Jump to content

Καινουργια Αρχη


Savou

Recommended Posts

Παιδια μιας και μολις αποφασησα οτι το 120λιτρο μου δεν γινετε να ειναι αλλο ανοιχτο..Για να μην τα παρατησω ολα ετσι αποφασησα να φτειαξω ενα πραγματικο παλατι ενος μονομαχου...Λοιπον θελω την βοηθεια σας...Απο εξοπλησμο εχω..20 λιτρα Ηαιlea με καπακι και φωτησμο..Απο φιλτρο εχουμε 2 ..Ενα τις ιδιας ετεριας HL-BT400 και ενα τις jbl CrystalProfi i 100 ειναι ψηλο βεβαια γιατι εχει 3 θεσεις για υλικο αλλα αμα αφερεσω την μια ειμαι μια χαρα...απο θερμοστατη εχv εναν τις Eheim.Απο βιολογικο υλικο εχω siporax μακαρονι.Και λεω να αγορασω για υποστρωμα Τις Seachem to flourite black sand καθος θα το κανω φυτεμενο.Απο Co2 λεω για το συστημα Optimat .Απο φωτησμο τωρα εχω μια 11αρα φθωρια αλλα θα ψαξω να βρω μια 20 watt για να ειμαι καλα με τα φυτα 1λιτρο/1 watt.Και απο φυτα λεω...Για γρασιδακι cuba kai riccia fluitans πανω στο ξυλο.Και ελεγα επεισης Anubias barteri, ceratophyllum demersum, hygrophylla polusperma,Vallisneria spiralis...Αυτα εχω μεσα στο μυαλο μου εγω αν σας ερχετε εσας κατι που θα βαζατε ακομα πειτε μου την γνωμη σας...!! ;):rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτεσαι να υπάρχουν συγκάτοικοι ή θα έχεις μόνο μονομάχο?

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα, να σου πω να μην πάρεις cuba με αυτόν τον φωτισμό, γιατί είναι λίγος και θα σου σαπίσει. Φίλος είχε παρόμοια εμπειρία. ;)

Το CO2 δεν είναι λιγάκι υπερβολή?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτεσαι να υπάρχουν συγκάτοικοι ή θα έχεις μόνο μονομάχο?

ισως 2-3 γαριδες.2 aplle snail..κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα, να σου πω να μην πάρεις cuba με αυτόν τον φωτισμό, γιατί είναι λίγος και θα σου σαπίσει. Φίλος είχε παρόμοια εμπειρία. ;)

Το CO2 δεν είναι λιγάκι υπερβολή?

γιατι να μου σαπισει με co2 και 1w/l δεν ειναι καλος φωτισμος..To Co2 γιατι το βρισκεις υπερβολη..??Αφου θα υπαρχουν και ευκολα και δισκολα φυτακια νομιζω οτι θα ειναι αναγκαιω...

Link to comment
Share on other sites

Για τη χρήση CO2 του άνθρακα δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, καθότι δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις, αλλά θεωρώ πως αν υπερφορτίσεις το ενυδρείο με φυτά, πιθανόν να χρειαστεί μπουκάλα ή κάποιο σύστημα DIY για παροχή διοξειδίου, κι αυτό γιατί με τα ζωντανά που θα έχεις δεν θα παράγεται πιθανόν η απαραίτητη ποσότητα.

Αυτό που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα είναι πως δεν θα χρειαστείς κανένα από τα 2 φίλτρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Για τη χρήση CO2 του άνθρακα δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, καθότι δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις, αλλά θεωρώ πως αν υπερφορτίσεις το ενυδρείο με φυτά, πιθανόν να χρειαστεί μπουκάλα ή κάποιο σύστημα DIY για παροχή διοξειδίου, κι αυτό γιατί με τα ζωντανά που θα έχεις δεν θα παράγεται πιθανόν η απαραίτητη ποσότητα.

