Jump to content

Moonlight


albabis

Recommended Posts

Φτιάχνω μια ιδιοκατασκευή για moonlight και δεν ξέρω πόσο έντονο πρέπει να είναι το φως. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να περιγραφεί με λόγια αλλά δώστε μου όμως κάποιο παράδειγμα π.χ. το φως της πανσέληνου είναι καλό ή είναι πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η σωστή κατηγορία είναι στις ιδιοκατασκεύες;

Η ερώτηση μου δεν αναφέρεται στο πως θα γίνει η κατασκευή αλλά στο πόσο φως χρειάζομαι, ερώτηση στην οποία μπορούν να απαντήσουν όλοι όσοι έχουν εμπειρία σε ενυδρεία γλυκού νερού. Αν έπρεπε οπωσδήποτε να μεταφερθεί, η κατηγορία φωτισμός είναι πολύ καταλληλότερη.

Μεταφέροντας το εδώ η ερώτηση μου διαβάζεται από ένα περιορισμένο κοινό με διαφορετικό προσανατολισμό, μειώνοντας τις πιθανότητες μου να πάρω μερικές απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η σωστή κατηγορία είναι στις ιδιοκατασκεύες;

Η ερώτηση μου δεν αναφέρεται στο πως θα γίνει η κατασκευή αλλά στο πόσο φως χρειάζομαι, ερώτηση στην οποία μπορούν να απαντήσουν όλοι όσοι έχουν εμπειρία σε ενυδρεία γλυκού νερού. Αν έπρεπε οπωσδήποτε να μεταφερθεί, η κατηγορία φωτισμός είναι πολύ καταλληλότερη.

Μεταφέροντας το εδώ η ερώτηση μου διαβάζεται από ένα περιορισμένο κοινό με διαφορετικό προσανατολισμό, μειώνοντας τις πιθανότητες μου να πάρω μερικές απαντήσεις.

To θέμα σου θα απαντηθεί και θα λάβει της προσοχής που του αξίζει, μην σε αγχώνει. Το θέμα ανήκει στις ιδιοκατασκευές γιατί είναι ιδιοκατασκευή. Καλή συνέχεια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα γίνει ιδιοκατασκευή,γι'αυτό το λόγο μεταφέρθηκε εδώ.

Αν είχες σκοπό να βάλεις κάτι έτοιμο θα έκανες απλά τη δοκιμή και δε θα υπήρχε λόγος συζήτησης.

Δώσε μας κάποιες πληροφορίες σχετικά με το ενυδρείο σου (διαστάσεις,χρωματισμός νερού) καθώς και τι απόχρωση θα χρησιμοποιήσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 108χ40χ50 και φιλοξενεί μόνο guppies πιθανόν να βάλω και ξιφοφόρους.

Το νερό είναι άχρωμο (αν εννοείς αυτό) το χρώμα του moonlight είναι από Led ψυχρού και λευκού φωτός.

Το ερώτημα ουσιαστικά ξεκίνησε από τα έτοιμα φωτάκια, απλά δεν σκέφτηκα να το θέσω έτσι, έχω δει έτοιμα moonlights με ένα έως και δέκα Leds. Έχω ένα με τέσσερα πράσινα και μου φαίνεται πολύ δυνατό, για αυτό και έκανα την ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία,έχουμε τις πρώτες πληροφορίες.Ξέρεις τον τύπο των Led; Θα το χρησιμοποιήσεις με δικό σου μετασχηματιστή;Αν έχεις κάποιον ρυθμιζόμενο μπορείς να συνδέσεις μερικά για να δεις το αποτέλεσμα.Το πως θα τα συνδέσεις εξαρτάται από την τάση λειτουργίας τους. Υπολόγισε πως δε χρειάζεται να φωτίζει πολύ.Βέβαια αυτό είναι και θέμα προσωπικού γούστου.

Δες μερικά θέματα που θα σε βοηθήσουν:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=33575&st=0

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36974

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27851

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26426

Link to comment
Share on other sites

FotisGt σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου αλλά νομίζω ότι δεν κατάλαβες την ερώτηση μου.

Το πρόβλημα μου δεν είναι η κατασκευή αλλά η φωτεινή ένταση που χρειάζονται τα ψάρια για να αισθάνονται άνετα. Από αυτά που έχω διαβάση τα ψάρια στρεσάρονται στο απόλυτο σκοτάδι αλλά κουράζονται όταν το φως είναι αναμμένο συνέχεια. Χρειάζονται λοιπόν κάποιες ώρες με χαμηλό φωτισμό. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι πόσο χαμηλός πρέπει να είναι ο φωτισμός.

Σχετικά με την κατασκευή, αυτή έχει γίνει από ταινίες Led που ελέγχονται από μικροκοντρόλερ και λειτουργεί τόσο σαν κύριος φωτισμός όσο και σαν moonlight, επίσης εξομοιώνει την ανατολή και την δύση του ήλιου ανεβάζοντας και κατεβάζοντας την ένταση του φωτισμου προοδευτικά (σε διάστημα 40 λεπτών). Το πρόβλημα που έχω είναι πόσο χαμηλά να ρυθμίσω την ένταση κατά την διάρκεια της νύχτας.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πλέον καταλαβαίνω την ερώτηση σου.Κατά τη διάρκεια της νύχτας δε χρειάζεται καθόλου φωτισμός,εκτός αν έχεις γέννες από ψάρια που χρειάζεται να προσέχουν τα μικρά τους.Η φάση "moonlight" καλό είναι να υπάρχει για 2-3 ώρες αφού σβήσει ο φωτισμός.Τα ψάρια δεν έχουν βλέφαρα οπότε πρέπει να τους παρέχουμε πλήρη συσκότιση για να ξεκουραστούν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι διάβασα σε κάποια ποστ στο φόρουμ ότι τα ψάρια τους την νύχτα πηγαίνουν κάτω από το φως.

Τέλος πάντων για σήμερα το έβαλα στην ελάχιστη φωτεινότητα ( που αντιστοιχεί σε νύχτα με μισοφέγγαρο) και θα το ξανασκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...