Jump to content

Σουπερ το Diy Co2 αλλα...


plaYgirl

Recommended Posts

Παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Σε 210 λιτρα καθαρα ενα DIY Co2 με σκαλα διαχυσης φτανει να καταφερω να ριξω το ph η δεν ειναι αρκετο? Να υπογραμισω οτι χρησιμοποιω υγρο λιπασμα της saechem το flourish excel για τα φυτα μου αλλα το ph παλι ειναι ακομα στον θεο.... (7.5-8). Χρειαζεται κ δευτερη μπουκαλα με 2η σκαλα διαχυσης η μια ειναι αρκετη εστω κ μακροχρονια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεις να κανεις κατι τετοιο για μεγαλυτερη αποδοση και καλυτερη διαχυση.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά που τα έχετε διαβάσει αυτά; οτι με το CO2 κατεβάζουμε το PH ;;;;;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Εδω μεσα... :) Τοσα αρθρα διαβασα. Απλα δεν ειναι απολυτη η συναρτηση ph-co2 γιατι εμπλεκονται κ αλλοι παραγοντες οπως φυτα-αλλαγες νερου-bufers κτλ... Απο προσωπικη μου εμπειρια ειδα πτωση ph με DIY co2 με αεροπετρα της ταξης του 0.5 κ ανοδο ph χωρις co2 παλι 0.5 εως 1 μοναδα... Αυτα απο προσωπικη μου εμπειρια λεω παντα με υγρα τεστ της ΤΕΤΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Εδω μεσα... :buttrock: Τοσα αρθρα διαβασα. Απλα δεν ειναι απολυτη η συναρτηση ph-co2 γιατι εμπλεκονται κ αλλοι παραγοντες οπως φυτα-αλλαγες νερου-bufers κτλ... Απο προσωπικη μου εμπειρια ειδα πτωση ph με DIY co2 με αεροπετρα της ταξης του 0.5 κ ανοδο ph χωρις co2 παλι 0.5 εως 1 μοναδα... Αυτα απο προσωπικη μου εμπειρια λεω παντα με υγρα τεστ της ΤΕΤΡΑ

Που ακριβώς γράφει ότι βάζουμε CO2 στα ενυδρεία μας ώστε να κατεβάσουμε το pH; Εγώ με αυτά που διαβάζω βλέπω οτι το pH όπως και το ΚΗ είναι ένας δείκτης ώστε να μπορούμε να μετράμε πόσο CO2 έχουμε και να μην βγαίνουμε εκτός ορίων και γίνετε επικίνδυνο για τα ψάρια μας :buttrock:

Παιδιά σόρρυ που θα σας στενοχωρήσω αλλά ο γνωστός πίνακας βγήκε για να ξέρουμε πόσο είναι το επιτρεπτό CO2 ανάλογα με τις σκληρότητες του νερού που έχουμε. Βέβαια θα μου πεις ο καθένας τον χρησιμοποιεί και τον καταλαβαίνει όπως θέλει αλλά τουλάχιστον ας το κάνει σωστά :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά που τα έχετε διαβάσει αυτά; οτι με το CO2 κατεβάζουμε το PH ;;;;;;; :buttrock:

Ισχύει :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει :buttrock:

ναι δε το διατύπωσα σωστά... απλά εννοώ ότι δεν είναι τόσο απλό :buttrock:

κσι για να ξαναγυρίσουμε ontopic tsaftsouf για να πας το pH σου 7 θα πρέπει να έχεις το KH σου στο 7-8. Εάν το νερό σου είναι ελεύθερο από buffers βάζε CO2 μέχρι να δεις στο PH σου το 7 :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ναι δε το διατύπωσα σωστά... απλά εννοώ ότι δεν είναι τόσο απλό :buttrock:

κσι για να ξαναγυρίσουμε ontopic tsaftsouf για να πας το pH σου 7 θα πρέπει να έχεις το KH σου στο 7-8. Εάν το νερό σου είναι ελεύθερο από buffers βάζε CO2 μέχρι να δεις στο PH σου το 7 :buttrock:

το pH θελω να το παω 6.5-6.7 λογο σκαλαριων κ corydoras. Το νερο ειναι ελευθερο απο buffers απλα ψαχνομαι στο θεμα CO2 για να μην δωσω λεφτα για σκαλα διαχυσης κ τελικα πανε χαμενα.... Απο ΚΗ ειμαι σταθερα 3 βδομαδες στο 4....

