Jump to content

150 λιτρα αφρικανικο....


isildur_13

Recommended Posts

Παιδια εχω βρει το χωρο μου (και τα λεφτα :) ) και ετοιμαζομαι να φτιαξω ενυδρειο και βαση για ενα 150 λιτ και βαση! 80*40*45 οι διαστασεις του ενυδρειου και δεν ξερω αν χρειαζεται να φτιαξω πλαισιο με κοιλοδοκο ή μονο ξυλοκατασκευη για βαση!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου, ελεγα μηπως γλυτωσω χρηματα,αλλα η ουσια ειναι να φτιαξουμε κατι σωστο και γερο! απλα με προβληματιζει οτι η ιδιοκατασκευη θα γινει σε πατωμα! αλλα δε νομιζω να εχω προβλημα! μιλαμε παντα για κοιλοδοκο 40*40 εε?

Link to comment
Share on other sites

Για 150 λιτρα ,με σωστο χιαστο δεσιμο και το 30αρι ειναι μια χαρα.Αλλα μια που ξεκινας τωρα αν σε περνει το μηκος καντο μεγαλυτερο μια που θα σε κανουμε καλο Αφρικανο :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστος Κιχλιδατε αλλα με παιρνει μονο για τοσο στο χωρο που εχω δυστυχως!! θα χρειαστω 8 μετρα περιπου κοιλοδοκου 30*30 τα οποια εμαθα στοιχιζουν περιπου 25-30 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Σωστος Κιχλιδατε αλλα με παιρνει μονο για τοσο στο χωρο που εχω δυστυχως!! θα χρειαστω 8 μετρα περιπου κοιλοδοκου 30*30 τα οποια εμαθα στοιχιζουν περιπου 25-30 ευρω!

Αν σε βολευει το Μοναστηρακι να πας στον Γκανα, περιπου αν θυμαμαι καλα ερμου 122

Link to comment
Share on other sites

Νασαι καλα μου βρηκε ο Θειος..... Πο χονδρικη κοιλοδοκο! θα κανω τις κολλησεις (εχω βγαλει το σχεδιο) και θα συνεχισω με φωτο και εξελιξη της κατασκευης! Ο ενας θειος σιδερας,ο αλλος τζαμας και ο πατερας μου μαγαζι με χρωματα και εργαλεια.... πεστε μου δεν με συμφερει να ασχοληθω με το χομπυ?? :)

Περαν της πλακας εχω αρκετες αποριες να λυσω αλλα θα τις δω στη συνεχεια! η σημαντικοτερη ειναι πως θα δεσω τη μελαμινη πανω στον σιδερενιο σκελετο και παραλληλα να ειναι αισθητικα ομορφο...

Link to comment
Share on other sites

αν και ειμαι σιδερας και μου εφαγες τη δουλεια θα σου πω :)

τρυπας απο μεσα με ενα πενταρι περα περα και μονο τη μεσα τρυπα με ενα 11αρι. θα παρεις κοντες βιδες οσο το παχος της μελαμινης σου, και θα το βιδωσεις απο μεσα. απεξω δε θα φαινεται απολυτως τιποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ο θειος ο θειος... οχι εγω! να φανταστεις μολις τωρα διαβαζα για το υπεροχο καπακι σου!!!! ειχα σκεφτει για γωνιες εσωτερικα,αλλα ειναι προχειροδουλεια και δεν μαρεσει... τι βιδες να χρησιμοποιησω???

Link to comment
Share on other sites

κλασσικη νοβοπανοβιδα γαλβανιζε μηκος οσο το παχος της μελαμινης 1.5 ποντο και παχος 3.5αρα

τωρα ψαχνομαι να κανω το καπακι ολο απο λαμαρινα αλουμινιου βαμμενη ηλεκτροστατικη βαφη αλλα μου βγαινει κανα 80αρι ευρω και κολλαω...

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

Εισαι αρχοντας φιλε μου... καταλαβα τι εννοεις...! Πιστευεις το πατωμα θα εχει καμια επιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

για 150 λιτρα μη το σκεφτεσαι καν ανετοτατα σε παιρνει ... :)

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

Νασαι καλα μου βρηκε ο Θειος..... Πο χονδρικη κοιλοδοκο! θα κανω τις κολλησεις (εχω βγαλει το σχεδιο) και θα συνεχισω με φωτο και εξελιξη της κατασκευης! Ο ενας θειος σιδερας,ο αλλος τζαμας και ο πατερας μου μαγαζι με χρωματα και εργαλεια.... πεστε μου δεν με συμφερει να ασχοληθω με το χομπυ?? :)

Περαν της πλακας εχω αρκετες αποριες να λυσω αλλα θα τις δω στη συνεχεια! η σημαντικοτερη ειναι πως θα δεσω τη μελαμινη πανω στον σιδερενιο σκελετο και παραλληλα να ειναι αισθητικα ομορφο...

:thumbup::buttrock::buttrock: 3 σε ενα :)

Μια που εχεις πατερα με χρωματοπολειο,να διαλυσεις με διαλιτικο του νιτρο το μονιο,και με μια κανατα να βαψεις και το εσωτερικο του σωληνα.

