Jump to content

150 λιτρα αφρικανικο....


isildur_13

Recommended Posts

:) Στρατηγε ειμαι πολιτης εδω και καιρο........ :D
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα το εξής όσον αφορά την βιολογία του φίλτρου σου.Βγάλε τα υλικά σου να στεγνώσουν.Μετά όταν θα τρέξεις το νέο ενυδρείο βάλε πάλι τα υλικά σου που θα είναι στεγνά πάλι στο φίλτρο βάλε και 1-2 κάψουλες μέσα Bactozym και βάλε μπρός το φίλτρο πρόσθεσε και ζωντανά βακτηρίδια και άρχισε σιγά -σιγά ιχθυόφόρωση προσέχωντας την ποσότητα στην τροφή.

Γιατί γράφω γιαυτή τη μέθοδο;πιο παλιά ο θαλασσινός δάσκαλος shimek ειχε πει οτι το βιολογικό υλικό αν το στεγνώσουμε αριθμός βακτηριδίων αιχμαλωτιζετε μέσα στις κρύπτες του υλικού,όταν το βάλουμε πάλι μπρός και το μπουτάρουμε η αποικία επανέρχεται.Το δοκίμασα με προσοχή και δεν είχα πρόβλημα.

Θα αναρωτιέσαι τι είναι οι κάψουλες bactozyme ; δεν είναι βακτηρίδια είναι υλικό το οποίο προετοιμάζει τα βιολογικά μακαρόνια να δεκτούν έυκολα την αποικία βακτηριδίων.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα το εξής όσον αφορά την βιολογία του φίλτρου σου.Βγάλε τα υλικά σου να στεγνώσουν.Μετά όταν θα τρέξεις το νέο ενυδρείο βάλε πάλι τα υλικά σου που θα είναι στεγνά πάλι στο φίλτρο βάλε και 1-2 κάψουλες μέσα Bactozym και βάλε μπρός το φίλτρο πρόσθεσε και ζωντανά βακτηρίδια και άρχισε σιγά -σιγά ιχθυόφόρωση προσέχωντας την ποσότητα στην τροφή.

Γιατί γράφω γιαυτή τη μέθοδο;πιο παλιά ο θαλασσινός δάσκαλος shimek ειχε πει οτι το βιολογικό υλικό αν το στεγνώσουμε αριθμός βακτηριδίων αιχμαλωτιζετε μέσα στις κρύπτες του υλικού,όταν το βάλουμε πάλι μπρός και το μπουτάρουμε η αποικία επανέρχεται.Το δοκίμασα με προσοχή και δεν είχα πρόβλημα.

Θα αναρωτιέσαι τι είναι οι κάψουλες bactozyme ; δεν είναι βακτηρίδια είναι υλικό το οποίο προετοιμάζει τα βιολογικά μακαρόνια να δεκτούν έυκολα την αποικία βακτηριδίων.

:)

Κυριε Σωκρατη,αυτο ισχυει ,ανεξαρτητος χρονου? :D

Link to comment
Share on other sites

Δηλ.για ποσο καιρο μπορει να κρατηθει η βιολογια αδρανοπηοιμενη? :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλ.για ποσο καιρο μπορει να κρατηθει η βιολογια αδρανοπηοιμενη? :)

θα πω από την δική μου εμπειρία ,το κράτησα στεγνό το υλικό περίπου 2 μήνες :D

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον κυριε Σωκρατη η μεθοδος.... σαν Βιολογος θα μπορουσα ανετα να πω οτι θεωρητικα ειναι απολυτα εφικτο αυτο σε μια περιοδο ενος μηνος....ισως και παραπανω αμα δεχτουμε το σχηματισμο ενδοσποριων...

Οπως και να εχει το να στεγνωσουν τα υλικα δε σημαινει οτι πεθαινει ο βακτηριακος πληθυσμος... σιγουρα μειωνεται.... αλλα οχι να πεθανει!!

Απορια νουμερο ενα.... που βρισκω Bactozyme... και πανω κατω το κοστος της...

και απορια νουμερο δυο.... ιχθυοφορτωση με τον κανονικο πληθυσμο ψαριων που θελω ή με αλλα??

