Jump to content

Τελικα η παλια αγαπη δεν ξεχνιεται


Recommended Posts

Ωραία. Η προσαρμογή ολοκληρώθηκε με επιτυχία ...έχεις μια αφρικάνα αστακίνα. Καιρός να μπει στο μεγάλο ...... :bigemo_harabe_net-64: .

Νομίζω τα κελύφη που λιώνουν κάνουν την ζημιά. Δεν προλαβαίνουν να γεννήσουν, ώστε τα νέα σαλιγκάρια να απορροφήσουν όλες τις σκληρότητες καθώς δημιουργούν τα νέα τους κελύφη και να κρατηθεί κάποια ισορροπία. Το είχα ρωτήσει και εγώ κάποτε και αυτό μου είχαν πει.

:hysterical: :hysterical: :hysterical: Στο μεγαλο εχω μονο 8 ΡΗ :closedeyes:

Ηλια τα δικα σου που μου εδωσες για πρωτη φορα,τα εφαγε σε δυο μερες,τωρα ομως αναπαραγονται κανονικοτατα,βλεπω πολλα μικρα μεσα.Πλεον μαλλον τρωει αυτο που θελει ,και ο κυκλος αναπαραγωσης των σαλιγγαριων, συνεχιζεται κανονικα,Απλα εχει στην φωλια της πολλα σπασμενα,και η αναπαραγωγη δεν ακολουθει την καταναλωση :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την έχεις καλομάθει Βασίλη στον μεζέ και που να αλλάξει γεύμα τώρα!

Μετρήσεις gh και kh έχεις κάνει να δούμε που βρίσκονται?

Link to comment
Share on other sites

Την έχεις καλομάθει Βασίλη στον μεζέ και που να αλλάξει γεύμα τώρα!

Μετρήσεις gh και kh έχεις κάνει να δούμε που βρίσκονται?

Οχι Νικολα δεν εχω τετοια τεστ.Οτι και να ειναι το 8,4 ειναι πολυ,Την αλλη εβδομαδα θα κανω γενικη καθαριοτητα και θα βγαλω τα παντα απο μεσα,και ζωντανα και ψοφια.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, τα σαλιγκάρια συνήθως μαλακώνουν το νερό μας, η αύξηση του ph πιο πιθανών να είναι από την εξάτμιση του νερού. Αν δεν συμπληρώνεις με νερό από Α/Ο τότε οι σκληρότητες σου φτάνουν στα ύψη!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Video019_zps91579fb8.jpg

Εδω βλεπετε πως ηταν και τι εγινε :wootwoot:

Video017_zpsca5e7db1.jpg

Ειχα καιρο να σας ενημερωσω,για την κουκλα μου.Μετα απο ενα χρονο περιπου αλλαξε πουκαμισο ξανα,και εγινε τερατακι.Αλλαξε και συμπεριφορα τωρα.Πλεον εχουμε γινει φιλαρακια,μολις με βλεπει,αντι να κρυβεται,σηκωνεται ορθια και με απειλει.Τρωει κανα γαβρο απο το χεριμου.(εκει βγαζω την τσατιλα μου :veryangry::P )Και κατι παραξενο,κατα καιρους απο το μεγαλο ενυδρειο,της βαζω αρκετους λαθρεπιβατες για να φαει.Εδω και ενα μηνα,ενω τρωει ολα τα σαλιγκαρακια που της βαζω,αφηνει 3 μεγαλα (2 ποντους) να σουλατσαρουν στο ενυδρειο ανενοχλητα.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω τουμπανο εχει γινει Βασιλη!Να την χαιρεσαι φιλε!:)

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα Κωστη :)

Link to comment
Share on other sites

Να τη χαίρεσαι!!!Θηρίο έγινε η άτιμη!

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα Φωτη μου. :)

Το κακο ειναι οτι παραμενει στο μικρο ενυδρειο ακομα

Link to comment
Share on other sites

Ε κάνε κάτι κι εσύ... Στο τέλος θα βγει να σε δείρει!

Link to comment
Share on other sites

Ε κάνε κάτι κι εσύ... Στο τέλος θα βγει να σε δείρει!

