Jump to content

Σουπερ το Diy Co2 αλλα...


plaYgirl

Recommended Posts

Συμφωνα με ενα προγραματακι το fishtank μου βγαινει 230λτ αδειο κ 215λτ με αμμο κ τα σχετικα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διάβασα από την αρχή όλα τα ποστ για να δω τι παίζεται και πως μπορείς να φθάσεις έστω και σε μια συμβιβαστική λύση.

Σε προηγούμενο ποστ ο Rik σου ειχε μια καλή πρόταση για διαχυτήρα.

Αυτός θα ήταν προτιμότερος για DIY γιατί ο δικός μου διαχυτήρας ειναι για ολοκληρωμένο σύστημα co2 και δέχεται αντίστροφες πιέσεις από την κυκλοφορία του νερού.

Το πρόβλημα σου είναι καθαρά θέμα διάχυσης

Έχεις μετρητή φυσαλίδων? (bubble counter)

Και το πιο σημαντικό

Πόσες φυσαλίδες έχεις το λεπτό......

Link to comment
Share on other sites

Απο προχειρο υπολογισμο εχω περιπου 170-200 φυσαλιδες το λεπτο. Απλα παιζει αυτος ο αριθμος κ δεν ειναι παντα σταθερος. Αλλες φορες παλι οι φυσαλιδες ειναι πιο μικρες κ αλλες πιο χοντρες... Κ γω εχω καταληξει οτι εχω θεμα με την διαχυση απλα δεν θελω να βαλω κατι ακομα "μεσα" στο ενυδρειο. Το μονο που φενεται τωρα μεσα στο ενυδρειο ειναι το μπαστουνι απο την αναροφηση του φιλτρου. Η εισοδος του νερου μισο φενεται στην ακρη στην επιφανεια. Ακομα κ θερμοστατη εχω βαλει εξωτερικο αυτον. Μετα απο ψαξιμο μαλον κατεληξα οτι χρειαζομαι σκαλα διαχυσης της DENNERLE για τα λιτρα μου αλλα πριν δωσω κ αλλα λεφτα θελω να ειμαι σιγουρος οτι θα δουλεψει κ οτι δεν θα φευγουν τοσο γρηγορα οι φυσαλιδες οπως γινεται τωρα... Μετρητή φυσαλίδων (bubble counter) δεν εχω... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχάς εφόσον έχεις τόσο πολλές φυσαλίδες, σίγουρα έχεις ρίξει πολύ μαγιά, δεύτερων θα σου τελειώσει πολύ γρήγορα η ζάχαρη, και τρίτον το μεγαλύτερο ποσοστό co2 φεύγει στην ατμόσφαιρα. Η σκάλα είναι μια καλή μέθοδος αλλά όχι καλύτερη από την λύση που σου πρότεινα στην δημοσίευση 27.

Εάν είχες διαβάσει το λινκ στην δημοσίευση 22 θα είχες καταλάβει καλύτερα πολλά πράγματα. Οι φυσαλίδες είναι ένα θέμα αλλά το σημαντικό είναι οι μετρήσεις που έχεις από ΡΗ και ΚΗ για να ξέρεις την ποσότητα του Co2.

http://www.qsl.net/w2wdx/aquaria/diyco2.html

Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχάς εφόσον έχεις τόσο πολλές φυσαλίδες, σίγουρα έχεις ρίξει πολύ μαγιά, δεύτερων θα σου τελειώσει πολύ γρήγορα η ζάχαρη, και τρίτον το μεγαλύτερο ποσοστό co2 φεύγει στην ατμόσφαιρα. Η σκάλα είναι μια καλή μέθοδος αλλά όχι καλύτερη από την λύση που σου πρότεινα στην δημοσίευση 27.