Link to comment
Share on other sites

το pH θελω να το παω 6.5-6.7 λογο σκαλαριων κ corydoras. Το νερο ειναι ελευθερο απο buffers απλα ψαχνομαι στο θεμα CO2 για να μην δωσω λεφτα για σκαλα διαχυσης κ τελικα πανε χαμενα.... Απο ΚΗ ειμαι σταθερα 3 βδομαδες στο 4....

με ΚΗ=4 δε μπορείς να πας pH=6.5

μπορείς να παίξεις στο 6.7 όμως... εάν τόσο μικρό ενυδρείο που έχεις δε μπορεί να φτάσει εκεί λοιπόν έχεις πρόβλημα με τη διάχυσή σου :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

με ΚΗ=4 δε μπορείς να πας pH=6.5

μπορείς να παίξεις στο 6.7 όμως... εάν τόσο μικρό ενυδρείο που έχεις δε μπορεί να φτάσει εκεί λοιπόν έχεις πρόβλημα με τη διάχυσή σου :buttrock:

Εστω κ εκει να φτασω ειμαι ευχαριστημενος... Οσο για την διαχυση ειμαι σε καλο δρομο για DIY co2 difuser. Αυριο το πρωι θα ειναι ετοιμο (να στεγνωσει η σιλικονη) κ θα βαλω σε λειτουργια. Απο βδομαδα πιστευω να δω αποτελεσματα... Αλλιως πρεπει να παρω σκαλα διαχυσης για 230λτ... Κ κατι τελευταιο... Γιατι δεν γινεται με ΚΗ=4 να εχω pH=6.5? Οσο πιο μαλακο το νερο τοσο πιο ευκολο να κατεβει το pH. Σωστα? Τουλαχιστον ετσι εχω καταλαβει απο τα γραπτα...

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

Με το διοξειδιο κατεβαινει το pH, αλλα δεν το διοχετευουμε γιαυτο το λογο.

Το διεχετευουμε για τον απλο λογο οτι ..... θελουμε διοξειδο στο νερο.

Η πτωση του πεχα κατα τη διαδικασια ειναι απλα μια "παρενεργεια", που μπορει ομως να γινει ευκολα θανατηφορα σε υπερβολη παροχης.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Με το διοξειδιο κατεβαινει το pH, αλλα δεν το διοχετευουμε γιαυτο το λογο.

Το διεχετευουμε για τον απλο λογο οτι ..... θελουμε διοξειδο στο νερο.

Η πτωση του πεχα κατα τη διαδικασια ειναι απλα μια "παρενεργεια", που μπορει ομως να γινει ευκολα θανατηφορα σε υπερβολη παροχης.

Για υπερβολικη δοση δεν παιζει σεναριο μιας κ μετρησεις γεινοται μερα παρα μερα οποτε...

Εχω κ φυτα οποτε μονο καλο θα κανει αρκει οπως λες να μην ξεφυγει...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις κατι τετοιο για μεγαλυτερη αποδοση και καλυτερη διαχυση.

αν δεν βαλουμε το μικρο μπουκαλακι πειραζει? δεν καταλαβα την χρηση του...

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς γράφει ότι βάζουμε CO2 στα ενυδρεία μας ώστε να κατεβάσουμε το pH; Εγώ με αυτά που διαβάζω βλέπω οτι το pH όπως και το ΚΗ είναι ένας δείκτης ώστε να μπορούμε να μετράμε πόσο CO2 έχουμε και να μην βγαίνουμε εκτός ορίων και γίνετε επικίνδυνο για τα ψάρια μας :buttrock:

Παιδιά σόρρυ που θα σας στενοχωρήσω αλλά ο γνωστός πίνακας βγήκε για να ξέρουμε πόσο είναι το επιτρεπτό CO2 ανάλογα με τις σκληρότητες του νερού που έχουμε. Βέβαια θα μου πεις ο καθένας τον χρησιμοποιεί και τον καταλαβαίνει όπως θέλει αλλά τουλάχιστον ας το κάνει σωστά :buttrock:

Τώρα που εχω τον χρόνο θα το αναλύσω καλύτερα......

Ο λόγος που γράφω τα παρακάτω είναι για να γίνει περισσότερο κατανοητός ο πίνακας και να τον καταλαβαίνουν όλοι με τον ίδιο τρόπο.