Αυτό που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα είναι πως δεν θα χρειαστείς κανένα από τα 2 φίλτρα ;)

Γιατι το λες οτι δεν θα χρειαστω κανενα απο τα 2 φιλτρα..??Το ενυδρειο δεν θα το υπερφοτρωσω απλα θα βαλω ενα γρασιδακι και 2-3 αλλα φιτακια...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες οτι δεν θα χρειαστω κανενα απο τα 2 φιλτρα..??Το ενυδρειο δεν θα το υπερφοτρωσω απλα θα βαλω ενα γρασιδακι και 2-3 αλλα φιτακια...

Θα βάλεις μερικά φυτάκια γρήγορης ανάπτυξης και τα φίλτρα θα τα βάλεις στην αποθήκη σου ;) Στα λίτρα που αναφέρεις, το φίλτρο είναι περιττή κατανάλωση ρεύματος. Ακόμα και οι αλλαγές που θα κάνεις θα είναι ελάχιστες σε μακρυά διαστήματα μεταξύ τους.

Η βιολογία που θα αναπτύξει το ενυδρείο, το νερό, ο βυθός και γενικότερα όλο το σύστημά σου, είναι υπέρ αρκετά για να φιλτράρουν την αμμωνία και τα νιτρώδη άλατα (ΝΟ2). Αυτό που θα χρειαστείς ένα πολύ μικρό κυκλοφορητή για να σου ανακυκλώνει το νερό μέσα στη γυάλα, με ελάχιστη κατανάλωση που δεν θα ενοχλεί και τον μονομάχο, που ούτως ή άλλως θέλει στάσιμα νερά.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα στην περιπτωση που βαλω και γαριδουλες μεσα..??

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα στην περιπτωση που βαλω και γαριδουλες μεσα..??

Αν σκέφτεσαι να βάλεις καμιά 500αριά με χιλιάδα, τότε το συζητάμε ;)

Link to comment
Share on other sites

αν το βαλω μονο καλο θα κανει ομως ετσι..??

Link to comment
Share on other sites

αν το βαλω μονο καλο θα κανει ομως ετσι..??

Όχι... Σίγουρα δεν θα κάνει όμως και κακό. Το φίλτρο έχει μέσα βιολογικά υλικά. Πάνω σε αυτά κάνουν αποικίες τα βακτήρια. Τα βακτήρια έχουν έναν κύκλο ζωής μερικά λεπτά, όπου τρέφονται και πολλαπλασιάζονται. Ο πολλαπλασιασμός τους έχει να κάνει με την τροφή που βρίσκουν. Δηλαδή αν έχει μόνο έναν μονομάχο, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα προλάβεις καν να φτιάξεις αποικία μέσα στο φίλτρο. Απλά θα δημιουργείς ροή ανάμεσα από το βιολογικό υλικό όπου κατά πάσα πιθανότητα θα είναι "νεκρό".

Είναι σαν να λέμε ότι θα κολλήσουμε και 2ο τζάμι γύρω γύρω από το ενυδρείο μας για ασφάλεια. Δεν είναι κακό, αλλά είναι εντελώς άχρηστο. Περιττά έξοδα, περιττός θόρυβος, περιττή συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

αν το βαλω μονο καλο θα κανει ομως ετσι..??

Bαλε αυτο που ειχε το ενυδρείο οταν το πηρες αρκει.κερατοφυλλο.εχω πολυ να σου δωσω.για co2 μην βαλης γιατι ειναι μικρο το ενυδρείο και θα θελει πολυ προσοχή.και ειδικα με τις γαριδες που ειναι ευαισθητες.

Link to comment
Share on other sites

οκ..αλλα αν δεν βαλω τα φυτα θα την παλεψουν γιατι ειναι και καποια μετριων απετισεων...πυστευα οτι μονο καλο θα εκανε η τουλαχιστων να μπει οταν το ενυδρειο θα στρωνεται απλα για να παρουν μπρος τα φυτα...

Link to comment
Share on other sites

Μια που κι εγώ είμαι στο στήσιμο, να ρωτήσω το εξής:

Αν μπουν οι γαρίδες μετά το μονομάχο θα έχουν πρόβλημα?

Υπάρχει θέμα που ο βυθός είναι χαλίκι?

Ποιο είναι το τελικό μέγεθος για τις γαριδούλες?

