Jump to content

150 λιτρα αφρικανικο....


isildur_13

Recommended Posts

Ομορφα.. αυριο θα κατεβω να παρω τη βεργα και να μου κοψει και τα κομματια οπως θελω... θα δω και για το χιαστη! θα ενημερωσω με εικονες και τα λοιπα... Ευχαριστω ποοολυ για τη βοηθεια παιδια! ολους

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις πάντα στο νου σου να δημιουργηθεί άνετος χώρος για το φίλτρο σου.

Να μπαίνει και να βγαίνει άνετα με τα δυο χέρια και οι σωλήνες να μη στριμώχνονται...

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειχα υποψην μου πανω απολα... οπως και να εφτιχνα τη βαση... πιστευ οτι θα εχω απλετο χωρο με 2 ντουλαπια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ετοιμος λοιπον ο σκελετος... και τρυπημενος οπως πηρα οδηγιες απο το Φιλο..... τωρα ειναι ετοιμος για μια στρωση ασταρακι και μαυρη λαδομπογια...! επειτα θα βαλουμε και τις μελαμινες πανω!

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμος λοιπον ο σκελετος... και τρυπημενος οπως πηρα οδηγιες απο το Φιλο..... τωρα ειναι ετοιμος για μια στρωση ασταρακι και μαυρη λαδομπογια...! επειτα θα βαλουμε και τις μελαμινες πανω!

Εχω κανει περιπου ιδια σιδεροκατασκευη αλλα εβαλα και ροδες βαρεου τυπου για ευκολη μετακινηση του ενυδρειου μαζι με τη βαση.Βολευει πολυ αν θες να το μετακινησεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν εχω σκοπο να το μετακινησω οποτε δε σκεφτηκα και καθολου για ροδακια... αστο να ακουμπαει ολο κατω.... αυτο που με προβληματιζει ειναι τωρα τι τυπο ξυλου να το "δεσω" γυρω γυρω και πως να βαλω τα ντουλαπια στη φατσα... αλλα θα τη βρω την ακρη!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμος λοιπον ο σκελετος... και τρυπημενος οπως πηρα οδηγιες απο το Φιλο..... τωρα ειναι ετοιμος για μια στρωση ασταρακι και μαυρη λαδομπογια...! επειτα θα βαλουμε και τις μελαμινες πανω!

Για πρωταρης εισαι αρχοντας :) Παντος να ξερεις αν ηταν πολλα τα λιτρα θα ειμουν πολυ ανησυχος με τις κολλησεις σου.Αν βλεπω καλα δεν εχεις κανει ραφη κολληση,εκτος στην επανω πλευρα την οποια την εχεις τροχισει (καλος) αλλα δεν ξερω αν προηγουμενος εχεις κανει αυλακι στα σιδερα. V .και η κολληση ειναι μονο στην επιφανεια.Να το μινιαρεις πολυ καλα,και θα ελεγα να μην βαλεις λαδομπογια αλλα σφυριλατο χρωμα μεταλου (Μαυρο η σκουρο καφε) Ξερουν οι συγγενεις σου :D

Εχω κανει περιπου ιδια σιδεροκατασκευη αλλα εβαλα και ροδες βαρεου τυπου για ευκολη μετακινηση του ενυδρειου μαζι με τη βαση.Βολευει πολυ αν θες να το μετακινησεις.

Ποτε δεν βαζουμε ροδες σε ενυδρεια ακομα και σε πολυ μικρα.Εγω ενα φιλτζανη καφε δεν μπορω να μεταφερω σε αλλο δωματιο,παντα η γυναικα μου τον φερνει :D

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που με ρωτας δε ξερω τιποτα.... :):D:D:D το κολλησε σιδερας και οσον αφορα το τροχισμα ειναι ολες οι ενωσεις τροχισμενες...(αμα εννοεις αυτο φυσικα)

Απο βαψιματακια οκ τοχω πιστευω! Αυτο που με προβληματιζει ειναι οι μεντεσεδες στα μπροστα ντουλαπια που πρεπει να καρφωθουν στο σιδερο.. κατα τα αλλα θα το ντυσω με μελαμινες απο τα πρακτικερ..

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που με ρωτας δε ξερω τιποτα.... :):D:D:Dτο κολλησε σιδερας και οσον αφορα το τροχισμα ειναι ολες οι ενωσεις τροχισμενες...(αμα εννοεις αυτο φυσικα)

Απο βαψιματακια οκ τοχω πιστευω! Αυτο που με προβληματιζει ειναι οι μεντεσεδες στα μπροστα ντουλαπια που πρεπει να καρφωθουν στο σιδερο.. κατα τα αλλα θα το ντυσω με μελαμινες απο τα πρακτικερ..

Ουδεν σχολιων,γιατι αν πω κατι θα με φαει ο σιδερας σου :rasp::rasp:

Θα βαλεις τους μεντεσεδες που βαζουν στις ντουλαπες, με μια διαφορα.Αντι να βαλεις τις βιδες που εχει.θα παρεις λαμαρινοβιδες 5χιλ παχους ,θα τρυπισεις το σιδερο με 4αρι τρυπανι και θα τα βιδωσεις.

