Jump to content

Αλλο ενα Pico στην παρεα.


gante

Recommended Posts

Καλησπερα σας μετα απο ενα μικρο διαστημα αποχης απο τα αλατια δεν κρατηθηκα αλλο και λεω μονο γλυκο νερο δεν γινεται θελω και την αλμυρα. Ετσι αρχισα να στηνω ενα diy pico.

Διαστασεις ενυδρειου 32μ χ 35π χ 30υ = 28,5 καθαρα λιτρα

Διαστασεις σαμπ 35μ χ 35π χ 30υ = 31,2 καθαρα λιτρα

Τα τζαμια του ενυδρειου εχουν παχος 6mm και 8mm ο πατος, του σαμπ 6mm. Tρυπες στην πλατη του ενυδρειου για υπερχ/ση 1" και για επιστροφη 3/8" οπου την επιστροφη εχει αναλαβει μια eheim 1000.

Απο εξοπλισμο εχω ενα θερμοστατη 75w, αναπληρωση με 15 λιτρα βαρελακι και σε αναμονη το σκιμμερ tmc v2 200.

Eπιπλο δικης μου κατασκευης με ξυλα 3cm.

Για ανθρακα αντιφοσφορο εχω φτιαξει μια θηκη απο μπουκαλακι νερου και το εχω τοποθ/σει κατω απο την υπερχ/ση μεσα στο σαμπ οπου το νερο πεφτει στην πανω πλευρα και βγαινει απο τρυπες στο κατω μερος.

post-15895-1294256186_thumb.jpgpost-15895-1294256089_thumb.jpgpost-15895-1294256136_thumb.jpgpost-15895-1294256245_thumb.jpg

Ο βραχος ειναι 4 κιλα απο ενυδρειο φιλου.

Παρακαλω τις συμβουλες σας και τις παρατηρησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

ολη η κατασκευη ειναι super !!!!

:):thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στα αλάτια καταρχάς!

Θα χρειαστείς κάποιον κυκλοφοριτή 1500-2000λ/ω,λίγο καλύτερο στήσιμο του βράχου,ίσως κανένα κιλό παραπάνω,να σηκώσεις το φωτιστικό λίγο ποιο ψιλά(αν βλέπω καλά είναι μετάλλου 70w στα 10,000κ?),να βάλεις λίγο υαλοβάμβακα(να τον αλλάζεις τακτικά) έτσι ώστε να μένουν αιωρούμενα σκουπίδια.Επίσης να σβήσεις τα φώτα τώρα στην αρχή μιας και δεν χρειάζονται.

Τι σκέφτεται να βάλεις μέσα ?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο !!!!

Πολύ προσεγμένη κατασκευή

Περιμένουμε εξελίξεις.. και όλη τη πορεία μέχρι το τέλος

Link to comment
Share on other sites

παροτι ασχετος με τα αλατια

μου αρεσει ειναι πολυ καλο :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ορεστη δεν ειναι μεταλλου.Pl λαμπα ειναι.

Άμα είναι Pl την αφήνεις στο ύψος που την έχεις.

Link to comment
Share on other sites

ωραίο! :)

μια παρατηρησούλα μόνο... βάλε μόνιμο εξαερισμό μέσα στο έπιπλο που είναι το sump γιατί θα το πετάξεις σε λίγο καιρό :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους, ο βραχος μπηκε σημερα και δεν ειναι στο τελικο του στησιμο γιατι θα βαλω λιγο ακομη η λαμπα ειναι pl και αυριο θα βαλω εξαερισμο στο επιπλο και ποιο μετα ενα κυκλο/τη μεσα στο ενυδρειο.

Δεν θα βαλω ψαρακια αλλα μονο ευκολα κοραλια μερικους ερημιτες και μπορει καμια γαριδα και σαλιγκαρια γενικα οργανισμους που θα δουλευουν στο ενυδρειο.

Τα φωτα τα αναψα μονο για τις φωτο. και θα προσθεσω και φως στο σαμπ για να βαλω Chaeto.

Γενικα εχω μια μικρη εμπειρια στη θαλασσα γιατι ειχα ενα νανο για ενα χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους, ο βραχος μπηκε σημερα και δεν ειναι στο τελικο του στησιμο γιατι θα βαλω λιγο ακομη η λαμπα ειναι pl και αυριο θα βαλω εξαερισμο στο επιπλο και ποιο μετα ενα κυκλο/τη μεσα στο ενυδρειο.

