Jump to content

Είμαι Αρχάρια Και Έχω Μονομάχο , Βοήθεια


kousouni

Recommended Posts

παιδια ευχαριστω πολυ για τις ιδεες σας και ηδη τις εχω βαλει σε εφαρμογη τελος της βδομαδας θα εχω καλλιεργεια με σκουλικακια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια ευχαριστω πολυ για τις ιδεες σας και ηδη τις εχω βαλει σε εφαρμογη τελος της βδομαδας θα εχω καλλιεργεια με σκουλικακια!!!

:) ουάου, εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν και να σου ζήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες κουσούνι...!

Αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα θα σου πρότεινα τα εξής τα οποία κι εγώ αγόρασα για το μονομάχο μου:

Ενυδρείο: http://www.hailea.com/e-hailea/product1/f20.htm περίπου 50 ευρώ (περιέχει αδιάβροχο ενσωματωμένο φωτισμό στο καπάκι και εσωτερικό μικρό φιλτράκι)

Χαλίκι σε φυσικά χρώματα: 6 ευρώ

Θερμοστάτη 50 watt : 15 ευρώ

Φυτά: Annubia nana, annubia nana petite, Ceratophyllum demersum και άλλα εύκολα φυτά

(εκτός αν θες να αγοράσεις υπόστρωμα και να δώσεις άλλα 15 ευρώ αλλα θα μπορείς να βάλεις και μέτρια φυτά)

1 μικρή ρίζα μοπανι: 4-5 ευρώ? (δεν είμαι σίγουρος) να δέσεις επάνω την αννούμπια

Βακτήρια στρωσίματος: 10 ευρώ

Σύνολο: 86 ευρώ

Ώστοσο ακόμα και να τα αγοράσεις το ψάρι σου θα μπεί μέσα παρά μόνο μετά απο 15 μέρες γιατί πρεπει να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου και να αναπτυχθούν τα κατάλληλα βακτήρια. Δηλαδή με λίγα λόγια να αναπτυχθούν βακτήρια που θα μετατρέψουν την αμμωνία NH3/NH4 σε νιτρώδη ΝΟ2 και στη συνέχεια στα λιγότερο βλαβερά ΝΟ3.... τα οποία απορροφούν τα φυτά και οι άλγες...

πολυ ωραιο το ενυδρειο και ανετο για ενα μονομαχο θα το ψαξω λιγο και αν ειναι θα αγορασω ευχαριστω :):D:D

Link to comment
Share on other sites

:rasp: ουάου, εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν και να σου ζήσει.

χιχιχ ευχαριστω!! :rasp::rasp::rasp::thumbup::D

ειστε ολοι :):D:D

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα καποιεσ μετρησεισ με την λιγη εμπειρια μου με κατι τεστ 5 σε 1 και τα αποτελεσματα δεν μοθ φανηκαν οκ...

λοιπον αρχιζω..

ph:8.4

kh:17 (mallon)

Gh:8.0

No2:0.5

No3:0

σας στελνω και μια φωτο απο το τεστ που εκανα αν βοηθαει.. :)

(υπενθιμιζω οτι ειναι σε γυαλα)

post-43362-1305812985_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα καποιεσ μετρησεισ με την λιγη εμπειρια μου με κατι τεστ 5 σε 1 και τα αποτελεσματα δεν μοθ φανηκαν οκ...

λοιπον αρχιζω..

ph:8.4

kh:17 (mallon)

Gh:8.0

No2:0.5

No3:0

σας στελνω και μια φωτο απο το τεστ που εκανα αν βοηθαει.. :)

(υπενθιμιζω οτι ειναι σε γυαλα)

για το ph εχεις βαλει περισσοτερο απο οτι πρεπει :D βαλε και μια φωτογραφια ν δουμε πψς το εκανες :D

Link to comment
Share on other sites

Αν βοηθάει αυτές είναι μερικές πληροφορίες που βρήκα από όταν είχα πάρει ένα μονομαχάκι για την κόρη μου...

Το Bettas είναι από τις πιο αναγνωρισμένες, πιο ζωηρόχρωμες, και συχνά αμφισβητούμενα ψάρια για το χόμπυ μας. Οι συζητήσεις κυμαίνονται για την καταλληλότητα της κράτησης τους στα μικρά κύπελλα. Για να καταλάβει κάποιος πλήρως τις ανάγκες τους είναι σημαντικό να εξοικειωθεί με τον βιότοπό τους. Το Bettas ζει στα ρηχά ύδατα στην Ταϊλάνδη (στο παρελθόν αποκαλούμενη Σιάμ, ως εκ τούτου το όνομά τους), την Ινδονησία, τη Μαλαισία, το Βιετνάμ, και τα μέρη της Κίνας. Πολλαπλασιάζονται σε ορυζώνες ρυζιού και σε ρηχές λίμνες.

