Jump to content

Είμαι Αρχάρια Και Έχω Μονομάχο , Βοήθεια


kousouni

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους, μολις εγινα μελος! :D

λοιπον θα μπω στο ψητο κατευθειαν γιατι εχω προβλημα, εχω ενα μονομαχο εδω και περιπου 8 μηνες.λογω ελλειψης χωρου τον εχω σε μια γυαλα 20x20x20, του εχω μεσα φυτο μικρουλι, λιγο φυσικο χαλικι στον πατο και ενα διακοσμητικο μικρουλι και αυτο...λοιπον στην αρχη ολα καλα και ωραια, χρησιμοποιω αντιχλωριο σε καθε αλλαγη νερου (δλδ καθε 4 με 5 μερες) και ferro activ για το φυτο.τεσπα τισ τελευταιες 2 βδομαδες δεν μου πολυ τρωει δλδ τον ταιζω φυλλαρακι με σκουλικια που εχει μεσα αλλα δεν μου τρωει τα φυλλαρακια τα βαζει στο στομα του και μετα τα φτηνει!!εχω αρχισει και ανυσηχω!η συμπεριφορα του βεβαια ειναι η συνηθισμενη δεν εχει αλλαξει καθολου..μπορειται να με βοηθησετε παρακαλω..

Υ.Γ γνωριζω οτι οι συνθηκες δεν ειναι σωστες για να ζει αλλα δυστηχως δεν μπορω να προσφερω πολλα παραπανω μπορειται να μου πειτε διαφορους τροπους για να βελτιωσω τις συνθηκες διαβιωσης?τον αγαπω πολυ γιατι ειναι το πρωτο μου ψαρι και θελω να περναει καλα!!ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ποσες φορες το ταιζεις την ημερα? μην σε τρομαζει το οτι δεν τρωει...καντου ΔΙΑΙΤΑ! καλως ηρ8ες...¨)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Καλό θα ήταν να του έβαζες κι ένα φιλτράκι να γυρνάει το νερό στη γυάλα.

Link to comment
Share on other sites

τον ταιζω μια φορα το πρωι και μια το απογευμα...μηπως εχει βαρεθει αυτη τη τροφη και θελει κατι αλλο??

Link to comment
Share on other sites

τι φιλτρο πρεπει να βαλω?ειμαι λιγο εως πολυ ασχετη απο αυτα!

Eνα μικρό εσωτερικό φιλτράκι, να χωράει στο ενυδρείο όμως από θέμα μεγέθους ,κάτι σαν στο παρακάτω στο link

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2161

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω θα παω να το αγορασω συντομα!!μια ερωτησουλα πωσ βαζω φωτο για να τον δειτε?

Link to comment
Share on other sites

γινε μελος στο photobucket.com και ανεβασε τες εκει και κανε copy paste στην απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω θα παω να το αγορασω συντομα!!μια ερωτησουλα πωσ βαζω φωτο για να τον δειτε?

Πριν κάνεις την δημοσίευση πατάς εκεί που λέει "browse" επιλέγεις την φωτό από τον υπολογιστή σου και μετά πατάς "Πρόσθεσε αυτό το συνημμένο"

Μόνο φρόντισε οι φωτό να έχουν ανάλυση 800x600

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και να σου ζήσει ο μικρούλης σου!

Στην γυάλα το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να βάλεις ένα μικρό κρεμαστό (εξωτερικό) φίλτρο για να καθαρίζεται το νερό. Αλλιώς πολύ συχνές αλλαγές (και μέρα παρά μέρα) με προετοιμασμένο νερό που έχει "κάτσει" για μια μέρα και έχει πάρει την ανάλογη θερμοκρασία δωματίου. Αλλά είμαι της γνώμης να αρχίσεις σιγά σιγά να το ψάχνεις για ένα μικρό (εφόσον το επιτρέπει το budget) και οικονομικό ενυδρείο. Δες αυτό για παράδειγμα. Η συμπεριφορά του ψαριού σου θα αλλάξει και θα το χαίρεσαι περισσότερο, το ίδιο και τα φυτά.