Link to comment
Share on other sites

Μια που κι εγώ είμαι στο στήσιμο, να ρωτήσω το εξής:

Αν μπουν οι γαρίδες μετά το μονομάχο θα έχουν πρόβλημα?

Υπάρχει θέμα που ο βυθός είναι χαλίκι?

Ποιο είναι το τελικό μέγεθος για τις γαριδούλες?

Θα σου απαντήσω εδώ μέσα, αλλά αν θες περισσότερες απαντήσεις, θα ανοίξεις καινούριο θέμα ;)

Καλό είναι να μπουν πρώτα οι γαρίδες. όχι ότι στην αντίθετη περίπτωση θα έχεις 100% πρόβλημα, αλλά καλό είναι να μπει ο μονομάχος και να τις συναντήσει εκεί. Επίσης θα πρέπει να υπάρχει και η κατάλληλη διακόσμηση για να μπορούν να κρύβονται οι γαρίδουλες σου.

Δεν υπάρχει κανένα θέμα με τον βυθό που είναι χαλίκι. Κι αν μάλιστα είναι από 3 έως 6 χιλιοστά είναι το ιδανικό.

Υπάρχουν πολλά είδη γαρίδας με πολλά τελικά μεγέθη. Εσύ σε ποιες αναφέρεσαι?

Link to comment
Share on other sites

επειδη εμενα με ενδιαφερουν οι red chery μεχρι ποσο φτανουν..σε 20 λιτρα ποσες συνηστας να μπουν ..??

Link to comment
Share on other sites

@ Savou

Σε βλέπω διστακτικό... Το θεωρώ λογικό. Πιστεύω ότι δεν θα περίμενες ποτέ να ακούσεις πως ένα ενυδρείο μπορεί να λειτουργήσει χωρίς φίλτρο. Καλό είναι να βλέπουμε την πρακτική και να βαδίζουμε βάση της λογικής. Το φίλτρο είναι ένα αξεσουάρ που έχει να κάνει με την ιχθυοφόρτωση. Στα 120 λίτρα σου, θα μπορούσες να βάλεις 20 ψάρια μεγέθους σαν τον μονομάχο. Σε αυτή τη περίπτωση, σίγουρα θα ήθελες φίλτρανση καθότι η βιολογία του νερού, καθώς και η συνολική βιολογία του ενυδρείου σου δεν θα ήταν αρκετή. Οπότε θα χρειαζόσουν την βιολογία του φίλτρου σου.

Ένας μονομάχος μπορεί να ζήσει και σε 15-20 λίτρα χωρίς φίλτρο. Πόσο περισσότερο στα 120 και με φυτά που θα είναι το δικό σου. Το φίλτρο δεν εξυπηρετεί στην ανάπτυξη των φυτών. Εκεί που ίσως παίζει κάποιον ρόλο, είναι στη κυκλοφορία του νερού που προσφέρει το φίλτρο. Γι'αυτό και σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις κάποιον μικρό κυκλοφορητή.

Οι αλλαγές του νερού σου θα είναι ελάχιστες... Να μη σου πω πως θα είναι και μηδενικές. Ο μονομάχος του δεν θα έχει πρόβλημα σε καμία περίπτωση κι αν δεν του αλλάξεις ποτέ νερό. Τις αλλαγές τις κάνουμε για 2 λόγους. Ένας είναι για να μειώσουμε τα νιτρικά άλατα (ΝΟ3) και ο άλλος είναι για τα ιχνοστοιχεία. Τα νιτρικά άλατα δεν στα σκεφτόμαστε καθόλου στη δική σου περίπτωση, καθότι με την αμμωνία που θα παράγεται, θα είναι πολύ μικρή η διάσπασή της σε νιτρώδη (ΝΟ2) και στην πορεία σε νιτρικά (ΝΟ3). Και αυτή η μικρή ποσότητα θα καταναλώνεται εξ'ολοκλήρου από τα φυτά σου.

