Jump to content

το ''κρυφο μονοπατι''


giorginakos

Recommended Posts

εγω ισως τι θα εκανα?

θα εβγαζα τις συγκεκριμενες πετρες,και στη θεση τους και θα εβαζα ψειγματα(μικρες πετρουλες)απο την ιδια πετρα που εχεις ηδη μεσα.αυτο θα εδενε οπτικα μιας και θα ηταν συνεχεια του βραχου της συνθεσης σου.

επισης καλως εχεις δημιουργησει πισω στην πλατη το ''τοξο'' με τα ξυλα να φθανουν ψηλα δεξια,φροντισε ομβ=ως τα πισω φυτα να ειναι κουρεμενα ετσι,ωστε να διατηρηται το ''τοξο'',δηλαδη να ειναι κοντιτερα προς τα αριστερα και στην ουσια να σβηνουν στην αριστερη πλευρα...ελπιζω να το καταλαβες... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προς ενημερωση αρχισε να βγαινει co2 αλλα δεν μου αρεσει ο τροπος με τον οποιο βγαινει προς το παρων...δηλαδη τι θελω να πω,οι φυσαλιδες δεν βγαινουν κατευθειαν απο σωληνακι προς την επιφανεια πρεπει να μαζευτουν πολλες φυσαλιδες και να γινουν μια και μετα παιρνουν τον δρομο της ανωσης... δεν ξερω τι μπορει να φταιει...

αν δεν σας βοηθαω πειτε μου να τραβηξω ενα βιντεακι :)

Link to comment
Share on other sites

εγω ισως τι θα εκανα?

θα εβγαζα τις συγκεκριμενες πετρες,και στη θεση τους και θα εβαζα ψειγματα(μικρες πετρουλες)απο την ιδια πετρα που εχεις ηδη μεσα.αυτο θα εδενε οπτικα μιας και θα ηταν συνεχεια του βραχου της συνθεσης σου.

επισης καλως εχεις δημιουργησει πισω στην πλατη το ''τοξο'' με τα ξυλα να φθανουν ψηλα δεξια,φροντισε ομβ=ως τα πισω φυτα να ειναι κουρεμενα ετσι,ωστε να διατηρηται το ''τοξο'',δηλαδη να ειναι κοντιτερα προς τα αριστερα και στην ουσια να σβηνουν στην αριστερη πλευρα...ελπιζω να το καταλαβες... :)

ναι ναι πολυ ωραια παρατηρηση δεν την ειχα σκεφτει και αυτη με τις πετρες και με τα φυτα.δηλαδη να παω για κηνυγι πετρων στο βουνο εδω διπλα ? :lmao:

εχω κατι πολυ ωραιες πετρες μαυρες μεγαλυτερες απο αυτες τις ασπρες ειναι αυτες οι πετρες που περικυκλωνουν τις marimo balls σε προιγουμενες φωτογραφιες.λες να επιχειρησω να τις σπασω η μπα ?

μετα σκεφτηκα οτι θα ειναι δυσδιακριτες εξαιτειας του ιδιου χρωματος με τον βυθο.

οποτε η αλλη λυση ειναι να σπασω κομματακια απο πετρα χρωματος σαν και αυτη που εχω μεσα?

Link to comment
Share on other sites

προς ενημερωση αρχισε να βγαινει co2 αλλα δεν μου αρεσει ο τροπος με τον οποιο βγαινει προς το παρων...δηλαδη τι θελω να πω,οι φυσαλιδες δεν βγαινουν κατευθειαν απο σωληνακι προς την επιφανεια πρεπει να μαζευτουν πολλες φυσαλιδες και να γινουν μια και μετα παιρνουν τον δρομο της ανωσης... δεν ξερω τι μπορει να φταιει...

αν δεν σας βοηθαω πειτε μου να τραβηξω ενα βιντεακι :)

Αυτο γινεται στη σκαλα?

Link to comment
Share on other sites

εγω ισως τι θα εκανα?

θα εβγαζα τις συγκεκριμενες πετρες,και στη θεση τους και θα εβαζα ψειγματα(μικρες πετρουλες)απο την ιδια πετρα που εχεις ηδη μεσα.αυτο θα εδενε οπτικα μιας και θα ηταν συνεχεια του βραχου της συνθεσης σου.