Ίσως τα γράφω περισσότερο αναλυτικά απ'όσο θα έπρεπε γιατί απευθύνεται σε όλους που κάνουν τώρα τις αναζητήσεις τους.

Το ΚΗ και το pH είναι δείκτες, η διαφορά ειναι οτι το ΚΗ ειναι σταθερά ενώ το pH ειναι μεταβλητή.

Το ΚΗ φυσικά και μπορείς να το μεταβάλλεις (όχι όμως στην μονάδα του χρόνου)

Ομως, απο την στιγμή που το μεταβάλλεις παραμένει με σταθερή τιμή στη μονάδα του χρόνου.

Το pH στην απέναντι όχθη έχει συνεχείς διακυμάνσεις στην μονάδα του χρόνου.

Μεταβάλλοντας το pH μπορούμε να ελέγξουμε το Co2. (Γιαυτό υπάρχει κα ο πίνακας)

Οι ελεγκτές που υπάρχουν για τον έλεγχο του Co2 ονομάζονται pHcontrolers

Αλλιώς θα έπρεπε θα υπήρχαν.........KHcontrolers

Αυτό από μόνο του απαντά στο ερώτημα

ΥΓ.

Ελπίζω να καλύφθηκαν σφαιρικά τα ερωτήματα

Φιλικά πάντα

με ΚΗ=4 δε μπορείς να πας pH=6.5

μπορείς να παίξεις στο 6.7 όμως... εάν τόσο μικρό ενυδρείο που έχεις δε μπορεί να φτάσει εκεί λοιπόν έχεις πρόβλημα με τη διάχυσή σου :buttrock:

Μπορεί να πάει εσκεμμένα από απροσεξία ή από αμέλεια

Όμως αν το πάει στο 6.5 κινδυνεύει να ξεπεράσει τα όρια με πιθανότητα να κάνει ζημιά στα ψάρια

Το όριο για μακροπρόθεσμη έκθεση είναι τα 35ppm

Με pH 6.5 πάει 36ppm (Δηλαδή θα βρίσκεται οριακά)

To 6.7 ειναι ικανοποιητικό με το 6.6 να είναι το ιδανικό ως προς το ΚΗ=4 και ως προς την συγκέντρωση του co2 για φυτά και ψάρια.

Για υπερβολικη δοση δεν παιζει σεναριο μιας κ μετρησεις γεινοται μερα παρα μερα οποτε...

Η περίπτωση να σου ξεφύγει δημιουργώντας ενα pHcrash (για παράδειγμα) ειναι να εχεις ΚΗ στο 3

όπου η χωρητικότητα του buffer (bufferCapacity) ειναι μικρή, εκτός αν συμβεί κάποιο ατύχημα.

Οσο για την διαχυση ειμαι σε καλο δρομο για DIY co2 difuser. Αλλιως πρεπει να παρω σκαλα διαχυσης για 230λτ...

Η σκάλα διάχυσης είναι υποδιέστερη από ένα co2 Diffuser

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ ώστε η κατασκευή σου να στεφτεί με περισσότερο επιτυχία.

Καλή επιτυχία με το DIY co2 diffuser

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βαλουμε το μικρο μπουκαλακι πειραζει? δεν καταλαβα την χρηση του...

Το μπουκαλάκι έχει 2 χρήσεις

Είναι μετρητής φυσαλίδων και μπορεί να κρατήσει και λίγο αφρό

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που εχω τον χρόνο θα το αναλύσω καλύτερα......

Ο λόγος που γράφω τα παρακάτω είναι για να γίνει περισσότερο κατανοητός ο πίνακας και να τον καταλαβαίνουν όλοι με τον ίδιο τρόπο.

Ίσως τα γράφω περισσότερο αναλυτικά απ'όσο θα έπρεπε γιατί απευθύνεται σε όλους που κάνουν τώρα τις αναζητήσεις τους.

Το ΚΗ και το pH είναι δείκτες, η διαφορά ειναι οτι το ΚΗ ειναι σταθερά ενώ το pH ειναι μεταβλητή.

Το ΚΗ φυσικά και μπορείς να το μεταβάλλεις (όχι όμως στην μονάδα του χρόνου)

Ομως, απο την στιγμή που το μεταβάλλεις παραμένει με σταθερή τιμή στη μονάδα του χρόνου.

Το pH στην απέναντι όχθη έχει συνεχείς διακυμάνσεις στην μονάδα του χρόνου.