Τα ιχνοστοιχεία από την άλλη δεν τα θέλουν τα ψάρια. Τα ψάρια ότι ιχνοστοιχεία θέλουν τα παίρνουν από τις τροφές. Τα φυτά όμως χρειάζονται ιχνοστοιχεία. Σε αυτή τη περίπτωση είτε θα ρίχνεις μόνο ιχνοστοιχεία και κάποια λιπάσματα, είτε (αν έχεις μεγάλη εξάτμιση) θα δίνεις ιχνοστοιχεία απλά προσθέτοντας νερό.

Διατήρησα ενυδρείο με αυτόν τον τρόπο για πάνω από 1μιση χρόνο και η μεγαλύτερη διάρκεια αλλαγής νερού που κράτησα ήταν πάνω από 1 χρόνο (δεν θυμάμαι καν πότε ήταν η τελευταία). Μπορείς να δεις μία παρουσίαση+κουβέντα εδώ πέρα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26738

Link to comment
Share on other sites

επειδη εμενα με ενδιαφερουν οι red chery μεχρι ποσο φτανουν..σε 20 λιτρα ποσες συνηστας να μπουν ..??

2,5-3 εκατοστά. Μπορείς να ξεκινήσεις με καμιά 10αριά. Αυτές θα αναπαραχθούν, αλλά μη σε απασχολήσει το θέμα. Μόνες τους θα έρθουν σε μία ισορροπία από θέμα πληθυσμού. Προσωπικά θα σου πρότεινα, κάθε φορά που έχεις γέννες να δίνεις τις ενήλικες και να κρατάς τις μικρές, ενώ κάθε 3-4 μήνες να ανταλλάσσεις μερικές γαριδούλες σου με κάποιον άλλον, ώστε να ανανεώνεται το DNA.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι διασταζω λιγο γιατι μου ακουγεντε καπος ενυδρειο χωρις φιλτρο..ειναι μονο 20 λιτρα ...αλλα μετα απο αυτα που διαβασα με βαση λογικης εχεις δικιο..αλλα μου δημιουργουντε καποιες αποριες..απο την στιμγη που δεν θα μπει φιλτρο δεν μπορουν να μπουν ουτε λιπασματα για τα φυτα ετσι..??

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι διασταζω λιγο γιατι μου ακουγεντε καπος ενυδρειο χωρις φιλτρο..ειναι μονο 20 λιτρα ...αλλα μετα απο αυτα που διαβασα με βαση λογικης εχεις δικιο..αλλα μου δημιουργουντε καποιες αποριες..απο την στιμγη που δεν θα μπει φιλτρο δεν μπορουν να μπουν ουτε λιπασματα για τα φυτα ετσι..??

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα... Για πόσα λίτρα μιλάμε? 20 ή 120? Είχα την εντύπωση ότι μιλούσαμε για 120...

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα... Για πόσα λίτρα μιλάμε? 20 ή 120? Είχα την εντύπωση ότι μιλούσαμε για 120...

χεχε κατι ειχα μιριστει..Ειχα 120 λιτρα και αν δεις στο πρωτο ποστ λεω εχω εξοπλησμο ενα hailea 20 λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

χεχε κατι ειχα μιριστει..

Βρώμαγε το θέμα από μακρυά, ε? :rasp: Sorry... Εγώ δεν διάβασα καλά. Λοιπόν, αναθεωρούμε...

Στα 20 λίτρα με μονομάχο, γαρίδες και σαλιγκάρια, πρέπει να βάλεις φιλτράκι. Ένα μικρό εσωτερικό είναι ότι πρέπει. ;)

Link to comment
Share on other sites

ελεγα για μια μονομαχινα..2 σαλλιγκαρακια και ποσες γαριδες λες...?

Link to comment
Share on other sites

ελεγα για μια μονομαχινα..2 σαλλιγκαρακια και ποσες γαριδες λες...?

5-6 γαριδούλες είναι καλά γι'αρχή. Μονομαχίνα γιατί? Μου αρέσει η πρωτοτυπία σου σε αυτό, αλλά μη νομίζεις πως θα είναι απαραίτητα λιγότερο επιθετική με τις γαρίδες (αν το κάνεις γι'αυτό το λόγο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...