επισης καλως εχεις δημιουργησει πισω στην πλατη το ''τοξο'' με τα ξυλα να φθανουν ψηλα δεξια,φροντισε ομβ=ως τα πισω φυτα να ειναι κουρεμενα ετσι,ωστε να διατηρηται το ''τοξο'',δηλαδη να ειναι κοντιτερα προς τα αριστερα και στην ουσια να σβηνουν στην αριστερη πλευρα...ελπιζω να το καταλαβες... :)

αν καταλαβα καλα μου λες να το φτιαξω σαν αυτο το ενυδρειο στο 6:40

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα μου λες να το φτιαξω σαν αυτο το ενυδρειο στο 6:40

6.40..????δωσε λινκ να δω...
Link to comment
Share on other sites

επισης σκεφτομαι το ενδεχομενο της κατασκευης σαμπ σε αυτο το ενυδρειακι.

τι νομιζετε ειναι καλη ιδεα ειναι κακη ακουω συμβουλες :)

Link to comment
Share on other sites

ναι κατι τετοιο ελεγα... :)

οσο για το σαμπ που σκεφτεσαι,δεν μπορω να σκεφτω σε τοσα λιγα λιτρα που μπορει να σου χρειαστει.....(ασε που θα χανεις διοξειδιο απο την κατεβασια του νερου.....).

Link to comment
Share on other sites

Οταν εβγαλες τη σκαλα την επλυνες?Την εχεις βαλει ισια μεσα στο ενυδρειο σου?Δεν ειναι κατι τρομερο σε λιγο που θα αρχισει να γλυστραει θα πηγαινουν κανονικα οι φυσαλιδες πανω

Link to comment
Share on other sites

Οταν εβγαλες τη σκαλα την επλυνες?Την εχεις βαλει ισια μεσα στο ενυδρειο σου?Δεν ειναι κατι τρομερο σε λιγο που θα αρχισει να γλυστραει θα πηγαινουν κανονικα οι φυσαλιδες πανω

προσπαθησα,προσπαθησα να την ανοιξω και δεν ανοιγε ουτε ανοιγει ενω υπαρχουν κλιψακια που κρατανε τα καπακια μαζι δεν τα καταφερα.παω να δοκιμασω τωρα

:)

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα,προσπαθησα να την ανοιξω και δεν ανοιγε ουτε ανοιγει ενω υπαρχουν κλιψακια που κρατανε τα καπακια μαζι δεν τα καταφερα.παω να δοκιμασω τωρα

:)

Τα κλιψακια ανοιγουν,την ιδια εχω και εγω.Πλυντη λιγο και μετα βαλτη μεσα οσο πιο ισια μπορεις.Μετα απο λιγο για πιασει μεσα καρι σαν γλυτσα και η φυσαλιδα θα κυλαει προς τα πανω πιο ομοιομορφα,θελει λιγη ωρα μεχρι να στρωσει

ΥΓ η δικια μου ανοιγε συρταρωτα αν θυμαμαι καλα

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Τα κλιψακια ανοιγουν,την ιδια εχω και εγω.Πλυντη λιγο και μετα βαλτη μεσα οσο πιο ισια μπορεις.Μετα απο λιγο για πιασει μεσα καρι σαν γλυτσα και η φυσαλιδα θα κυλαει προς τα πανω πιο ομοιομορφα,θελει λιγη ωρα μεχρι να στρωσει

ΥΓ η δικια μου ανοιγε συρταρωτα αν θυμαμαι καλα

οκ την ανοιξα την καθαρησα και τωρα περιμενω :)

Link to comment
Share on other sites

οριστε τι σας λεω

:)

Μια χαρα δουλευει ρε συ,το μονο που βλεπω ειναι οτι δεν σου βγαζει το μειγμα πολλες φυσαλιδες

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα δουλευει ρε συ,το μονο που βλεπω ειναι οτι δεν σου βγαζει το μειγμα πολλες φυσαλιδες

εκτος αυτου δεν μου βγαινουν οι φυσαλιδες με την πρωτη αμα παρατηρησεις πρεπει να μαζευτουν πολλες και μετα βγαινουν σε φουσκες :) που να προλαβει να απλωθει το co2 μετα?