Οπως και να εχει.... σεβασμος σε ενα χομπυ... που ειναι επιστημη.... :):D

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον κυριε Σωκρατη η μεθοδος.... σαν Βιολογος θα μπορουσα ανετα να πω οτι θεωρητικα ειναι απολυτα εφικτο αυτο σε μια περιοδο ενος μηνος....ισως και παραπανω αμα δεχτουμε το σχηματισμο ενδοσποριων...

Οπως και να εχει το να στεγνωσουν τα υλικα δε σημαινει οτι πεθαινει ο βακτηριακος πληθυσμος... σιγουρα μειωνεται.... αλλα οχι να πεθανει!!

Απορια νουμερο ενα.... που βρισκω Bactozyme... και πανω κατω το κοστος της...

και απορια νουμερο δυο.... ιχθυοφορτωση με τον κανονικο πληθυσμο ψαριων που θελω ή με αλλα??

Οπως και να εχει.... σεβασμος σε ενα χομπυ... που ειναι επιστημη.... :):D

Το bactozym κυκλοφορεί σε κάψουλες και είναι προιόν της Tetra οπότε το αγοράζουμε από petshop και το δεύτερο η ιχθυοφόρτωση θα γίνει με τα ψάρια που θα φιλοξενήσουμε.Εγώ και στις δυο περιπτώσεις αυτό έκανα.

:D

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση μου δηλαδη με τα T.duboisi... ομορφα...! αυτο ειναι θεμα προς συζητηση σε αλλο τομεα.. αλλα υπερευχαριστω...! ηδη βρηκα το προιον και ειδα οτι ειναι κ σχετικα φθηνο!! το βαζουμε στο φιλτρο εε? οχι μεσα στο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση μου δηλαδη με τα T.duboisi... ομορφα...! αυτο ειναι θεμα προς συζητηση σε αλλο τομεα.. αλλα υπερευχαριστω...! ηδη βρηκα το προιον και ειδα οτι ειναι κ σχετικα φθηνο!! το βαζουμε στο φιλτρο εε? οχι μεσα στο ενυδρειο...

Μέσα στο φίλτρο ,αφού όπως είπαμε έχει να κάνει με την προετοιμασία του κεραμεικού υλικού που θα αποικηθεί από τα βακτηρίδια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Κυριε Σωκρατη...

Μηπως μπορει να βοηθησει καποιος??? μια απο αυτες τις μερες προσπαθω να βρω λιγο χρονο να παω να μου κοψουν τις μελαμινες στο πρακτικερ... η τιμη ειναι περιπου στα 13-14 ευρω το τ.μ. :):D

αλλα εχω την εξης απορια.... τα πλαινα στο παχος δηλαδη τμηματα του ξυλου? πως θα εχουν το ιδο χρωμα με τις φατσες... αφου θα κοπουν?????

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Κυριε Σωκρατη...

Μηπως μπορει να βοηθησει καποιος??? μια απο αυτες τις μερες προσπαθω να βρω λιγο χρονο να παω να μου κοψουν τις μελαμινες στο πρακτικερ... η τιμη ειναι περιπου στα 13-14 ευρω το τ.μ. :D:D

αλλα εχω την εξης απορια.... τα πλαινα στο παχος δηλαδη τμηματα του ξυλου? πως θα εχουν το ιδο χρωμα με τις φατσες... αφου θα κοπουν?????

Εκει υπαρχουν και ταινιες .Ζητα και θα σου δωσουν.Μετα με ενα σιδερο ,να μην ειναι πολυ ζεστο,προσεκτικα το σιδερονουμε ,μετα με μια φαλτσετα κοβουμε το περισευμα και εισαι οκ.Αλλα ρωτα μπας και το κανουν επι τοπου :)

Link to comment
Share on other sites

αυτη η κορδελα εε??? :D:D:D:rasp:

εκει ειναι που ανοιγουν ολες οι μελαμινες.... θα δουμε μπορει να κανω καμια αλλη πατεντουλα!! :)

Link to comment
Share on other sites

αυτη η κορδελα εε??? :D:D:rasp::rasp:

εκει ειναι που ανοιγουν ολες οι μελαμινες.... θα δουμε μπορει να κανω καμια αλλη πατεντουλα!! :D

Ναι,παντος εγω θα σου ελεγα μην βαλεις μελαμινη και να βαλεις 15 αρι πλακαζ,στοκαρης τα σοκορα το βαφεις και εισαι μια χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