Εάν είχες διαβάσει το λινκ στην δημοσίευση 22 θα είχες καταλάβει καλύτερα πολλά πράγματα. Οι φυσαλίδες είναι ένα θέμα αλλά το σημαντικό είναι οι μετρήσεις που έχεις από ΡΗ και ΚΗ για να ξέρεις την ποσότητα του Co2.

http://www.qsl.net/w2wdx/aquaria/diyco2.html

Απο μαγια εχω ριξει ενα φακελακι ξερη μαγια της γιωτης. Το προηγουμενο μειγμα μου κρατησε 10-12 μερες...

Απο μετρησεις εχω σταθερα ΚΗ 4 εδω κ 4 βδομαδες... Αν ειναι να φτιαξω αυτο στο λινκ τοτε μπορω να αγορασω ετοιμο τετοιο συστημα της ferplast για το cayman 110 δλδ αυτο που ειναι κ οικονομικο κατ'εμε μιας κ στοιχιζει 20ε περιπου χωρις τα μεταφορικα...

Link to comment
Share on other sites

Απο μαγια εχω ριξει ενα φακελακι ξερη μαγια της γιωτης. Το προηγουμενο μειγμα μου κρατησε 10-12 μερες...

Απο μετρησεις εχω σταθερα ΚΗ 4 εδω κ 4 βδομαδες... Αν ειναι να φτιαξω αυτο στο λινκ τοτε μπορω να αγορασω ετοιμο τετοιο συστημα της ferplast για το cayman 110 δλδ αυτο που ειναι κ οικονομικο κατ'εμε μιας κ στοιχιζει 20ε περιπου χωρις τα μεταφορικα...

Η συσκευή είναι παραπλήσια και το κόστος μιας σκάλας δεν νομίζω να είναι λιγότερο. Μαγιά μισό κουταλάκι του γλυκού είναι οκ! Η ζάχαρη εάν είναι από ζαχαροκάλαμο ακόμα καλύτερα.

Με ΡΗ 6,5 και ΚΗ 4 έχεις 42 mg/l Co2, πρόσεχε γιατί είσαι σε κίνδυνο!

Μην ξεπερνας τα 25 mg/l γιατι τα ψαρια σου μετα δυσλολευονται να αφομειωσουν το ο2.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι παραπλήσια και το κόστος μιας σκάλας δεν νομίζω να είναι λιγότερο. Μαγιά μισό κουταλάκι του γλυκού είναι οκ! Η ζάχαρη εάν είναι από ζαχαροκάλαμο ακόμα καλύτερα.

Με ΡΗ 6,5 και ΚΗ 4 έχεις 42 mg/l Co2, πρόσεχε γιατί είσαι σε κίνδυνο!

Μην ξεπερνας τα 25 mg/l γιατι τα ψαρια σου μετα δυσλολευονται να αφομειωσουν το ο2.

Η ζαχαρη ειναι η κλασικη που πουλανε τα μαρκετ. Οσο για την μαγια την βαζω ολη χωρις να την μετρησω. Ισως ειναι παραπανω αλλα δεν πειραζει μιας κ οτι κανω τωρα ειναι στα πλαισια πειραματισμου κ οχι κατι μονιμου. Μολις καταληξω θα τα κανω ολα κατα γραμμα... Κ μαλον θα καταληξω σε αυτο. Το συγκεκριμενο site το ξερεις? Αν ειναι αξιοπιστο εννοω σε θεματα αποστολης....

Οσο για τις μετρησεις εχεις δικιο αλλα στο παλιο ενυδρειο ειχα συνεχως χωρις παρεκλισεις ΡΗ 6.5-6.6 και ΚΗ 3 οποτε ειχα κανονικα mg/l Co2. Τουλαχιστον ετσι πιστευω. Στο καινουργιο εχω εδω κ 4 μερες 7.2-7.3 ΡΗ κ ΚΗ 4 δλδ εχει 8mg/lt Co2

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

:buttrock:

Η ζαχαρη ειναι η κλασικη που πουλανε τα μαρκετ. Οσο για την μαγια την βαζω ολη χωρις να την μετρησω. Ισως ειναι παραπανω αλλα δεν πειραζει μιας κ οτι κανω τωρα ειναι στα πλαισια πειραματισμου κ οχι κατι μονιμου. Μολις καταληξω θα τα κανω ολα κατα γραμμα... Κ μαλον θα καταληξω σε αυτο. Το συγκεκριμενο site το ξερεις? Αν ειναι αξιοπιστο εννοω σε θεματα αποστολης....

