Jump to content

Τελικα η παλια αγαπη δεν ξεχνιεται


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υπεροχο...να το χαιρεσαι.....πολλα μπραβο απο εμενα....... :D-_-

Link to comment
Share on other sites

Καλά τρομερός ο αστακός Βασίλη και όμορφα χρώματα. -_-

Τι ηλικία εχει, και πόσο το τελικό του μέγεθος?

Α!! και το φωτορεπορτάζ μπορώ να πω οτι είναι πλήρες. :D

Link to comment
Share on other sites

Θα το φαει το κεφαλι του......................

Ολο κοντα στα μακαρονια παει -_--_-:D

ειναι μακαρονας τι να κανουμε :D

φοβερος ειναι πολυ μου αρεσει

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ φιλοι μου.Σωτηρη ακριβως δεν ξερω,εγω τον πειρα τον Γεναρη και εκανε 5 αλλαγες.Παντα ειχα αστακους,αλλα κανενας δεν μου εφτασε σε αυτο το μεγεθος,ειτε αλληλοτρωγοντουσαν,ειτε τους βρησκανε τα ψαρια στην αλλαγη και τους ετρωγαν.Παντος στην επομενη αλλαγη θα εχω προβλημα με το 60αρι ενυδρειο,γιατι θα του ειναι μικρο.Αλλα βαση του ημερολογιου που κρατω ,υπολογιζω να αλλαξει γυρο τον Απριλη,οποτε εχω χρονο.Το κακο ειναι οτι δεν ξερω ποσα χρονια ζουν,για να του φτιαξω ενα ειδικο ενυδρειο σαν του Bilias που εχει για τα χελωνακια του,γιατι και σε αυτον αρεσει να βγαινει λιγο εξω απο το νερο.Αν ξερει καποιος ας μου το πει.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη αν συνεχίσει να μεγαλώνει κι άλλο με αυτό το ρυθμό, μιλάμε πλέον για κανονικό κατοικίδιο.

Οπότε κανόνισε για το επόμενο σπίτι του (καλά που μένεις μακρυα γιατι πολλοί από εδω μέσα, τον ονειρεύονται με μακαρόνια). :D

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη αν συνεχίσει να μεγαλώνει κι άλλο με αυτό το ρυθμό, μιλάμε πλέον για κανονικό κατοικίδιο.

Οπότε κανόνισε για το επόμενο σπίτι του (καλά που μένεις μακρυα γιατι πολλοί από εδω μέσα, τον ονειρεύονται με μακαρόνια). -_-

-_-:D:D

Δεν νομιζω να γινει τοσος.Καπου διαβασα για τελικο 25 ποντους,αλλα δεν διυκρινιζει αν εννωει μαζι με τις δαγκανες η μονο τον κορμο.Αν ειναι μονο ο κορμος καηκα.Θα θελει 120 ποντους ενυδρειο και η μεγερα δεν θα με αφησει με τιποτα να τοκανω :D

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε με το μέγαιρα και αν το μάθει, βλέπω τον φίλο σου αστακομακαρονάδα και εσένα να μην τρως ούτε μπουκιά!

:D

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε με το μέγαιρα και αν το μάθει, βλέπω τον φίλο σου αστακομακαρονάδα και εσένα να μην τρως ούτε μπουκιά!

:D

-_--_-:D

Δηλαδή υπάρχουν και μαρτυριάρηδες?

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε με το μέγαιρα και αν το μάθει, βλέπω τον φίλο σου αστακομακαρονάδα και εσένα να μην τρως ούτε μπουκιά!

:D

-_--_-:D

Της ειπα χθες την ιδεα σας για να κρατησω τα μωρα φροντοζακια,και μου ειπε οι Κωστηδες θα μου κανουν το σπιτι ενυδρειαδικο :D

Link to comment
Share on other sites

Μια που βρηκα τον παπα( Iliasv ) εβγαλα και μερικες για τον αλητh μου :P

CIMG7732.jpg

CIMG7737.jpg

CIMG7729.jpg

CIMG7734.jpg

CIMG7726.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βαση των αλλαγων που εκανε ,και με δεδομενου της τελευταιας αλλαγης που εκανε σε 128 μερες.περιμενα την επωμενη αλλαγη να γινει κοντα στο Πασχα.Αλλα αυτη δεν τηρει τους κανονες.

Ενω μερες τωρα δεν ετρωγε,δεν κρυβοταν ,αλλα ουτε εσκαβε για να υποψιαστω κατι.Χθες το απογευμα ,πηγα κοντα της,πεξαμε λιγο,παρατηρησα οτι ολοι οι λαθρεπιβατες που της εβαλα μπας και φαει ηταν εκει και εκαναν σουλατσο.Το πρωι που ξυπνησα ειδα ενα τεραστιο κουφαρι.Αμεσως το εβγαλα και το εστησα για βα στεγνωσει,αφου πρωτα το μετρησα ,καιειναι 23,5 ποντους μαζι με της δαγκανες της.Ετσι ολοκληρωθηκε και η 6η αλλαγη.Τωρα ειναι στην φωλια της και δεν μπορεσα να δω τι τερατακι εγινε,αλλα αν συγκρινω με της δαγκανες της ποτ ειδα,πρεπει τωρα να ειναι ετοιμη για αστακομακαροναδα.