Αν και πολλοί χομπίστες ψαριών γνωρίζουν ότι τα bettas προέρχονται από ρηχά ύδατα, ένας βασικός παράγοντας που αγνοείται συχνά είναι η θερμοκρασία του νερού. Αυτές οι χώρες είναι τροπικές, το οποίο σημαίνει ότι η θερμοκρασία του νερού είναι αρκετά υψηλή. Σε ένα μικροσκοπικό κύπελλο δεν μπορεί εύκολα η θερμοκρασία να είναι ελεγχόμενη.

Ακόμα κι αν τα betas αντέχουν στα ρηχά ύδατα με χαμηλές ποσότητες οξυγόνου, αυτό δεν σημαίνει ότι απαιτούν το λιγότερο οξυγόνο από άλλα ψάρια. Το Bettas έχει ένα ειδικό αναπνευστικό όργανο που τους επιτρέπει να αναπνέει άμεσα από την επιφάνεια. Σε πειράματα όπου το όργανο αυτό αφαιρέθηκε, τα ψάρια πέθαναν από ασφυξία ακόμα κι αν το νερό της δεξαμενής διαποτίστηκε με οξυγόνο. Για αυτόν τον λόγο, το Bettas πρέπει να έχει πρόσβαση στην επιφάνεια του νερού, έτσι ώστε να αναπνέει από την ατμόσφαιρα.

Το νερό πρέπει να είναι μαλακό, θερμό, με ελαφρώς όξινο PH .Η ροή του νερού στο ενυδρείο πρέπει να περιοριστεί στο ελάχιστο, το οποίο σημαίνει ότι ισχυρά φίλτρα και δυνατοί powerheads δεν είναι κατάλληλα. Το Bettas μπορεί να κρατηθεί σε μια κοινωνική δεξαμενή εφ' όσον ικανοποιούνται οι απαιτήσεις που έχει στην ποιότητα του νερού και εάν κανένα επιθετικό ψάρι δεν είναι παρόν (ή ψάρια με το συνήθειο να τσιμπάνε πτερύγια άλλων ψαριών, όπως τιγράκια ή ζέβρες). Εντούτοις, μόνο ένα αρσενικό μπορεί να κρατηθεί σε κάθε ενυδρείο. Αν υπάρχουν περισσότερα μονομαχούν με άσχημα αποτελέσματα. Αντίθετα τα θηλυκά γενικά δεν θα παλέψουν το ένα με το άλλο και μπορούν να κρατηθούν στην ίδια δεξαμενή.

Στη φύση τα Bettas τρέφονται σχεδόν αποκλειστικά από έντομα και τις προνύμφες εντόμων. Έχουν ένα στόμα που ταιριάζει ιδανικά στο να αρπάξει οποιοδήποτε ατυχές έντομο που θα ακουμπήσει στο νερό. Η ζωντανή τροφή είναι η ιδανική διατροφή για το betta, εντούτοις θα προσαρμοστούν στην κατανάλωση των τροφίμων του εμπορίου. Τα δάφνια, το πλαγκτόν, tubifex, glassworms, και η καρδιά βοδινού κρέατος, είναι όλες άριστες επιλογές που μπορούν να βρεθούν κατεψυγμένες ή αποξηραμένες.

Το Bettas έχει μια αρκετά σύντομη διάρκεια ζωής και είναι το επιτυχέστερο για αναπαραγωγή. Η αναπαράγωγή γίνεται στα bubblenests και δεν απαιτούν μεγάλη δεξαμενή ή έναν ειδικό εξοπλισμό. Οι περισσότεροι χομπίστες διαπιστώνουν ότι μια γυμνή δεξαμενή κατά προσέγγιση 30 λίτρων λειτουργεί καλά, αν και οι μικρότερες δεξαμενές είναι επίσης κατάλληλες. Τα ψάρια πρέπει να σιτιστούν κατάλληλα πριν την αναπαραγωγή. Το νερό πρέπει να είναι σε ένα pH περίπου 7,0, και τη θερμοκρασία περίπου 28-30 βαθμούς.