Με τετοιο σοι εμεις πρεπει να ρωταμε εσενα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Με τετοιο σοι φιλε μου κατι πρεπει να κανω κεγω μοναχος για να αποδειξω οτι τοχω και λιγακι!!! Το καλο ειναι οτι εχω αρκετα πραματα τσαμπα και ειλικρινα θα μου βγουν ολα οικονομικα!! Οσο για το καπακι απο αλουμινιο πραγματικα θα τα σπαει, αλλα δεν εχω ιδεα πως να δουλεψω κατι τετοιο!!

Link to comment
Share on other sites

Το φυλο αλουμινιου σκετο με την υγρασια θα εχεις προβληματα με τα αλλατα.Μια που εχεις τετοιο σοι :) φτιαξε ενα τελαρο με 10 ποντους φασα,εσωτερικα βαλε ενα χωρισμα στη μεση,την φασα καλυψετην με μεταλο η πεπαλαιομενο καθρεπτι και θα ειναι φινο :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κιχλιδατε.. ο καθρεπτης για να παιζει το ρολο του ανακλαστηρα?? και το χωρισμα για ποιο λογο? ακομα δεν εχω κοιταξει καν για σχεδια για καπακι!

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

αν ποτε το φτιαξω θα το ανεβασω :)

Link to comment
Share on other sites

Νασαι καλα μου βρηκε ο Θειος..... Πο χονδρικη κοιλοδοκο! θα κανω τις κολλησεις (εχω βγαλει το σχεδιο) και θα συνεχισω με φωτο και εξελιξη της κατασκευης! Ο ενας θειος σιδερας,ο αλλος τζαμας και ο πατερας μου μαγαζι με χρωματα και εργαλεια.... πεστε μου δεν με συμφερει να ασχοληθω με το χομπυ?? :)

Περαν της πλακας εχω αρκετες αποριες να λυσω αλλα θα τις δω στη συνεχεια! η σημαντικοτερη ειναι πως θα δεσω τη μελαμινη πανω στον σιδερενιο σκελετο και παραλληλα να ειναι αισθητικα ομορφο...

Έχεις καμιά αδερφή ανύπαντρη :)

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 φιλε αλλα δεν θα την παλεψεις πιστεψε με.... :) Να το ανεβασεις φιλε μου,τετοιες επαγγελματικεσ δουλειες δινουν εμπνευση σε οσους ξεκινανε ενα project οπως εγω... και φυσικα ιδεες!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι το σχεδιο με το σκελετο απο κοιλοδοκο 4*4cm πιστευω ειναι οκ!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι το σχεδιο με το σκελετο απο κοιλοδοκο 4*4cm πιστευω ειναι οκ!!

Φενετε οτι δεν ρωτησες το σοι :)

ειναι πολλα και ασκοπα τοασα πολλα σιδερα. Βαλε ενα στην μεση,και δυο χιαστα στην πισω πλευρα και εισαι θηριο :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι υπερβολικα το ξερω αλλα ετσι και αλλιως θα χρησιμοποιησουμε και δευτερη εξαμετρη βεργα κοιλοδοκου οποτε ειπα να το ενισχυσω... Γιατι χιαστη απο πισω?? Δεν εχω ιδεα!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι υπερβολικα το ξερω αλλα ετσι και αλλιως θα χρησιμοποιησουμε και δευτερη εξαμετρη βεργα κοιλοδοκου οποτε ειπα να το ενισχυσω... Γιατι χιαστη απο πισω?? Δεν εχω ιδεα!

Τζαμπα χορους χανεις,μπορεις να εχεις 2 70αρια ντουλαπια και να βαλεις τα παντα μεσα.Δεν μπορω να στο σχεδιασω τωρα ,αλλα φαντασου 2 χ και τα κολλας στο πισω παραθυρο της βασης.Γιατι το χ κρατα πολυ περισσωτερο απο τα καθετα,και καντο 30αρι για να μην εχεις σιδερενιο ογκο :)

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαινω σαν εικονα... 30 εννοεις τον κοιλοδοκο? αμα ειναι οκ σαν αντοχη ποολυ καλυτερα για μενα και φθηνοτερα! Οσον αφορα τη φατσα ναι καλυτερη ιδεα ειναι 2 πορτακια αντι για 3,απλα λογω ελλειψεις εμπειριας δεν ξερω αν θα βγει ανθεκτικο! Thx κιχλιδατε... και ειμαι κ τυχερος που εισαι και αφρικανος... θα βοηθησεις και με την επιλογη ψαριων... αν και εχω κατι στο μυαλο μου

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαινω σαν εικονα... 30 εννοεις τον κοιλοδοκο? αμα ειναι οκ σαν αντοχη ποολυ καλυτερα για μενα και φθηνοτερα! Οσον αφορα τη φατσα ναι καλυτερη ιδεα ειναι 2 πορτακια αντι για 3,απλα λογω ελλειψεις εμπειριας δεν ξερω αν θα βγει ανθεκτικο! Thx κιχλιδατε... και ειμαι κ τυχερος που εισαι και αφρικανος... θα βοηθησεις και με την επιλογη ψαριων... αν και εχω κατι στο μυαλο μου

Γιαυτο οτι αρεσει σεσενα,απλα να ειναι στα λιτρα σου.Ναι 30αρι τον κοιλοδοκο εννοω :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...