Link to comment
Share on other sites

:):D:D τωρα που κολληθηκε δεν κανουμε τιποτα.... θαχε πιει τιποτα ρακες ο μπαρμπας μου και θα εκανε οτι ναναι!!! λαμαρινοβιδες καταλαβα με αντιστοιχο τρυπημα... ελπιζω να κατσει σωστα το ντουλαπι... θα το μονταρω οκ!! καιρος για μινιαρισμα λοιπον...
Link to comment
Share on other sites

:):D:D τωρα που κολληθηκε δεν κανουμε τιποτα.... θαχε πιει τιποτα ρακες ο μπαρμπας μου και θα εκανε οτι ναναι!!! λαμαρινοβιδες καταλαβα με αντιστοιχο τρυπημα... ελπιζω να κατσει σωστα το ντουλαπι... θα το μονταρω οκ!! καιρος για μινιαρισμα λοιπον...

Πρωτα τους μεντεσεδες θα τους βιδωσεις στα καπακια ,και μετα στο σιδερο,και θα ειναι μια χαρα.

Ασε μην λες τιποτα ,γιατι ακουω για ρακες και θα ειναι κανενας Κρητικαρος ,αντε να ξεμπλεξω μετα :D

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις φιλε μου ολοι μας κρητικοι ειμαστε.... Μανωλης εδω... και οντωςςς δεν ξεμπλεκεις ευκολα!! :):D:D:D

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

Περαστηκε το ασταρι περαστηκε και το χρωμα και τη δευτερα ειμαι ετοιμος για αγορα μελαμινης..... Υπαρχει καμια συμβουλη οσον αφορα κανενα αλλο τυπο ξυλου ή απο που να αγορασω τη ξυλεια? μαλλον για πρακτικερ τη κοβω τη δουλεια που θα μου κανουν και τα σκαψιματακια για τους μεντεσεδες...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Αφρικανε φιλε μου...... :):D:D και αφου σε εχω εδω.... ακου μια απορια απο τις πολλες... εγω τρεχω εδω και 2 χρονια ενα ενυδρειο με αρλεκινους... τιποτα το ιδιαιτερο! αυριο θα δωσω το ενυδρειο... και σχεδον ολα τα αλλα... και θα κρατησω το φιλτρο!! Θα πρεπει να κανω το στρωσιμο του καινουργιου μου αφρικανικου ενυδρειου απο την αρχη ξανα????

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Αφρικανε φιλε μου...... :D:D:D και αφου σε εχω εδω.... ακου μια απορια απο τις πολλες... εγω τρεχω εδω και 2 χρονια ενα ενυδρειο με αρλεκινους... τιποτα το ιδιαιτερο! αυριο θα δωσω το ενυδρειο... και σχεδον ολα τα αλλα... και θα κρατησω το φιλτρο!! Θα πρεπει να κανω το στρωσιμο του καινουργιου μου αφρικανικου ενυδρειου απο την αρχη ξανα????

Μια χαρα εισαι.βαλτα ολα στο καινουργιο ενυδρειο.Το παλιο ομως δεν πρεπει να σταματησει ποτε μεχρι να στησεις αυτο.Κοιτα τι ΡΗ εχει αυτο (πρεπει να ειναι πανω απο 7,8.

Αυτο που εχεις ποσα λιτρα ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

Για υποστρωμα θελουν αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξεκοκκαλισει την αφρικη μεχρις ωτου αποφασισω να φτιαξω το καινουργιο ενυδρειο!! ηερω για αμμο και Ph για ασβεστολιθικες πετρες,για στησιμο ετσι ωστε να εχουν κρυψωνες τα ψαρια.... αλλα εδω ειναι το προβλημα.... το φιλτρο θα σταματησει αυριο που θα δωσω τη γυαλα... 70 λιτρων και θα το ξεκινησω ξανα περιπου σε 2 βδομαδες που θα ειναι ετοιμη η καινουργια 200 λιτρα!! το φιλτρο ειναι μεγαλο... ενα fluval 205,τοχα παρει για αυτο το σκοπο....

μου φαινεται πρεπει να κανω το στρωσιμο ξανα απο την αρχη.... :)

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα βαρελι απο το πρακτικερ.50 λιτρα και βαλτα ολα μεσα να δουλευει το φιλτο και καθε 3-4 μερες ριχνε 1-2 φυλαρακια τροφη.Ειναι κριμα να χαθει 2 χρονων βιολογια.Γιατι μην νομιζεις ,ενα καινουργιο ενυδρειο ειναι σωστα στρωμενο μετα απο 5-6 μηνες.Γιατι να ξεκινας απο την αρχη :)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο φιλε μου.... το σκεφητκα αλλα σκεφτηκα και τα ψαρακια τα κακομοιρα.... αν και τους παρεχονται τα παντα!!! τεσπα θα το μονταρω....!! εχεις δικιο!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο φιλε μου.... το σκεφητκα αλλα σκεφτηκα και τα ψαρακια τα κακομοιρα.... αν και τους παρεχονται τα παντα!!! τεσπα θα το μονταρω....!! εχεις δικιο!!

Τα ψαρια πρεπει να τα δωσεις και να κρατησεις τα υπολοιπα.Μεσα στο βαρελι δεν θα την βγαλουν καθαρη :)

Link to comment
Share on other sites

οκ... θα κρατησω σε μια λεκανη μεγαλη το χαλικι... και πετρες και τα λοιπα.... ευχαριστω πολυ.....!!!

Link to comment
Share on other sites

οκ... θα κρατησω σε μια λεκανη μεγαλη το χαλικι... και πετρες και τα λοιπα.... ευχαριστω πολυ.....!!!

Η λεκανη να ειναι αχρησημοποιητη,μην εχουν μεινει υπολοιματα απορυπαντικου και τα συναφη :)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως.....:)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως.....:D

:D:D:rasp:

Μεκανες να νιωσω σαν στρατηγος :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...