Το αρσενικό θα φυσήξει μια επιμελημένη φωλιά φυσαλίδων όταν είναι έτοιμος να ωοτοκήσει. Στο θηλυκό πρέπει να παρασχεθεί μια κρυψώνα, διότι τα αρσενικά μπορούν να γίνουν επιθετικά κατά τη διάρκεια της ερωτοτροπίας. Ακόμη και με κρυψώνα, είναι σύνηθες φαινόμενο το θηλυκό να χτυπήθει. Όταν είναι έτοιμοι να ωοτοκήσουν, το ζευγάρι θα επιδείξει τον έντονο χρωματισμό και θα αρχίσει ο χωρός κάτω από την φωλιά των φυσαλίδων. Το αρσενικό θα τυλιχτεί γύρω από το θηλυκό. Δεδομένου ότι αυτό αποβάλλει τα αυγά, το αρσενικό τα ποτίζει και αρχίζουν να βυθίζουν. Το αρσενικό 'έπειτα θα πάρει τα αυγά και θα τα αφήσει στη φωλιά. Από αυτό το σημείο αυτό είναι ενδεδειγμένο να απομακρυνθεί το θηλυκό, διότι το αρσενικό μπορεί να γίνει πολύ επιθετικό. Το αρσενικό θα συνεχίσει να προσέχει την φωλιά, φτύνοντας τα αυγά που πέφτουν έξω, πίσω στη φωλιά. Σε μια έως δύο ημέρες τα αυγά θα εκκολαφθούν, και τα νεογνά θα είναι ορατά στην φωλιά (bubble nest) με τις ουρές τους να δείχνουν προς τα κάτω. Θα ταϊστούν από το σάκο λεκίθου τους για άλλες τριάντα έξι ώρες. Το αρσενικό πρέπει να απομακρυνθεί μέσα σε δύο ημέρες μετά από την εμφάνιση των νεογνών, δεδομένου ότι τα νεογνά μπορούν αποτελέσουν τροφή για τον αρσενικό όταν αρχίσουν κολυμπάνε. Τα νεογνά πρέπει να ταϊστούν αρκετές φορές με ειδική τροφή. Τα αφάγωτα τρόφιμα θα λερώσουν το νερό και μπορούν γρήγορα να αποδειχθούν θανατηφόρα.

Ελπίζω να βοηθήσει ...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα καποιεσ μετρησεισ με την λιγη εμπειρια μου με κατι τεστ 5 σε 1 και τα αποτελεσματα δεν μοθ φανηκαν οκ...

λοιπον αρχιζω..

ph:8.4

kh:17 (mallon)

Gh:8.0

No2:0.5

No3:0

σας στελνω και μια φωτο απο το τεστ που εκανα αν βοηθαει.. <_<

(υπενθιμιζω οτι ειναι σε γυαλα)

Πρέπει να ρίξεις το ph τουλάχιστον στο 7.5.

Τι νερό χρησιμοποιείς; Βρύσης; Και ποιο αντιχλώριο;

Βέβαια τα στικς δεν είναι και 100% αξιόπιστα σε αυτά που λένε, αλλά κάνε ένα check και στο νερό δικτύου σου να σιγουρευτείς.

Link to comment
Share on other sites

βασικα εβαλα στο stick στο νερο για δευτερολεπτα οπως ελεγαν οι οδηγιες και μετα απο λιγα λεπτα βγηκαν τα αποτελεσματα..

ferga2005 ευχαριστω για τις πληροφοριες! <_<:D

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ρίξεις το ph τουλάχιστον στο 7.5.

Τι νερό χρησιμοποιείς; Βρύσης; Και ποιο αντιχλώριο;

Βέβαια τα στικς δεν είναι και 100% αξιόπιστα σε αυτά που λένε, αλλά κάνε ένα check και στο νερό δικτύου σου να σιγουρευτείς.

ναι το νερο ειναι βρυσης και απ οτι ειδα το Ph του ειναι καπου στο 7.8 ..αντιχλωριο χρησιμοποιω σε καθε αλλαγη που του κανω ειναι το esklarin aloevera της Tropical.

Link to comment
Share on other sites

ναι το νερο ειναι βρυσης και απ οτι ειδα το Ph του ειναι καπου στο 7.8 ..αντιχλωριο χρησιμοποιω σε καθε αλλαγη που του κανω ειναι το esklarin aloevera της Tropical.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα ζουμάκι όπως αυτό για να ρίξεις το ph.