Αναλυτικο ρεπορταζ με φωτογραφιες της κουκλας του χρονου :D να ειμαστε ολοι καλα με υγεια και να τα λεμε ποιο συχνα.

Link to comment
Share on other sites

Να χαιρεσε τον μουστακαλι! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

κουκλια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι κούκλα η αστακουδίνα σου!!! Κρίμα που δε μπορεί να μπει στο ενυδρείο και παρεούλα...

Link to comment
Share on other sites

όταν κατέβω προς τα εκεί θα έρθω να..

δοκιμάσω αστακομακαρονάδα :bigemo_harabe_net-112:

κούκλα κούκλα!!! κ απο κοντά πιο όμορφη!

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι κούκλα η αστακουδίνα σου!!! Κρίμα που δε μπορεί να μπει στο ενυδρείο και παρεούλα...

Κριμα Θοδωρη αλλα ειναι η πρωτη φορα που καταφερνω να μεγαλωσω αυτο το πλασματακι σε τετοιο μεγεθος,και ο λογος ειναι οτι ειναι μονη της,Της αλλες φορες παντα ειχα αποτυχιες

Link to comment
Share on other sites

όταν κατέβω προς τα εκεί θα έρθω να..

δοκιμάσω αστακομακαρονάδα :bigemo_harabe_net-112:

κούκλα κούκλα!!! κ απο κοντά πιο όμορφη!

Ρε γατοψαροτρελαμενε και εγω θα φαω τα δικα σου πρασινα ψαρακια :rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Χαιρετω τους απανταχου μαμουδιαριδες :bigemo_harabe_net-145:

Εχω καιρο να σας ενημερωσω για την κουκλα μου.

Λοιπον ,εχει να αλλαξει πουκαμισο εδω και 9 μηνες,αλλα το τελευταο τριμηνο συνεβησαν καποια παραξενα πραγματα.Ο Αλεξανδρος (Raven) μου ειχε πει οτι της αρεσουν πολυ τα σαλιγγαρια,και εγω πηρα απο απο το μεγαλο ενυδρειο λαθρεπιβατες και τους εβαλα σε αυτην.Σε δυο μερες τα τσακισε ολα.Της ξαναεβαλα σε μια εβδομαδα,παλι τα ιδια,δεν αφηνε τιποτα.

Λογο δουλειας εκανα μονο τις ρουτινες,και δεν την παρατηρουσα καθολου.Το ενυδρειο εχει γεμισει με σαλιγγαρια,χθες ειδα την φωλια της γεματα σπασμενα και φαγωμενα σαλιγγαρια.εχει ενα ασπρο <<σεντονη>> απο καβουκια των σαλιγγαριων,δεν τρωει καθολου την τροφη που της ριχνω,και ουσιαστικα εγω ταιζω τα σαλιγγαρια,και αυτη τα τρωει.Με γελασε η συμπεριφορα της,γιατι δεν εβγαινε καθολου για βολτα,και συμπεραινα οτι θα αλλαξει πουκαμισο,γιαυτο και δεν εδινα σημασια στην απουσια της.Αλλα αυτη τρωει καλα και δεν εχει ορεξη για σουλατσα.

Επειδη ειμαι υπερμαχος της δυνατης φιλτρανσεις,τις εχω σε 60αρι ενυδρειο 700 λιτρα κυκλοφορια,για να εχω ησυχο το κεφαλι μου,και τεστ κανω πολυ σπανια.Χθες που ειχα λιγο χρονο ,βρηκα ΡΗ 8,4.Βεβαια επειδη δεν της αρεσει η ζεστη,της εχω βαλει ανενηστιρακι και εχω,3 λιτρα εξατμιση ανα δυο μερες ,που το συμπληρωνω με νερο του ψυκτικου,και νομιζα ετσι οτι θα το κρατησω στα 7,5 που ηθελα.

Και ερωτω.

1) αυτη η μονιμη προτιμηση στα σαλιγγαρια ,μορει να εχει επιπτωση στην υγεια της?

2)Η τοση πολυ αυξηση του ΡΗ μπορει να επηλθε απο τα πολλα σπασμενα κελυφοι των σαλιγγαριων?Γιατι την εξατμιση την <<ελεγχω>>βαζοντας νερο απο το ψυκτικο,οποτε λογικα θα επρεπα να μου το κρατησει χαμηλα.

Τι λετε μαμουδιφιλοι :bigemo_harabe_net-82::)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Η προσαρμογή ολοκληρώθηκε με επιτυχία ...έχεις μια αφρικάνα αστακίνα. Καιρός να μπει στο μεγάλο ...... :bigemo_harabe_net-64: .

Νομίζω τα κελύφη που λιώνουν κάνουν την ζημιά. Δεν προλαβαίνουν να γεννήσουν, ώστε τα νέα σαλιγκάρια να απορροφήσουν όλες τις σκληρότητες καθώς δημιουργούν τα νέα τους κελύφη και να κρατηθεί κάποια ισορροπία. Το είχα ρωτήσει και εγώ κάποτε και αυτό μου είχαν πει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...