Μεταβάλλοντας το pH μπορούμε να ελέγξουμε το Co2. (Γιαυτό υπάρχει κα ο πίνακας)

Οι ελεγκτές που υπάρχουν για τον έλεγχο του Co2 ονομάζονται pHcontrolers

Αλλιώς θα έπρεπε θα υπήρχαν.........KHcontrolers

Αυτό από μόνο του απαντά στο ερώτημα

ΥΓ.

Ελπίζω να καλύφθηκαν σφαιρικά τα ερωτήματα

Φιλικά πάντα

Μπορεί να πάει εσκεμμένα από απροσεξία ή από αμέλεια

Όμως αν το πάει στο 6.5 κινδυνεύει να ξεπεράσει τα όρια με πιθανότητα να κάνει ζημιά στα ψάρια

Το όριο για μακροπρόθεσμη έκθεση είναι τα 35ppm

Με pH 6.5 πάει 36ppm (Δηλαδή θα βρίσκεται οριακά)

To 6.7 ειναι ικανοποιητικό με το 6.6 να είναι το ιδανικό ως προς το ΚΗ=4 και ως προς την συγκέντρωση του co2 για φυτά και ψάρια.

Η περίπτωση να σου ξεφύγει δημιουργώντας ενα pHcrash (για παράδειγμα) ειναι να εχεις ΚΗ στο 3

όπου η χωρητικότητα του buffer (bufferCapacity) ειναι μικρή, εκτός αν συμβεί κάποιο ατύχημα.

Η σκάλα διάχυσης είναι υποδιέστερη από ένα co2 Diffuser

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ ώστε η κατασκευή σου να στεφτεί με περισσότερο επιτυχία.

Καλή επιτυχία με το DIY co2 diffuser

Φιλικα παντα εισαι σουπερ. Μου ελυσες καθε απορια κ ευχαριστω για το αρθρο που μου εδωσες. Ειμαι υδραυλικος οποτε ειναι παιχνιδακι για μενα να το φτιαξω ετσι που το ειδα αναλυτικα... κ παλι ευχαριστω :buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Φιλικα παντα εισαι σουπερ. Μου ελυσες καθε απορια κ ευχαριστω για το αρθρο που μου εδωσες. Ειμαι υδραυλικος οποτε ειναι παιχνιδακι για μενα να το φτιαξω ετσι που το ειδα αναλυτικα... κ παλι ευχαριστω :buttrock::buttrock:

Στην φωτογραφία είναι μια πολύ παλιά έκδοση!

Στην συνέχεια την βελτίωσα πολύ περισσότερο τοποθετώντας φίλτρο νερού στην θέση του.

Ένα από τα παιδικά ελαττώματα που είχε σαν κατασκευή ήταν ότι χρειαζόταν ένα ρακόρ για εξαέρωση το οποίο είναι πολύ σημαντικό, ενα άλλο ελάττωμα που είχε ήταν η υπερβολική συγκέντρωση του co2.

Αυτό το πρόβλημα λύθηκε αυξάνοντας την ταχύτητα του νερού στον επάνω θάλαμο ώστε να στροβιλίζονται οι φυσαλίδες και να διαχέονται καλύτερα.

Επίσης μια βελτίωση έγινε όταν το σωληνάκι του co2 έγινε μακρύτερο που φθάνει μέχρι το σφουγγάρι με μια γωνία στην άκρη του. (μπορεί να μπεί ακόμη και πορόπετρα για να μικραίνουν οι φυσσαλίδες.

Αυτά θυμάμαι για την ώρα

Ελπίζω σαν υδραυλικός που είσαι να το βελτιώσεις ακόμα περισσότερο και να μας κάνεις μια παρουσίαση κάποια στιγμή.

Οτιδήποτε λεπτομέρεια χρειαστείς.........

Γιάννης

ΥΓ.

Απαγορεύονται δια ροπάλου οι χάλκινες ενώσεις

κατά το πλείστον μόνον πλαστικές.

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύονται δια ροπάλου οι χάλκινες ενώσεις

κατά το πλείστον μόνον πλαστικές.

Εννοειτε αυτο... αλλωστε εχω ειδη ενα προσχεδιο στο μυαλο μου που θα ειναι κ πιο ευκολο στην συναρμολογηση του... Ελπιζω δλδ γιατι λογο δουλειας μου ειναι ευκολο... Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που εχω τον χρόνο θα το αναλύσω καλύτερα......