Link to comment
Share on other sites

Λιγα λεπτα το αφησες;

Σιγουρα ετσι πρεπει ή μονο ενα λεπτο;

Ειναι σημαντικο να ακολουθεις ακριβως τις οδηγιες!

Επισης δεν δεν γινεται το KH να ειναι πιο πολυ απο το GH.

Διαβασε καλα τις οδηγιες και κανε αλλη μια φορα το τεστ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα ζουμάκι όπως αυτό για να ρίξεις το ph.

ok σε ευχαριστω...αλλα εχω βρει κατι αναλογο της ιδιας εταιριας που χρησιμοποιω ηδη... <_<

Link to comment
Share on other sites

βασικα εβαλα στο stick στο νερο για δευτερολεπτα οπως ελεγαν οι οδηγιες και μετα απο λιγα λεπτα βγηκαν τα αποτελεσματα...

Χρησιμοποιώ κι εγώ τα στίκς 5σε1 και δίνουν καλές μετρήσεις.

Ξαναδιάβασε καλά τις οδηγίες και κοίτα μην μπερδεύεσαι με τις τιμές για αλμυρό νερό.

Για γλυκό νερό το βουτάς μόλις 1 δευτερόλεπτο και μετά κρατάς το στικ σε οριζόντια θέση,χωρις να το κουνάς ή να το τινάζεις.Μετά από 1 λεπτό (αν θυμάμαι καλά) συγκρίνεις τις μετρήσεις σου με αυτές του μπουκαλιού.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ κι εγώ τα στίκς 5σε1 και δίνουν καλές μετρήσεις.

Ξαναδιάβασε καλά τις οδηγίες και κοίτα μην μπερδεύεσαι με τις τιμές για αλμυρό νερό.

Για γλυκό νερό το βουτάς μόλις 1 δευτερόλεπτο και μετά κρατάς το στικ σε οριζόντια θέση,χωρις να το κουνάς ή να το τινάζεις.Μετά από 1 λεπτό (αν θυμάμαι καλά) συγκρίνεις τις μετρήσεις σου με αυτές του μπουκαλιού.

αυτο εκανα και εγω <_<

Link to comment
Share on other sites

ok σε ευχαριστω...αλλα εχω βρει κατι αναλογο της ιδιας εταιριας που χρησιμοποιω ηδη... <_<

Ποιο προιον της sera χρησιμοποιείς για να μειώσεις το pH?

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα , θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις φυσικο τροπο για να ριξεις το ph και οχι σκευασματα.

μπορεις να παρεις τυρφη και να προετοιμαζεις το νερο σου σε ενα βαρελακι μερικες μερες πριν κανεις την αλλαγη.

υπαρχουν πολλες πληροφοριες στο φορουμ για το πως θα το κανεις .δεν ειναι κατι δυσκολο <_<

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν χρησιμοποιώ στίκσ και τα βάζω σε οριζόντια θέση.... παίρνω ενα χαρτί... και σκουπίζω ελαφρά χωρις να ακουμπάω τις ενδείξεις τα ενδιαμεσα κενα... γιατί καμιά φορα μπερδεύονται τα χρώματα....

και να τα κοιτάς στα λεπτά που λένε οι οδηγίες...!

Έγινε επεξεργασία - Geo100
Link to comment
Share on other sites

εγω με sticks esha εχω παρατηρησει μεγαλη αποκλιση μετρησης ph σε συγκριση με υγρο τεστ sera

Link to comment
Share on other sites

εγω με sticks esha εχω παρατηρησει μεγαλη αποκλιση μετρησης ph σε συγκριση με υγρο τεστ sera

το pH θέλει παραπάνω απο ένα λεπτο για να δείξει... το έχω παρατηρήσει κι εγώ!

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι τα sticks ειναι απλα για να παιρνεις μια ιδεα καθε εβδομαδα πως ειναι τα ΝΟ2,ΝΟ3 και αν δεις κατι περιεργο να κανεις υγρα τεστ για να εχεις πληρη αποψη

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα , θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις φυσικο τροπο για να ριξεις το ph και οχι σκευασματα.

μπορεις να παρεις τυρφη και να προετοιμαζεις το νερο σου σε ενα βαρελακι μερικες μερες πριν κανεις την αλλαγη.

υπαρχουν πολλες πληροφοριες στο φορουμ για το πως θα το κανεις .δεν ειναι κατι δυσκολο <_<

εδώ αναφέρεται αναλυτικά η προετοιμασία για τύρφη. Αλλά όλα αυτά αξιώνουν ενυδρείο και φιλτράρισμα κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...