Link to comment
Share on other sites

εκτος αυτου δεν μου βγαινουν οι φυσαλιδες με την πρωτη αμα παρατηρησεις πρεπει να μαζευτουν πολλες και μετα βγαινουν σε φουσκες :) που να προλαβει να απλωθει το co2 μετα?

Το θεμα ειναι να παραμεινουν οσο πιο πολυ γινεται σε επαφη με το νερο.Και στη δικη μου σκαλα αυτο γινοταν,μαζευονταν πολλες μικρες φυσαλιδες μεσα απο το καπακι που εχει η σκαλα.Νομιζω οτι ετσι δουλευει.Μπορεις να μου πεις πως φτιαχνεις το μειγμα σου και τι αναλογιες ζαχαρης-μαγιας βαζεις?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να παραμεινουν οσο πιο πολυ γινεται σε επαφη με το νερο.Και στη δικη μου σκαλα αυτο γινοταν,μαζευονταν πολλες μικρες φυσαλιδες μεσα απο το καπακι που εχει η σκαλα.Νομιζω οτι ετσι δουλευει.Μπορεις να μου πεις πως φτιαχνεις το μειγμα σου και τι αναλογιες ζαχαρης-μαγιας βαζεις?

εχω βγαλει σε φωτοτυπιες την κατασκευη απο εδω μεσα που εχουμε

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω πως το κανω εγω και μετα απο καμια ωρα ξεκιναει. Σε 800ml χλυαρο νερο ριχνω 2,5 κουπες ζαχαρης το ανακατευω μεχρι να λιωσει η ζαχαρι.Σε 200ml χλυαρο νερο βαζω μια κουταλια κοφτη ξηρη μαγια και το ανακατευω μεχρι να λιωσει η μαγεια.Μετα ριχνω το ζαχαρονερο στο μπουκαλι,μετα το νερο με τη μαγια και κουναω το μπουκαλι για ν ανακατευτει ολο το μειγμα.Αυτο μου κραταει περιπου 2 εβδομαδες.Παρακατω σου βαζω ενα βιντεο(οχι δικο μου)για να δεις πως δουλευει και η σκαλα.Εμενα το μειγμα μου εβγαζε περιπου τοσες φυσαλιδες οσες και στο βιντεο

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω πως το κανω εγω και μετα απο καμια ωρα ξεκιναει. Σε 800ml χλυαρο νερο ριχνω 2,5 κουπες ζαχαρης το ανακατευω μεχρι να λιωσει η ζαχαρι.Σε 200ml χλυαρο νερο βαζω μια κουταλια κοφτη ξηρη μαγια και το ανακατευω μεχρι να λιωσει η μαγεια.Μετα ριχνω το ζαχαρονερο στο μπουκαλι,μετα το νερο με τη μαγια και κουναω το μπουκαλι για ν ανακατευτει ολο το μειγμα.Αυτο μου κραταει περιπου 2 εβδομαδες.Παρακατω σου βαζω ενα βιντεο(οχι δικο μου)για να δεις πως δουλευει και η σκαλα.Εμενα το μειγμα μου εβγαζε περιπου τοσες φυσαλιδες οσες και στο βιντεο

ναι αλλα αυτος δεν εχει diy γι αυτο βγαινουν ετσι οι φυσαλιδες

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτος δεν εχει diy γι αυτο βγαινουν ετσι οι φυσαλιδες

Εμενα με diy ετσι εβγαιναν οι φυσαλιδες

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με diy ετσι εβγαιναν οι φυσαλιδες

:) τοτε κατι λαθος εγινε στο μειγμα με τις θερμοκρασιες.αρχικα ηταν 30c μετα επεσε η θερμοκρασια και σημερα την ανεβασα εγω

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

:lmao: τοτε κατι λαθος εγινε στο μειγμα

Μηπως η μαγια σου ειναι ξεθυμασμενη?Οταν την ανοιγεις να την βαζεις στο ψυγειο μετα,αν την αφηνεις εξω παει...Εγω με το μειγμα που σου λεω μετρουσα περιπου 80 φυσαλιδες το λεπτο αν θυμαμαι καλα,εβγαιναν καταριπας :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...