Αν του δίνεις μόνο τροφή σε φυλλαράκια, δοκίμασε να του την αλλάξεις με μια διαφορετικού είδους. Την τροφή που δεν τρώει, μάζευέ την για να μην έχεις πρόβλημα με αμμωνία.

Τι φυτό είναι αυτό που έχεις μέσα στην γυάλα και πόσο λίπασμα του βάζεις; To Ferro-aktiv θέλει 20 σταγόνες στα 20 λίτρα κάθε 14 μέρες, αλλά τα φυτά μεταξύ άλλων χρειάζονται και τον κατάλληλο φωτισμό (πάντα ανάλογα με το είδος και τις απαιτήσεις του).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληροφοριες ναι το εχω διαβασει στις οδηγιες για τη δοσολογια του.το φυτο ειναι anubia...

Link to comment
Share on other sites

ok το εκανα!!οριστε ο μονομαχος μου!!

http://s1179.photobucket.com/albums/x389/kousouni/

όμορφος είναι έχεις κάνει μια καλή αρχή, μπράβο σου!

Link to comment
Share on other sites

αα ξεχασα να αναφερω οτι κανει συνεχεια φουσκες στις γωνιες της γυαλας και απ οτι διαβασα ειναι υγεια αυτο ε? εφτιαχνε συνεχεια φωλιες!!μεχρι πριν 2 βδομαδες..

Link to comment
Share on other sites

αα ξεχασα να αναφερω οτι κανει συνεχεια φουσκες στις γωνιες της γυαλας και απ οτι διαβασα ειναι υγεια αυτο ε? εφτιαχνε συνεχεια φωλιες!!μεχρι πριν 2 βδομαδες..

Link to comment
Share on other sites

αα ξεχασα να αναφερω οτι κανει συνεχεια φουσκες στις γωνιες της γυαλας και απ οτι διαβασα ειναι υγεια αυτο ε? εφτιαχνε συνεχεια φωλιες!!μεχρι πριν 2 βδομαδες..

:)

Link to comment
Share on other sites

σορρυ που το λεω αλλα αυτος ο μονομαχος δεν αξηζει τετοια τυχη αλλα δεν πειραζει σιγα σιγα...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληροφοριες ναι το εχω διαβασει στις οδηγιες για τη δοσολογια του.το φυτο ειναι anubia...

Tην ανούμπια την έχεις φυτέψει τελείως? Αν ναι, ο οριζόντιος κορμός με το ρίζωμα επάνω δεν πρέπει να είναι φυτεμένος, αλλιώς μπορείς να τη δέσεις πάνω σε μια πέτρα ή ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Tην ανούμπια την έχεις φυτέψει τελείως? Αν ναι, ο οριζόντιος κορμός με το ρίζωμα επάνω δεν πρέπει να είναι φυτεμένος, αλλιώς μπορείς να τη δέσεις πάνω σε μια πέτρα ή ξύλο.

οχι δεν την εχω βαλει ολη μεσα ο κορμος ειναι εξω.

Link to comment
Share on other sites

σορρυ που το λεω αλλα αυτος ο μονομαχος δεν αξηζει τετοια τυχη αλλα δεν πειραζει σιγα σιγα...

Οι περισσότεροι όμως κάπως έτσι ξεκινήσαμε ...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχετε δικιο οτι και να πειτε αλλα τουλαχιστον ειναι πολυ καλυτερα απο οτι θα ηταν σε ποτηρακι καποιου καταστηματος.σιγα σιγα ολα θα τα φτιαξω! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...κοιτα ακομα αυτο που 8α μπορουσες να κανεισ ειναι ειναι να βαλεις κερατοφυλλα που επιπλεουν στο νεροκαι ειναι παρα πολυ φτηνα ...κανουν 60 λεπτα το ενα :D:D ..οσο για αυτο δηλαδη οτι εφτηνε την τροφη δεν ειναι τιποτα το εκανε και ο δικος μου και μετα απο λιγο οταν του ελαττωσα την τροφη ηταν οκ...κατα την γνωμη μου δινε του μια φορα την μερα οσο φυλαρακια μπορει ν φαει μεσα σε 2 λεπτα....και σκουλικακια 2 φορες την εβδομαδα.... :):D

φιλικα Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...