τιμουλα?? :):D:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω,αλλα δεν εχει μεγαλες διαφορες.Γιατι η μελαμινη ,αργα η γρηγορα θα ανοιξει.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ειναι η χειροτερη ποιοτητα ξυλου.... Το θεμα ειναι οτι η συνολικη επιφανεια που χρειαζομαι ειναι 2 τ.μ. και δυστυχως δεν εχω καταληξει ακομα οσον αφορα το που θα παω να τα αγορασω.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο καιρο επανερχομαι με νεα και συντομα και με φοτο απο τη βαση!! οσο καιρο περιμενα το μαραγκο λοιπον... ενημερωθηκα για τα τζαμια και μιλησα με το Θειο!!!! λοιπον μου εθεσε ενα ερωτημα το οποιο και το αναφερω και εδω...

Το ενυδρειο μπορει να φτιαχτει και με τζαμι τροχισμενο στο χερι... και ρονταρισμενο απο μηχανημα! και στις 2 περιπτωσεις σαφως και ειναι ασφαλεστατο το αποτελεσμα καθως μιλαμε για 8αρι τζαμι με τις κοντρες του και με τα ολα του!! λοιπον τι λετε??

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

Το ρονταρισμα για μενα ειναι εντελως περιττο,εκτος στην οθονη και καθαρα για αισθητικους λογους.Τουναντιον το γυλοχαρτομενο γυαλι ειναι ποιο ποροδες και κρατα καλυτερα την σιλικονι.Βεβαι εχει ενα πλεονεκτημα το ρονταρισμα,τα γυαλια ειναι παντα ολοισια,που πραγμα λιγο δυσκολο στα παχια γυαλια πανω απο 12 χιλιοστα.Αλλα για 8αρι δεν ειναι απαρετιτο,εκτος της οθονης,γιατι το γυαλοχαρτο τα κανει ματ και την ημερα δεν δειχνει ομορφα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οποτε οπως επιμενει και ο μπαρμπας μου :blink::thumbup::blush: προχωραμε.... ομορφα ειναι και πιο οικονομικο :thumbup::blush:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και επιτελους μεσα σε ενα εξαντλητικο μηνα λογω δουλειας καταφερα να ολοκληρωσω το επιπλο...(με βοηθεια φυσικα....) και νιωθω τουλαχιστον ικανοποιημενος.... παραλληλα η γυαλα ετοιμαζεται και θα εχουμε συντομα φωτο και απο εκει... :thumbup::bye2:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::bye2::bye2:

Αψογος,τελειος,φανταστκος .καταπλυκτικος :(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Και επιτελους μεσα σε ενα εξαντλητικο μηνα λογω δουλειας καταφερα να ολοκληρωσω το επιπλο...(με βοηθεια φυσικα....) και νιωθω τουλαχιστον ικανοποιημενος.... παραλληλα η γυαλα ετοιμαζεται και θα εχουμε συντομα φωτο και απο εκει... :bye2::bye2:

πολυ καλο το επιπλακι σου τελικα τι ξυλο εβαλες μελαμινη?

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το έπιπλο!Αντιπροσωπεία.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Ευχαριστω παιδια... αλλα αμα δεν επαιρνα και καμια ιδεα εδω στο φορουμ δε θα βγαζαμε τπτ!! Τα μαστορια ξερουν να φτιαχνουν αλλα δεν εχουν την εμπειρια των ενυδρειαδων.... και τωρα η γυαλα... με τελικες διαστασεις 85#50#60.... 8αρι τζαμι πανω κατω κοντρες... συρομενο γυαλινο καπακι.... και στο τελος το κανονικο του καπακι...

απορια νουμερο 1: θα αγορασω fluval 305... το ενυδρειο θα ειναι 255 λιτρα οποτε ειναι απαραιτητο...!! αλλα απο τη στιγμη που φτιαχνω κατι απο την αρχη... μηπως να κανω τρυπες πισω??? να αποφυγω αυτες τις φουρκετες του fluval??

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο το επιπλακι σου τελικα τι ξυλο εβαλες μελαμινη?

:thumbup:

Κοπηκε Mdf 16 χιλιοστα... με επικαλυψη μελαμινης... και για πατο εχω σιμιδα, ή αλλιως το γνωστο μας κοντρα πλακε θαλασσης... για να αποφυγω τα φουσκωματα.... η μανα μου εχει την συνηθεια να σφουγγαριζει και τα επιπλα δυστυχως...... :bye2::bye2::(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...