:lmao::lmao: Φετος που θα χε*%$#@ στο ταληρο απο τουριστες,θα της κανω το παλατακι της

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα ρε Βασίλη!

Να την χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα Νικολα :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Καλα ε έχει γίνει κουκλί! Θυμάμαι τις πρώτες μας κουβέντες για την αστακίνα, κοίτα τώρα πώς θέριεψε!

Μπραβο για την φροντίδα που την έχεις δείξει, αλλά έτσι όπως πάει θα κάνει εσένα μακαρονάδα, όχι το αντίθετο!

Link to comment
Share on other sites

Καλα ε έχει γίνει κουκλί! Θυμάμαι τις πρώτες μας κουβέντες για την αστακίνα, κοίτα τώρα πώς θέριεψε!

Μπραβο για την φροντίδα που την έχεις δείξει, αλλά έτσι όπως πάει θα κάνει εσένα μακαρονάδα, όχι το αντίθετο!

Να εισαι καλα Αστρα.

Η κοινη αγαπη μας γιαυτα τα πλασματακια ειναι γνωστη. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μπορει να συνυπαρξει με ψαρια ή θα γινουν μεζες? Πολυ ωραιος παντως.

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου,ειναι νυχτοβιος,και ολο καποιον θα αρπαξει.Αλλα και αυτος ειναι ευαλωτος οταν αλλαζει πουκαμισο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημερα φιλοι και φιλες.

Προχθες που εβλεπα τον αγωνα Ρουμανια Ελλαδα,την ειδα να εχει πλαγιασει και να της εχει σηκωθει το μπροστινο κελυφος.Παραταω τον αγωνα ,και στηνομαι να δω το θεαμα.Βαζει ο πιστολιερο το γκολ,με φωναζει η γυναικα μου να το δω σε επαναληψη,και οταν επεστρεψα σε ενα λεπτο,ειχε πεταξει το πουκαμισο της,και ηταν κουλουριασμενη ,σε μια γωνια.Αμεσως κλεινω το φως,και την αφησα να ηρεμισει.Το πρωι ειχε μπει στην φωλια της,και εγω εβγαλα το πουκαμισο απο μεσα,το οποιο ηταν 28 ποντους σε μηκος σωματος.Τωρα το εχω <ταριχευσει> και περιμενω να το στεγνωση,Ειμαι πολυ περιεργος,να την δω οταν θα βγει απο την φωλια της,σε τι μηκος εχει φθασει.

Πληρης ρεπορταζ με φωτο,την αλλη εβδομαδα,που υπολογιζω οτι θα αρχισει να σουλατσαρει.Η αλλαγη εγινε ,ακριβως σε ενα χρονο,παρα κατι μερες,και κλεισαμε αισιως τα 3 χρονια που την φιλοξενω

:wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη αναμενουμε φωτογραφικο υλικο!Παντως αξιζεις πολλα μπραβο που εχεις κρατησει το ζωντανο τοσα χρονια! :)

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα Κωστη,Πλεον δεν με φοβαται,και την προηγουμενη,αλλα και αυτην την αλλαγη,την εκανε στην απλα του ενυδρειου.Τωρα περιμενω να δω ποσο πολυ μεγαλωσε,γιατι αν ειναι οπως στατιστικα μεγαλωνει,καηκα,

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασα το θέμα από την αρχή ! :)

Αν κρίνω από το τελευταίο πουκάμισο , έχουν γίνει λίγο στενάχωρα τα πράγματα ; :P

Περιμένουμε φωτορεπορταζ !

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασα το θέμα από την αρχή ! :)

Αν κρίνω από το τελευταίο πουκάμισο , έχουν γίνει λίγο στενάχωρα τα πράγματα ; :P

Περιμένουμε φωτορεπορταζ !

Ασε ,δεν εχει καμια σχεση,ειχε παρει 6 με 7 ποντους μηκος,αλλα και σαν τους κορκοδειλους σε φαρδος.Τωρα τι εχει παρει,θα το δουμε . :D

Link to comment
Share on other sites

Μας έχεις τρελάνει!!!! Περιμενουμε φωτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σκληρενει το κελυφος λιγο,και θα βγει,οποτε θα σας την δειξω την νταρντανο :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Βασιλη με τις αστακομακαροναδες σου! :-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...