλα από το πολύ φως και θες να το αντισταθμίσεις με τα θρεπτικά :))

βλεπω βελτιωση! γιαυτο το αφηνω!

Link to comment
Share on other sites

Καμοια ιδεαααα??? helpsmilie.gif helpsmilie.gif helpsmilie.gif (αν οντως υφισταται οτι φταιει αυτο blush.gif )

Στα σουπερμαρκετ πουλανε θηκες για μπουκαλια νερου που κραταν την θερμοκρασια.Δεν το δοκιμασα αλλα λογικα κανει δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Καμοια ιδεαααα??? helpsmilie.gif helpsmilie.gif helpsmilie.gif (αν οντως υφισταται οτι φταιει αυτο blush.gif )

Στα σουπερμαρκετ πουλανε θηκες για μπουκαλια νερου που κραταν την θερμοκρασια.Δεν το δοκιμασα αλλα λογικα κανει δουλεια.

Καλη ιδεα κι αυτη :thumbup::):D και πιο οικονομικη και δεν θα μου πιανει πολυ χωρο κουβας με νερο και θερμοστατη ...θα το δοκιμασω και θα σας πω νεα :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

Καμοια ιδεαααα??? helpsmilie.gif helpsmilie.gif helpsmilie.gif (αν οντως υφισταται οτι φταιει αυτο blush.gif )

Στα σουπερμαρκετ πουλανε θηκες για μπουκαλια νερου που κραταν την θερμοκρασια.Δεν το δοκιμασα αλλα λογικα κανει δουλεια.

Καλη ιδεα κι αυτη :P:):D και πιο οικονομικη και δεν θα μου πιανει πολυ χωρο κουβας με νερο και θερμοστατη ...θα το δοκιμασω και θα σας πω νεα :thumbup:

sorry κιόλας αλλά αυτά να σας κρατάνε τη θερμοκρασία από τι; Δεν έχει κάποια πηγή ενέργειας μέσα το μπουκάλι ώστε να κρατάει κάποια θερμοκρασία :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδεα κι αυτη :thumbup::):D και πιο οικονομικη και δεν θα μου πιανει πολυ χωρο κουβας με νερο και θερμοστατη ...θα το δοκιμασω και θα σας πω νεα :thumbup:

Εγώ έτσι το έχω στο μικρό μου ενυδρειάκι. Μέσα σε ισοθερμική θήκη νερού. Και δούλεψε καλύτερα. Αλλά την έβαλα περίπου τον Μάρτιο, οπότε δεν ξέρω αν το χειμώνα θα κάνει καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

sorry κιόλας αλλά αυτά να σας κρατάνε τη θερμοκρασία από τι; Δεν έχει κάποια πηγή ενέργειας μέσα το μπουκάλι ώστε να κρατάει κάποια θερμοκρασία :)

:D

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει σίγουρα η θήκη είναι καλύτερα από το τίποτα μια που κρατεί κάποια θερμοκρασία που αν δεν κάνω λάθος παράγετε από την ζύμωση .

Το θέμα είναι πως με τη μέθοδο που προτείνω έχουμε το αβαντάζ να έχουμε σταθερή θερμοκρασία στους βαθμούς που επιλέγουμε και ελεγχόμενη παραγωγή ποσότητας Co2.

Link to comment
Share on other sites

Καλή η λύση με το δοχείο και το θερμοστάτη.Το έκανα παλαιότερα με πολύ καλά αποτελέσματα.

Αναλογίστηκα όμως το κόστος,το ρεύμα,το χώρο,την ταλαιπωρία και την αστάθεια του συστήματος και τελικά κατέληξα στην αγορά μπουκάλας.Για σκεφτείτε το λίγο... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή η λύση με το δοχείο και το θερμοστάτη.Το έκανα παλαιότερα με πολύ καλά αποτελέσματα.

Αναλογίστηκα όμως το κόστος,το ρεύμα,το χώρο,την ταλαιπωρία και την αστάθεια του συστήματος και τελικά κατέληξα στην αγορά μπουκάλας.Για σκεφτείτε το λίγο... :)

Αναμφίβολα είναι η καλύτερη λύση αλλά το άμεσο κόστος δεν είναι αμελητέο για μια σωστή ολοκληρωμενη εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. :)

Ας σκεφτούμε όμως κι άλλες λύσεις για την περίπτωση του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Μια που έχω μεγάλο χώρο στο εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου μου έβαλα μέσα όλο το μπουκάλι και έτσι είναι σταθερά στους 26 βαθμούς. Λόγο του ότι το γραφείο δεν θερμαίνετε τώρα και επειδή είχα ήδη το co2 σε λειτουργία εδώ και δέκα ημέρες είχε πέσει η απόδοση του αρκετά, αλλά μόλις το έβαλα μέσα μετά από 15 λεπτά άρχισε να δουλεύει πάλι κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μια που έχω μεγάλο χώρο στο εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου μου έβαλα μέσα όλο το μπουκάλι και έτσι είναι σταθερά στους 26 βαθμούς. Λόγο του ότι το γραφείο δεν θερμαίνετε τώρα και επειδή είχα ήδη το co2 σε λειτουργία εδώ και δέκα ημέρες είχε πέσει η απόδοση του αρκετά, αλλά μόλις το έβαλα μέσα μετά από 15 λεπτά άρχισε να δουλεύει πάλι κανονικά.

Καλη ιδεα!!! :thumbup: παντως προσωπικα με το θερμοστατη δουλευει τουμπανο το diy μου...εχω και φυσαλιδες οξυγονου στη riccia..παντου φυσαλιδες,λατρευω την φωτοσυνθεση κατω απ'το νερο :)

στην πορεια βλεπουμε και για μπουκαλα...εχουν αλλα προτεραοτητα :thumbup::D

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδεα!!! :P παντως προσωπικα με το θερμοστατη δουλευει τουμπανο το diy μου...εχω και φυσαλιδες οξυγονου στη riccia..παντου φυσαλιδες,λατρευω την φωτοσυνθεση κατω απ'το νερο :)

στην πορεια βλεπουμε και για μπουκαλα...εχουν αλλα προτεραοτητα :thumbup::thumbup:

:thumbdown::D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...