Ο λόγος που γράφω τα παρακάτω είναι για να γίνει περισσότερο κατανοητός ο πίνακας και να τον καταλαβαίνουν όλοι με τον ίδιο τρόπο.

Ίσως τα γράφω περισσότερο αναλυτικά απ'όσο θα έπρεπε γιατί απευθύνεται σε όλους που κάνουν τώρα τις αναζητήσεις τους.

Το ΚΗ και το pH είναι δείκτες, η διαφορά ειναι οτι το ΚΗ ειναι σταθερά ενώ το pH ειναι μεταβλητή.

Φίλε Lasal δεν θα μπορούσε κάποιος να τα πει καλύτερα :buttrock: , μια σημαντική παρατήρηση μόνο για ολους,δηλαδη ότι το ΚΗ είναι σταθερή από την στιγμή που το νερό που βάζουμε σε κάθε αλλαγή να είναι ίδιου ΚΗ αλλιώς τα πράγματα μπερδεύουν! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Lasal δεν θα μπορούσε κάποιος να τα πει καλύτερα :buttrock: , μια σημαντική παρατήρηση μόνο για ολους,δηλαδη ότι το ΚΗ είναι σταθερή από την στιγμή που το νερό που βάζουμε σε κάθε αλλαγή να είναι ίδιου ΚΗ αλλιώς τα πράγματα μπερδεύουν! :buttrock:

Απλά το επισημάνω γιατί γνωρίζω πως ο φίλος tsatsouf δεν έχει όσμωση αλλά έφτασε σε αυτό το αποτέλεσμα με άλλων τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Lasal δεν θα μπορούσε κάποιος να τα πει καλύτερα :buttrock: , μια σημαντική παρατήρηση μόνο για ολους,δηλαδη ότι το ΚΗ είναι σταθερή από την στιγμή που το νερό που βάζουμε σε κάθε αλλαγή να είναι ίδιου ΚΗ αλλιώς τα πράγματα μπερδεύουν! :buttrock:

Έκανες πολύ καλά που το επισήμανες :buttrock:

tsatsouf

Αααααα εδώ μας τα χάλασες

τσαφτσουφ όπως τα τρενάκια πλίζζζ

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ γω με την σειρα μου οτι οι σκληροτητες που εχω τωρα κ λογο ελειψης Α/Ο ειναι απο αναμειξη απιονισμενου νερου με νερο βρυσης σε αναλογια 50-50. Οταν εστησα το ενυδρειο πριν 25 μερες δοκιμασα να κατεβασω το ph με bufer (χωρις ψαρια) αλλα τπτ. Τωρα με τις αλλαγες νερου φτανω το νερο αλλαγης σε αυτα τα νουμερα, ΚΗ-4, GH-7 Ph-6.5 αλλα το ατιμο το ph δεν λεει να πεσει κ παραμενει μεταξυ 7.5 κ 8. Κανοντας πειραμα με diy co2 με αεροπετρα πριν 10 μερες ειδα μια μικρη πτωση 0.5 σε διαστημα 3 ημερων κ γι'αυτο συνεχισα να το ψαχνω. Τωρα που γραφω αυτες τις γραμμες εχω ξεκηνησει απο την πεμπτη να βαζω λιπασμα της seachem, το flourish κ το excel παραλληλα με το diy co2 ωστε να δω αν μπορω να ριξω το ph περισσοτερο απο 0.5 μοναδα... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Έκανες πολύ καλά που το επισήμανες :buttrock:

Αααααα εδώ μας τα χάλασες

τσαφτσουφ όπως τα τρενάκια πλίζζζ

:buttrock:

Αυτο το nickname με στοιχειωνει απο το δημοτικο σχολειο λογο επωνυμου :buttrock:

Κ παει οπως το τραγουδακι.... τσαφ-τσουφ, τσαφ-τσουφ το τρενο περνααααα, τουτ τουυυυυυυυυυυυυτ!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

κ το excel παραλληλα με το diy co2 ωστε να δω αν μπορω να ριξω το ph περισσοτερο απο 0.5 μοναδα... :buttrock:

Το excel eίναι οργανική πηγή άνθρακα

Δεν επηρεάζει καθόλου το pH και δεν συγκρίνεται με οποιαδήποτε μορφή CO2.

Αλήθεια πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...