Οσο για τις μετρησεις εχεις δικιο αλλα στο παλιο ενυδρειο ειχα συνεχως χωρις παρεκλισεις ΡΗ 6.5-6.6 και ΚΗ 3 οποτε ειχα κανονικα mg/l Co2. Τουλαχιστον ετσι πιστευω. Στο καινουργιο εχω εδω κ 4 μερες 7.2-7.3 ΡΗ κ ΚΗ 4 δλδ εχει 8mg/lt Co2

Είχα παραγγειλη από αυτό το site μια φορά και όλα πήγαν καλά, αλλά δεν σου κρύβω πως έχω ακούσει και παράπονα από μερικούς.

Link to comment
Share on other sites

Bασικα σκεφτομαι να το παραγγειλω απο το pet-shop στην λαρισης μιας κ αυτο φερνει προιοντα της ferplast απλα θελω πρωτα να σιγουρεψω την τιμη μιας κ τσιμπαει στις τιμες του... Θα δω τι θα κανω αλλα σιγουρα πρεπει να λυσω το θεμα διαχυσης γιατι εκει καταληγουμε τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Bασικα σκεφτομαι να το παραγγειλω απο το pet-shop στην λαρισης μιας κ αυτο φερνει προιοντα της ferplast απλα θελω πρωτα να σιγουρεψω την τιμη μιας κ τσιμπαει στις τιμες του... Θα δω τι θα κανω αλλα σιγουρα πρεπει να λυσω το θεμα διαχυσης γιατι εκει καταληγουμε τελικα.

Ρώτα τιμή και πες μου, και αν είναι λογική η τιμή μπορεί να παρω και εγώ ένα.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα τιμή και πες μου, και αν είναι λογική η τιμή μπορεί να παρω και εγώ ένα.

Αυριο το απογευμα θα παω να ρωτησω κ θα σου στειλω πμ...

Link to comment
Share on other sites

Αυριο το απογευμα θα παω να ρωτησω κ θα σου στειλω πμ...

:buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο της Ferplast φαίνεται καλή περίπτωση

Άραγε υπάρχει Θεσσαλονίκη?

Link to comment
Share on other sites

Βολο παντος το βρηκα με 30ε περιπου κ το παρηγγειλα κ το καλο ειναι οτι η συσκευη ειναι ανεξαρτητου ογκου νερου μιας κ αναλογα τα λιτρα αλλαζει μονο η παροχη co2 κ οχι η διαχυση!!! καλο??!!!

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

Βολο παντος το βρηκα με 30ε περιπου κ το παρηγγειλα κ το καλο ειναι οτι η συσκευη ειναι ανεξαρτητου ογκου νερου μιας κ αναλογα τα λιτρα αλλαζει μονο η παροχη co2 κ οχι η διαχυση!!! καλο??!!!

Τελικα το βρηκες στην λαρισης;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το βρηκες στην λαρισης;

Ναι κ το παρηγγειλα. Θα το εχω απο βδομαδα μαλλον τριτη-τεταρτη. Θα το βαλω σε λειτουργια κ θα δω τι γινεται... Οταν θα εχω νεοτερα θα ποσταρω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι κ το παρηγγειλα. Θα το εχω απο βδομαδα μαλλον τριτη-τεταρτη. Θα το βαλω σε λειτουργια κ θα δω τι γινεται... Οταν θα εχω νεοτερα θα ποσταρω...

Περιμενω νεα σου! :buttrock::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...