Δεν θα βαλω ψαρακια αλλα μονο ευκολα κοραλια μερικους ερημιτες και μπορει καμια γαριδα και σαλιγκαρια γενικα οργανισμους που θα δουλευουν στο ενυδρειο.

Τα φωτα τα αναψα μονο για τις φωτο. και θα προσθεσω και φως στο σαμπ για να βαλω Chaeto.

Γενικα εχω μια μικρη εμπειρια στη θαλασσα γιατι ειχα ενα νανο για ενα χρονο.

Kαι εγω σκεφτομαι να κανω κατι τετοιο :):thumbup:

Προχωρα οπως εισαι !!!! το χεις :(

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάει το μικρό! Προχώρα! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ευκολο,βαλε καμια φωτο απο το συστημα με το μπουκαλι

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα ολα(το ενυδρειο,το στησιμο,το επιπλο) ενα τετοιο θαλασσινο εχω στο μυαλο μου να φτιαξω στο μελλον!!! :thumbup::buttrock::hysterical::hysterical:

Για γαριδες σου προτεινω τις Sexy Shrimp :):thumbup::( Μια ομαδα των 6-7 ατομων θα ταιριαζαν απιστευτα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ευκολο,βαλε καμια φωτο απο το συστημα με το μπουκαλι

Καλη συνεχεια

Καλησπερα για φωτο. ειναι λιγο δυσκολο τωρα αλλα εφτιαξα ενα προχειρο σχεδιο ειναι πολυ απλο και αποτελεσματικο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ευκολο,βαλε καμια φωτο απο το συστημα με το μπουκαλι

Καλη συνεχεια

Καλησπερα για φωτο. ειναι λιγο δυσκολο τωρα αλλα εφτιαξα ενα προχειρο σχεδιο ειναι πολυ απλο και αποτελεσματικο.

post-15895-1294326912_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θελω να βαλω στο σαμπ λιγο βραχο και chaeto εαν βρω, να τα βαλω απο τωρα η αφου το ενυδρειο κανει το κυκλο του? Αν μπορει να μου δωσει καποιος λιγο charto θα του ειμαι ευγνωμων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω βαλει στο σαμπ chaeto και θελω να ρωτησω ποση ωρα θα πρεπει να εχω το φως ανοιχτο στο σαμπ τωρα που ειναι αρχη ? Στο ενυδρειο το αναβω μια ωρα την ημερα απο χθες και καθε τρεις μερες λεω να το ανεβαζω ανα μια ωρα ειναι σωστο?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον βρισκεται στο sump μπορεις να την φωτιζεις απο τωρα καμια 8 ωρες/μερα

Μια λαμπα οικονομιας της αρκει.

Link to comment
Share on other sites

Ok θα την αναβω την ωρα που μελλοντικα θα σβηνουν τα φωτα του ενυδρειου και για 8 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Ok θα την αναβω την ωρα που μελλοντικα θα σβηνουν τα φωτα του ενυδρειου και για 8 ωρες.

Μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ανεβασα μερικες φωτο απο την τλευταια κατασκευη οπου εκανα για το pico μου.

Η ολη κατασκευη ξεκινησε γιατι ηθελα να κρυψω τις σωληνες στην πλατη και βοηβησε ετσι ώστε να τοποθετηθούν διακοπτες για ολα τα ηλεκτρικα μερη του ενυδρειου, Eliwell για την θερμανση-ψυξη και ενας χρονοδιακοπτης ραγας 2 εξοδων για τα φωτιστικα ενυδρειου-σαμπ. Δεν ειναι ακομη σε τελικη μορφη, ειναι προχειρα τοποθετημενο και θα το αφησω ετσι μεχρι να στρωθει το ενυδρειο για την περιπτωση προσθεσης η αφαίρεσης εξοπλισμου.

Θα ηθελα την γνωμη σας και ιδεες για να γινει καλυτερο και ποιο πρακτικο. Ευχαριστω.

post-15895-1295084337_thumb.jpg post-15895-1295084147_thumb.jpgpost-15895-1295084162_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...