Jump to content

Tropheus Moori - Tanganyika


Recommended Posts

Αν και λίγο αργοπορημένα λόγω διακοπών, να δώσω κι εγώ τα συγχαρητήρια μου για το υποδηγματικά στημένο aquasqape και τις όμορφες και ευχάριστες εικόνες.

Επί τη ευκαιρία, εύχομαι κε Σωκράτη Καλή Χρονιά και πάντα κοντά μας με τέτοια ευχάριστα νέα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρόνια και από δώ :wub:

post-1410-1294431602_thumb.jpg

post-1410-1294431648_thumb.jpg

post-1410-1294431702_thumb.jpg

post-1410-1294431738_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχα καμιά εκατοστή λίτρα ακόμη να σου έπαιρνα καμιά γέννα !

Είναι καταπληκτικά :wub::wootwoot::rolleyes:;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ενα μικρό βίντεο με κακή ποιότητα απο κινητό.Μετά από χρόνια είδα την μητέρα μαζί μετα μικρά της ,θα προσπαθησω αύριο αν δεν τα έχει αποδεσμεύσει εντελώς να κάνω κάτι καλύτερο.γενικά τα ψάρια αυτά δεν παρουσιάζουν δυσκολίες στις γέννες τους.

http://s497.photobuc...nt=MOV00030.mp4

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Ηδη εχουν γίνει αρκετές γέννες μέχρι τώρα απλά πρώτη φορά μου έτυχε να δω την μάνα να ξεμπουκώνει τα μωρά και κάποιες στιγμές να επιστρέφουν πίσω στο στόμα της μητέρας.Απλά δεν πρόλαβα να συλλάβω την σκηνή ελπίζω να μην τα αποδεσμεύσει ακόμα μήπως αύριο με καλύτερο μηχάνημα κάνω κατι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φοβάσαι υβριδισμούς μεταξύ τους γιατί απ'ότι βλέπω έχεις 2 είδη!

Να ομολογήσω οτι δεν προβληματίζομαι και πολύ για πιθανούς υβριδισμούς.Η μεγαλύτερη ομάδα είναι τα moliro τα sp.Bemba είναι λιγότερα.Δεν ξέρω τον αριθμό του πληθυσμού πια ,μπορεί να είναι και 50.Ξεκίνησα με 20 ενήλικα και 4 μικρά τώρα μάλλον θα διπλασιάστηκε ο πληθυσμός.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ξερω μονο τα duboisi δεν υβριδιζει με κανενα αλλο ειδος ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Σωκρατη.

Καθε φορα που βλεπω τα συγκεκριμενα ζωντανα,και η δικη μου χαρα ειναι μεγαλη :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα μικρά μεγαλώνουν και η φύση συνεχίζει να κάνει το έργο της ,πιθανόν να έχουμε φτάσει και τα 50 ψάρια δεν μετριούνται πάντως όλα πάνε καλά ,κάποια στιγμή θα μπουν φωτογραφίες ή βίντεο

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά να πω οτι η μάνα που φαίνεται στο πιο πάνω βίντεο ξεμπουξωθηκε προ ημερών ,από τα μικρά που μέτρησα τότε 8 βλέπω προς το παρόν μόνο 3 ,κάποια προφανώς δεν τα κατάφεραν ,συνήθως έτσι γίνεται.Εγώ δεν ενοχλώ καθόλου τις μάνες και δεν προσπαθω να τις βγάλω σε άλλο ενυδρείο μέχρι να γεννήσουν ,αφήνω τα πράγματα να εξελιχθούν από μόνα τους.Εξάλλου είναι ενα βιοτοπικό ενυδρείο με το aquascape που του αναλογεί.Αν είχα ασχολία την παραγωγή θα έστηνα πολύ διαφορετκά το aquascape ώστε να έχω εύκολη πρόσβαση αλλά τότε κατά την γνώμη μου δεν θα είχα βιοτοπικό απλά θα είχα σχέση μόνο με το breeding

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συμπληρωματικά να πω οτι η μάνα που φαίνεται στο πιο πάνω βίντεο ξεμπουξωθηκε προ ημερών ,από τα μικρά που μέτρησα τότε 8 βλέπω προς το παρόν μόνο 3 ,κάποια προφανώς δεν τα κατάφεραν ,συνήθως έτσι γίνεται.Εγώ δεν ενοχλώ καθόλου τις μάνες και δεν προσπαθω να τις βγάλω σε άλλο ενυδρείο μέχρι να γεννήσουν ,αφήνω τα πράγματα να εξελιχθούν από μόνα τους.Εξάλλου είναι ενα βιοτοπικό ενυδρείο με το aquascape που του αναλογεί.Αν είχα ασχολία την παραγωγή θα έστηνα πολύ διαφορετκά το aquascape ώστε να έχω εύκολη πρόσβαση αλλά τότε κατά την γνώμη μου δεν θα είχα βιοτοπικό απλά θα είχα σχέση μόνο με το breeding

:)

Συμφωνω απολυτα μαζι σου!

Το καλυτερο ειναι να αφηνουμε την φυση να κανει την δουλεια της!

Γι αυτο και ασχολουμαστε με τους βιοτοπους!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Τα σέβη μου !!! :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλε.Μια χαρα τα ζωντανα :)

Ο αριθμος εχει αυξηθει πολυ ομως.Μηπως να καναμε τιποτα τελικα; :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τα σέβη μου επίσης αγαπητέ! Πανέμορφα!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα να τα χαιρεστε Κ.Σωκράτη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...